Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Саниране на сгради - тема за информация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Саниране на сгради - тема за информация.

    Първоначално публикуван от jkd Преглед на мнение
    Аз мисля, че преди влизане в сдружение трябва да се обследва сградата и да се уточни конкретно какви дейности се предвиждат да се извършват по нея (пък най-добре и да се укажат материалите и технологиите, които ще се използват + гаранциите). Само така собствениците ще знаят какво точно предстои ...
    Това е нормалния начин и съществува от много години, някъде.
    Но случая в България е друг.

    В момента с най добър прогрес по програмите за саниране( повече от една са) са жилищата до 36 апартамента, май.
    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
    В. Иванов

    Коментар


    • #62
      От: Саниране на сгради - тема за информация.

      Четох малко разяснителна литература, публикувана от министерството...
      И по-точно договора, който би трябвало да сключа, ако например давам апартамент под наем...
      Тъй-като имам такъв апартамент, на който съм сменил за своя сметка дограми, пасивни вентилации, ВИК, включително сградните вертикални щрангове (дори и на парното - от средата на горния апартамент до средата на долния) и т.н. та ми стана интересна темата...
      Да не забравяме, че дори в момента на саниране имота да не е бил даван под наем или използван за офис, си задължен следващите 5 години да не го даваш под наем или използваш за стопански цели за да не се налага да връщаш 'безвъзмездната помощ' (подаваш периодични декларации за това)...


      Вие бихте ли се съгласили на такива условия ако сте наемодател?
      Трябва да попълня декларация в която :
      1. общината ми казва дадена обща стойност на санирането (не мога да избирам изпълнител, материали, нито аз да участвам в договаряне на цената), а аз се задължавам да платя
      2. Задължавам се да платя авансово 500лв на общината ПРЕДИ подписване на договор между СС и общината, 15% от общата стойност ПРИ подписване на договора между етажната собственост и общината, и остатъка до 100% в 10 дневен срок след получаване на уведомление, че общината е избрала изпълнител (не при започване на работата или приключването и)...
      3. Ако в последствие сумата надвиши тази, за която са ме уведомили при подписване на договора, се задължавам да им заплатя разликата до 20дни след получаване на уведомлението...

      Очаквам някой да ме убеди, че не съм прав и би трябвало да се съглася за саниране на апартамента (не съм комунистическа бабичка)...
      Последно редактирано от slowtraveler; 04-02-15, 09:52.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #63
        От: Саниране на сгради - тема за информация.

        Наемодателя физическо или юридическо лице ?

        Защото за физическо лице доколкото си спомням нямаше такива изисквания. Само ако се продава апартамента по време на процедурата, новият собственик трябва изрично да се съгласи с запазване участието в дружеството.
        В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
        В. Иванов

        Коментар


        • #64
          От: Саниране на сгради - тема за информация.

          В конкретния случай - физическо лице....
          Извадка от указание (приложение №14 към Методическите указания)
          За целите на Регламент (ЕС) № 1407/2013, ССО се явяват „предприятия“ по отношение на физическите и юридическите лица, които участват в тях и които извършват икономическа дейност.
          Общият принцип, според който Съдът на ЕС налага последователна практика да определя получателите като „предприятия”, е свързан с извършването на икономическа дейност от тяхна страна, независимо от правната им форма, статут и начин, по който са финансирани, както и реализирането на печалба. Съдът на Европейските общности счита, че всяко лице, ангажирано с икономическа дейност, е в състояние да отговори на дефиницията за предприятие, дори и при липса на преследване на печалба.
          Настоящите условия се прилагат към ССО, допустими по Програмата за получаване на БФП, в случаите, когато същите извършват някоя от следните дейности:
          - самостоятелните обекти в сградата се използват за извършване на стопанска дейност - независимо от предназначението на обекта (жилищно или стопанско), ССО упражняват стопанска/икономическа дейност в обекта си (като например: магазин, фризьорски салон и др.);
          - самостоятелните обекти в сградата се отдават под наем - за жилищни или нежилищни цели (офис, ателие и др.);
          - в самостоятелните обекти в сградата се извършва дейност от търговци и/или лица със свободни професии;
          - други стопански дейности.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #65
            От: Саниране на сгради - тема за информация.

            Кой е ССО и какво е БФП. А този Регламент (ЕС) 1407/2013 както изглежда в тази си част..., незнам. Възможно е тези който отдават под наем да си ги сложили в 1/3 без които може да се създаде дружество и после да си гонят по законен ред да си приберат парите от общината.

            Затова най добре е първо да дойдат юристите и да обяснят рискове и ползи на хората, после всеки да си решава но задължително да е правилно информиран. Техническата част е елементарна.
            В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
            В. Иванов

            Коментар


            • #66
              От: Саниране на сгради - тема за информация.

              Преди време питах колко ще струва обследване и паспортизация на нашия вход, понеже това ще е задължително в близко бъдеще. За вход с 36 ап.искаха 3600 лв. Ха познайте колко е на апартамент. Това за обследване другите процедури не посмях да питам колко ще струват!!
              В нашият вход има следният проблем, аз си направих топло изолация с 5 см фибран, съседите на 3 етажа с стереопор пак на 5 см. а един съсед вместо 5см. е сложил 10 см. е как точно ще стане уеднаквяване.
              Втори въпрос:
              Технологията за поставяне на топло изолация с (да речем) фибран е :
              1. залепване на листа топло изолация към сградата
              2. измазване и поставяне на мрежа
              3. дюбелиране
              4. до измазване и скриване на дюбелите
              5. полагане на фасадна мазилка
              Някой да е виждал така спазени отделните етапи, на блока строящ се пред нас си спестиха 80% от гореизброените точки. Е как да се съглася някой да се И*АКА върху моята изолация?
              Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
              0882 52 00 52 - Жоро

              Коментар


              • #67
                От: Саниране на сгради - тема за информация.

                Когато се регистрирате заедно с вашите съседи "фирма-етажна собственост",апартамента ви влиза ли като дялов капитал?
                И защо в законът за управление на етажната собственост (ЗУЕС) нарича жилищата ни-самостоятелни обекти? В конституцията ни, и по-точно в чл.33 никаде не е упоменато самостоятелен обект.
                Чл. 33.
                (1) Жилището е неприкосновено. Без съгласието на обитателя му никой не може да влиза или да остава в него освен в случаите, изрично посочени в закона.
                (2) Влизане или оставане в жилището без съгласие на неговия обитател или без разрешение на съдебната власт се допуска само за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало престъпление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите на крайна необходимост.

                Коментар


                • #68
                  От: Саниране на сгради - тема за информация.

                  А, между другото, някой наясно ли е доколко безплатно ще е това безплатно саниране? Щото май не било безплатно, а ще го платим ние всичките, като данъкоплатци. Т.е., всички ние ще платим за облагородяването на частната собственост на някой. Ако това е вярно, браво на герберите. С чужда пита помен ще правят.
                  HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                  Коментар


                  • #69
                    От: Саниране на сгради - тема за информация.

                    Първоначално публикуван от dimkaraganchev Преглед на мнение
                    А, между другото, някой наясно ли е доколко безплатно ще е това безплатно саниране? Щото май не било безплатно, а ще го платим ние всичките, като данъкоплатци. Т.е., всички ние ще платим за облагородяването на частната собственост на някой. Ако това е вярно, браво на герберите. С чужда пита помен ще правят.
                    Както казват някои- "Безплатно е само сиренето в капана"

                    Коментар


                    • #70
                      От: Саниране на сгради - тема за информация.

                      Първоначално публикуван от dimkaraganchev Преглед на мнение
                      А, между другото, някой наясно ли е доколко безплатно ще е това безплатно саниране? Щото май не било безплатно, а ще го платим ние всичките, като данъкоплатци. Т.е., всички ние ще платим за облагородяването на частната собственост на някой. Ако това е вярно, браво на герберите. С чужда пита помен ще правят.
                      Абсолютно си прав разбира се, Маргарет Тачър беше обяснила ясно как стоят нещата с безплатните неща.
                      Все пак погледни по друг начин - тук парите имат малко по-дълъг път - минават през ЕС. Това може да се разглежда в първо приближение като черна дупка - т.е. вноските ни като данъкоплатци към ЕС са вече безвъзвратно загубени. Ако след това някакви пари се върнат от там към нас - може само да се радваме, това си е като да се върнат от отвъдното - чист подарък. Така, че ако има възможност да се използват за каквото и да е в България, по добре от нищо....
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #71
                        От: Саниране на сгради - тема за информация.

                        Не става въпрос за европейски пари. Става въпрос за заем, който правителството ще тегли за санирането. Аз поне това разбрах.
                        HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                        Коментар


                        • #72
                          От: Саниране на сгради - тема за информация.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Не мисля, че това може да стане по следните причини:

                          1. Ако при учредяване на сдружението изрично се впише, че това е само за целите на конкретния проект, не виждам как някой би могъл да му вмени други функции.
                          И аз незнам затова питам

                          Сдружението се създава само за целите на този закон и се вписва в регистъра по чл. 44, ал. 1 по местонахождението на сградата в режим на етажна собственост. Сдружението се вписва и в регистър БУЛСТАТ

                          Чл. 31. (1) Органи на сдружението са общо събрание, управителен съвет (управител) и контролен съвет (контрольор).
                          (2) Сдружението се представлява в отношенията му с органите на местната власт и с други правни субекти от управителния съвет (управителя).

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          2. По приблизителните сметки, които се чуват около проекта за т.нар. "саниране", в него вероятно ще могат да се включат само около 100-200 сгради, което е нищожен % от общия брой.
                          Точно! Редът е следния:
                          Създаване на сдружение(юридическо лице)
                          Одобрен проект от общината
                          избор и изпращане на изпълнител по изпълнение на проекта от общината.

                          Интересува ме какво се случва,ако има създадено сдружение и одобрен проект,но но не се изпълни, поради липса на недостатъчно средства за всички, или други причини.
                          Тоест-Оставаме със здружение и одобрен проект. Това ми звучи като: Тате каза че ще ми купи колело,ама друг път :-)

                          Прекратяване на сдружението
                          Чл. 36. (1) Сдружението на собствениците се прекратява:
                          1. с решение на общото събрание;
                          2. при погиване на сградата или отделния вход в режим на етажната собственост;
                          3. с изтичане на срока, за който е учредено;
                          4. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) когато делът на представените идеални части спадне под изискуемия по чл. 25, ал. 3 или 4.
                          (2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато е одобрен проект за усвояване на средства по чл. 25, ал. 1, сдружението може да се прекрати с решение на общото събрание след изтичане на гаранционните срокове по проекта за извършените строителни и монтажни работи, но не по-рано от 5 години от приключването им.
                          Последно редактирано от don_73; 04-02-15, 13:58.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Саниране на сгради - тема за информация.

                            Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                            Кой е ССО и какво е БФП. ...
                            Условията са приложими към получателите на безвъзмездна финансова помощ (БФП) по Програмата, а именно съответните собственици на самостоятелни обекти (ССО) в сградите, допустими за финансиране.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Саниране на сгради - тема за информация.

                              Първоначално публикуван от jkd Преглед на мнение
                              Малко ЕЖК се получава ситуацията . Къде е в тоя списък подмяната на ВиК и ел инсталациите? А ремонта на връзките между панелите? Това са все сериозни разбивания на интериора на един апартамент. И доколкото стана ясно, от името на сдружението се взима банков заем, тоест се носи и финансова отговорност. По преценка ЕС може да спира парите щото проекта не се изпълнява по план - и остават хората да връщат със собствени средства банковия заем на тяхно име. Пет години срок има, в който никой не може да се отписва от това сдружение... и т.н. подробности.

                              Всеки апартамент мисля, че може да си позволи да плати по 10 лева за едно обследване на блока и след това да се изготви на негова база една конкретна оферта за саниране - ей това и това предлагаме, с такива и такива материали, изберете си каквото ви харесва . Чак тогава идва реда за сдружаване и поемане на договорни ангажименти, които вече не приличат на купуване на котка в чувал.
                              Да, извинявам се, пропуснал съм ремонта на връзките между панелите и евентуалната подмяна на ВиК и ел инсталации ...

                              С две думи, голяма е каша, има все още доста неясноти, зуес и казаното от министъркото си противоречат, и т.н. и т.н.
                              Относно уеднаквяването на блока - който бил с 5 см, ще се сложи още 5см отгоре за да се изравни, тъй като стандарта бил 10 см.
                              Аз например съм с пет см стиропор отвън :-)
                              Не знам ....
                              А не можем да кандидатстваме, тъй като е невъзможно да имаме 100% с гласие за достъп до апартаментите, бабичките хич и не искат да чуят нещо, те си знаят не и толкова ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • #75
                                От: Саниране на сгради - тема за информация.

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                Условията са приложими към получателите на безвъзмездна финансова помощ (БФП) по Програмата, а именно съответните собственици на самостоятелни обекти (ССО) в сградите, допустими за финансиране.
                                Благодаря. Сега намерих време да погледна набора от документи с който се основава дружество, сключва договор с общината и делегиране права на втори и трети лица ...."НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ НА МНОГОФАМИЛНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ" както са го кръстили.

                                На прима виста: Ако някой е чел програмите за емигриране в Канада или САЩ - нормално от 2-3 прочитания става доста ясно кой, кога, какво и колко. Тук и 200 пъти прочитане- няма как да се получи.

                                Подготвени са официални документи без ясна представа как ще се равият нещата.

                                Бързали са !
                                В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                                В. Иванов

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X