Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Здравейте.
    Някъде вече писах, че наскоро се сдобихме със стара кирпичена къща и решаването на предизвикателствата започна.
    Подовете на стаите са неравни и от пръст ,както са правени 19 век. Някога през годините, някой е сложил фазер и балатум отгоре. С което е допуснато запечатване на "дишането" на глиненият под.
    Там ,където отдолу няма мазе, долната повърхност на балатума и фазера са влажни и започнали да мухлясват. Днес разкопахме пробно глината надолу и е суха.Това ми говори, че има капилярна влага отдолу ,/ а и отстрани-основите са камък без дренажи/,която минава през глината и се отлага на балатума.
    Проблемните помещения не се отопляват ,и конденза се изключва като вариант.

    Балатума и фазера са изхвърлени да се изсуши добре пода. Дилемите за разрешаване са четири и се опитвам да се решат едновременно, без да се нарушава в бъдеще дишането на слоевете.
    -хоризонтиране на пода като готова настилка.
    -слой или пакет , който да е пародренаж.
    -повишен топлоизолация на пода.
    -крайна настилка , която поне горе-долу да се вписва в обстановката.

    Античните методи с обработка с говежда кръв , по-модерните с терпентин и ленено масло касаят само запечатка на глината и не са достатъчно добри за целта, отделно че няма да се колят говеда
    заради това.

    Избистрям някакъв вариант , но за крайно решение ще бъде много от полза мнението на колега решил сходен проблем.


    П.с. Водно подово не се предвижда. Отоплението ще бъде с печка на твърдо гориво и то циклично.

  • #2
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Финалната настилка най-добре да е дюшеме. Помисли какво ще сложиш отдолу, за да не пропуска влагата.
    Добра топлоизолация между гредите на дюшемето е керамзита.
    Аз бих слязъл колкото е необходимо, хоризонтирал, направил лека циментова замазка, вероятно земновлажно, защото ще изсъхне по-бързо, и бих сложил някаква непропусклива мушама или мембрана (след като изсъхне, разбира се).
    Мисля, че и тази за ламината би се справила добре.

    ПП:
    Пропуснах да спомена, че каквато и мембрана да се сложи, трябва да се задигнат вертикали по стените поне до завършеното ниво. за да не ходи влагата в дюшемето.
    Аз лично бих заложил на воалит добре заварен, но всеки си знае.
    Последно редактирано от TigerHunter; 31-01-15, 22:22.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #3
      От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

      Извинете а как така на "гола" земя без бетон ще спрете гризачите и други вредители, ако сега ги е нямало, не значи, че няма да се появят в бъдеще и да превърнат живота ви в ад за броени дни?
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

        Присъединявам се към мнението на TigerHunter - частично т. е. без разните циментови замазки, мушами и пр. Дюшеме върху дъбови (10X10-8X8 бичмета) подложки (импрегнирането на подложките е плюс, без да е решителен фактор) положени след като позаравниш и трамбоваш добре глинената настилка. Осигурената по този начин въздушна междина е достатъчна термоизолация и същевременно ще гарантира проветрението на минималната капилярна влага. Друго, което такова изпълнение ще ти гарантира е невъзможност за съсъхване на дюшемето. Насипна изолация - керамзит, сгур, перлит и под - с времето ще водонапие и ще изгуби всякаква функция (поне положителна) полимерна ТИ, а също и разните мушами ще „запечати" влагата абсолютно аналогично на балтаматума, а мембраните (едностранно пропускливи мушами) са излишен масраф. Ако височината на помещенията позволява, може да направиш настилка от наредени „на сухо" добре изпечени, единични плътни тухли под дюшемето. Добре изпълнена, такава настилка може да остане и като окончателна (ако разбира се съвпада с естетичните ти разбирания).

        пп
        Воалитът не е мембрана.

        ппII
        Изразил съм се неправилно. Мембраните на са излишен, а са безпредметен масраф.
        Последно редактирано от davc; 31-01-15, 23:17. Причина: пп
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

          Влагата идва отдолу и отстрани и няма как да премине през непропусклива мембрана, за да овлажни керамзита.
          При плътни каменни зидове, вертикална хидроизолация-задължително!
          Ако е възможно и отвътре и отвън, най-добре.
          Ако се предотврати проникването на влага през дуварите, тухлите единички наистина са много, ама много валидно решение.
          Тогава мембрана на пода става излишна.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #6
            От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

            Наличната влага е категоризирана от ALEX_Z (а той не е аджамия) като капилярна. Отношението на дренажите към такъв тип влага е никакво, а тя по съществото си не е особено обилна принципно.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

              Благодаря на всички включили се към момента колеги.

              Въпроса с гризачите действително не е за подценяване принципно , но не мисля че заради това ще наруша концепцията за дишането с бетонов или циментов разтвор.Засега няма какво да ядат там, както и с какво да се топлят.

              Общо погледнато мислим в една посока , самостоятелно бях стигнал в размишленията за следното и търся недостатъците в детайла:
              Височината е типична за селска къща от онова време - средно около 220 см.,т.е. -ще се наложи за нов пакет да се копае.Това е и следствието от разкривките, с които се разбра че глината е суха. Ако беше мокра , решението щеше да е друго.
              Допълнителни цокли върху каменната зидария отвън няма , както и дренажи,както и тротоари.Това за мен са доста рискови фактори накуп, но за момента важното е че глината е суха. Със закопаването на нивото надолу, ще се слезе малко под кота терен и ще проследим какво се случва.
              После смятам върху заравнената глина да се сложи копчеста пароотвеждаща мембрана с висока механична якост и загъната по стените до ниво готова настилка.Има такива с двойнозалепваща лента за сигурност на влагопреградата. Не съм измислил как това ще се отрази на кирпичената стена все още.
              После мисля за скара / дали ще е дъбова или добре импрегнирана суха иглолистна / поне 8 см. висока, каменна вата между нея висока плътност , но примерно 5-6 см. , така че да остане втори изолационен въздушен слой2-3 см.
              Отгоре вече дали дюшеме, дали два пласта кръстосани шлайфано OSB 3-ка и черги ще видим.
              Какъвто и да е финала, отстрани ще трябва да има 1-1,5 см. фуга, точно където ще излиза влагата.Това също не съм го измислил като завършек.

              П.п. Да поясня защо се бяга от циментови разтвори.На кирпичените къщи същественият бич е влагата-от покрив или други проблеми по стени и цокли ,или привнесена от ремонти- честа грешка в съвремието. Всяка влага, променя микроклимата на паянтовият дървен скелет и може да се наруши деликатният баланс на поемане и отдаване.Това е и причината да не се нарушава по никакъв начин дишането на всички елементи от запечатващи и мокри замазки, латекси,балатуми и други тривиални решения.
              П.п.2 С тухлите е много интересна идея, ще я обмисля задължително, засега не ми идва идея как ще се чисти такъв под.
              Последно редактирано от ALEX_Z; 31-01-15, 23:56. Причина: допълнение

              Коментар


              • #8
                От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                http://www.misiamoiatdom.com/98-изграждане-на-сух-под
                http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/Trockenboden.pdf
                Сухата посипка не е задължителна да е на Кнауф защото е доста скъпа. Има подобна посипка българско производство, но в момента не се сещам за фирмата. Мисля, че беше от Кърдажали.
                Това го предлагам като вариант върху който може да се положи всякаква подова настилка.
                Не е най-евтиното решение, но мисля да е доста сериозно като вариант.
                Глупости вършат умните хора, за останалите това е ежедневие.

                Пияният е винаги по-щедър от трезвеният... питайте катаджиите...

                Коментар


                • #9
                  От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  ...копчеста пароотвеждаща мембрана...
                  Това също си е мушама, а не мембрана, но наистина оставя възможност за проветрение. Лично според мен - излишна.

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  ...После мисля за скара / дали ще е дъбова или добре импрегнирана суха иглолистна / поне 8 см. висока, каменна вата между нея висока плътност , но примерно 5-6 см. , така че да остане втори изолационен въздушен слой2-3 см...
                  Ако се спреш на такъв вариант, предлагам въпросният въздушен слой да е под ватата, а тя да е непосредствено под дъските на дюшемето (или там съответни плоскости).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                    Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.
                    Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                      Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
                      Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.
                      Колега,ами то благодарение на естествения радиационен фон са възникнали мутациите,естествено затвърдени от естествения подбор с който сме станали доминиращ вид на Планетата.факт!Всяко разкопаване на земята по -дълбоко от 1 метър повишава естествения радиоактивен фон.Не ти знам квалификацията ,но нещо ми хабееш с този неадекватен пост!
                      Радиацията е полезна!!! И необходима!
                      Виж Чернобил-процъфтяване на флора и фауна в изобилие!
                      Нашите проблеми са другаде......
                      Иначе по темата-автора,явно адекватен по строително-инженерни теми и да се разходи по комшии и да види аналогични строителни системи и ще намери вярното решение/което не е в "модерните"посипки,мембрани,ламини,фуги и прочие гейропески псевдоизобретения.Хора!!!Ние сме люлката на Цивилизацията и Народа ни е достатъчно мъдър и способен!
                      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                        Избистрям някакъв вариант , но за крайно решение ще бъде много от полза мнението на колега решил сходен проблем.
                        Със строителството съм на "Ви" (понякога и в още "по-" степен) но съм виждал цехове от преди 9-ти септември с под от дървени павета. Говорим за под на "кота О" и не е за електрозащита. Не дюшеме, летви или цели греди, а именно кубчета от дърво, а защо така нямам идея.
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #13
                          От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                          ...Не ти знам квалификацията ,но нещо ми хабееш с този неадекватен пост!...
                          С извинение за лекото отклонение, но от подчертано скромното количество публикации на участника Nikolov61, съм с впечатление че е грамотен строител. Инак, конкретно за радона - и аз не го намирам „болка за умирачка".
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                            Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
                            Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.
                            Много по-голямо и по-фатално е въздействието от фенолите, които се излъчват от мебелите, ламинирания паркет, минералната вата и т.н. отколкото от радона. Той (радона) е част от естествената ни среда, докато нарочното струпване на източници на фенолни изпарения в дома ни - не е.
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

                              Първоначално публикуван от Сианга Преглед на мнение
                              Това бе първото и най-лесното за което мислих,но няма да изпълни поне две от изискванията.Отделно пластовете гипсфазер не са финиш и всъщност задължават да се надгражда върху тях.

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Това също си е мушама, а не мембрана, но наистина оставя възможност за проветрение. Лично според мен - излишна.
                              Ако се спреш на такъв вариант, предлагам въпросният въздушен слой да е под ватата, а тя да е непосредствено под дъските на дюшемето (или там съответни плоскости).
                              Бе фундалина си го водят пародренажна мембрана по спомен 50 г. гаранция, а аз търся тази функция задължително, щото ми се иска от раз да се реши въпроса дълговечно.Какъв е плюса ватата да е отгоре?

                              Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                              Иначе по темата-автора,явно адекватен по строително-инженерни теми и да се разходи по комшии и да види аналогични строителни системи и ще намери вярното решение/което не е в "модерните"посипки,мембрани,ламини,фуги и прочие гейропески псевдоизобретения.Хора!!!Ние сме люлката на Цивилизацията и Народа ни е достатъчно мъдър и способен!
                              Да ти кажа какво има по комшийте не само в района , а в радиус поне 100 км. проверено последните 6 месеца лично в процеса на търсене-зарязани подобни къщи плетарки с "баскии", или съборено до основи и модерно строителство, или реновирани , но както загатнах по-горе без особена мисъл с гипскартони , циментови мазилки и замазки и прочие.
                              Изобщо в Бг само един архитект-Георгиев се е задълбал сериозно от няколко години да възстановява умения и технологии забравени за последните 60-70 години.Прави курсове един път годишно за 5-6 човека. Една единствена книга има у нас по въпросите в момента , и тя е по скоро от общ характер, за разлика от Щатите , Германия,Англия и др., където има достатъчно литература, цели школи и реализирани проекти.Другата е едно студийно изследване от БАН 50-те години.Нищо повече. Толкова за способният ни народ.
                              Всъщност , проблема който дискутираме в момента , е масово явление при хората обитаващи все още кирпичените къщи, но постоянно работещите печки го тушират.

                              Към колегата с опасенията за радиоактивност-понеже не си писал нищо конкретно свързано със случая, моля да поясниш по-подробно какви са притесненията. Къщата не е правена с глина от уранова мина вероятно , но е любопитно.
                              За урановата мина го писах, защото това е една от причините къщата да не е близо до Трън.

                              Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                              Със строителството съм на "Ви" (понякога и в още "по-" степен) но съм виждал цехове от преди 9-ти септември с под от дървени павета. Говорим за под на "кота О" и не е за електрозащита. Не дюшеме, летви или цели греди, а именно кубчета от дърво, а защо така нямам идея.
                              Да , виждал съм ги и аз , и то в центъра на София в разни стари университетски работилници, но все пак целта е защитен отвсякъде под , равен и подходящ за съвременно поддържане и ползване.
                              Последно редактирано от ALEX_Z; 02-02-15, 11:31. Причина: допълнение

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X