Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
    Преди всичко, държа да отбележа, че на самият теб не ти е съвсем ясен статуса на имота ти. "Предно дворно място"... "задно"... такива понятия не съществуват в света на кадастъра и регулациите.
    И да, положението по селата наистина е зле. И още веднъж да, това до голяма степен се дължи на незаинтересованост на собствениците.
    Държавните служители по закон са киселяци, мързеливи и не особено компетентни. Цакат се само с професионализъм и цитати от нормативни актове. Тоест, трябва ти професионалист.
    Да разбира се.Точно че, на мен не ми беше ясно, то не беше ясно и на служителките.
    Вече намерихме хора който ще свършат нещата и надявам се всичко да иде в историята.
    Времето,времето е ценно.!!!
    Защото може да се заснеме за един час, и на втория да е в кадастъра,и не срещу тройна такса.
    Много далече съм от мисълта че, не трябва да се плаща.
    А същевременно служителките си оправят маникюрите и си редят пасианси на компютрите !!!

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      От няколко години имам идея да увелича размера на кухнята на жилището в което живея като остъкля тази тераса.




      Този врато-прозорец ще го махна и терасата ще стане част от кухнята.



      За да стигам до останалата част от терасата ще сложа тук врата.



      Като размери е това:



      Получих и оферта:



      Казаха, че не ми трябват строителни документи.
      Реално това ще бъде обитаемо жилище т.к. м/у кухна и дневна нямам врата, а барплот.

      От много години си го мечтая, но средствата не стигат.

      Да споделите Вашите компетентни мнения по въпроса.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
        Защото може да се заснеме за един час, и на втория да е в кадастъра,и не срещу тройна такса.
        Ако някой ти направи геодезическо заснемане за един час, най-доброто което можеш да направиш с него е да го хвърлиш в кофата.
        Не ми се изпада в детайли, просто ти казвам за да не оставаш с грешна информация.
        Георги Тонев

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
          Ако някой ти направи геодезическо заснемане за един час, най-доброто което можеш да направиш с него е да го хвърлиш в кофата.
          Не ми се изпада в детайли, просто ти казвам за да не оставаш с грешна информация.
          Искаш да ми кажеш че тука не важат GPS координати ?
          Какво всъшност е заснемането,освен да се сложат точните точки в GPS ??? Изпадни в детайли .

          П.П.Разбирам колега че, не всеки трябва да разбира от вашата работа, и е нужно да има невежи на който да им се"режат главите" !
          Готина работа е да копираш една скица от компа и да поискаш 500лв.Вярно не е за всеки работа,трябва да си оторизирана фирма .
          Разбирам всичко,коня не може да бъде зад каруцата !!!
          Последно редактирано от Петьо Джартов; 22-01-13, 21:09.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Кучето е заровено в оторизираните фирми!Нарочно разбъркват пъзела на кадастъра за да им се плащат допълнителни такси!При мен след опровержение че са сбъркали пак нищо не бяха направили!Чак на втория път!

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Здравейте,
              Казусът е следният:
              преди 15-ина години виках геодезист за ограждение -дворно място на село, наби си колчетата човека след доста време спрягане и привързване на точки. По тях направих ограда с мрежа, запознах и съседите с измерването.
              Лани съседа под мен тръгна да си оправя мястото, дойдоха от лицензирана фирма и мериха с ГПС координати. Оказа се , че за оградата с този съсед (под мен) според тях в единия край той трябва да вземе от мен около метър и нещо, в другия аз от него метър, абе танто за кукуриго. Ама на село хората са доста болни на тема земя. А тия момци от фирмата ми се кълняха, че работели с точност 1см и измерванията на колегата им преди тях не били точни. Лошото е , че при това измерване от тях се намалява лицето ми с метър и нещо.
              Съветът им беше да си изместя границата със съседа над мен, за да не се намали лицето. Ама той как ли ще скочи...Отделно пак плащане за трасиране.
              Скоро идваха от друга фирма да ми замерват за нанасяне на постройка. Мереха с теодолит с еди какви си приставки. Споделих им набързо за описаното по-горе. Според тях двата метода давали помежду си разлика до 30см, като с теодолит било по-точно.
              Е ограда с мрежа се мести, ако много напъва съседа, ами ако беше постройка?
              Съвет? Споделен опит?

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                Здравейте,
                Казусът е следният:
                За съжаление еднозначен отговор няма. През живота си съм виждал планове на по 40-50 години, изпълнени по инструкция, които като отидеш да трасираш и влизаш в едни 10 см., тогава си умираш от кеф, но има планове правени по методи, които изобщо не отговарят на инструкциите. Колкото до GPS-ът с него мога да докарам сантиметрова точност след 2 дни мерене. За локални обекти/кадастралните планове не са от тях/, изискващи под сантиметрова точност се работи задължително с оптика. В твоя случай съм склонен да се доверя на колегата с оптиката, за да получи данни за трасиране с GPS трябва да се направят 2 трансформации, които не съм сигурен, че са ги направили коректно.
                Поздрави.
                Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Ще се съглася напълно с колегата Танасе.
                  GPS измерванията и трансформациите са гъвкава материя при която можеш да получиш различни резултати в зависимост от методите, които приемеш, което зависи от желанието и професионализма на специалиста.
                  Аз също съм склонен да се доверя на геодезистите с оптичния уред с далекомерната приставка.
                  Те със сигурност са изходили от стари опорни (изходни) точки, към които са "закачени" както кадастъра, така и регулацията - триангулачни точки, полигонови или осови.
                  Точността на данните за имотните граници е съвсем отделна бира. Зависи от какъв източник произлизат, от състоянието на конкретния източник и отново от метода до достигане до "координати".
                  След трасиране аз винаги оставям протокол - трасировъчна скица, на която посочвам трасираните координати, площ на имота и други данни (собственост, заповед за влизане в сила на регулацията и т.н.)
                  Ней-лесно е в случая е да се изискат такива протоколи и от двете геодезически фирми и да се сравнят за отклонения.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    От няколко години имам идея да увелича размера на кухнята на жилището в което живея като остъкля тази тераса.

                    Казаха, че не ми трябват строителни документи.
                    Реално това ще бъде обитаемо жилище т.к. м/у кухна и дневна нямам врата, а барплот.

                    От много години си го мечтая, но средствата не стигат.

                    Да споделите Вашите компетентни мнения по въпроса.
                    Ами какво да ти кажа - извади си скица, ако нямаш и виж в нот. акт площта на сградата. Ако площадката, която смяташ да използваш е включена в контура на сградата, то няма проблем да извършиш преустойството, въпреки че според мен това си е един вид пристройка. Е, разбира се може да пробваш и без документи, то колко хора си остъклиха балконите а ти сега за 2/3 метра да се мъчиш с такива неща. Все пак, ако ме питаш мене - и проект си трябва, и строително разрешение и всичко по реда си, но друг е въпроса дали искаш да изминеш целия този път. Искам само да дам пример - един клиент в Банкя го направиха на лида калинка и то заради навес и ограда, ама там комшиите го бяха обадили, а и твоето е доста по-малко.
                    Александър

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Това кога е било? Че аз като строих вила 1980г. си беше 5г. да започнеш и мисля 7 да завършиш строежа.
                      Казуса ми е приключен и всичко е озаконено. Сега подготвям документите да ми прехвърли баба ми имота.
                      ОПС е много сложен казус. Има много тълкования. Да има давност от 5 години в който трябва да се построй сграда. Нашия случай е бил друг. Има сграда която се купува. за да я ползват трябва да се купи и ОПС или земята. Иначе самата сграда няма как да се ползва. Така са купили ОПС, но за цялото място. От там проистича и казуса че могат да се строят допълнително постройки. Давността тече когато на терена няма постройка и спира да тече след завършване на грубия строеж или при някаква възбрана за строежа. След като се завърши сградата може да се продава, но ОПС не се продава. Новия купувач трябва да го купи наново от собственика на земята. Има едно изключение, ОПС се наследява от наследниците и може да им се прехвърля. Не може да се прехвърля на съпруг/а и не преки роднини (като братовчеди). Притежанието на ОПС дава право да се ползва площа която е купена. Както е в моя случай, имам право да правя все едно е собствена земята. Ако един ден общината реши да си вземе имота е длъжна да заплати всички подобрения направени върху ОПС-то.

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Благодаря на Танасе и Vektor за професионалните им мнения. Ще се опитам да говоря със съседите и дано да се разберем по човешки.
                        Поздрави!

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                          Здравейте,
                          Казусът е следният:
                          преди 15-ина години виках геодезист за ограждение -дворно място на село, наби си колчетата човека след доста време спрягане и привързване на точки. По тях направих ограда с мрежа, запознах и съседите с измерването.
                          Лани съседа под мен тръгна да си оправя мястото, дойдоха от лицензирана фирма и мериха с ГПС координати. Оказа се , че за оградата с този съсед (под мен) според тях в единия край той трябва да вземе от мен около метър и нещо, в другия аз от него метър, абе танто за кукуриго. Ама на село хората са доста болни на тема земя. А тия момци от фирмата ми се кълняха, че работели с точност 1см и измерванията на колегата им преди тях не били точни. ....
                          15 години и след това преразглеждане ???
                          Има ли въобще начин, човек да си гарантира юридически границата на имота, или всеки нов комшия може да вика геодезисти, да им плаща по 500 лева и да предявява претенции ? Съответно ти викаш свои геодезисти, плащаш 500 лева и се "фъргате" в съдебни дела.
                          Защото почва да ми замирисва къде е заровено кучето. При това плитко .

                          Може би трябва да "запознаеш съседите" с границите на имота помежду ви, срещу подпис и нотариална заверка ?
                          Последно редактирано от Nik Nikolov; 28-01-13, 13:22.
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                            15 години и след това преразглеждане ???
                            Има ли въобще начин, човек да си гарантира юридически границата на имота, или всеки нов комшия може да вика геодезисти, да им плаща по 500 лева и да предявява претенции ? Съответно ти викаш свои геодезисти, плащаш 500 лева и се "фъргате" в съдебни дела.
                            Защото почва да ми замирисва къде е заровено кучето. При това плитко .

                            Може би трябва да "запознаеш съседите" с границите на имота помежду ви, срещу подпис и нотариална заверка ?
                            При моментната ситуация не може. Да не говорим по селата колко подправени кадастрални планове има.
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                              При моментната ситуация не може. Да не говорим по селата колко подправени кадастрални планове има.

                              Това са лъжи съшити с бели конци, защото освен в селото по инструкция има още 2 копия, та моля не се изказвайте неподготвени относно система, която не познавате в подробности.

                              ПП Извинявам се за назидателният тон.

                              Планът се обявява за 15 работни дни и всеки трябва да отиде и да провери собствеността си. След като се нанесат корекциите се издава заповед на кмета на общината, която се обявява за още 15 дни и може да се обжалва безплатно чрез окръжен съд. Отделно и в двата закона има по цял раздел според който могат да се поправят непълноти и грешки.

                              Както виждате колегата откри темата за да можем да помогнем и да ви спестим напрежение и нерви /когато може/.

                              Поздрави!
                              Последно редактирано от Танасе; 28-01-13, 20:05.
                              Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Ами ако още в началото е заложена нарочно грешка в кадастъра ,какво от това че има и други копия?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X