Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проточен бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Първоначално публикуван от BRANCO Преглед на мнение
    Аз съм със Стибелелтрон 21 kw от 10 г. и съм доволен, но това в къща. За проточния бойлер е много важно да се нагласи налягането и дебита, иначе няма да си доволен. В някои апартаменти, дори в повечето, няма достатъчно налягане и ще ти трябва бустер помпа. Дебита се настройва лесно с различни диаметри гумички в слушалката. Ако налягането при теб е 2-2,5 бара, няма да се получат нещата и няма да си доволен, и вината няма да е в бойлер.
    П. С. Преди 2-3 г. купих втори бойлер за резервен на 3 месеца за 280 лв. от едни ентусиасти, които не бяха доволни и решиха да го разкарат. А бойлера нямаше вина, че те не могат да го настроят.
    Кооперацията е малка, 3 жилищни етажа, с по един апартамент и едно студио, всичко е ново. Налягане трябва да има
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #62
      Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
      Колко да е далече, да е 2-3 м. Той тока няма да става по-евтин ясно, ама газта ми я дигнаха 3 ПЪТИ, а тока с 2 стотинки за година. Защото има и опция газ за апартамента, но е много разправия и за сега не ми се занимава, с оглед на бумащината и игрите тука има-тука няма. Уточнявам, това не е където живея в момента. Има опции газ, трифазен ток и....други няма . Влече ме проточен ел.бойлер, стандартния заема повече място и за мене по-лошата технология за топлене на вода. Разлика в цените не е голяма.
      Понеже реших да си отоплявам кухнята (която ще възстановя и като трапезария) и банята с термопомпа, съвсем логично е да го комбинирам и с топлата вода (която лятото ще стане почти безплатна), затова минавам на варианта бойлер със серпентина, който ще е на около метър от чешмите в банята и кухнята.
      ​​
      Трайният вариант за след ремонта който имах, първоначално беше за марков проточен бойлер, който разбира се се промени при опцията за термопомпа.

      ... та исках да кажа, че за мен проточният бойлер е много по-добър вариант от класическата масовка с водосадържатели/водонагреватели (по Кольо ).
      Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 25-03-22, 17:00.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Редактиране на коментар
        Лятото , защо да ти е без пари водата ? И мен се мъчиха да ме убеждават , за термопомпа , вместо климатика , как щял съм да имам безплатна вода ... ама не им се получи нещо . Щото с разликата между климатика , ще си плаща, сметките 20 години .

      • Джоу (x3mrjoe)
        Джоу (x3mrjoe) коментира
        Редактиране на коментар
        Ами защото на термопомпите (каквито са повечето климатици) СОР-а над 5÷6°С им скача рèзко, а да не говорим когато навън е 20÷25°С или още по-нагоре.

        Относно вторият ти въпрос, мога да ти отговоря подробно и на него, но е повечко за писане, а и ще оплескаме тази тема.

        Пуснах една темичка за тия работи, та май ще е по-добре там.

    • #63
      Аз съм с AEG. има опции да си го нагласяш на 18, 24 или 27 kW. Аз го държа на 18, че мрежата тук няма възможност за повече. 5-6 години вече проблеми нямам освен смяна на нещо по гаранция, ама какво беше не помня.
      По-евтино е от обемен бойлер, а топлата вода не свършва.

      Коментар


      • #64
        Аз не постигнах добър резултат с изключването на проточният бойлер от захранване с външен терморегулатор.

        А не беше добър заради голямата инертност при задействане.

        От момента в който на входа на бойлера постъпи топла вода до изключване има около половин минута.

        През нея от чучура излиза вряла вода, която трудно се търпи и при смесване със студена.

        Финално майка си го изключва отново от контакта!

        Зная причината защо се получава така - датчика е в тапа навита в тройник на около метър преди смесителя.
        Въпреки, че тръбите са метални минава време преди температурата стигне до датчика.
        Ако се монтира някак на входа непосредствено преди водосъдържателя и директно във водата ще реагира по-бързо.

        Обаче не ми се занимава повече с тая глупост.
        Сега случаите в които няма топла вода от теца са пренебрежимо малко.
        Дори бойлерът е излишен но като го има инцидентно вкл в контакта не е проблем.

        А най-добре тази функционалност да му е вградена и да се гледа преди да се купува,

        Последно редактирано от Esper; 27-03-22, 08:20. Причина: Фото
        Враг усраине

        Коментар


        • #65
          За един проточен бойлер (без значение от марката ) най-важното според мен е начина на регулиране на мощността . Аз съм фен на електронните , другите са електро -механични (може и да греша в термина ) ..... Иначе аз ползвам 21кв , нагласен на средната позиция , за банята и за тоалетната ......
          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

          Коментар


          • #66
            Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
            За един проточен бойлер (без значение от марката ) най-важното според мен е начина на регулиране на мощността . Аз съм фен на електронните , другите са електро -механични (може и да греша в термина ) ..... Иначе аз ползвам 21кв , нагласен на средната позиция , за банята и за тоалетната ......
            И според мен ключа е в регулирането. Твоят каква марка и модел е? Какво му е регулирането?
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #67
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220327_183607.jpg
Прегледи:322
Размер:166.8 КБ
ID:6839194
              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

              Коментар


              • alexalex69
                alexalex69 коментира
                Редактиране на коментар
                Преди ползвах с електро-механично ( регулирането е на принципа на старите юнги, налягане и дебит ) и въобще беше трагедия да се регулира правилно температурата и дебита ..... сега този следи температурата на водата с електронен датчик и предполагам по електронен начин си променя мощността. Удоволствие е да се ползва !

              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                Гледам има и модели с електронен дисплей, както ми е газовият котел, други са с врътка като твоя. Явно регулирането както казах ще е ключа от палатката.

            • #68
              Добре де, за читав проточен, който докато се къпеш и жената пусне в същото време чешмата в кухнята, да не ти изтръпнат орехчетата, трябват поне 20 квт. трифазен. Слагаме още 5 квт запас за някъв котлон, кафемашина, отоплител, климатик или там още нещо, дето си работи, и се оказва, че трябва 25 квт мощност, дето да се подава трифазна. Колко точно жилищни обекта разполагат с такава?

              Коментар


              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                Малко. Колко жилища са газифицирани - пак малко. Иначе казано, всеки се оправя както може. Държавна политика.

            • #69
              Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
              Добре де, за читав проточен, който докато се къпеш и жената пусне в същото време чешмата в кухнята...


              Може би съм проспал някакъв период от еволюцията но на проточният бойлер функцията му не е ли само и един единствен консуматор?
              Душ, мивка, биде, ватевър.
              Или вече се търси нещо, дето да подгрява "онлайн" цял кръг? Или цяло домакинство?

              OMFG както е фешън да се казва сега ако вече такива са целите
              Враг усраине

              Коментар


              • #70
                Ба ли му мамата кое е фешън и онлайн, задачата ми беше да захраня къщурка 100 кв. с топла вода. Ако трябва за къпане едно, за миене друго, там вече сметката отива съвсем в г.з., не ли?

                Коментар


                • stefsab
                  stefsab коментира
                  Редактиране на коментар
                  Проточните бойлери има стесняване на входа, за да осигурят бавно преминаване на водата, за да има ефективен топлообмен. На по-читавите си пише за какъв разход на водата са предназначени.
                  Примерно: мин. разход 2л/мин, типичен -3.8 л/мин при който имаш загрявана на водата с 25 градуса, макс 5 л/мин, но при него температурата е "колкото дойде" - делта Т спада.
                  По тези данни си правиш сметката...

              • #71
                Като ви чета за мощностите... като добавим и скоро едни 25kW за ел. колата в гаража... излиза, че ще трябва до имота да се подвеждат 6 kV или най добре направо 20kV, да има трафо в таблото или на стълба отпред... Луди цифри😯

                Коментар


                • stefsab
                  stefsab коментира
                  Редактиране на коментар
                  Енергото осигурява "заявена мощност" 6.5kW /9 kW по "подразбиране". Ако почне да изключва предпазителя във външното ел. табло , ти я вдигат. Съответно и такса "заявена мощност". Засега е малка за битови потребители, но знае ли се !

              • #72
                При газовият ми котел, който го играе и бойлер, също се влияе когато някой пусне топла вода на друга чешма. Но това важи и при обикновен обемен бойлер, защото се променя налягането, а топлата вода "върти" през още една торба фитинги и самият бойлер, съответно пак "ще ти изтръпнат орехчетата". Накратко - като влизам да се къпя вкъщи не барат топла вода, ще изтраят 10 минути. Не, че го спазват де, не е и болка за умиране. Ако сте 10 човека в домакинството ще е проблем .
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • gy6ter
                  gy6ter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Има батерии с термостат ,ефекта почти го няма освен намаляване на налягането .

              • #73
                То и газовият бойлер се явява "проточен" тип.
                Ясно е, че ако е със серпентина е различно.
                Иначе при конвенционален бойлер с голям съд ефекта на 2 кранчета е несравнимо по-малък.
                Не казвам, че няма такъв но не може да се сравнява с поточният и моментно подгряване.
                Това имах предвид като писах вчера "онлайн"

                Като цяло едната концепция е по-оптимална, ехологична може би, компактна, модерна, етц.
                И е ОК за някакво малко домакинство.

                Когато обаче се търси удобство и комфорт просто се ползва конвенционален бойлер.
                Когато са повече хора в домакинството - също.
                Иначе компромиса става неприемлив, поне за мен, де.
                Враг усраине

                Коментар


                • #74
                  Да събудим темата. След като строителя се намотка и започнах довършителни работи, стигнах и до бойлера. Лека изненада в енергото - пуснали са ми 12 kW захранване, трифазно . Пълен смях. Каката в енергото ми каза, че на новото строителство на монофазно пускали по 6 kW, та не беше учудена. Пуснах молба за вдигане на мощност, одобриха ми 40 kW , чакам писмо някакво и да сключвам договор и да ме усурвакат с кинтите. Повишаването на мощността се изразява в подмяна на предпазителя в таблото при електромера. Та след кратко разследване на пазара стигаме до извода, че бойлера ще е Бош, Сименс нещо са изпаднали от пазара, избор на други марки мижав. Аз искам 21/24 кВ, майстора ми нещо се мръщи иска 18. Бош имат две серии - TR4000 и TR5000. Вторите са с врътка и смяна на режимите, обаче най-слабия 21/24 кВ. Някой с наблюдения над двата модела. Намерих живи хора в наше село, ползват 18 кВ и са доволни, но казват че носи и на 21 . Захранването на апартамента е 4х6 мм2, до бойлера е същия.
                  п.п.За душа мисля да сложа термостатен смесител, за да избегнем резки промени на температурата при пускане на вода в кухнята. Надявам се да вършат рабпта, живи хора ползващи такива не намирам, всеки ме гледа умно
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • trav
                    trav коментира
                    Редактиране на коментар
                    Голям фен съм на проточите бойлери. Самия бойлер има термостат и те съветвам него да ползваш. Максималната температура да е температурата с която се къпеш, за мивката си сложи отделен малък бойлер.
                    Предимствата на проточения е, че загрява водата до такава температура колкото ти е необходимо- нямаш загуби. сравнено с обемен - И това трябва да ти е водещо.
                    Второ при по ниска температура- няма котлен камък. При силно варовите вода това е единственото спасение. Варовика напрактика не се отлага под 45 градуса

                • #75
                  Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                  Да събудим темата. След като строителя се намотка и започнах довършителни работи, стигнах и до бойлера. Лека изненада в енергото - пуснали са ми 12 kW захранване, трифазно . Пълен смях. Каката в енергото ми каза, че на новото строителство на монофазно пускали по 6 kW, та не беше учудена. Пуснах молба за вдигане на мощност, одобриха ми 40 kW , чакам писмо някакво и да сключвам договор и да ме усурвакат с кинтите. Повишаването на мощността се изразява в подмяна на предпазителя в таблото при електромера. Та след кратко разследване на пазара стигаме до извода, че бойлера ще е Бош, Сименс нещо са изпаднали от пазара, избор на други марки мижав. Аз искам 21/24 кВ, майстора ми нещо се мръщи иска 18. Бош имат две серии - TR4000 и TR5000. Вторите са с врътка и смяна на режимите, обаче най-слабия 21/24 кВ. Някой с наблюдения над двата модела. Намерих живи хора в наше село, ползват 18 кВ и са доволни, но казват че носи и на 21 . Захранването на апартамента е 4х6 мм2, до бойлера е същия.
                  п.п.За душа мисля да сложа термостатен смесител, за да избегнем резки промени на температурата при пускане на вода в кухнята. Надявам се да вършат рабпта, живи хора ползващи такива не намирам, всеки ме гледа умно
                  Аз имам термостатни смесители, няколко броя, от няколко години, не съм им фен и не бих сложил отново такъв вид смесител. Темпераментни са и при твърда вода бързо се "вкочаняват".

                  За проточните бойлери е супер важно налягането и Фи на входящата студена вода, в смисъл да е достатъчно и да няма големи флуктуации, има ли флуктуации в налягането/дебита/температурата на входящата вода се включват "умни" защити и ще намразиш умните неща много бързо, отново от многогодишен опит.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • Asen Kushlev
                    Asen Kushlev коментира
                    Редактиране на коментар
                    Искаш да кажеш, че термостата с времето си губи ефекта. И има собствено мнение, за което имах и съмнения. Хм....При нас е сравнително твърда водата. Налягане и дебит трябва да има, ново строителство 2-ри етаж, нов уличен водопровод. Точно на това място няма как да няма налягане.

                  • BatGeorgeone
                    BatGeorgeone коментира
                    Редактиране на коментар
                    Да, темпераметни са, със собствено мнение.

                    Налягането спада и/или има флуктуации от моя опит вечер и сутрин когато много хора ползват вода, "умния" бойлер или веднага просто спира водата или спира нагревателя и ако има сапунисана дама под душа, гарантирано ще има писъци и стенания ама не от удоволствие

                    Яд ме е, че имах тъп проточен бойлер, стар, който извхърлих, сега всички нови са умни, модерни и в моите условия ми тровят живота, за това си сложих голям класически бойлер на тавана, моите дами само с него се къпят, само аз се тровя с проточния (когато работи).

                  • gy6ter
                    gy6ter коментира
                    Редактиране на коментар
                    14 години работи термостатен смесител,другия 10 ,на две различни места с достатъчно твърда вода,аз съм им фен.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X