Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Das Haus - нашата къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Das Haus - нашата къща

    Здравейте на всички!
    ОТ поколения родителите и прародителите ми са строяли къщи.
    Дядо ми две, баща ми и той две, дойде и моя ред.
    Казвам се Мартин и заедно със съпругата ми си купихме имот с къща на над 100 години в Австрия.

    Ще ви успокоя, преди да замечтаете за безкрайни долини и високи планини, имота е в "долна Австрия" , на 60км северно от Виена.
    В селото живеят около 180 човека. Има църква, пожарна (доброволци), кръчма и малък "хотел". Не сме на главен път и няма почти никакво движение.
    Повечето хора работят във Виена или в близките градове и отделно се занимават с винарство.
    Често се виждат кокошки да се разхождат по главната улица 😍

    Състои се от стара (но на пръв поглед гледана) постройка от около 120м2 (един етаж) и почти 2500 м2 градина.
    Мястото бе избрано стратегически, защото живеем в северната част на града и реално няма да е нужно да висим по задръствания , за да стигнем до имота. От врата до врата са ни нужни 50минути с колата, с влака двойно повече.

    В къщата има ток, вода, канал, газ и оптика пред имота.

    Достъп до имота има от двете му (къси) страни, т.е. евентуално може да се раздели на 2.

    В двора има доста дървета (орехи, няколко иглолистни, липа, 2 круши, вишна и тнт.).
    Отделно има и малко езеро с естествен източник на вода.
    ​​
    ​​Със съпругата сме реалисти и разни романтични идеи за живот на село за момента не се предвиждат.
    Идеята ни е да я "стегнем" , за да може да се спи там през лятото, да си работим от вкъщи няколко дни в седмицата и евентуално да си гледаме някакви зеленчуци и плодови дръвчета.
    Останалата част от двора ще бъде трансформиран в стил "cottage garden".
    Преди да бъда убит с камъни, ще кажа, че по образование съм Ландшафтен архитект, а по професия проектант на инфраструктурни проекти.

    Работя в строителна фирма която се занимава с всякакви строителни проекти (от мостове през взривяване на скалми маси до сондажи за термо помпи), т.е. мога да разполагам с всякакви строителни машини почти безплатно.

    Съпругата ми се занимава с данъчно право и ще е отговорна за нейната част от градината 😀

    Предишният собственик е починал миналата година и децата му продават имота. Според съседите той е идвал 1-2 пъти в годината , за няколко дни.
    Двора се коси от един от земеделците от селото. (На снимките не е косен от близо месец).
    От двете страни имаме съседи , които живеят постоянно там с децата си.

    ​​​Надявам се с ваша помощ и най-вече съвети да успея да преобразя мястото!

    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    честито, купили сте си чудесна занимавка, стига да ви влече.
    ако през седмицата мислиш, какво ще свършиш уикенда "на село" - значи е твоето
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      С това образование и професия, разполагаемата техника, вероятно и колегите- строители и т.н., не съм сигурен какви съвети очаквате оттук, но се записвам, да следя темата с интерес.
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • #4
        Купил си безценнен имот ои както горе е написано , от клегите си ще намериш всичко необходимо , ние само ще завиждаме
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #5
          Здравейте и честито! Ще интересно и полезно да се дискутира това предизвикателство, между колеги които се занимават с подобни имоти на "възраст". Помислете , след като вече искате и плодни дървета и зеленчуци , дали ще е само за лятото , или да разширите обхвата за ползване , съответно и функционалността , инсталации и т.н. И ние така започнахме с идея за виличка чат-пат и някое коренче и луковица , сега резултата е обратен - столицата да е чат-пат по неизбежност . Наблюдавайте и фактора напредване на годинки как би се отразил при вас на такава промяна в концепцията. Успех!

          Коментар


          • #6
            Успех. Изглежда чудесно.
            Един непоискан съвет, но все пак.. - Не се изсилвайте много със ремонтите и работата по двора. Да не се получи един вид пренасищане ,че бързо ще го намразиш.
            При мен малко така се получи. Зор,зор, зор и сега нямам желание да преместя 2 кофи.

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              Я се стегни малко, и аз се усещам че ме домързява и го няма първоначалния ентусиазъм , но е нормално, когато отметнеш големите ремонти , а довършителните лесно се отлагат 😉

          • #7
            Честито !
            Имота може да е хубав , но големия парцел изисква и страшно много работа . Ако не се направи нещо което е рентабилно , ще струва много време , труд и средства за подръжка . Самата сграда с оглед възрастта , ако не е реновирана последните години също ще е предизвикателство . Ако се захванеш да правиш всичко както трябва се подготви психически , времево и най вече финансово . Не искам да те плаша , но това го правих няколко пъти и реалността е такава . Дори в момента довършвам последния такъв проект . Разбира се всичко е въпрос на приоритети , може с по малко и повече компромиси . Не прави компромис с важните неща - Електичество и Вик .

            Коментар


            • #8
              Честито, гледам на едната снимка се вижда нов покрив. Най напред трябва да реновираш и останалите. След това надолу едно по едно когато можеш и ти се работи. Със сигурност ще си имаш занимавка за години напред, ако сам си го правиш. Е ако струпаш работна ръка и техника ще стане за няколко месеца.Решението си е твое, успех.

              Коментар


              • #9
                Работя в строителна фирма която се занимава с всякакви строителни проекти (от мостове през взривяване на скалми маси до сондажи за термо помпи), т.е. мога да разполагам с всякакви строителни машини почти безплатно.

                Егати - с чиста съвест заявявам че при такива условия ще построя египетските пирамиди

                П.П
                И "счетоводителя" ще ме покрие за доказване на доходи пред ....

                Коментар


                • #10
                  Поздравления, от снимките и най-вече описанието, оставам с впечатление, че сте си купили наистина прекрасен имот!

                  Големия двор и хубавото място са най-важното. Всичко друго се прави. Това, че има и хубава стара къща, дори да изисква ремонти, също е огромно предимство. Наистина, с ремонт на стара къща никога не може да се постигнат всички желания, които бихме имали при строеж на нова, но каквито и легенди да витаят е несравнимо по-лесно и обозримо. И основната причина за това е именно, че има предварително поставени граници и човек е по склонен да взима разумни решения, а не да бъде максималист във всяка стъпка и на всяка цена.

                  Ние с Марияна, с две малки деца купихме точно такава малка, използвана за вила къща в отдалечена планинска махала и я превърнахме в сравнително голяма и комфортна по нашите разбирания къща за 3-4 години, като през цялото време живяхме там. Също и двамата сме били доста интензивно ангажирани с работата си… т.е. съвсем не мога да се похваля, че съм направил къщата с двете си ръце , но когато си там, попаднеш на хора и имаш разумни изисквания нещата стават сравнително лесно и с не космически суми.

                  п.п. Не подклаждам огъня, но не робувайте на предразсъдъци, че е много трудно да се живее в отдалечен район, а да се работи, учи и всичко, което се налага в града. Идеално е
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #11
                    Велкомен У клуба, както казваме малко по на север от вас

                    Честито и споделяй повече снимки и писания, да ни помагаш с мотивацията на такива като мен и бате Венци писал над мене
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #12
                      Здравейте!
                      Официалното предаване на ключовете на къщата ще са на 1.6.24
                      Тавана е ще е първото нещо, което ще погледнем. Забелязах счуппени керемиди, които ще заменя.
                      Цялостен ремонт на конструкцията, подмяна на керемидите и изолация ще са нужни , ако искаме да живеем някой ден там (дори на "новата" част)
                      Електроинсталацията и ВиК ще бъде сменени изцяло.
                      Кабелите ще си ги начертая сам и ще накрам някой от колегите (които се занимават с проектирането на токове) да ги погледне.
                      ВиК няма да е проблем също.
                      Оптиката ще си я проектирам сам (с това се занимавам).

                      Задния двор зад гаража искам да го павирам, но ще чакам да се "появи" правилният материал.
                      Само за пример:
                      Преди 2 месеца от работа изхвърлихме над 500м² червени бетонни павета, останали от един строеж (общината не ги искаше вече, защото асфалтираха улицата след нас).

                      Има адски много работа, но не бързам за никъде (този проект ще продължи доста години).

                      Забравих да добавя: има автобуси които взимат децата за училище и детска градина (на 10км) от селото.

                      Да започнем по същество:
                      • Резачка за дърва.
                      Спрях се на STIHL MS 170 - става ли за чат/пат работа по двора ?
                      В сайтовете я гледам по ~180€ , което според мен е доста добра цена.
                      • Тример
                      За двора и около къщата ще ми трябва тример.
                      Спрял съм се на този (ако имате предложения за други марки и модели около 200€ до 300€ ще съм благодарен):
                      https://www.shoepping.at/p/motorsens...231-m00004XPGU

                      Съседа каза , че има тракторче за косене и като изчистим първоначално двора ще каже дали може да ми го коси той.
                      Идеята ми е да си купя и аз малко тракточе (2ра употреба), поне косенето да не е такъв проблем, но и тример ще си трябва.





                      Прикачени файлове
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар


                      • #13
                        Резачката ако ще е за инцидентно ползване, и няма да режеш по 10 кубика дърва за огрев, не е лошо да помислиш за такава на батерии. Да отрежеш някой клон трябва да бъркаш бензин, после да го точиш, защото марковите(а вече и не само те) се пазарят после със стара смес, отделно стават отлагания от бензина. Тримера е малък за тази площ, ориентирай се към 50 кубика. Трети сезон се опитват да счупят една Хускварна на работа, коси се много. За разлика от нея един подобен на този от линка Щил е все в бокса. Хускварната е нещо като 1000 лв. тук. Отделно са китайците, но там вече си има особености та не ти ги предлагам.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • BatGeorgeone
                          BatGeorgeone коментира
                          Редактиране на коментар
                          +1 за ел резачка.

                          Има и на Макита, купуваш и с добрата гаранция забравяш повече за бензини, масла и проблеми с палене, шум и пушеци.

                      • #14
                        Гледам, че от едната страна етажа е вкопан, провери как е с влагата, евентуално да се направи дренаж.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • #15
                          Някакви такива машинарии под наем нямате ли там?
                          Преди да разбереш дали и какво ще ти трябва.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X