Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проточен бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Най-доброто, на което мога да разчитам е: ВхШхД 70х27х28 см Не е достатъчно дори за 10-15L обемно бойлерче. Би се събрало 7-8kW проточно, но доколкото разбирам при такъв вариант ел инсталацията не би издържала, без да се преправя. А само за 1-2 седмици годишно не ми се поставя голям бойлер, който да е видим в банята. Явно ще се поливаме с канчето през това време. Благодаря ви за отзивчивостта!

    Коментар


    • Никола
      Никола коментира
      Редактиране на коментар
      Написах ти по-горе 6,5кв. елдом 120лв. Е Вярно кабел ще трябва да си пуснеш...

    • piron45
      piron45 коментира
      Редактиране на коментар
      Колега не каза ли че зад стената е гаража. Ако е така какво ти пречи да го сложиш в гаража и проблема се решава.

    • TStanim
      TStanim коментира
      Редактиране на коментар
      Не, при мен е така с гаража и ще разширявам натам мястото на автоматичната пералня.
      Предполагам че в момента е с отделен кабел от таблото до бойлера? Колко кв.мм в момента е въпросния кабел и има ли някакви междинни връзки? Ако не е предвиден отделен кабел до бойлера, мисля че е по-добре да не се експериментира с проточен.
      Последно редактирано от TStanim; 12-10-21, 20:58.

  • #32
    Първоначално публикуван от градско чедо Преглед на мнение
    Най-доброто, на което мога да разчитам е: ВхШхД 70х27х28 см Не е достатъчно дори за 10-15L обемно бойлерче. Би се събрало 7-8kW проточно, но доколкото разбирам при такъв вариант ел инсталацията не би издържала, без да се преправя. А само за 1-2 седмици годишно не ми се поставя голям бойлер, който да е видим в банята. Явно ще се поливаме с канчето през това време. Благодаря ви за отзивчивостта!
    В твоята ситуация бих сложил нещо от рода на това:

    https://www.ariston.com/bg/media/fil...X%20ECO-bg.pdf

    Меки връзки през кранчета. Монтаж и демонтаж - максимум 10-на минути. Когато го демонтираш - на стената ще остане само стойкато от 10-та страница. Може и нея да махаш, можеш и да измислиш нещо декоративно да я криеш. Ако не си убеден - викни електротехник да измисли свързването как да се направи в конкректната обстановка в банята.

    30 литра обемен бойлер на 70С е много по-комфортен за бърз душ от 5-6кВ проточен. 2кВ се докарват много по-лесно от 5-6.

    Марката на бойлера е произволно избрана - на нея най-бързо и намерих монтажната схема. Има и други с такъв дизайн.

    Коментар


    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Днешните бойлери не са ли ограничени на 60 градуса ?

    • bokomo
      bokomo коментира
      Редактиране на коментар
      В пдф-а пише, че е настроен на 70 фабрично, а ако не ти харесва - е описано как да си го смениш градусите
      Последно редактирано от bokomo; 13-10-21, 11:43.

  • #33
    Използвах ~5KW (6KW) проточен за подобни цели - трябваше да пътувам и да отсядам къде ли не където условията... Такава мощност дори с обикновен щепсълен контакт можеше да се използва навсякъде, особено ако всичко е запоено в щепсъла и контакта е качествен (и контакти си носех ), но обикновено директно го свързвах ако имаше възможност. Само веднъж се наложи да пипам по предпазителите.
    Старата ми инсталация на къщата построена в 20-те издържаше до 2KW включително без проблем че и повече. Наистина ли има съвременни ел. инсталации които не могат да издържат 5KW? Та такива електрически радиатори има и калорифери...

    Като комфорт – за чешма е супер - топлата вода никога не свършва, но... дебита е на ръба за нормална душ слушалка и то лятото (не случайно малките проточни често си вървят в комплект със специална малка такава), макар че.. и зимата става ако няма друго.

    Използвал съм немски класически малък бойлер (с идеята за същите цели по-горе) – мисля че 20 литра... Дори за миене на съдове не стигаше винаги без пестене. В общи линии – труден избор при такъв тип ограничения и някога избрах проточен бойлер (и не съжалявах). При вас може класически да е по-подходящ, ако не се бърза и не е проблем да се изчаква да загрее отново водата. Поне ще се разполага с гореща вода (<~60градуса) ако се наложи.. макар и за сравнително кратко.
    Последно редактирано от TStanim; 13-10-21, 08:41.

    Коментар


    • #34
      Навремето на вилата бях с 6 киловата провадийски проточен вършеше работа . Смених го с 50 литра неръждаем най вече защото водата там е страшно варовита и камерата на проточния се задръстваше с котлен камък много бързо .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #35
        На това например какво му е, че в темата се изобретява топлата вода? Освен, че не е водопад, но пък се свиква.

        https://www.emag.bg/protochen-bojler.../pd/DFLHNNBBM/

        Коментар


        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          Баш за тоя говоря в реален магазин е 10-15-20лв. надолу.

        • piron45
          piron45 коментира
          Редактиране на коментар
          Е къпал ли си се с такова, става само за подмиване, особено ако водата е студена.

        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          20дни благодарение на тец Русе.

      • #36
        Точно пред нишата с водомерите имам изведени стандартни ключове за бойлер. Сега забелязвам, че на тях пише 4kW т.е. за 6+ kW проточен бойлер си трябват други кабели. Не мисля да си усложнявам толкова живота с къртене, вкопаване на кабели, шпакловане и пребоядисване. Идеята беше, ако е възможно да стане бързо и лесно.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Бойлер.jpg
Прегледи:472
Размер:171.3 КБ
ID:6780149

        Коментар


        • Stbd
          Stbd коментира
          Редактиране на коментар
          Това е ключ с написаните 4000 Вт, няма никакви кабели в един ключ.

      • #37
        "Бързо и лесно" е пълно щастие.

        Ако го измислиш, сподели, че всички го чакат.
        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 15-10-21, 10:17.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #38

          • piron45 коментира
            13-10-21, 16:17
            Е къпал ли си се с такова, става само за подмиване, особено ако водата е студена.
          При това с години. По-важното е, когато се стигне до зимното ползване, да имаш прилично отопление на помещението. Иначе в жегите и без това се ползва почти студена вода

          П.П. И сега, ползвайки неограничено количество топла вода от газово котле, температурата е нагласена на 38 градуса
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #39
            И аз ви писах моето мнение, ама явно не сте послушали и мен.
            Това към автора на темата.

            Коментар


            • #40
              Като гледам апартаментът е панелен и ако е двустаен, банята се пада между кухнята и входния коридор. Ако конфигурацията е такава, въпросният проточен бойлер може да се монтира вътре в банята, по възможност най-високо, срещу душа на стената, която е между банята и коридора. От там най-лесно ще се достъпят бушоните за директно свързване. Връзката с водата се прави направо с маркучи колкото да се изкъпе човек, когато няма топла вода. Ако човек не е перфекционист и не го дразни това, че проточния бойлер ще виси в банята като мебел, когато има топла вода и, че ще прескача два-три дни маркучи, когато няма топла вода, това е най-лесното решение. Дано съм обяснил всичко разбираемо...
              Only after the last tree has been cut down,
              Only after the last river has been poisoned,
              Only after the last fish has been caught,
              Only then will you find that money cannot be eaten.

              Коментар


              • Никола
                Никола коментира
                Редактиране на коментар
                Просто изместваш душ слушалката на изхода на бойлерчето, на входа мека връзка към смесителя на мястото на слушалката.
                За да не въртиш кранчето на бойлерчето всеки път нагласяш го на желания дебит(температура)
                и отваряш студеното кранче на смесителя, то си има пресостат няма ли налягане на водата не топли.

              • blackfirefly
                blackfirefly коментира
                Редактиране на коментар
                Точно това имах предвид за свързването на водата с маркучи/меки връзки!

            • #41
              Здравейте, трябва ми малко проточено бойлерче за една мивка, което ще се използва рядко.
              Проблема е, че трябва да е стоящо на плота.
              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

              Коментар


              • Никола
                Никола коментира
                Редактиране на коментар
                Има разни кауфландски като стоящ смесител са.

              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                Дърпай от Кауфланд, или ако намериш по другите магазини за техника, че бяха позчезнали по едно време. Имаше и в ИТТ даже. Аз съм с такова на село от две години, още не е умряло, въпреки супер варовитата вода. Не се лъжи на скъпо, смених прокапало Делимано за 107 лв. на една баба, купих и за 50. Делиманото изкара по-малко от месец, върнаха парите, че нямали налични. Бяха 1:1, с разлика в чучура само.

            • #42
              Единствения тип проточен бойлер който признавам, е газовият.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • TigerHunter
                TigerHunter коментира
                Редактиране на коментар
                И да има и да нема, газовия си бачка и му требат две "меки" връзТки и един комин или отдушник. Никакви инсталациЙ с триЕсе квадрата кабели и траурни портфейли, като плащаш сметките.
                Единствената причина да го махна и да мина на ел, е че живея в панелка и "умниците" изпозадръстиха отдушника с хилядите ремонти и не му стига тяга.

              • TStanim
                TStanim коментира
                Редактиране на коментар
                Забавно е дори само да си го мисля как на моята къща от 30-те "ПРОСТО" добавям комин...А и газ сигурно още по-безопасно и лесно носене на бутилки неясно откъде. Забравих за „удобно“.
                Проточния електрически бойлер на ток е по-евтин от обикновения електрически просто защото няма топлинни загуби (точно толкова енергия се използва колкото е необходима и не се отоплява околната среда и не случайно се използват масово промишлени такива), а високата ефективност на последния доста по умно направен бойлер който използвам от почти 5 години (>10KW и за който нищо не съм променял реално защото просто ел. инсталацията е направена както трябва) напълно ме кара да забравя за какъвто и да е друг вариант. Тук на страница 2 в тази същата тема има повече информация. Все пак от над 15 години съм сравнявал доста модели проточни.

                Замислял съм се за газ като малка лична газова системка с мааалка цистерна т.е. и за отопление освен за друго. Така може би има смисъл и недостатъка на газта може да се нивилира от преимуществата на всичко наведнъж (топла вода и отопление и... еххх ако беше законно да се притежава собствена газоколонка - само за джипа). Но дали ще е рентабилна такава (ОГРОМНА) инвестиция? (а и съседите ми сигурно ще бъдат „възхитени“ от цистерната) Поне засега сметките не ми излизат - прагматичността е... малка, а проблемите много.
                Имам газов бойлер в единия апартамент в нищото (т.е. и той в нищото защото и къщата ми също е в дивен... /от ДИВ/ край), който е комбиниран и за отопление и многократно съм сравнявал. При това там е с централна газова система. И като сметки за общ разход зимата (с отопление) не излизат нещата т.е. не виждам приемущества в сравнение с електрически проточен бойлер и отопление с климатик. Разходите са почти еднакви, при това къщата ми от 30-те със сигурност е по-зле като топлоизолация от въпросния апартамент.
                Последно редактирано от TStanim; 08-11-21, 21:17.

              • Пенчо
                Пенчо коментира
                Редактиране на коментар
                Към АЛДР.
                Моя работи и само с една дебела батерия от 1.5 Волта.

            • #43
              Трябва да го видя ....че за село не ми се слага голям бойлер , а сегашния на дръва мисля да го махам .
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • #44
                Газови продава Митко.
                ама цената е вгз, това предвид че неговите са евтини.
                ​​​​​​ПП бе може и аз да съм сбъркан и цените да са си ок.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #45
                  А такъв как понася неотопляеми помещения зимата (естествено всичко се изтака от вода доколкото това е възможно) и режими на работа няколко пъти в годината? Имам едно уви вече изоставено малко (дори мини) лозе и се чудя как да го направя така че по-често да се мотая там за да поддържам всичко поне малко. Липсата на топла вода просто ме отказва да се застоявам там, а ток едва има за осветление... още като централно захранване.

                  Коментар


                  • turtey
                    turtey коментира
                    Редактиране на коментар
                    Е той е 40*60*20см. Подмишка и в къщи, тъкмо и против лява ръка десен джоб.

                  • TStanim
                    TStanim коментира
                    Редактиране на коментар
                    Мда.. Не се сетих. Това решава проблема.

                  • TigerHunter
                    TigerHunter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Няма резервоар, който да задържа вода. Има серпентина над горелката. Петьо е прав. Можеш да го монтираш и демонтираш за минути, Без източвания и прочее. Да тежи.... не знам молко, но се носи в една ръка.

                Активност за темата

                Свий

                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X