Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Das Haus - нашата къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    бензинова резачка не ти трябва, на 220V или на батерии вземи;
    двора е равен, вземи си самоходна косачка, чак трактор за косене не ти трябва;
    за градината мотофреза;
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • Венци- малкия
      Венци- малкия коментира
      Редактиране на коментар
      Ако си направи и no-dig лехи, и мотофрезата няма да му трябва.

  • #17
    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
    бензинова резачка не ти трябва, на 220V или на батерии вземи;
    двора е равен, вземи си самоходна косачка, чак трактор за косене не ти трябва;
    за градината мотофреза;
    Ако изтърве тревата ще му трябва трактор , иначе самоходната ще върши работа, но ще трябва и тример за тук-там.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      тример си трябва, даже ако е 2 в 1 с коса още по-добре.
      моята трева я бях изтървал тази година да стигне 40 см, първо с косата донякъде и после с косачката за подравняване.... не съм такъв спец, че с тримера да я карам на една височина, освен ако не я бръсна до терен

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      40 см изобщо не е изтървано. Тези дни ще ида да видя за 2 седмици дали не ме чака 60+ на село.

  • #18
    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
    Да започнем по същество:][*]Резачка за дърва.[/LIST]Спрях се на STIHL MS 170 - става ли за чат/пат работа по двора ?
    В сайтовете я гледам по ~180€ , което според мен е доста добра цена.
    Ако е за сериозна работа - Still и Husqvarna, да, но по 5-6-700 евро са тези, които вършат работа. Ако е наистина чат-пат за двора бих заложил на батерии. Например Парксайд имат много достъпна резачка на батерии.


    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
    [*]Тример[/LIST]За двора и около къщата ще ми трябва тример.
    Спрял съм се на този (ако имате предложения за други марки и модели около 200€ до 300€ ще съм благодарен):
    https://www.shoepping.at/p/motorsens...231-m00004XPGU
    тример за 2.5 декара двор е голяма хамалогия… минах през два… бих препоръчал голяма и хубава самоходна косачка. По мое мнение, ако не поддържаш терен на стадион или специално не ти трябва тревата за компост, няма нужда да има кош за събиране. При странично изхвърляне работи най леко машината, а ако тревата не е висока и искаш да направиш идеална ливада - с мулчиране.
    аз ползвам подобна на тази и за 2 дка е ок (40-50 мин за цялостно косене)
    https://argo-market.com/Products/Details/62

    С тракторче сигурно е супер, но доста по-скъпо и доста повече неща да му се подържат…



    [/QUOTE]

    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Сашо е прав за косачката, голяма бензинова, на смоход и махаш коша и всичко се мулчира и наторява двора, аз кося моя не малък двор на 2-3 седмици и само това е истината.

  • #19
    Честито! Имота е страхотен.

    Абсолютно забрави да косиш 2000м2 с тример. Колегите, които те насочват към самоходните косачки имат право. Дори да занемариш двора за 2-3 седмици, пак ще окосиш що-годе добре мястото. Едно електрическо тримерче с корда за краищата и трудно достъпните ъгълчета и си ти.

    Коментар


    • icerunner
      icerunner коментира
      Редактиране на коментар
      Електрическо тримерче за ъгълчетата на 2,5 дка двор значи кабел от 50 м нагоре или батерии или бензин

      Пп Не че на батерии не е електрическо де…

  • #20
    Тример ще ми трябва на 100%, предпочитам бензинов. Покрай "езерцето" , което в момента е блато няма как да се завирам с косачка.
    Малки тракторчета косачки (sit on mower или на немски Rasentraktor) има на доста прилични пари 2ра ръка.
    Далеч съм от мисълта, че ще го кося всяка седмица този двор с тримера. Съседите са с роботи и тревата им е като на голф игрище.
    Като свършим с двора няма да е останало много място за косене (освен под овошните дървета).
    Мъртва зелена поляна не искам.
    Зеленчуци ще се гледат във вдигнати лехи и евентуално парник (това е тема за следващата година).
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

    Коментар


    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      преди да оформяш двора, помисли да напояването и си прекарай подземни ПЕ тръби до изчислените точки , същото и за тоците

  • #21
    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
    Като свършим с двора няма да е останало много място за косене (освен под овошните дървета).
    това не го разбрах, ще го асвалтираш ли останалото?


    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #22
      Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

      това не го разбрах, ще го асвалтираш ли останалото?

      Не, няма да го асфалтирам , но ще е засадено с цветя и храсти в стил Cottage Garden. (баба ми би казала: бурени)

      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        Ааа, сега разбрах, и ние правим опити за нещо подобно, макар и в по скромни обеми, че двора е само декар. Бурените са упорито нещо, засявам разни почвопокривни, част е с микродетелина която задушва останалото и т.н.

      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        И непременно помисли за поливането отсега, много е досадно да разпъваш маркучи вмпоследствие

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Зад работилницата има поне 5 декара такива бурени .

    • #23
      Поливането ще е предвидено.
      Преди няколко години правих курс в университета за поливни системи, смятане на дебити и тнт. при един от собствениците на най-известната фирма за градинско проектиране в Австрия.
      Отделно имам почти неограничен достъп до тръби К110 и PE50 и по-малки 7, 10 и 12 мм (плюс различни по размери шахти) за земно вкопаване.
      Отделно в 2та края на къщата има изградени резервуари за дъждовна вода. И те че бъдат измерени , за да знам потенциално с колко м3 вода мога да разполагам.
      За мен процесът по проектирането е най-важен. Имам ли добър план, градината може и след време да се създаде.
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Ако споделиш с какви програми ще проектираш и правиш дизайна и пускаш едни копия тук да се учим от теб, цена няма да имаш

    • #24
      Активно работя с AutoCAD (2D) и QGIS (за нуждите този двор едва ли ще ми е нужно, но знае ли човек, може да реша да вкарам дърветата през GPS Координатите им в CAD файла на двора). За къщата ще се ползва и нещо от сорта на SketchUP.

      В последно време ползвам PictureThis на телефона за растенията (най-вече да получа латинското наименование, защото както в България, така и тук имената на често варират според региона).

      От вчера вечерта официално имота е в наши ръце. За съжаление нямахме много време да огледаме или да меря каквото и да е но все пак има няколко неща , след дълъг разговор с бившия собственик:

      Негативни:
      Езерото се оказа , че се пълни с дъждовна вода (не както брокерката ни каза, че било изворно).
      В кухнята и една от спалните явно има повече влага отколкото ми се искаше (бях видял при огледа).
      Има доста лични вещи на бившите собственици (дрехи, личби принадлежности...боклуци, които ще трябва да изхвърлям (Weekend-a ще взема един бус от работа и ще изхвърлям на сметището в близкото градче)

      Положителни:
      Голяма част от покривната конструкция е на 4г.
      Улуците са сменяни през 2019г.
      От резервуарите за дъждовна вода до езерото има PE-тръби (ще ги търся като докарам багерче в имота).
      Видяхме една череша и една вишна , които не бяхме забелязали до момента (вече направихме няколко буркана сладко 😀)
      До края на седмицата ни обещаха , че ще окосят двора на

      Днес скочих до един магазин за инструменти да видя за тример.
      Исках да взема Stihl, но офертата 200€ с тези приставки и 5г. пълна гаранция някак ме съблазни.


      ​​https://www.zgonc.at/at/pd/Benzin-Ga...2-I-AS_p_34493


      Преди да отидем да вземем ключовете ходихме в Garten Tulln за идеи.
      Градинско изложение с малки мостри на различни градински фирми.
      Преди няколко години спечелих второ място на за дизайн на едно от полетата (ще пусна някой ден собствена тема за това място, защото си заслужава да се види).
      Снимките са от там , не от двора ни !!
      Прикачени файлове
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • Венци- малкия
        Венци- малкия коментира
        Редактиране на коментар
        Перфе.. снимките моментално отиват папката ми "Идеи за двора".. стана вече гигабайт и нещо.. а реалността е ".. не е нужно да ми се напомня да преместя тия боклуци на всеки 6 месеца"

    • #25
      Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
      Активно работя с AutoCAD (2D) и QGIS (за нуждите този двор едва ли ще ми е нужно, но знае ли човек, може да реша да вкарам дърветата през GPS Координатите им в CAD файла на двора). За къщата ще се ползва и нещо от сорта на SketchUP.

      В последно време ползвам PictureThis на телефона за растенията (най-вече да получа латинското наименование, защото както в България, така и тук имената на често варират според региона).

      От вчера вечерта официално имота е в наши ръце. За съжаление нямахме много време да огледаме или да меря каквото и да е но все пак има няколко неща , след дълъг разговор с бившия собственик:

      Негативни:
      Езерото се оказа , че се пълни с дъждовна вода (не както брокерката ни каза, че било изворно).
      В кухнята и една от спалните явно има повече влага отколкото ми се искаше (бях видял при огледа).
      Има доста лични вещи на бившите собственици (дрехи, личби принадлежности...боклуци, които ще трябва да изхвърлям (Weekend-a ще взема един бус от работа и ще изхвърлям на сметището в близкото градче)

      Положителни:
      Голяма част от покривната конструкция е на 4г.
      Улуците са сменяни през 2019г.
      От резервуарите за дъждовна вода до езерото има PE-тръби (ще ги търся като докарам багерче в имота).
      Видяхме една череша и една вишна , които не бяхме забелязали до момента (вече направихме няколко буркана сладко 😀)
      До края на седмицата ни обещаха , че ще окосят двора на

      Днес скочих до един магазин за инструменти да видя за тример.
      Исках да взема Stihl, но офертата 200€ с тези приставки и 5г. пълна гаранция някак ме съблазни.


      ​​https://www.zgonc.at/at/pd/Benzin-Ga...2-I-AS_p_34493


      Преди да отидем да вземем ключовете ходихме в Garten Tulln за идеи.
      Градинско изложение с малки мостри на различни градински фирми.
      Преди няколко години спечелих второ място на за дизайн на едно от полетата (ще пусна някой ден собствена тема за това място, защото си заслужава да се види).
      Снимките са от там , не от двора ни !!
      Съдейки по мъха на покрива, влагата ще ти е едно от първите предизвикателства, което ще ти стимулира да мислиш задълбочено и в посока растения, и посока комфорт в жилищната част и визия на ливадка/градинка.

      Обърни внимание и скечирай точно къде кога е слънце, кога е сянка, и много важно къде колко се задържа снега през зимата, това ще ти даде важни входящи данни за планиране на градината и какви растения и дренажи може би ще са нужни.

      Съдейки по снимките ще имаш места със постоянни въздушни течения, там няма да е комфортно да има беседки/люлки/скара/барбекю или други места за продължително задържане на хора, може да коригираш с подходящи храсти или просто да се съобразиш с терена, обърни внимание в различни части на деня дали винаги духа, при мен в двора имам такова място и винаги ми замръзват колите и там лесно се настива дори в топло време.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #26
        Вчера за пръв път успях да прекарам някакво време на село.
        За съжаление предишните собственици не са си прибрали абсолютно нищо от багажа , т.е. напълних целия гараж със стари дрехи, одеала, матраци и други подобни неща, които ще трябва да извозвам.
        Днес успях да отделя 2 минути да начертая един бърз план на обекта (на база на кадастралната карта).

        От 2060м² градина , в момента реално разполагам с 855м² , които не са покрити с дървестна листна маса т.е. резачката за дърва ще е задължителна.
        Застроената част на имота е 232м² (като включва гаража и пристройките за животни).

        Пред къщата имаме малка градинка от 44м² в която има 2-3 иглолистни дървета. Едното е от рода на Juniperus (Хвойна) , другите не съм ги заглеждал още.

        В ландшафтната архитектура има една теория за двора на еднофамилната къща (Vorderhaus und Hinterhaus) :
        В повечето случаи , когато фасадата не е залепена директно за улицата, има малка репрезентативна градинка.
        Нейната функция е да представи имота на света. В повечето случай тази градинка е много добре подържана с разнообразие от цветя и растения с различни цветове.
        • При нас планът за градинката е точно такъв. Дърветата ще трябва да отстъпят място на градинка пълна с цветя и цветни храсти.

        В задния двор реално се развива деиствието.

        Както се вижда на чертежа в момента задния ни двор (където са арките) е напълно скрит от погледите на съседите.
        Съседите от 2те страни изявиха желание (още при първата ни среща) , ако е възможно да не премахваме живата естествена ограда.
        Идеята ми е да подрежа дърветата и храстите, които са там на "приятна" височина, за да може да пропуснем достатъчно светлина в двора, без да се гледаме със съседите.

        За избора на растенията и цветовите комбинации ще използваме принципите описани в това видео:



        Сондата от третата снимка ще ми идва на гости, но първо да изчистя двора
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от Faca; 05-06-24, 15:22.
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Браво за напредъка.

          Това момче от видеото е художник или нещо такова и има безценни съвети от гледната точка на човек на изкуството и творец + работи по "балканска схема" ако може всичко да стане по най-евтиния или безплатен начин

      • #27
        Днес след работа заредени с бензин, сандвичи, новия тример и една резачка Stihl се запътихме за имота.
        Хвойната замина замина първа. След нея храсталака срещу гаража и една изгнила круша.
        Докато работехме в двора дойде дядо Ернст (на около 80г) с трактора и започна да коси двора. За 20мин всичката трева беше долу и за пръв път видяхме голяма част от имота и не ми взе никакви пари. (Утре ще го издирвам в селото да го черпя с домашна ракия)
        В задната му част има изба на 2 нива (която е учудващо суха). Такива се използват за съхранение на вино в този регион на долна Австрия (Weinviertel).

        В двора имаме няколко големи ореха. Единия е с цели 5 стебла, 4 от които ще трябва да заминат. Утре ако успея ще ги снимам, за да се допитам до вас, кое да оставя.

        Утре ще изпробвам тримера, че днес за 2.5ч нямаше време.
        Прикачени файлове
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          В БГ рязането на орех е с разрешение на екоотдела на общината, провери как е при вас

        • nbajani
          nbajani коментира
          Редактиране на коментар
          Така както е написано , не става въпрос за рязане а за кастрене.

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          То и тук на практика за всяко дърво се изисква разрешение от общината . Естествено повечето хора си ги слагат някъде особено когато режеш сам . Ореха е ценна дървесина може да се намери някой да го вземе за някой лев или труда .
          Последно редактирано от sek.1; 09-06-24, 08:43.

      • #28
        В Долна Австрия няма закон за защита на дърветата (Baumschutzgesetz).
        Дори да имах гора, за всяка сеч под половин хектар, не е нужно да се уведомява общината.
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • #29
          Имота който споменах че довършвам в момента , се намира в северна Германия . При мен двора беше изоставен и обрасъл като джунгла . Като започнах почистването , включващо и подрязване на клони на дървета от общината веднага дойдоха на проверка . Дори за това е трябвало да бъдат уведомени , и издадено разрешително . Не вярвам при вас да е такава свободия , пиши им едно писмо / може и имейл . Няма да ти струва нищо , и ще си се подсигурил .

          Коментар


          • #30
            Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
            Имота който споменах че довършвам в момента , се намира в северна Германия . При мен двора беше изоставен и обрасъл като джунгла . Като започнах почистването , включващо и подрязване на клони на дървета от общината веднага дойдоха на проверка . Дори за това е трябвало да бъдат уведомени , и издадено разрешително . Не вярвам при вас да е такава свободия , пиши им едно писмо / може и имейл . Няма да ти струва нищо , и ще си се подсигурил .
            Пак да повторим. Завърших образованието си тук. Няколко от курсовете ми бяха селско и горско стопанство, заедно с правото към тях.
            Жената и тя завърши право тук.
            Прочели сме и сме питали където трябва и каквото трябва.
            Във Виена нещата са различни, явно и при вас също.
            ​​​​​​
            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

            Коментар


            • Пламен Атанасов
              Пламен Атанасов коментира
              Редактиране на коментар
              Значи всичко е наред . При вас явно е по свободно и улеснено .

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X