Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Ама май под керемидите на дългата страна ще има изненади.
    Гледам нави лакумици.
    Заради това ме е яд на паянтовите конструкции че, не може да си подпираш където си искаш.
    И аз имам в двора си една паянта-баш като твоята.Покрива е здрав ама само привидно.
    Ако опитам да направя нещо всичко пада като домино.Малко да пипнем тук и айде.Едни шипки да смениш и край.
    Така лека полека и тръгва незаконното строителство.
    Последно редактирано от Петьо Джартов; 06-06-16, 18:57.

    Коментар


    • #92
      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

      За корозионна защита на металните профили на бетона ли ще се разчита? Дали ще се запълнят плътно затворените?
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #93
        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
        Заради това ме е яд на паянтовите конструкции че, не може да си подпираш където си искаш.
        ............
        Факт.Нито можеш да правиш нови отвори сравнително лесно като при конвекционалното строителство.Паянтата е много добра, но и много деликатна конструкция,която не обича никаква влага и промени.По едно време мислех и за детекторите за дърво,но като се установи стена дебела 70 см. се отказах да променям разпределението. Със сигурност щяхме да прецакаме носещ елемент и да си отворим много ядове.Поради това , банята си остана външна и сега се преминава ефирно по халатче отвън.
        Все пак преди сто и кусур години не е имало бани, да не говорим за вътрешни.

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        За корозионна защита на металните профили на бетона ли ще се разчита? Дали ще се запълнят плътно затворените?
        Всичко е обработено и запълнено,така че да няма и термомостове.

        Междувременно се заиграх и с глината.От разните интервенции, се събра изходен оригинален материал, който започнахме да събираме своевременно .Една от добрите му страни е пълното рециклиране.


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_171010.jpg
Прегледи:1
Размер:240.4 КБ
ID:5718179

        Накисва се за няколко часа и е готов за работа.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_170708.jpg
Прегледи:1
Размер:206.1 КБ
ID:5718180

        Полагането е мърлява работа , но пък ми прави удоволствие.Прави се само с ръка , както е било и навремето.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_170150.jpg
Прегледи:1
Размер:51.5 КБ
ID:5718181

        Засега дотук го докарах финосано по предварителни очертания.Като поизсъхне и се справим с останалите повърхности, идва ред на запечатването, за което още очаквам идеи.


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_190917.jpg
Прегледи:1
Размер:56.6 КБ
ID:5718182

        Всичко това бе направено с експериментална цел.На мен лично като за сефте резултата ми хареса.С аргумента че навремето тези обработки са били женска работа, убедих и дамският състав да се пооцапа,но истината е че си е хамалогия и трябват здрави ръце.

        Коментар


        • #94
          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
          Факт.Нито можеш да правиш нови отвори сравнително лесно като при конвекционалното строителство.Паянтата е много добра, но и много деликатна конструкция,която не обича никаква влага и промени.По едно време мислех и за детекторите за дърво,но като се установи стена дебела 70 см. се отказах да променям разпределението. Със сигурност щяхме да прецакаме носещ елемент и да си отворим много ядове.Поради това , банята си остана външна и сега се преминава ефирно по халатче отвън.
          Все пак преди сто и кусур години не е имало бани, да не говорим за вътрешни.



          Всичко е обработено и запълнено,така че да няма и термомостове.

          Междувременно се заиграх и с глината.От разните интервенции, се събра изходен оригинален материал, който започнахме да събираме своевременно .Една от добрите му страни е пълното рециклиране.


          [ATTACH=CONFIG]870738[/ATTACH]

          Накисва се за няколко часа и е готов за работа.

          [ATTACH=CONFIG]870739[/ATTACH]

          Полагането е мърлява работа , но пък ми прави удоволствие.Прави се само с ръка , както е било и навремето.

          [ATTACH=CONFIG]870740[/ATTACH]

          Засега дотук го докарах финосано по предварителни очертания.Като поизсъхне и се справим с останалите повърхности, идва ред на запечатването, за което още очаквам идеи.


          [ATTACH=CONFIG]870741[/ATTACH]

          Всичко това бе направено с експериментална цел.На мен лично като за сефте резултата ми хареса.С аргумента че навремето тези обработки са били женска работа, убедих и дамският състав да се пооцапа,но истината е че си е хамалогия и трябват здрави ръце.
          Виждам че си голям ентусиаст и не се отказваш , което ме радва .
          Сега по техниките с глина ! Темата е доста обширна , не мога да ги обясня с писане .Трябва и да се показва практически.
          Да правиш мазилка със натрошен стар кирпич , наистина е хамалогия ! Но ако вкаарш малко съвременни инструменти и подготвиш сместа каквато трябва , ще видиш че е по лесно от колкото да шпакловаш с лепило или да правиш В/ц мазилка .Маже се подобно на гипс , може да стане идеално равна ,също така и гладка /може и полирана "циклена " като модерните венециански м-ки/Проблема е че съхнат бавно , особенно ако е влажно времето на вън ."Запечатване"със изкуствени м-ли не се препоръчва .Не трябва да се спира влаго-преминаването .То там е целия смисъл ,коригират влажността в помещенията /западните спец. пишат че подържат отонсителна влажност 50% целогодишно !/ При добра допълнителна обработка , не се разпрашават и не цапат .Накрая се варосват / варта може да се подготви по старинни зогравски техники без химия /за да не цапа почти след като изсъхне. Може и масло с восък!/ленено стествено / оригиналното на запад е със карнаубски /вид дървесен восък от екзотичните страни/ но доста къпо .мисля че и пчелния е подходащ.
          Пробвалсъм , става .от терпентина мирише малко известно време.влогоотдаването не се нарушава./стига да не го минеш 20пъти!/ .
          Можеш да отвориш страницата на "АСЕМ" примерно ,има доста информация .Също и линкове към разни страници като тази на арх.Г.Георгиев.Имат и издадени книги на БГ за различните техники.
          Между впрочем гледам че си от София или някъде на около! Ще идвам до едно софийско село по същата причина следващата седмица и може да се срещнем.
          Прати координати и тел. за връзка на лични.
          Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
          Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

          Коментар


          • #95
            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

            Първоначално публикуван от gogoll Преглед на мнение
            Виждам че си голям ентусиаст и не се отказваш , което ме радва .
            ........................................................................Прати координати и тел. за връзка на лични.
            На западните спецове теориите съм ги оставил настрана и съм преминал на емпирични наблюдения с хигрометри.Експлоатационните показатели са следните:

            - в помещение без отопление целогодишно,северно изложение -да , относителна влажност 50 % ,съвсем леки колебания зима-лято.
            -в помещение с отопление тип пернишка печка ,изложение -изток, юг,запад
            -лято /печка не работи/ ,като няма слънцегреене влажност до 65% ,като има слънцегреене -около 40 %.
            -отоплителен сезон-печката е с неравномерно излъчване на топлина по същество, съответно като се набумка влажността спада до 30% , но не повече.
            Извода е , че във всякакви условия относителната влажност е в комфортните граници. Като регулатор на влажността на набумкана печка , се използва древният метод на чайника отгоре.

            Другото , което отчитам за фактор по темата влажност -старата дървена дограма , която е автентична, еднокатна , съответно с известни неуплътнявания. Считам , че подмяната с нова/каквато и да е/ , ще доведе до нежелателни промени във влажностният режим,въпреки че може да се слагат микроклапи.Не искам по никакъв начин да се наруши микроклимата , заради който и изобщо се заехме с идеята.
            Смятам да я прогоня, потегна като обков, шлайфам и някаква обработка.

            За глинените мазилки-конкретно моят изходен материал не виждам как може да се полага по-лесно от гипс, нито да стане идеално равен.Ако говориш за друг материал или състав /примерно на Рьофикс,сигурно е възможно , но там цифровите измерения не са за обикновени ентусиасти .Най-малкото там фибрите не са едра слама. За сегашните ми задачи и наличието на груб "лепеж", по-скоро става въпрос за финосване на лепежа, глинена боя и финосване. Първите две задачи смятам ,че се решават с наличната суровина достатъчно добре естетически.
            За третата задача ми е основната чуденка.Гледам да не робуваме на вносни и скъпи материали, както и на лъскави картинки от нета.Търся логиката и съвместявам качества.Междувременно експериментирах с определени масла за дърво и чакам да изсъхне за резултата.
            Масовите естествените ленени масла никак не съм убеден че са "естествени" , освен може би екзотичните за които спомена.
            Всичко това е прелюдия към една по-съществена тема за обработката на подовете. Много ми се иска поне един под да остане глинен , но добре хоризонтиран,"изциклен" и обработен.Всъщност при мен е по-трудно , защото материала го има , но е полаган криво някога , за финосване и дума не става , а пък и през десетилетията е замърсен доволно.
            Между другото , щях да питам и за една от снимките ти -на гредореда с каратаван и пълнеж от глина.Имам го същият , в старинен вариант и ми пада непрекъснато прах. Смятам и него да го изгреба някой ден . Не е ли удачно да се полага дишаща защита против разпрашаване отдолу?
            Последно редактирано от ALEX_Z; 13-06-16, 16:20.

            Коментар


            • #96
              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

              Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
              "...гредореда с каратаван и пълнеж от глина.Имам го същият , в старинен вариант и ми пада непрекъснато прах. Смятам и него да го изгреба някой ден . Не е ли удачно да се полага дишаща защита против разпрашаване отдолу?"
              Керамзит с паропропусклива мембрана, при условие че не държите толкова много на шумоизолацията?
              Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

              Коментар


              • #97
                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                Между другото , щях да питам и за една от снимките ти -на гредореда с каратаван и пълнеж от глина.Имам го същият , в старинен вариант и ми пада непрекъснато прах. Смятам и него да го изгреба някой ден . Не е ли удачно да се полага дишаща защита против разпрашаване отдолу?[/QUOTE]

                Ами това на снимките е смес от много слама и малко глина ,който материал има обемна маса около 300кг/м3 /може и по -малко и повече!!/ Прави се по следни начин: в някъв обемист съд или "корито " сковано от водоуст. платна /така че да не пуска много водата !/
                разтваряш глинена почва !Не казвам глина нарочно ,защото чистата глина не ес разтваря лесно , или по точно има точка на насищане и от там на сетне можеш я въртя с миксер -бъркалка и квото и друго , и ще си стой на пърчета глина в разтвора .!/ За това трябва да има и пясък и дребна фракция .Това важи с пълна сила и за мазилките !/ Стари кирпичи ще ти свършат работа .
                Правиш рядка "БОЗА" и киснеш сламата вътре от предния ден .на следващия , вадиш самоизцежда се , и полагаш в зида между гредите или на тавана !Трамбова се на ръка с удобно дървено трупче с дръжка! на следващия ден е стегнала ,,но не и изсъхнала ! ако е на стена в кофраж , можеш го махна спокойно !
                Ако е на тавана , с цел да не ти отделя прах след време / тази система не отделя така прах както стария ти материал на гредореда !/ Там пропорциите са други .Можеш да постелеш една дишаща мембрана ,примерно като на брамак под керемидите или най .тънкия възможен геотекстил !Така не спираш влаго- преминаването и няма да имаш прах .
                Запомни че колкото повече е сламата , толкова по-добра изолационна система си направил.и полека естествено .Шумоизилира супер , като ходят от горе не се чува както комшиите с ламината върху мен...!
                аАоще по голяма изолоция върхо това е композицията със перлит и вар . / керамзита не еко ! и е с по лоша характеристика .Прави се от глина , но се меша с мазут .И след пеща мазута изгаря и става керамично топче със мехурчета въздух./
                За подмяната на дограмата си прав до някъде .За урудете за отопление абсолютно! ако има горене с набумканатна печка задължително съд с вода отгоре! колокото до старата ти къща , не забравяй че тя е обградена отвсякъде с глина а тя поема излишната влага и когото е сухо времето си я отдава ., И предолагам някой преди теб не е решил да я "запечата" с някой латекс или фасаген? Така че в едно домакинство и зимно и лятно време влажност винаги се намира ,ОТ готвене , пране , баня , миене съдове и ако щеш от изпотяване на живеещите вътре!
                Мазилките стават равни , ако си направил подходящата пропорция /глина -пясък- ситна фракция примерно 0-5/ и си я разбъркал с миксера .Ако ползваш Шпакла нож и алуминиев мастар за машинните мазилки плюс нивел мастара на 2 метра ,,нямаш къак да сбъркаш .
                Аи да си сбъркал имаш поне седмица че и повече да си я корегираш ./не се втвърдявя като циментовата .Сламата вътре е мината през фуражомелка със необходимата дължина за типа мазилка .Ако е груба и 3-4 см дебелина , сламата се мели на 2-4 см, и ако е финна на 1,5-2 см., и още има ама ми писна писането.
                п.п
                звънни ми когато имаш време , да ти обясня по -подробно ако искаш .че то няаам нерви да пиша.
                Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                Коментар


                • #98
                  От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                  Напоследък усилията се изместиха от глината към камъка-оригинален старопланински. Тематично по форума-докаран от баири и черни пътища от наличният "москвич"-Гранда.



                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160908_122324_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:181.8 КБ
ID:5728651

                  Предните каменарски усилия имат червени резулати:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160908_122520_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:202.9 КБ
ID:5728652

                  За момента двора прилича на бойно поле от всевъзможни камъни,всеки от които си търси мястото.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160908_122803_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:147.2 КБ
ID:5728653


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160918_121959_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:5728654

                  Наместих и камънаците от разните дворни преоформяния за подложка на пътеките.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160918_122253_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:180.5 КБ
ID:5728655

                  Въпреки мрачните опасения на някои съфорумци, засега нямам тежки физически увреждания от работата с камъка , освен че се позаслабва. Мазоли и следи от флексове не се броят.За ментални- не съм сигурен .

                  Коментар


                  • #99
                    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                    Едно огромно евала, надали има някой който да не ти завижда, че постигаш мечтите на много хора, браво колега!
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                      Комплименти и от мен!
                      Определено радва окото и прозира мерака.
                      Единствената ми забележка, макар че все пак е въпрос на личен вкус, е към фугирането.
                      Бих оставял фугите по-дълбоки, за да се очертае повече камъка и да изпъкне.
                      Дори където е възможно, суха зидария.
                      С тия хубави оформени камъни, ще е приказка.
                      Аз направих едно дуварче от далеч по-безформени.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0267.jpg
Прегледи:1
Размер:192.0 КБ
ID:5728755Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0266.jpg
Прегледи:1
Размер:167.5 КБ
ID:5728756Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0270.jpg
Прегледи:1
Размер:152.6 КБ
ID:5728757
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                        Кефи как си заобиколил дървото
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                          Всяко дърво ми е ценно там, заради сянката. Лятото е адското пекло.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                            Комплименти и от мен!
                            Определено радва окото и прозира мерака.
                            Единствената ми забележка, макар че все пак е въпрос на личен вкус, е към фугирането.
                            Бих оставял фугите по-дълбоки, за да се очертае повече камъка и да изпъкне.
                            Дори където е възможно, суха зидария.
                            С тия хубави оформени камъни, ще е приказка.
                            Аз направих едно дуварче от далеч по-безформени.

                            .....
                            Благодаря за добрите думи.
                            За съжаление камъните никак не са добри.Това което се вижда на снимките е просто възможно най-добрият участък от всеки камък след фугирането. Всъщност твоите имат равнина , а при мен равнината е изключение. Затова и се наложи по-сериозно фугиране, не че много ми харесва.Иначе и аз съм мераклия на сухата зидария с малки фуги , но за тая работа се искат много по -добри камъни-почти квадри.

                            Имам една чуденка в тази връзка,нямам снимка в момента. Имам стари каменни зидове , правени на кал , но калта е почти отмита и зидовете са започнали леко да се размърдват. Докато проблема не е станал статичен, трябва да оправя фугите.Засега мисля да пробвам с изчегъртване на калта 3-4 см.,чистене, пълнене с флексово лепило/вероятно с готварски шприц/, драскане с телена четка и някакво запечатване с импрегнатор.

                            Приемам съвети за оптимизация на технологията от минали през това китайско мъчение.

                            Коментар


                            • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                              Флексовото лепило не е решение и е трудно за работа, защото се свлича когато е на дебелина.
                              Аз ползвам готова варо-циментова машинна мазилка, като добавям цимент в пропорция 3 към 1.
                              Машинната мазилка си има фибри и има не по-лоша елстичност от флексовите лепила. Стяга по-бързо, лесно се орязва излишъка със шпакла и след още малко стягане, по желание може да се мине или с четка и вода, или да се почисти с телена четка.
                              Импрегнирането е по желание, защото от дългогодишния ми опит с такава мазилка, не се рони, помръзва и руши и без импрегниране. Но може да се минат и камъните и фугите със силиконов импрегнатор, евентуално.
                              Шприцът е много удобен в случая. Гъстотата на разтвора е според ширината на фугите, но е по-хубаво да е по-рядък, за да лепи добре.
                              Ползвам импровизиран шприц за силикон на салам, но се добавя гумичка на буталото, защото не уплътнява добре и се пълни и от другата страна.
                              Мие се веднага след това, щото иначе го хвърляш.
                              Ето някои снимки:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-1467805713189-V.jpg
Прегледи:1
Размер:152.1 КБ
ID:5728790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0272.jpg
Прегледи:1
Размер:174.1 КБ
ID:5728791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0276.jpg
Прегледи:1
Размер:182.3 КБ
ID:5728792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0278.jpg
Прегледи:1
Размер:185.1 КБ
ID:5728793Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0279.jpg
Прегледи:1
Размер:192.3 КБ
ID:5728794Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0280.jpg
Прегледи:1
Размер:199.8 КБ
ID:5728795
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                                Флексовото лепило не е решение и е трудно за работа, защото се свлича когато е на дебелина.
                                Аз ползвам готова варо-циментова машинна мазилка, като добавям цимент в пропорция 3 към 1.
                                Машинната мазилка си има фибри и има не по-лоша елстичност от флексовите лепила. Стяга по-бързо, лесно се орязва излишъка със шпакла и след още малко стягане, по желание може да се мине или с четка и вода, или да се почисти с телена четка.
                                Импрегнирането е по желание, защото от дългогодишния ми опит с такава мазилка, не се рони, помръзва и руши и без импрегниране. Но може да се минат и камъните и фугите със силиконов импрегнатор, евентуално.
                                Шприцът е много удобен в случая. Гъстотата на разтвора е според ширината на фугите, но е по-хубаво да е по-рядък, за да лепи добре.
                                Ползвам импровизиран шприц за силикон на салам, но се добавя гумичка на буталото, защото не уплътнява добре и се пълни и от другата страна.
                                Мие се веднага след това, щото иначе го хвърляш.
                                ..............
                                Импрегнирането го смятам че е задължително с теракола,иначе с мазилката не би трябвало, ако камъка не е пясъчник или варовиков.
                                Ще споделиш ли коя точно е мазилката с фибри? Интересно ми е защо да се добавя още цимент към нея/което зависи от нейните готови пропорции/.
                                П.п. Точно твоята фуга ми харесва и на мен, а не разни обработки с лъжици или изпъкнали, както имат навика в Пиринско.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X