Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едноетажна къща от кирпич.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да те питам нещо относно глинена мазилка.... Трябва да мисля за външна мазилка на плевнята. Стените са плетарка , оголени са леските от години занемарен покрив, частично има и съвсем паднала цялата дебелина.
    Покрива вече е оправен . Махнал съм някои участъци и старият пълнеж от кирпич го пазя в чували . Та изходната суровина ще е този кирпич. Друга изходна суровина-мога да осигуря и оборска тор от крави. Глина в района няма как, хумуса е мизерен , отдолу са скали.Никой не помни откъде са добивали глина навремето.
    Та ми трябва изпитана рецепта какво да се добави към изходната суровина ,време за накисване и пребъркване. Предполагаема дебелина - около 5-6 см.

    Коментар


    • Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      Да те питам нещо относно глинена мазилка.... Трябва да мисля за външна мазилка на плевнята. Стените са плетарка , оголени са леските от години занемарен покрив, частично има и съвсем паднала цялата дебелина.
      Та ми трябва изпитана рецепта какво да се добави към изходната суровина ,време за накисване и пребъркване. Предполагаема дебелина - около 5-6 см.
      Здравей ,
      преди това да питам Аз , с теб не бяхме ли разговаряли по телефона преди 5-6 години , когато бях по вашия край ?! Но не се срещтнахме!

      Сега,
      универсална рецепта за глинени мазилки / като за бетон прим. /.... НямА.!
      Спазват се някой основни правила за сместа , според за какво ще се ползва материала.
      Района както ми описваш че няма подход. материал ,,ми прилича все е дно си в РОдопите на високото!
      Даже и там се намира глинесто / много чакълеста / почва за материал , така че и край теб сигурно има .
      Край дере, или река / пресъхнала даже / .!
      Стари я материал който си събрал , става за ползване / всичко което се събаря от стара кирпичарка или плетарка или от под циглите / става за повторна работа.
      В него сламата си е слама ако и на 80-100г. да Е,, стига да не е седял 1 година на дъжд и сняг.
      Иначе става на " ТоР " и цялата смес става за сеене на зарзават.
      В това което си събрал като материал има някаква част глина , част слама , и останалото са пясъци и
      фракции от дребена скала / чакъл / ..Кравешките, фъшкии може и да ги има може и не !
      Принципно фъшкиите се ползват Конски , за по / "финните" изглаждания, завършващи / мазилки .
      И кравешки , стават , просто "фибрите " са по едри в конските. НО трябва да са на 2-3 дена максимум.за да се ползват. ,,и се е добавяло и сол. заради пик.к-на и амоняка.
      Аз не ползвам, сега за добавки има други " лепила" които ги ядем всички / от магазина / всеки ден .
      За грубия пълнеж / върху летвите / ти трябва 1 материал с по едра зърнометрия и консистненция .
      За да да изглежда хубаво накрая , ще трябва и 2 ри матр. с по финна структура .
      Трябва да имаш край себе си :
      едър пясък , трошено каменна фракция или / к. брашно или сипица му викат някъде / ,
      слама кълцана едра 4-10см и длебна 1-3см
      Спазваш правилото ,, в сместа глината не трябва да е повече от 20-25 %. сламата 30 %.,
      останалото е пясък и дребна ф-ция 0- 6 ,, 0-8,,! / сътношение както в бетона / !
      Като забъркаш от това наличното може си направиш тест какво кол. глина има в него.
      Да се орентираш колко да добавяш.прбл.
      Най добре е като си на място да се обадиш и да напътствам по телефона .,, иначе тука ще трябва да пиша до утре . И пак няма се разбере.

      п п
      пари за консултации не вземам ..!!
      все още.


      Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
      Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Евала за отговора от сърце, жив и здрав да си!

    • Първоначално публикуван от gogoll Преглед на мнение

      Здравей ,
      преди това да питам Аз , с теб не бяхме ли разговаряли по телефона преди 5-6 години , когато бях по вашия край ?! Но не се срещтнахме!

      Да , ти имаше някаква работа около София , а аз тогава не бях в района.


      Сега,
      универсална рецепта за глинени мазилки / като за бетон прим. /.... НямА.!
      Спазват се някой основни правила за сместа , според за какво ще се ползва материала.
      Района както ми описваш че няма подход. материал ,,ми прилича все е дно си в РОдопите на високото!
      Даже и там се намира глинесто / много чакълеста / почва за материал , така че и край теб сигурно има .
      Край дере, или река / пресъхнала даже / .!

      В Стара планина е , вероятно мога да грабна лопатата и джипката и да търся по деретата , но идеята е да се подобри наличната кирпичена маса, а не да търся като гламав.

      Стари я материал който си събрал , става за ползване / всичко което се събаря от стара кирпичарка или плетарка или от под циглите / става за повторна работа.
      В него сламата си е слама ако и на 80-100г. да Е,, стига да не е седял 1 година на дъжд и сняг.
      Иначе става на " ТоР " и цялата смес става за сеене на зарзават.

      Баш една година стои в чували на ливадата , та може сламата да е заминала.Не е проблем , и слама ще се намери, конопени кълчища също. За тор обаче стар кирпич не става .

      В това което си събрал като материал има някаква част глина , част слама , и останалото са пясъци и
      фракции от дребена скала / чакъл / ..Кравешките, фъшкии може и да ги има може и не !
      Принципно фъшкиите се ползват Конски , за по / "финните" изглаждания, завършващи / мазилки .
      И кравешки , стават , просто "фибрите " са по едри в конските. НО трябва да са на 2-3 дена максимум.за да се ползват. ,,и се е добавяло и сол. заради пик.к-на и амоняка.
      Аз не ползвам, сега за добавки има други " лепила" които ги ядем всички / от магазина / всеки ден .

      Точно това ми е питането - за добавките с функция свързващи вещества, с които от глинеста маса ще стане пластична такава . От това което си писал , май трябва да инвестирам в кренвиршите като най-вещерски съставки. Кажи нещо за лепила и пластификатори , щото не ми занимава точно с фъшкии.

      За грубия пълнеж / върху летвите / ти трябва 1 материал с по едра зърнометрия и консистненция .
      За да да изглежда хубаво накрая , ще трябва и 2 ри матр. с по финна структура .

      Знам за финиша, в темата ми за кирпичената къща, мисля бях снимал как го правя с ръце.

      Трябва да имаш край себе си :
      едър пясък , трошено каменна фракция или / к. брашно или сипица му викат някъде / ,

      С оглед наличното , не мисля че ще трябват още пълнители . Може в по-големите аралъци да вложа парчета стари керемиди , както е било някога.

      слама кълцана едра 4-10см и длебна 1-3см
      Спазваш правилото ,, в сместа глината не трябва да е повече от 20-25 %. сламата 30 %.,
      останалото е пясък и дребна ф-ция 0- 6 ,, 0-8,,! / сътношение както в бетона / !
      Като забъркаш от това наличното може си направиш тест какво кол. глина има в него.

      Предполагам става въпрос за теста със стискане на разтвора с длан.

      Да се орентираш колко да добавяш.прбл.
      Най добре е като си на място да се обадиш и да напътствам по телефона .,, иначе тука ще трябва да пиша до утре . И пак няма се разбере.

      Телефона ти го имам от онова време ако е същият.Като намеря време да започна вещерската процедура , ще ти звънна.

      п п
      пари за консултации не вземам ..!!
      все още.

      Добре дошъл в отбора на консултиращите. Ако се плащаха , и аз щях да си свиркам,не да се гърбя. Ако не идваш по софийско скоро , може и аз да мина през теб като тръгна към северното море.


      Благодаря , само да вметна че имам книгите на Вълчанова и Георгиев ,трябваше ми съвсем практически опит.

      Коментар


      • gogoll
        gogoll коментира
        Редактиране на коментар
        Аз ги Нямам тези книги ,,
        но със Георги Георгиев и Варвара се познаваме лично ,, и често си комуникираме по такива въпроси...!
        Нямам скорошни намерения за идване по вашия край , /макар че постоянно ме питат все от там !!/
        Абе все съм с премеждия когато се отдълеча на по-голямо разстояние от вкъщи . Нещо ми е на карък...!, и съм се ограничил в нашия регион .
        Ако има нещо с което да помогна , звънкай.

    • Налага се да закрепя 2-3м. рабицова мрежа на един паднал каратаван. Купих поцинкова мрежа ,но нямам идея как и с какво се закрепя мрежата. Моля за помощ. Един вариант чух , ама се ползвал такер и то с компресор - нямам такава възможност. Трябва да е с пирончета или винтчета за дърво (вероятно с винтоверта по-лесно ще стане).

      Коментар


      • gogoll
        gogoll коментира
        Редактиране на коментар
        С такер е най лесно и бързо ,, но като нямаш - винт за дърво с перфорирана шайба !
        Или парчета от перфо лента от по широката„ / дириктен окачвач за ГК / също става„
        Копчетата за картон са със ситна резба , често превъртат в дървото„ или се късат „
        мрежата се изпъва най лесно с 1 стара селска вила„

    • Копчета за гипсокартон.

      Коментар


      • Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
        Налага се да закрепя 2-3м. рабицова мрежа на един паднал каратаван. Купих поцинкова мрежа ,но нямам идея как и с какво се закрепя мрежата. Моля за помощ. Един вариант чух , ама се ползвал такер и то с компресор - нямам такава възможност. Трябва да е с пирончета или винтчета за дърво (вероятно с винтоверта по-лесно ще стане).
        Ако височината не ти е голям проблем, сложи отдолу един гипсокартон. Иначе винаги ще ти пропада..

        Коментар


        • https://www.olx.bg/d/ad/kirpich-stro...2-ID8RHUz.html направо подаряват кирпича

          А иначе в тази къща искам да запазя всичко що годе до максимално естественото. Въздържам се от гипскартон. Благодаря ALEX_Z стана работата с тези "копчета"
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2022-05-20_14-43-15-697.jpg
Прегледи:980
Размер:231.0 КБ
ID:6861228

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2022-05-20_14-43-15-290.jpg
Прегледи:1328
Размер:235.9 КБ
ID:6861229 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2022-05-20_14-43-14-828.jpg
Прегледи:1204
Размер:217.1 КБ
ID:6861230

          Коментар


          • Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
            https://www.olx.bg/d/ad/kirpich-stro...2-ID8RHUz.html направо подаряват кирпича

            А иначе в тази къща искам да запазя всичко що годе до максимално естественото. Въздържам се от гипскартон. Благодаря ALEX_Z стана работата с тези "копчета"
            .........
            Минах по този път в личен план. Радвам се че искаш да опазиш автентичното , въпреки че ще е по-трудно . Не мога да преценя по снимките , но гледай мрежата да "звъни" като се опъва и прикрепва.

            Коментар


            • Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
              Минах по този път в личен план. Радвам се че искаш да опазиш автентичното , въпреки че ще е по-трудно . Не мога да преценя по снимките , но гледай мрежата да "звъни" като се опъва и прикрепва.
              Отдавна не си писал нищо в темата за къщата - харесвам я много и оценям с какъв огромен труд, постоянство и време е необходимо това ваше усилие (на цялото семейство). Дай жокер за местата с падналата вар на втория етаж,пак ли с мреж+ вар? Варта отвън някаква специална ли е за външни условия или?


              Коментар


              • Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение

                Отдавна не си писал нищо в темата за къщата - харесвам я много и оценям с какъв огромен труд, постоянство и време е необходимо това ваше усилие (на цялото семейство). Дай жокер за местата с падналата вар на втория етаж,пак ли с мреж+ вар? Варта отвън някаква специална ли е за външни условия или?

                По едно време имаше неколкократни проблеми с качването на снимки тук и темата замря ,за разлика от ремонтите. Сега не знам как е със снимките положението.
                Мазилката сигурен ли си че е варова ,по снимките повече прилича на глинена? / Освен да са добавени счукани керемиди или нещо подобно за този цвят/

                Коментар


                • Макар че са лоши снимките , това си е плетарка .А те са измазани с глинени мазилки .
                  Има и такива измазани със варова като втора ,, но това е в последствие ,,и ще си личат два слоя разнородни като мазилки„
                  На плетарката и трябва глинена мазилка сас кэлцана слама / мекина / „
                  След това ако ще се прави хоросанова мазила , може и с рабица „/ кове се по гредите и паянтите / .
                  Мокри се обилно преди мазане , даже и с четка за под или за миене на кола / да падне прахоляка !!/
                  Гледаш да Няма "гладки "места /или ако е варосвано неколкократно , и си личата слоевете / да се изстърже„
                  Като се намокри става по лесно.! С глинените смеси се работи лесно а и да сбъркаш нещо , лесно се поправя „
                  Варовите са друго нещо .Трябва да се внимава , Ако се добавя цимент ! В смисъл от времето , кол. типа на цимента ,
                  и състава на инерт. материял, добавки и др„ !!
                  За разлика от старите варови разтвори , коита са с минерални добавки и от животински произход„

                  Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                  Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                  Коментар


                  • Здравейте, много интересна и полезна тема за хората които имат кирпичени къщи, в това число и аз. Къщата е от баба ми и дядо ми Бог да ги прости и ми е много мила, преди да влезна в казармата с татко и направихме покрива и е здрава. Стената от Юг към пътя е измазахме с хоросан и цимент, като от долу наковахме мрежа и не е мръднала от над 15 г. може и 20. Източната стена си е измазана с кал гладко и е варосана, на места е взела да подпухва глинената мазилка но е защитен кирпича. На северната стена имаше залепена салма, която миналата година съборих и махнах, щото беше на път сама да падне и да стане беля, та тая стена е измазана с кал ама на места липсва. Западната е гол кирпич и трябва да го защитавам скоро да не го мият дъждовете. Ако си живеех в града до сега сто пъти да я бях стегнал и да живея в нея, но живота ме принуди да живея в друг град. Та и там взех една стара къща дето още я стягам, само че е от камъни и тухли. Понеже не съм си там смятам да защитя някои от стените с изолация понеже нямам време да ги мажа за по - бързо и да шпакловам с мрежа. Между другото в момента свалям нивото на приземния етаж и копам бая пръст, която е много здрава жълтеникава глина и ще я хвърлям, ако някой му трябва за измазване мисля че е много подходяща, ако има интерес ще кача снимки. Глината е в Хасково.

                    Коментар


                    • Искам да споделя нещо, което миналото лято лично изпитах. Бях отпуска и помагах на приятел в строителството в гр. Първомай където ми е кирпичената къща. Преди години направих баня с тоалетна в къщата и има удобства да се живее там но нашите си живеят в апартамента панелен и само ходят в къщата да си гледат зеленчуци. Работата която вършехме беше тежък физически и умствени труд. Вечер след работа ходех да спя при нашите да се видим и пием по ракия. Някои вечери отивах да спя в къщата сам на спокойствие, даже след работа по строежа до тъмно мажех плитките на къщата, със здрав разтвор че хоросана беше почнал да се рони , мажа с лепило за плочки и го пердаша с гъба или четка става бомба. Та да ви кажа в апартамента сутринта ми е омаляло, спи ми се със зор ставам, а в къщата сутрин бях такава свежарка, абе енергия имам преди алармата ставам и там вечер си пийвах ракия, но това е истината. Не знам на добрата енергия в дома или на материалите се дължи това но за вас лъжа за мен е истина. В Хасково също сутринта ми е трудно ставането, но в кирпичената къща съм зареден с енергия чудна работа.

                      Коментар


                      • Понеже темата е за кирпичена къща на един етаж ще си позволя да кача някоя снимка, ако успея, Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210508_143134874_HDR.jpg
Прегледи:917
Размер:896.0 КБ
ID:6862581 че във този форум ще ми е за пръв път. И ако може някой да сподели ако е слагал изолация върху кирпич за някои тънкости. Имам аз идея, но не съм го правил. Кирпича 0,6м. стена е достатъчно за изолация, но целта ми е да го защитя от влагата и да се изпъне дето се казва. Смятам че за цокъла 4 см. фибран и 5 см. стиропор за на горе е добре за кирпич. Мисля да дюбелирам или с видии хващащи здраво в кирпича и шайби или с дюбели за бетон, като дупча без удар. Само не знам за лепене пяна или лепило да ползвам, кое има по добра адхезия към кирпича ? Мисля и бюджетен вариант ама ще се опъва каиша, глината вместо да я хвърлям да я закарам и да я накисна, после да я разбъркам със слама, имам и полипропиленови фибри и да мажа ама не съм мазал глина до сега, после пука ли, пердаши ли се ?
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • Добре дошъл в темата,,
                          Като гледам от снимките,, къщата няма
                          Хубави основи! Кирпича е легнал почти на земята! Вижда се 1-у реда камък, тук таме някоя тухла за подравняване се вижда.
                          Моя съвет е следния :
                          ОТ съборения матриал, както си предложил го накисни , добави накълцана слама (НЕ РР фибри!) скоро като почне жътвата след комбайната на полето остава
                          Готова накълцана слама, само трябва си събереш!
                          Добави и пясък или кам. Брашно
                          (едър 0=6 мм поне) 1.5 до 3 частни към
                          накиснатия материал, после бъркане и крака става.
                          ​​​​​​По лесно става с мотофреза
                          Когато е зпръхнал, после добавяне на вода до разтвор
                          Материала е за подравняване на изкъртеното, ( най добре на цяло) по Кирпича.
                          Може да се стабилизира също.(хамериканците го правят с портланд!) Полага се както варова мазилка, и се пердаши като такава, появата на пукнатини се оправят с последващо. ПЕрдашене. Ако се спазва техниката, може и без раб. Мрежа.
                          Но на цокъла задълж едни 50=60 см
                          Варо цим разтвор (в него може си добавяш фибри и и лепила за добавки, хидрофобни) като е желателно да се изкопа малко на долу.
                          После си лепи квота искаш и с каквото намериш за добре.
                          По подробни напътствия мога по телефон.
                          Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                          Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X