Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проточен бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проточен бойлер

    Здравейте,
    Провокиран от поредното спиране на топлата вода, се замислих възможно ли е да си свържа проточен бойлер.
    След водомерите имам две затапени разклонения, наследство от предишните собственици. Могат ли да се използват за свързване на проточен бойлер, който да се използва само при нужда, както е показано на втората снимка?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:plumbing1.jpg
Прегледи:1353
Размер:448.9 КБ
ID:6778454

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:plumbing2.jpg
Прегледи:1288
Размер:458.8 КБ
ID:6778455

    Като оранжевото е бойлера. Черното - спирателни кранове. Синьо и червено - меки връзки. А със стрелките съм се опитал да покажа посоката на водата.
    Ще ми трябват и някакви преходници от тръбите към меките връзки.
    Когато ползвам бойлера, разбира се ще спирам централното подаване на топла вода от крана преди топлия водомер.

    Следващите въпроси може и да ви се сторят глупави, но все пак:
    - при такова свързване топлата вода от бойлера ще има ли достатъчно налягане за използването на душ?
    - с каква мощност трябва да е бойлера за да има топла вода, достатъчна за къпане?

    Ще се радвам да помогнете.
    Поздрави

  • #2
    Едва ли инсталацията ще ти позволи да сложиш проточен бойлер за посочената от теб цел. За пример : В работилницата имам 5 кW бойлерче. Чучурката му е някъде 6-7-8 мм. Ами няма вероятност да си попаря ръцете.
    Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от градско чедо Преглед на мнение
      Здравейте,
      - с каква мощност трябва да е бойлера за да има топла вода, достатъчна за къпане?

      Ще се радвам да помогнете.
      Поздрави
      За нормално къпане с проточен бойлер трябват поне 15 Киловата. Ама като минимум. Моя е 21 Киловата и става, ама с малки забележки.
      Та 24Киловата би трябвало да стане без забележки.




      Коментар


      • #4
        Проточния бойлер се вързва само към студената вода, първо, второ то има налягане на изходящата тръба в зависимост от това на каква темп е настроен, и трето, дай няколко десетки лева на ВиК професионалист и си спести нервите от бъдещите проблеми в тази материя, с най-добри чуства те съветвам.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          И няколко стотици лв да даде на ВиК специалист, проблемът му пак ще е тока. Колегите преди теб съвсем коректно са го насочили.

          Коментар


          • #6
            Послушай хората по горе. Проточен бойлер под 15 киловата, трифазен не става практически за нищо. Е, да си измиеш ръцете, или да изплакнеш чашата за кафе ще стане.
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #7
              Като човек дето се къпа двайсетина дни с такова бойлерче елдом 6,5кВ според мен няма да имаш проблеми. Тец Русе вашта майка!
              Кабел 6 квадрата поне и бушон 40А. Компромис е, налягането не е невероятно, ама се къпеш. Просто за по-голям едва ли има възможност от към сградната инсталация. Също и хватката с ползване на системата със спирателен кран ще стане.

              Коментар


              • #8
                Ако има комин наблизо - вземи си един газов бойлер и бутилка и ще си имаш топла и гореща вода колкото искаш, без да сменяш ел.инсталация.

                Коментар


                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Даже и комин не му трябва, щото от газовият бойлер почти не излиза жега, та и отдушник става, който със сигурност има и в банята на блока.

                • дядо владо
                  дядо владо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Подкрепям Иван с две ръце, пусналият темата ако иска да идва и да гледа, ще споделям опит.......

                • Ivan_J
                  Ivan_J коментира
                  Редактиране на коментар
                  На къщата ми в балкана ползвам китайски газов проточен бойлер, най-малкия модел - на него пише 6L, ама какви са тея литри, не се знае. Струва сто и нещо лв. Спазвайки инструкциите, забих пиронче отвън на банята(външна). Като приключа, си го прибирам, за да не ми го прибере някой друг.
                  За да се къпя, без да ме ощави, го настройвам на най-слабото положение.
                  Колко газ харчи, не знам, бутилката е туристическа и я ползвам и за други цели. Кефа е, че има топла/гореща вода почти безкрай, а не като вкъщи 15-на мин, докато се източи бойлера.

              • #9
                Както израснал с проточен бойлер и ползвал такъв поне 40г мога да кажа, че и 8kW стигат, като с 10kW зимата беше по-добре, защото бойлера беше в мазето, а аз съм на втори етаж, и зимата имаше +5 мин докато се затоплят тръбите които са в стените без изолация, естествено.
                Това с истински 8 и по-късно 10kW мейд бай баща ми, който беше даскал по силни токове, а не с китайски ватове.

                Преди '90-та беше произвел почти на всичките си приятели подобни, че бойлерите бяха дефицит, като тези които бяха монтирани в баните бяха по 6kW.
                Моят беше вързан на отделна фаза, само за него, с бушон 63А.

                В момента на пазара има доста читави оферти по 7÷8kW, в които съм се огледал носталгично, но трябва да си преправя инсталацията на етажа, което отлага мероприятието за по-натам.

                ... а иначе, имам и приятел който има некъв Сименс или Бош около 24kW само за топла вода, което намирам за извращение, дори и да иска всеки път да си сваля кожата.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #10
                  На къщата имам в една от баните 6 или 6.5 киловата монофазен проточен бойлер ,за къпане става ...
                  Миналия месец на клиент монтирах 24 киловата сименс ,трифазен .....Съвсем друга работа е...но иска налягане на входа ...иначе не топли...сложихме и буст помпа ,и нещата заспаха ....

                  Във друга баня ,при чичо ми,има 18 киловата трифазен бг производство...няколко пъти съм ремонтирал някакъв датчик за поток...също си работи добре.
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • Джоу (x3mrjoe)
                    Джоу (x3mrjoe) коментира
                    Редактиране на коментар
                    Бях много учуден с 24-та на моя приятел, щото живее в апартамент "ново строителство", и защото е ясно, че трябва трифазен ток за такава мощност, пък той ме изненада с това, че има.

                    Сега не се сещам какво ми отговори как има трифазен в нормална кооперация на 3-ти или 4-ти етаж, но пък е факт, за разлика от повечето апартаменти.

                  • Kozzzec
                    Kozzzec коментира
                    Редактиране на коментар
                    Трифазен има, защото отоплението в блока е предвидено с електрически котлета. Понеже и при мен е така. Но пък трифазен проточен е по-евтино от обемен бойлер и много по-удобно.

                • #11
                  Какъв е проблемът да си сложи нормален бойлер?
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • Skorpion_BG
                    Skorpion_BG коментира
                    Редактиране на коментар
                    Доколкото разбирам мястото. А иначе един нормален бойлер, даже 50 литров върши идеална работа.

                  • градско чедо
                    градско чедо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Нямам достатъчно място за нормален бойлер. Довечера ще премеря точно, но е около 20-21 см дълбочина. Ще погледна с какви размери са 10-15 л бойлери.

                  • MFr
                    MFr коментира
                    Редактиране на коментар
                    С 10-15 литра много бърз душ трябва да е...

                • #12
                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  Както израснал с проточен бойлер и ползвал такъв поне 40г мога да кажа, че и 8kW стигат,..:
                  Потвърждавам, като дебита и колко е студена водата на входа, са от значение, както и качеството на тока
                  С времето установих, че на който му се виждат малко 8kW, се оказват с по-харчещи вода душове
                  5,5kW е ок за лятото,но само там където входната вода става по-топла, в Пловдив и Пазарджик е ок, в Търново и София са по-студени.

                  байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                  Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                  Суперспам - спама на суперите

                  Коментар


                  • #13
                    И 6kW са достатъчни с нагревател на метър от душа, въпреки че винаги ми се е виждало идиотско изпълнение за нагреватели монтирани в неръждаема тръба.
                    Плюса в цялата схема беше компактността, щото съм го виждал монтиран в импровизирани бани на разни квартири в които трудно стои сам човек, та камо ли бойлер.

                    Дори като малък дришльо съм правил забележки и съм питал няма ли някой да светне, но баща ми смело твърдеше, че щом е заземен, нема ядове.

                    ... и верно никой не беше дал фира с тия импровизации.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #14
                      7 киловата монофазен ставаше за къпане, но маркуча на душа излизаше от самия бойлер, като беше дълъг около 3 метра. Номерът със захранване на цялата инсталация може и да не се получи или поне не с нормално топла вода от 37-38 градуса. Сега ползвам услугите на двуконтурен газов котел 25 киловата и не се оплаквам
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • Ivan_J
                        Ivan_J коментира
                        Редактиране на коментар
                        Няма за 100, писал съм сто и нещо
                        Моделът е този, цената както го намерите - инфлация.
                        Аз го купих заедно с помпа на 12v за кемпер-буса, но върши работа и на къщата - многофункционален е


                    • #15
                      Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                      Ако има комин наблизо - вземи си един газов бойлер и бутилка и ще си имаш топла и гореща вода колкото искаш, без да сменяш ел.инсталация.
                      Какъв е тоя газов за сто кинта? Може ли линк.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X