Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

    Привет майстори! Моля за вашето мнение относно подобряване на сегашното положение за отопление на твърдо гориво. От десет години се топлим с чугунен, 5 секционен котел Демрад Солитек - 35 Kw , на въглища. От чиято икономия съм много доволен, но пък що се отнася до мизерията и прахоляка...очерни ми се душата вече. Къщата е около 140 м2 с добра топлоизолация, пвц дограма с четири сезона стъклопакети, 7 радиатора, две лири и бойлер 120 лт с две серпентини. От месец Ноември изграждам котелно помещение, като преустройвам лятната кухня (с изолация, дограма и т.н.) и склад за гориво към нея. С помещенията вече съм готов остана да вдигна комина и разбира се -котела. Сегашният се намира в приземния етаж на къщата, но ми писна от мизерия, както казах и от следващия сезон ще е навън. След толкова въведение, да си дойдем и на въпроса... Харесах си турски котел Емташ EKY/S 30, комбиниран, автоматизиран - 35 Kw, който обаче го няма в България, но срещу предплата, ще ми го доставят от Турция до месец. Няма да казвам от къде, да не става реклама, но цената с доставката ще е 2730 лв с ДДС и безпл. доставка. Ще кача и снимки ако намеря от къде. Четириходов е този, с топлообменник на димоотхода, по което апропо се различава от споменатите тук модели на Емташ, като EK3G/S.
    Четох цял ден, всичките 49 страници и вече съвсем се обърках, дали да си преправя Демрадчето с въпросната Еко горелка, или да се мятам на турското. Забравих да кажа, че ще горя основно въглища, просто съотношението цена/калоричност при тях няма как да се надмине от пелети например. А и ми харесва да имам избор да си горя каквото ми е кеф. До колкото разбрах, контролера на Емраш-а, е малко допотопен, а от него зависи много, та... Какво да направя, Да преустройвам стария чугунен котел или да купувам нов и да му сменя да речем контролера само.
    Има ли колеги тук , преустроили Демрад Солитек/35 Kw/37 литра? Добре ли става при тях трансплантацията, какво е КПД–то. За температурата на изходящите газове, така или иначе съм решил да си направя топлообменник , за да го оптимизирам максимално, пък ако кондензира дима, ще му боцна и вентилатор. Давайте акъл сега, ако сте имали търпение да ме четете до край! Благодаря предварителската!

    Коментар


    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

      Привет майстори! Моля за вашето мнение относно подобряване на сегашното положение за отопление на твърдо гориво. От десет години се топлим с чугунен, 5 секционен котел Демрад Солитек - 35 Kw , на въглища. От чиято икономия съм много доволен, но пък що се отнася до мизерията и прахоляка...очерни ми се душата вече. Къщата е около 140 м2 с добра топлоизолация, пвц дограма с четири сезона стъклопакети, 7 радиатора, две лири и бойлер 120 лт с две серпентини. От месец Ноември изграждам котелно помещение, като преустройвам лятната кухня (с изолация, дограма и т.н.) и склад за гориво към нея. С помещенията вече съм готов остана да вдигна комина и разбира се -котела. Сегашният се намира в приземния етаж на къщата, но ми писна от мизерия, както казах и от следващия сезон ще е навън. След толкова въведение, да си дойдем и на въпроса... Харесах си турски котел Емташ EKY/S 30, комбиниран, автоматизиран - 35 Kw, който обаче го няма в България, но срещу предплата, ще ми го доставят от Турция до месец. Няма да казвам от къде, да не става реклама, но цената с доставката ще е 2730 лв с ДДС и безпл. доставка. Ще кача и снимки ако намеря от къде. Четириходов е този, с топлообменник на димоотхода, по което апропо се различава от споменатите тук модели на Емташ, като EK3G/S.
      Четох цял ден, всичките 49 страници и вече съвсем се обърках, дали да си преправя Демрадчето с въпросната Еко горелка, или да се мятам на турското. Забравих да кажа, че ще горя основно въглища, просто съотношението цена/калоричност при тях няма как да се надмине от пелети например. А и ми харесва да имам избор да си горя каквото ми е кеф. До колкото разбрах, контролера на Емраш-а, е малко допотопен, а от него зависи много, та... Какво да направя, Да преустройвам стария чугунен котел или да купувам нов и да му сменя да речем контролера само.
      Има ли колеги тук , преустроили Демрад Солитек/35 Kw/37 литра? Добре ли става при тях трансплантацията, какво е КПД–то. За температурата на изходящите газове, така или иначе съм решил да си направя топлообменник , за да го оптимизирам максимално, пък ако кондензира дима, ще му боцна и вентилатор. Давайте акъл сега, ако сте имали търпение да ме четете до край! Благодаря предварителската!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-02-28_123513.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5782205Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-02-28_123538.jpg
Прегледи:1
Размер:41.0 КБ
ID:5782206

      Коментар


      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

        Колеги, пиша, пиша, ама цък, нищо не се вижда...

        Коментар


        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

          Добре де, ще мога ли да пиша в този форум или не?!!

          Коментар


          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

            Първоначално публикуван от zaksofon Преглед на мнение
            ...[ATTACH=CONFIG]949631[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]949632[/ATTACH]
            Стой далеч от котли с хоризонтални тръби. Или се приготви да шомполираш тръбите всеки ден. Котел 50 квт от Полша излиза около 4000 лв комплект. За 35 квт трябва да погледна последната фактура. Дай линк към схема на стария ти котел, че не съм в този бранш и нищо не ми говори.
            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

            Коментар


            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

              И още нещо. Напоследък се говори усилено за чистотата на въздуха. Въпрос на време е да се затегне режима за продажба на твърди горива. Писал съм го и друг път за Германия. Там за бита се продават точно определен вид въглища и никакви други. Такова нещо, приложено в България, моментално ще качи цената на въглищата, защото предчувствам лицензиране на продавачите им и на пазара ще останат един или двама монополисти, които да могат да си платят за лиценз. Освен това, ако се стигне до мерене на газовете в комина, както е в Германия, само много ограничен брой котли ще могат да покрият нормите и ще има изискване да са със някакъв сертификат, което ще им качи цената.
              С оглед на тези съображения, ако сега правя котелно с котел, който да използвам 10 - 15 години, бих имал следните изисквания:
              1. най-важно - тръбите или топлообменните повърхности да са вертикални.
              2. При финансова възможност е добре да е с автоматично почистване на вертикалните тръби.
              3. Контролера му да не е вграден, а да е отделно, за да може да се заменя при ожесточаване на изискванията към емисиите.
              4. Горелката му да е всеядна и да може да гори пелети, костилки или чипс, ако стане фал с въглищата. Наличието на запалка е добре, не е съществено изискване за мен.
              5. В котелното бих оставил достатъчно място място за бункер за чипс, тъй като той първо е по-голям, второ има по-особена конструкция.
              6. Ако сегашния ми котел е здрав, бих го модернизирал, доколкото е оправдано икономически и бих го използвал "до дупка", защото чугунените котли общо взето са издръжливи на дълга експлоатация. Така ще опитам да се предпазя от покупка на котел, който няколко години по-късно ще ме карат отново да сменям поради променено законодателство.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                Според мен, за тези 140 квадрата с изолация, 20 kw котел и горелка са напълно достатъчни.
                Съвети и идеи приемам всякакви, решенията си взимам сам.
                GSM 0877207222

                Коментар


                • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                  Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                  Стой далеч от котли с хоризонтални тръби. Или се приготви да шомполираш тръбите всеки ден. Котел 50 квт от Полша излиза около 4000 лв комплект. За 35 квт трябва да погледна последната фактура. Дай линк към схема на стария ти котел, че не съм в този бранш и нищо не ми говори.
                  Ето няколко снимки , които намерих в интернет на Демрад-а, който използваме в момента.
                  Колега ag ro, дай някаква информация за полски котел 35 Kw, щом казваш, че е по-добро решение от Емташ-а. Не мисля, че ще е възможно да постигна високо КПД с преправяне на моя си котел, но дайте вариант и за това, ако ще стане по-добре. Благодаря!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-03-04_134141.jpg
Прегледи:1
Размер:75.4 КБ
ID:5783220Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-03-04_134201.jpg
Прегледи:1
Размер:45.2 КБ
ID:5783221Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-03-04_134219.jpg
Прегледи:1
Размер:55.3 КБ
ID:5783222

                  Коментар


                  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                    Първоначално публикуван от zaksofon Преглед на мнение
                    Ето няколко снимки , които намерих в интернет на Демрад-а, който използваме в момента.
                    Колега ag ro, дай някаква информация за полски котел 35 Kw, щом казваш, че е по-добро решение от Емташ-а. Не мисля, че ще е възможно да постигна високо КПД с преправяне на моя си котел, но дайте вариант и за това, ако ще стане по-добре. Благодаря!
                    Като гледам - аналог на Виадрус. Под долния колектор на водната риза вода изглежда няма. Можеш да го сложиш върху горелка, ако е така. Кпд ще постигнеш, ако го ползваш на малка мощност и сложиш турболатори. Но тя може и да ти е достатъчна, както колегата Валтер по-горе отбелязва. При ползване на голяма мощност няма да може да усвоява топлината и ще държи висока температурата на димните газове, тоест, ниско кпд. Другия вариант е да си добавиш допълнителен топлообменник по пътя на димните газове. Ако сам си го правиш, си струва. Ако тръгнеш да купуваш и поръчваш всичко на външни изпълнители, не знам. В тази тема има всичко, което ти трябва да знаеш за Виадрус, а твоя на практика е същия.
                    За нов 35 квт не мога сега да цитирам по памет, трябва да отида на работа в сряда и да погледна фактурата.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                      Първоначално публикуван от zaksofon Преглед на мнение
                      Привет майстори! Моля за вашето мнение относно подобряване на сегашното положение за отопление на твърдо гориво. От десет години се топлим с чугунен, 5 секционен котел Демрад Солитек - 35 Kw , на въглища. От чиято икономия съм много доволен, но пък що се отнася до мизерията и прахоляка...очерни ми се душата вече. Къщата е около 140 м2 с добра топлоизолация, пвц дограма с четири сезона стъклопакети, 7 радиатора, две лири и бойлер 120 лт с две серпентини. От месец Ноември изграждам котелно помещение, като преустройвам лятната кухня (с изолация, дограма и т.н.) и склад за гориво към нея. С помещенията вече съм готов остана да вдигна комина и разбира се -котела. Сегашният се намира в приземния етаж на къщата, но ми писна от мизерия, както казах и от следващия сезон ще е навън. След толкова въведение, да си дойдем и на въпроса... Харесах си турски котел Емташ EKY/S 30, комбиниран, автоматизиран - 35 Kw, който обаче го няма в България, но срещу предплата, ще ми го доставят от Турция до месец. Няма да казвам от къде, да не става реклама, но цената с доставката ще е 2730 лв с ДДС и безпл. доставка. Ще кача и снимки ако намеря от къде. Четириходов е този, с топлообменник на димоотхода, по което апропо се различава от споменатите тук модели на Емташ, като EK3G/S.
                      Четох цял ден, всичките 49 страници и вече съвсем се обърках, дали да си преправя Демрадчето с въпросната Еко горелка, или да се мятам на турското. Забравих да кажа, че ще горя основно въглища, просто съотношението цена/калоричност при тях няма как да се надмине от пелети например. А и ми харесва да имам избор да си горя каквото ми е кеф. До колкото разбрах, контролера на Емраш-а, е малко допотопен, а от него зависи много, та... Какво да направя, Да преустройвам стария чугунен котел или да купувам нов и да му сменя да речем контролера само.
                      Има ли колеги тук , преустроили Демрад Солитек/35 Kw/37 литра? Добре ли става при тях трансплантацията, какво е КПД–то. За температурата на изходящите газове, така или иначе съм решил да си направя топлообменник , за да го оптимизирам максимално, пък ако кондензира дима, ще му боцна и вентилатор. Давайте акъл сега, ако сте имали търпение да ме четете до край! Благодаря предварителската![ATTACH=CONFIG]949631[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]949632[/ATTACH]
                      Аз имам подобен котел 1 към едно с този .Контролера е допотопен ако го напънеш повече всичко заминава през комина(или поне повечето).Направих му вертикални прегради Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IZVADEN.jpg
Прегледи:1
Размер:313.7 КБ
ID:5783236Натиснете снимката за да я уголемите

Име:POSTAVEN.jpg
Прегледи:1
Размер:359.9 КБ
ID:5783237нещата се подобриха значително.Колегата AR GO,каза да не се занимавам,но това ми отне около половин час.Струваше си пробата.При Аналогични условия(външна и вътрешна темп.) разхода спадна от 1.28 кг/час до 0.800 кг./час което според запознати все още е много.Има още неща който могат да се направят,но май за догодина ще сменям контролера.

                      Коментар


                      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                        А това с тръбите и турболаторите вътре в тях какво е? Допълнителен топлообменник ли? Пусни една снимка на котела, както е с преградите.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                          Колега yanush, а как стои въпроса с чистенето? Колко често го правиш и много ли е мизерията? Каква е температурата на димоотвода? Мислил ли си, да си сменяш контролера? В друг форум се организират за доставка от Полша на Тимел. Моля те, напиши по-подробно за котела, тъй като ми предстой да си поръчам един такъв на 7-ми март. Само че, това което съм избрал е 4 - ходов, тръбите са по-тесни и са повече и има топлообнменник на димоотхода - фабричен. За мен си остава загадка, защо не се продава в България. И клипчета в тръбата няма. Но така де, каквото и да ми напишеш - плюсове, минуси, ще ми от полза. Благодаря предварително!

                          Коментар


                          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                            Първоначално публикуван от zaksofon Преглед на мнение
                            цената с доставката ще е 2730 лв с ДДС и безпл. доставка.
                            Този котел има КПД около 80%. На всеки 5 тона изгорени качествени въглища ще ти даде разход с 450 лева повече от друг котел с 95% КПД, като този
                            https://www.kotlarstwo.info/konstal/...m-p-grant.html

                            Коментар


                            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                              Първоначално публикуван от Валтер Желязков Преглед на мнение
                              Според мен, за тези 140 квадрата с изолация, 20 kw котел и горелка са напълно достатъчни.
                              Ще ги топли и с котел 15 кВ.

                              Коментар


                              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                                Ако трябва да съм честен, реално работят 3 радиатора от общо 9 и бойлер 120 лт(лятото със слънчев колектор), тъй като не използваме всички помещения в къщата, сегашният ми котел се справя с отоплението да, поддържа около 23 градуса с 10 - 15 кг въглища на денонощие, като го паля вечер в 17 00 и гори така до около 2 -3 през нощта, до следващо палене , температурата не пада под 18 - 19 градуса (тази зима). От Март, семейството става от двама на трима и ще топля още една стая, но... Хайде дайте предложение как да си направя новото отопление. Иска ми се да е възможно най-ефективно, чисто и с колкото се може по-малко работа. И давайте по-бързичко, че в други ден отивам на Плевен да си плащам Емташа

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X