Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам ВиК...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам ВиК...

    Реших да ги сменя сам. Причината е, че искам да налепим плочки, а инсталациите са дърти, при това канала доказано е спукан точно под тоалетната чиния-тия дни я сменяхме и го видях. Всъщност може и при смяната да се изтървали някакво парче и да сме го спукали ние, но няма значение. Чинията я закрепихме с два дюбела, за да се свали лесно.

    Като първа стъпка си купих поялник, ножичка, три метра тръба ф20 и 15 муфи. Пет залепих вчера, но бяха много криви, обърнаха се пръстени вътре, въобще зле. Поразрових се малко в нета и видях някои готини идеи-първо, да си закрепя стойката на поялника за нещо масивно. Забодох я на дъската за фотоувеличителя (ползвам си го, ако някой се чуди). Блага работа, натискаш колкото си искаш. После, да си маркирам с шублера и маркер докъде трябва да я вкарам в муфата-чудо, няма вече обърнати пръстени отвътре. Почиствам тръбите и муфите със спирт. Пишеше да видя в инструкцията на уреда, колко време да топля тръбата и муфата, обаче в инструкцията на тоя райдър няма такова нещо. За сметка на това пише, че температурата е фиксирана, а той е с терморегулатор.
    Настроих го на 260 градуса, но ще взема утре инфрачервения термометър от работата, за да видя толкова ли е.Държа ги по девет секунди, като първо нахлузвам тръбата и като вече наближи белега мушкам и муфата и после броя бавно до девет.
    Вие кажете всичко точно ли е дотук, бъркам ли нещо, какво още да си купя... самия водопровод ще ходя в събота да къртя за да го разкрия и после ще преценявам какво да си купя. Ще сменям само часта от бойлера до чешмите и душа и евентуално до казанчето... мисля да ползвам от новия сорт стъклотнапълнени тръби и да сложа навсякъде за топла вода.
    Ето снимки да видите как ми се получава... до края на седмицата мога да взема още муфи и тръба и да се доусъвършенствам.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170509_202223.jpg
Прегледи:1
Размер:373.1 КБ
ID:6132356Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170509_202232.jpg
Прегледи:1
Размер:135.8 КБ
ID:6132357Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170509_202238.jpg
Прегледи:1
Размер:131.3 КБ
ID:6132358Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170509_204458.jpg
Прегледи:1
Размер:427.8 КБ
ID:6132359Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170509_205240.jpg
Прегледи:1
Размер:294.9 КБ
ID:6132360
    За канала доколкото видях, елементите само се сглобяват един към друг, имат си уплътнения и не искат някакво залепване, прав ли съм? Там какви специфики има? Някакви по специални инструменти трябват ли ми?

  • #2
    От: Направи си сам ВиК...

    На 260 градуса в момента в който напъхам тръбата в поялника броя до 6
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #3
      От: Направи си сам ВиК...

      В смисъл, като влезне докрай?

      Коментар


      • #4
        От: Направи си сам ВиК...

        Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
        В смисъл, като влезне докрай?
        Да
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          От: Направи си сам ВиК...

          В един момент ще спреш да броиш, или ще е по-рядко, свикваш. И не се заигравай толкова с почистване със спирт, дръж си материалите да не са в пепела, ако се наложи понякога забърсване с парцал е достатъчно. При канала си има уплътнения на фитингите, нагласи си веро. Мазваш малко преди сглобката, че някога е трудно, особено на Ф110. Може да ти се наложи да направиш някоя муфа, ще ти трябва пистолет за горещ въздух, не че не може и без него, ама аз не ги харесвам тия изпълнения. За муфите - PVC лепило.
          ЗАДЪЛЖИТЕЛНО водна проба преди плочките.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #6
            От: Направи си сам ВиК...

            За Ф20 чакам максимум 1-2 секунди след като и тръбата и муфата влязат до края. До сега не съм имал протекли тръби и вътре не се получава ръб. Канала - задължително с наклон
            Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

            Коментар


            • #7
              От: Направи си сам ВиК...

              Аз ги поразтопявам повечко и леко завъртам накрая. Така шанса да изплюе материал и да стесни отвора е по голям, но ми се струва по-здраво. Просто след всяка снадка поглеждам в тръбата и си държа ножче или свредло с подходящ диаметър да обера кашкавала.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #8
                От: Направи си сам ВиК...

                Аз въртя фитинга и тръбата в различни посоки, така ваденето от поялника става по-прецизно и отпада нуждата да го застопоряваш.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #9
                  От: Направи си сам ВиК...

                  Драсвам с моливче на тръбата до къде да я набутвам . Според мен въртенето след снаждането не е правилно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направи си сам ВиК...

                    Първоначално публикуван от Жеков Преглед на мнение
                    . Според мен въртенето след снаждането не е правилно.
                    Да защото по този начин се нарушава(намалява) здравината в мястото на спойката.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направи си сам ВиК...

                      Твърдят, че не трябва да се върти, ютуб специалистите-наши и руски. Но не казват защо, аз такива правила обикновенно не ги възприемам... за другите съвети, благодаря покорно, ще има фотоотчети.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направи си сам ВиК...

                        Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                        Твърдят, че не трябва да се върти, ютуб специалистите-наши и руски. Но не казват защо, аз такива правила обикновенно не ги възприемам... .
                        Искаш да кажеш че ако не го обяснят защо не го възприемаш ли?! Няма логика въпреки че е нормално да се търси обяснение.
                        Иначе то винаги е ясно че като тръгнеш да запояваш даже и с тинол кабели примерно ако мърдаш непрекъснато става лоша спойка..
                        Аз само ще кажа че ако се разтопи равномерно и двете части които се съединяват и се мушнат навреме спойката винаги е отлична.Въобще това е доста сигурна технология.Разликата между начинаещия и майстора е в опита.Майстора още на око всичко прави нито брои време нито колко мушка изобщо кара на усет.Обаче ако начинаещия има желание и е мотивиран след двайсет -трийсет спойки става и той уверен... а частите за проба са ефтини

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направи си сам ВиК...

                          Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                          Твърдят, че не трябва да се върти, ютуб специалистите-наши и руски. Но не казват защо, аз такива правила обикновенно не ги възприемам... за другите съвети, благодаря покорно, ще има фотоотчети.

                          До като е в поялника тръбата и фитинга може да се врътнат малко с цел по лесно влизане в главата на поялника, при лепене доста често фитинга трябва да е в определена посока, ако не е насочен правилно може леко да се врътне веднага след като е направена лепката, иначе всяко въртене е силно нежелателно понеже тръбата изстива много бързо и просто спойката се чупи.Времето за нагряване е строго определено за всеки тип тръба и обикновено се дава от производителя, ориентировъчно ф20мм-5сек, ф25-7сек, ф32-8сек, минимум за същото време тръбата се притиска след залепянето, доста майстори пъхат тръбата в фитинга и пускат веднага което е грешка понеже тръбата почва да излиза от фитинга и спойката или става на полвина от необходимата дължина или тече после.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направи си сам ВиК...

                            Не е задължително, но ...

                            На третата снимка на муфата се виждат надлъжни черти (белязки). Има ги на всички фитинги. Можеш да се стараеш да нагласяш тези белези със чертата на тръбата.

                            По принцип няма голямо значение, но особено при изводите за батериите е важно да са монтирани точно перпендикулярно на стената и двата извода (за топла и студена вода) да са успоредни по между си.

                            Наскоро сменях душ батерията в банята ми, че капеше точно откъм ексцентрика. Там някой "майстор" е запоил двата извода леко накриво. Единия гледа малко нагоре, а другия малко надолу. Като сложа батерията, първата гайка стяга както трябва, обаче втората върви трудно и гарнитурката не може да уплътни, защото челото на ексцентрика и челото на батерията не са успоредни. Та си играх да търся дебели гумички, да стягам по малко от двете страни и т.н.

                            Също когато слагаш две колена на една стена, ако спазваш белезите, после двете тръби стават абсолютно успоредни. Не, че тръбите не са еластични, с малко напъване ще влезнат в мазилката, но стоят под напрежение и след време може някоя спойка да поддаде
                            Nissan Terrano 2,7 TDI

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направи си сам ВиК...

                              Съвета за чертите ми хареса, ще го тествам довечера. Иначе за правилата без обяснение, не че не ги спазвам, но понякога се оказва, че има правила, които са се родили във фолклора и нямат никакво логично обяснение.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X