Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
    Тези греди не са предвиждани да се виждат за красота - една чамова ламперия ще стои по-добре.
    Точно в това им е чара. А чама- освен да се чудиш как да го обработваш да се впише в ситуацията. Освен това стандартите за височина на помещение от онова време са били съвсем различни, и като монтираш едно дърво отгоре , схлупваш много успешно и без това ниските тавани.Това -според моите цели и дадености ,разбира се.

    Сериозно обмислях варианта да се оголят изцяло дървените греди и целият изолационен пакет да се вдигне към покривните скатове. Спря ме единствено мисълта , че всъщност това не е българска традиция и че гредите ми са доста изкривени.

    Коментар


    • #77
      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      А чама- освен да се чудиш как да го обработваш да се впише в ситуацията.
      Един безцветен бохемит предварително и толкова. С времето дървото само ще си потъмнее. Или бъркам нещо?
      "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

      Коментар


      • #78
        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

        Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
        Един безцветен бохемит предварително и толкова. С времето дървото само ще си потъмнее. Или бъркам нещо?
        Дали бъркаш , само ти си знаеш, в смисъл какви са ти очакванията. Имах предвид , че не можеш да докараш чам да изглежда стар дъб.Аз проведох поотделно експерименти с масло, байц,водоразтворим лак безцветен и цветен.Каквото и да се направи, имитацията си личи, особено при пряко сравнение на материала едни до друг.
        Направих експеримент и с една изостанала от друга задача стара чамова греда, необработвана по никакъв начин. Като я минах с виброшлайфа ,същата работа.Да , беше потъмняла една идея, но толкова.

        Коментар


        • #79
          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
          Дали бъркаш , само ти си знаеш, в смисъл какви са ти очакванията. Имах предвид , че не можеш да докараш чам да изглежда стар дъб.Аз проведох поотделно експерименти с масло, байц,водоразтворим лак безцветен и цветен.Каквото и да се направи, имитацията си личи, особено при пряко сравнение на материала едни до друг.
          Направих експеримент и с една изостанала от друга задача стара чамова греда, необработвана по никакъв начин. Като я минах с виброшлайфа ,същата работа.Да , беше потъмняла една идея, но толкова.
          А, не - нямам изобщо идея да имитирам дъб. Имам в предвид, че и медения цвят на остарелия чам също е много приятен.
          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

          Коментар


          • #80
            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

            Не съм чел темата нацяло но,категорично не ползвайте масло за импрегниране на дърво в жилищни помещения.
            Направих тази грешка преди повече от 10 години в една барака и още смърди.

            Коментар


            • #81
              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

              Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
              Не съм чел темата нацяло но,категорично не ползвайте масло за импрегниране на дърво в жилищни помещения.
              Направих тази грешка преди повече от 10 години в една барака и още смърди.
              Петьо, нещо си объркал.Няма грам такова нещо.

              Коментар


              • #82
                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                Направата на дренаж.
                Дренажа като процес е ясно, че е много трудоемък и скъп , и към него се прибягва след изчерпване на всички останали възможности. При сгради с такава конструкция , обаче може да е и по-зле.

                Принципно беше от планираните мероприятия.Както писах по горе, борбата с капилярната влага в едно от помещенията, не решаваше другият вид водна агресия -повърхностните води в друго помещение.
                Заварената ситуация:наклон от съседната ливада към стената,някакъв несериозен цокъл, никаква хоризонтална защита, неизвестно състояние на основите/по дефиниция от груба каменна зидария/, липса на естествено място за заустване,каменист терен за изкопите , и най-лошото -кота готов под на помещението под кота външен терен,вътре влага и плесен.


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141123_142457.jpg
Прегледи:1
Размер:212.8 КБ
ID:5715213

                Цокъла и терена:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8290645.jpg
Прегледи:1
Размер:246.6 КБ
ID:5715214
                Моите подозрения за груба каменна основа , се оказаха много оптимистични.За основа на хидроизолация, обикновено върху камък е достатъчен нормално тънък циментов хастар върху почистеният и измит камък.Видя се , че така няма да стане.Другото което стана ясно е, че изкопа ще е по-скоро каменодобив.
                Дотук що-годе нещата все пак са в границите на приемливите затруднения.

                Потвърдиха се и подозренията ми , че тези дългогодишни дадености, няма как да не повлияят на конструктивните дървени елементи-въпреки липсата на видни симптоми.

                Тук хоризонталната греда на места е изгубила на 100 % носимоспособност:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8290647.jpg
Прегледи:1
Размер:224.3 КБ
ID:5715215

                Предприех тотално отваряне на всички възли-хоризонтала и вертикални/наклонени паянти.Някои от тях просто бяха изчезнали през годините.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9030071.jpg
Прегледи:1
Размер:278.9 КБ
ID:5715216

                Очевидно дренажните мероприятия трябваше да се отложат до конструктивното възстановяване.

                Коментар


                • #83
                  От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                  Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                  Отварям си много работа така..иначе съм го мислил! На съседната стая правя баня и съм изринал всичко. 6 квадрата стая ,но поне две каруци глина съм изхвърлил. Истината е , че и гредите и дъските са надупчени....както казва колегата не са правени за красота. От наблюденията ,които имам балканските къщи са правени по "тертип" нашите /в Странджа/ макар и правени в един по късен период каратаваните са или с много лоша дървесина или по не знам си какви причини всичко е изгнило и проядено на макс.
                  Тези надупчени СТАРИ греди и дъски предполагам че са от "МЕШЕ" или казано ДЪБ , и ако някой си е правил труда да опита да нареже със щилка примерно 2 такива проядени греди , освен че ще му замине веригата /щото е станало твърда като желязо тва дърво / и може да обърне внимание че червеите са влезли до сантиметър НЕ и по навътре !!!
                  Колокото до споменаването на някой че са така от глината , ДА ама НЕ ! Глината има свойството да "пази " дървото ото всяква гад, и поддържа влажноста постоянна .Така дървото няма разширения от жега и сухо време и влажно и студено!
                  Колкото до монтажа м/у гредите на гредореда ,ако си решил с Г.карт. ,можеш без да разваляш нищо да прихванеш към тея криви летви нови равни по дължина Или един UV" профил с рапиди за дърво и на него да си прихванеш картона .Ако ще се скрие гредата мини на 9мм.
                  С ламперията е по готино , може се състари също и Алекс е прав :САМО МАСЛО за дърво /АЗ си го правя сам .със ленено масло терпентин и восък и малко парафи-твърд/ .Мирише на старата боя за обувки в казармата ама след 2-3 дни приключва .
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15072012192.jpg
Прегледи:1
Размер:132.5 КБ
ID:5717675
                  Старото дърво се обработва по следния начин:/ ще споделя техники които са познати на малко хора!/
                  Намокряш гредата /полесно с топла вода / да настръхне малко ! Направо си го измий с четка .
                  Следва със малък шлайф/със регулиране на оборотите/ и телена четка на него / има по скъпи такива навиват се направо на резбата не най твърдата и не мека! / се четкосва ! Излизат си всички фладери , а повърхностнишя слой блесваи запазва старинния вид !
                  По подобен начин се прави и с новото дърво ,но ими и други хватки за да се състари ./Неможах да кача снимка на една чамова/състарена принудително/ греда ,нещо нея харесва форума! Накрая като изсъхне -МАСЛО.
                  И накрая Малко снимки от строителство с естествени материали което привя .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 3.JPG
Прегледи:1
Размер:142.1 КБ
ID:5717678Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 5.JPG
Прегледи:2
Размер:93.7 КБ
ID:5717679Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CEB4.JPG
Прегледи:2
Размер:148.4 КБ
ID:5717680
                  и глинени мазилки по зидарии и по стените с бали от слама .
                  Все още не са положени последния финишен слой , който и дава приятен вид !...........

                  ...Ами .... не се качват , сегурно форматът е голям .Ще ми трябва помощ ,,аз не знам как !

                  поздрави на всички със инициативи и успех.
                  Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                  Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                  Коментар


                  • #84
                    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    Точно в това им е чара. А чама- освен да се чудиш как да го обработваш да се впише в ситуацията. Освен това стандартите за височина на помещение от онова време са били съвсем различни, и като монтираш едно дърво отгоре , схлупваш много успешно и без това ниските тавани.Това -според моите цели и дадености ,разбира се.

                    Сериозно обмислях варианта да се оголят изцяло дървените греди и целият изолационен пакет да се вдигне към покривните скатове. Спря ме единствено мисълта , че всъщност това не е българска традиция и че гредите ми са доста изкривени.
                    По-добрия вариант е гредореда да е добре уплътнен и изолиран от горна страна , а под покривното пространство да е вентилируемо.
                    Примерно :
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture1.jpg
Прегледи:1
Размер:68.6 КБ
ID:5717687Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture2.jpg
Прегледи:1
Размер:242.1 КБ
ID:5717688Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture3.jpg
Прегледи:1
Размер:81.9 КБ
ID:5717689Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5048.jpg
Прегледи:1
Размер:87.1 КБ
ID:5717690
                    тва последното е под покрива върху гредореда .Нещо като замаска от вар и перлит, за по добра / естествена / изолация.
                    Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                    Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                    Коментар


                    • #85
                      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                      Това някъде наоколо ли е? (Шуменско)
                      ВАЗ 2102 СС пакет проект 4х4
                      Е250 1998-продаден
                      Субару Пустош

                      Коментар


                      • #86
                        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                        Благодаря колега gogol ! Много изчерпателно и много интересни неща си направил
                        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                          ... Другото което стана ясно е, че изкопа ще е по-скоро каменодобив. ...
                          Хайде сега, каменодобив!
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #88
                            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                            Първоначално публикуван от krismarg Преглед на мнение
                            Това някъде наоколо ли е? (Шуменско)
                            КОЕ от всичкото ?
                            Някой са от шуменско , други в родопите ,скоро може и да има от софийско!/пернишко по точно /
                            Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                            Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                            Коментар


                            • #89
                              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                              Първоначално публикуван от gogoll Преглед на мнение
                              Тези надупчени СТАРИ греди и дъски предполагам че са от "МЕШЕ" или казано ДЪБ , и ако някой си е правил труда да опита да нареже със щилка примерно 2 такива проядени греди , освен че ще му замине веригата /щото е станало твърда като желязо тва дърво / и може да обърне внимание че червеите са влезли до сантиметър НЕ и по навътре !!!
                              Колокото до споменаването на някой че са така от глината , ДА ама НЕ ! Глината има свойството да "пази " дървото ото всяква гад, и поддържа влажноста постоянна .Така дървото няма разширения от жега и сухо време и влажно и студено!

                              С ламперията е по готино , може се състари също и Алекс е прав :САМО МАСЛО за дърво /АЗ си го правя сам .със ленено масло терпентин и восък и малко парафи-твърд/ .Мирише на старата боя за обувки в казармата ама след 2-3 дни приключва .

                              Старото дърво се обработва по следния начин:/ ще споделя техники които са познати на малко хора!/
                              Намокряш гредата /полесно с топла вода / да настръхне малко ! Направо си го измий с четка .
                              Следва със малък шлайф/със регулиране на оборотите/ и телена четка на него / има по скъпи такива навиват се направо на резбата не най твърдата и не мека! / се четкосва ! Излизат си всички фладери , а повърхностнишя слой блесваи запазва старинния вид !
                              По подобен начин се прави и с новото дърво ,но ими и други хватки за да се състари ./Неможах да кача снимка на една чамова/състарена принудително/ греда ,нещо нея харесва форума! Накрая като изсъхне -МАСЛО.
                              И накрая Малко снимки от строителство с естествени материали което привя .
                              и глинени мазилки по зидарии и по стените с бали от слама .
                              Все още не са положени последния финишен слой , който и дава приятен вид !...........

                              .
                              Здравей и добре дошъл.
                              Радвам се за това което правиш.При мен , предизвикателствата са породени от завареното положение , т.е. скрити въпросителни +желанието за възстановяване с естествени материали.

                              Мога да те поправя за дъбовиците/както им казват по Родопите/:-дървоядите ги ядат и по-дълбоко от 1 см.
                              Виж на заден план , гредата която съм подхванал да чистя-подсигурих около 15 такива от стара къща, от които повече от 3-4 едва ли ще станат . Патината и мръсотията скриват реалната картинка.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160604_183013.jpg
Прегледи:1
Размер:283.1 КБ
ID:5718079


                              Тук от друга греда , остана към 1/2 що-годе читава.
                              Иначе за чистенето си прав-чистя ги грубо с малък вариооборотен флекс и метална четка от най-здравите, после с пвц четка заглаждане, по преценка виброшлайф или мултиинструмент с триъгълна глава.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160604_183101.jpg
Прегледи:1
Размер:342.9 КБ
ID:5718080

                              На снимката се вижда частично по-бяла/компрометирана в случая/ дървесина-за там оправията е с яката метална четка.

                              Обработеният елемент с масло.Тук е на 1 ръка, което е достатъчно за интериор.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_085534.jpg
Прегледи:1
Размер:121.2 КБ
ID:5718081


                              Относно глинените мазилки-това е помещение с което се борим в момента, след като се свалиха всякакви гипсове и прочие.Заприлича хептем на плевня според някои хора.
                              Имам идея и започнах да обработвам глината , така че да се вижда по определени участъци от стените.
                              Все още нямам окончателно решение ,с какво да бъде финиша , така че да се вижда ,да е стабилно, да диша и да не цапа.Стигнал съм само до факта , че става въпрос за органична мазнина .Дотук теоретичните подсказвания-жълтък от яйце, домашен сапун,восък и ленен омасло, практичните-фъшкии, кръв и тем подобни.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160605_090909.jpg
Прегледи:1
Размер:44.7 КБ
ID:5718082

                              Ако имаш опит по въпроса моля да споделиш.
                              Също и за маслото за дърво , което правиш като пропорции и къде се намират съставките.
                              Днес пак купих масло на Алпина по 10,50 кутията.Отделно обикалянето , че не навсякъде може да се намери.

                              П.п. Значи историята със снимките ми къса нервите.Няколко пъти се опитвам да напиша това , и зацикля като се качи снимката и се отиде на опциите за размер. Всичко става неактивно и при връщане назад се губи целият пост.
                              Наложи се да съкратя значително инфото , по-късно пак ще опитам.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                                Хайде сега, каменодобив!
                                Ами, гледай,това ми е терена на 0-10 см. под повърхността.Затова компира се чувства най-добре в региона.Обаче пък за стабилност на терена няма грижи.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9030089.JPG
Прегледи:1
Размер:377.1 КБ
ID:5718083


                                Малко от възстановителните мерки:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9030085.JPG
Прегледи:1
Размер:272.9 КБ
ID:5718084

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9030083.JPG
Прегледи:1
Размер:331.4 КБ
ID:5718085

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X