Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    В района в който нивея има доста фирми които се занимавават в реставриране на керпич . Имат и изложбена зала където показват различните технологий . Явно има хляб и желаещи . Ще потърся инфо и ще покажа . Едно рекламно филмче https://www.youtube.com/watch?v=_TbnTD6jvBE .
    Последно редактирано от alexalex69; 28-04-16, 06:14.
    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

    Коментар


    • #62
      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      Масло за дърво, цвят и функция според случая.Примерно вратата на мазето я заварих в много лошо състояние.Приличаше ми да не е пипана и тя поне 100 години.Много мръсна,крива каса , избледняла и т.н.След основно чистене,шкурки, ПВЦ четки,миене и съхнене сложих тиково екстериорно масло.

      За гредите на тавана , се получи с масло от Икеа,което си е интериорно,хареса ми пробният участък на цвят.

      Общо взето, както писах някъде в началото, гледам да не нарушавам "дишането" и визията на елементите.Маслото функционално е ОК за дървенията, но все пак гледам да е в разумни финансови граници.Щото има и Осмо , където цифрите са много нагоре.Отделно, препоръките са 2 годишно да се минава дървенията.Аз ги тествам в момента тези препоръки.
      Тази врата вече 8-9 месеца е на външни условия/под стряха/, но на слънце и продължава да изглежда много добре.


      [ATTACH=CONFIG]864719[/ATTACH]
      Разбира се има и варианти с нафта, дизелово масло и битум, но не ми се ще да се осмърдяват нещата.Евентуално някой ден ако стигна до плевнята...





      Тук съм онагледил решението ми -След чистене на дърво и глинени участъци ,премостихме напречно надлъжните летви с рабицова мрежа, които носят глинените валци.Ако бяха по -прави елементите, съответно нямаше да има и такива аралъци летва-греда,но в случая заради тях направо се хванахме в гредите .Така се стесни видимият дървен участък, но пък защитата от всевъзможни пукнатини е гарантирана.Отделно рабица се дюбелира към глината под наклон с гвоздеи с широка глава.
      Оттам нататък има проби и с ръчна гипсова мазилка-много добре хваща и също "диша", и с флексово бяло лепило с фибри-също много добра адхезия.
      Тук помощниците малко не бяха внимавали в инструктажа, на село пък няма и подходящи материали , та -рабица трябваше да е поцинкован и да няма опасения от корозия.


      [ATTACH=CONFIG]864722[/ATTACH]

      Просто го покрихме изцяло ,получиха се малки удебеления, но си стана съвсем естествено за случая.

      [ATTACH=CONFIG]864724[/ATTACH]

      Благодаря! При мен между гредите са дъските които държат глината на вторият етаж. Възможно ли е върху тях да сложа рабицата и да мина с гипсова шпакловка или с това флексово лепило/ не знам какво е /.Гредите ще трябва да ги поизгладя,изчистя и вероятно китосам на места защото имат проядено....
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #63
        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

        Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
        Благодаря! При мен между гредите са дъските които държат глината на вторият етаж. Възможно ли е върху тях да сложа рабицата и да мина с гипсова шпакловка или с това флексово лепило/ не знам какво е /.Гредите ще трябва да ги поизгладя,изчистя и вероятно китосам на места защото имат проядено....
        Зависи какво търсиш. Най -лесно е с гипсокартон , ако ти харесва и имаш място за хващането му между гредите.При мен случая е по-особен, защото умишлено се бяга от неестествено гладки повърхности.
        Гипса е крехък материал за паянтови конструкции. Както писах за неудачният соцремонт, точно той ме вбеси и го разкарах тотално.
        Търсих съвременен материал , с еластична функция и обработка за ретро визия.
        Флексовото лепило е специален "теракол" за критични основи.

        Нали разбираш , че един кит върху гредите ти , води до кръпки,които няма да ти харесат при видимо дърво.Изяден участък и аз си имам , но конструктивно е здрав.Обработва се предварително и упорито с Лигносан за буболечки. Изшлайфах го и го обработих. В момента е ОК за целите.
        Най-добре пусни снимки да се прецени точно състоянието на тавана ти.

        Коментар


        • #64
          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

          Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
          ...това флексово лепило/ не знам какво е ...
          "Флексово лепило" е армирано лепило, армирането като правило се реализира с полимерни влакна (има и метални). Нарицателното (народно) "флексово", тръгна от търговската марка Теракол флекс на фирмата Боро. Целта е еластичност. Влакна (фибри) се продават и отделно, т. е. могат да се добавят намясто във всякакви разтвори.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #65
            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            Зависи какво търсиш. Най -лесно е с гипсокартон , ако ти харесва и имаш място за хващането му между гредите.При мен случая е по-особен, защото умишлено се бяга от неестествено гладки повърхности.
            Гипса е крехък материал за паянтови конструкции. Както писах за неудачният соцремонт, точно той ме вбеси и го разкарах тотално.
            Търсих съвременен материал , с еластична функция и обработка за ретро визия.
            Флексовото лепило е специален "теракол" за критични основи.

            Нали разбираш , че един кит върху гредите ти , води до кръпки,които няма да ти харесат при видимо дърво.Изяден участък и аз си имам , но конструктивно е здрав.Обработва се предварително и упорито с Лигносан за буболечки. Изшлайфах го и го обработих. В момента е ОК за целите.
            Най-добре пусни снимки да се прецени точно състоянието на тавана ти.
            Благодаря! Снимки след празниците! Да има възможност / аз така го мислех/ да сложа между гредите гипскартон! Даже гледах по "Мисия моят дом" филм как се прави
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #66
              От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

              Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
              Здравей и добре дошъл.
              Виж темата отначало и целите на детайла.Идеята пак казвам е , да не се нарушават свойствата на глината, от друга страна да се подобрят качествата на пода от всякакво естество. Въпроса е дали нещо не се пропуска.
              Здравейте и честит празник на всички .Хритос Воскресе.

              Малко късно да се включа по темата и аз, /не съм от скоро във форума на до сега не се бях сетил да прочета теми извън тези свързани със 4х4 за което се регистрирах преди години!/ Не за друго но по професия съм строител или по точно стр.техник и освен конвенционалното съвременно високо строителство съм се интересувал /като хоби и не само!/ за методите по строителство със естествени материали .
              Адмирации за ..ALEX_Z и неговите перипети по реставриране на старата кирпичена къща .Повечето хора биха я съборили и построили на ново с бетон ,ютонг, картон ,вати и тям подобни "нови" материали ,които са много добри за бързото съвременно строителство ,но и не чак толкова най-добри за живеене в тях! В последните годи се заприказва по доста медии и форуми из нета за преимуществата на дом изграден с естествени материали ./има и доста "ентусиасти които са направили ,даже реализирали такива.
              До колегата -Алекс-Z ,, изчетох всички постове и въпросът ми е : Какво стана с решението за "проблемния "под с глина и балатум?
              Виждам че сте ремонтирали доста неща и нови даже по интериора и двора .Решенията за обработка на дървените елементи със "масло" е най- правилния подход който сте избрали.На пазара вече има голям избор на такива ,както за интериор така и за екстириор.
              Макар че има вариант и как може да си го направиш сам и да ти струва доста по евтино!
              Някой споменаваше че е бил на курс при арх.Георгиев ,/той един от първите такива ентусиасти ,който е и направил няколко такива проекта!/ аз не съм ходил при него ,но съм запознат с всичките техники които "обучават " курсистите ./От любопитство бях преди няколко години в Родопите на такъв семинар!/ Даже издадоха няколко книги на български за такъв тип стр.и реконструкции!
              Та на въпроса , ако не сте изпълнили още новия под с дюшемето , мога да помогна ...
              Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
              Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

              Коментар


              • #67
                От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                Първоначално публикуван от gogoll Преглед на мнение
                Здравейте и честит празник на всички .Хритос Воскресе.

                Малко късно да се включа по темата и аз, /не съм от скоро във форума на до сега не се бях сетил да прочета теми извън тези свързани със 4х4 за което се регистрирах преди години!/ Не за друго но по професия съм строител или по точно стр.техник и освен конвенционалното съвременно високо строителство съм се интересувал /като хоби и не само!/ за методите по строителство със естествени материали .
                Адмирации за ..ALEX_Z и неговите перипети по реставриране на старата кирпичена къща .Повечето хора биха я съборили и построили на ново с бетон ,ютонг, картон ,вати и тям подобни "нови" материали ,които са много добри за бързото съвременно строителство ,но и не чак толкова най-добри за живеене в тях! В последните годи се заприказва по доста медии и форуми из нета за преимуществата на дом изграден с естествени материали ./има и доста "ентусиасти които са направили ,даже реализирали такива.
                До колегата -Алекс-Z ,, изчетох всички постове и въпросът ми е : Какво стана с решението за "проблемния "под с глина и балатум?
                Виждам че сте ремонтирали доста неща и нови даже по интериора и двора .Решенията за обработка на дървените елементи със "масло" е най- правилния подход който сте избрали.На пазара вече има голям избор на такива ,както за интериор така и за екстириор.
                Макар че има вариант и как може да си го направиш сам и да ти струва доста по евтино!
                Някой споменаваше че е бил на курс при арх.Георгиев ,/той един от първите такива ентусиасти ,който е и направил няколко такива проекта!/ аз не съм ходил при него ,но съм запознат с всичките техники които "обучават " курсистите ./От любопитство бях преди няколко години в Родопите на такъв семинар!/ Даже издадоха няколко книги на български за такъв тип стр.и реконструкции!
                Та на въпроса , ако не сте изпълнили още новия под с дюшемето , мога да помогна ...
                Здравей,колега!
                Огромният брой хора по мои професионални наблюдения, си купуват стоманобетонова сграда , и започват техните си перипетии , които със сигурност са по-бързи,лесни и евтини.Някакъв доста по-ограничен процент по финансови причини, постъпват както ти казваш.
                Съвсем ограничен са тези като мен , за които е по-важен духа на сградата,мястото ,и изобщо бягството от бетона и асфалта на големият град.Малко общо описание на ситуацията:
                В цялата махала,са почти само къщи плетарки, каменни или оградени с тръни дувари,пътчетата са черни ,калдъръмени.Живота е спрял някъде около Девети.Тогава във всяка плетарка е имало средно по 7 деца, добитък ,с прилежащи големи дворове и така.Една селска чешма е обслужвала всички къщи.След това по известни причини , всички тези хора заминават за големите градове, добитъка и той , и махала се превръща по-скоро във вилна зона и има малко пенсионери гледащи за себе си по някое животно.
                Позитивно е, че наскоро се появиха още едни "луди" софиянци като нас,купиха си понапукана плетарка с плевня и тръгват по моят път.
                Питах ги , защо са се зачукали като нас в тази дивотия ,отговора беше много смислен "Усетихме я , това ще е нашата къща".
                Този усет е най-голямата мотивация и според мен.
                Иначе за пода, предизвикателството мина и отмина успешно според детайла който съм поствал , дюшемето вече не стои на дневен ред като покритие.Засега ще се ползва с втори пласт OSB 3, шлайфано, байцвано и лакирано.Тези дни ще го приключа.
                Тепърва предстоят нови борби с другите подове,защото всички на пръст. Основните мероприятия за защита-дренаж и укрепване на дървеният скелет са изпълнени.
                След приключване на всички подове , ще мислим за крайното покритие-вероятно "селско" дюшеме от талпи.
                Междувременно се занимаваме и с реставриране на всички стари мебели, които си заслужават.
                Свързахме се и с един от най-големите сподвижници на арх. Георгиев , вече имаме от него една мострена глинена мазилка на Rofix.Предстои да мислим къде и как ще се направи визията с нея.
                Просто не ми остава достатъчно време за всичко , както и да пиша редовно.

                П.с. Вчера видях една обява във Форума за продажба на стара къща.Заслужава си да и се порадва човек.

                Коментар


                • #68
                  От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                  Много добре си направил , това че си взел стара " съборетина " , на която всички сигурно ти казват ти си луд!!!
                  Ла това е наистина къща със дух , аз съм раснал на село и съм живял в кирпичените къща на баби те ми . Мога да кажа сега като по голям че ми липсва !за това реших че с това рано или късно ще се занимавам .
                  Правих преди нова година "кирпичи" на една еко къща с бали слама ,/ така беше решил собственика / , но от съвременния
                  свят . Имам впредвид. Пресовани земни блокове . Трябваха за разпределения на етажите . А сега след празниците ще ходим да изпълняваме глинени мазилки по стените .Както по сламата така и по зидарията с блоковете .
                  Но нямам намерения да ползвам " готов глинена мазилка нито на Рьофикс нито на други фирми . Тези неща ги правя на место , със пръста от изкопните работи . / естествено всичко което трябва го добавям аз!/
                  знам че в Европа има доста фирми които предлагат готови такива продукти , но при нас излизат малко скъпички .
                  А иначе. Ако си намерил човек от АСЕМ / асоциацията в която оснв. Е арх. Георгиев те мисля че знаят как се правят нещата.
                  Мога ти пожелая успех и няма отказване .
                  Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                  Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                    Готовите глинени мазилки с коноп вярно не са евтини за закупуване.Но в планински район , където хумуса е около 10-15 см. ,примесен с коренища , а надолу камък ,никак не е лесно да се сдобиеш с първичната суровина.Отдавна ги няма и хората , които са знаели откъде се добива подходящата глина.Иначе имам литература по въпроса, полевите тестове и т.н.Отделно , за практически опит вече си трябват курсовете на Георгиев. За финишната обработка , също е много спесифично как да се изпълни, да е устойчива и прочие тънкости.
                    При мен ще бъде в ограничени количества само за повърхностен слой на отделни площи.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                      Това е тавана! Мисля между гредите да сложа гипскартон! Дали е добре да го хвана направо върху летвите които са успоредно на гредите? Или трябва да слагам профили.....

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01820.JPG
Прегледи:1
Размер:190.5 КБ
ID:5714740
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                        Доколкото разбирам , и ти искаш да се виждат част от гредите.
                        Принципно има два начина на захват при теб , съобразно кой елемент повече поддава при ходене/натоварване отгоре.
                        Предполага се , че носещите ти греди и здраво хванатите за тях надлъжни бичмета ще имат по-малки деформации от каратавана.
                        Проблема ще е по-скоро, че бичметата не са хоризонтални.Аз бих монтирал хоризонтално профила към гредата под бичмето-нивото ще спадне профил+картон 42 мм., а при монтажа на гипсокартона ще оставя навсякъде деформационен луфт около 2-3 мм. по допирателната към гредата.
                        Така по снимката е трудно да се прецени колко от гредата ще остане видима, трябва на място да се направи хоризонт и да прецениш харесва ли ти .
                        Луфта се обработва с акрилен силикон или друг подходящ за боя уплътнител.

                        Ако се търси и топло- и шумоизолационен ефект, може направо да се монтира каменна вата 50 кг./м3 ,пвц мрежа, шпахловки и боя.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                          Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                          Това е тавана! Мисля между гредите да сложа гипскартон! Дали е добре да го хвана направо върху летвите които са успоредно на гредите? Или трябва да слагам профили.....
                          Тези греди не са предвиждани да се виждат за красота - една чамова ламперия ще стои по-добре.
                          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                          Коментар


                          • #73
                            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                            Относно частта от гредите, която ще остане да се вижда. Спокойно може да се махнат и летвите и дъските, които се виждат и да се разполага с цялата височина на гредата. Функцията им е изолация (топло-, шумо-, хидро-), върху тези дъски има глина. Като се направи облицовка от картон, или фазер, тази функция може да се поеме от вата.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Относно частта от гредите, която ще остане да се вижда. Спокойно може да се махнат и летвите и дъските, които се виждат и да се разполага с цялата височина на гредата. Функцията им е изолация (топло-, шумо-, хидро-), върху тези дъски има глина. Като се направи облицовка от картон, или фазер, тази функция може да се поеме от вата.
                              Отварям си много работа така..иначе съм го мислил! На съседната стая правя баня и съм изринал всичко. 6 квадрата стая ,но поне две каруци глина съм изхвърлил. Истината е , че и гредите и дъските са надупчени....както казва колегата не са правени за красота. От наблюденията ,които имам балканските къщи са правени по "тертип" нашите /в Странджа/ макар и правени в един по късен период каратаваните са или с много лоша дървесина или по не знам си какви причини всичко е изгнило и проядено на макс.
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                                Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                                ...всичко е изгнило и проядено на макс.
                                От глината е. Тя, както е хидроизолация, така като се водонапие, няма съхнене. Отделно, не е особено чиста, в глината не се въдят животинки, но когато е примесена с обикновена черна пръст, е пълно със земни червеи, буболечки и какво ли не.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X