Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с водопровод

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Класиката е полипропилен. Гледай да са някакви читави и толкова. Всичко друго е по-скъпо и заигравка, предвид споменатите ти планове.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #92
      Абстрахирайте се от цената на материалите.

      Интересува ме има ли по-добра опция от полипропилена и защо, ако има такава ?



      P.S. За 10м щранг и още толкова тръби на етажа, цената няма никакво значение.
      Интериорните ремонти могат да те вкарат в безсмислени разходи, особено ако имаш "готови пари", не разбираш нищо, и попаднеш на "точният човек". ​​​​​
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #93
        Всичките ти необходими тръби да са за топла вода . Стабилизиран ППР, да издържа и на хидравличен удар .Доказан доставчик - примерно Енбра или подобни. Не пестиш от тръбна топлоизолация. 50 години гаранция за материала не стигат ли ?

        Коментар


        • #94
          Това, че е най-евтино не значи, че за нищо не става. Другият вариант е така наречените парнаджийски тръби, бяла е и на руло. Там задължително пресова сглобка на фитингите. За мен е много добър вариант, но при нас поне, хора които имат инструмент за пресоване са клонящи към 0. В нашия ВиК магазин ми я даваха да си свърша работа без пари, но никой не дава инструкция как се работи с нея, а аз опит с такъв инструмент йок. Не е ракетна технология, то и лепенето на ПП не е, но си има тънкости при всеки вид. Следващото ниво е медни тръби, но мисля, че няма никакъв смисъл.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #95
            Искам да попитам нещо. Преди 17 г. правих ремонт на кухнята и смених тръбите с медни. Сега ще ремонтирам банята и там смятам да сложа медни. Тръбния път няма и 10 м. и разликата в цената ще е малка. Имам и кой да ги монтира. Ама чувам разни мнения против медните, водата ставала отровна и подобни. Не им се връзвам, ама искам да чуя мнения от хора, които разбират.

            Коментар


            • Asen Kushlev
              Asen Kushlev коментира
              Редактиране на коментар
              Аз не разбирам, но - навремето медните съдове се калайдисваха, щото вярно отровно. Но сигурно при термична обработка само. Отделно знам по немско доста ползват медни тръби. Отделно различните марки мед съдържат различни съставки. Щом е одобрена за питейни нужди явно е ОК.

          • #96
            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            Всичките ти необходими тръби да са за топла вода . Стабилизиран ППР, да издържа и на хидравличен удар .Доказан доставчик - примерно Енбра или подобни. Не пестиш от тръбна топлоизолация. 50 години гаранция за материала не стигат ли ?
            Ето подобни коментари намирам за полезни, за което благодаря на колегата.


            ППР-и бол, но нямам представа коя марка да избера и защо.
            Колегата е дал, предполагам проверен от него, доставчик, което е добра отправна точка.

            Относно това, всичките тръби да са за топла вода, го знам, и ако ще е ППР, ще е така.

            За етажа съм мислил и за варианта с "парнаджийските", трислойни, но ми се ще някой да каже + и - в разликите с ППР-а.

            Мислил съм и за медни, но това е само ако аз си ги правя, защото имам всичко възможно като техника, както и толкова видове припой, колкото няма на едно място в един специализиран магазин, но трябва да измисля как да се вместя в кратък срок за да не съм без вода.

            P.S. Докато пишех поста ми мина мисълта, че мога да пусна предварително медните тръби, които да се вържат при пускането на щранга, но това ще е възможно, ако ще се кърти всичко.
            Всъщност, това е вариант и ако избера трислойните "парнаджийски, които спестяват колената, но не съм се интересувал как стои въпроса с изолацията им.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #97
              Аз миналата година правих подобно упражнение.
              Съвета ми е - спри се на ППР а не на разни екзотични решения. За полипропилена има колена и накрайници каквито се сетиш освен това се ремонтира или преправя бързо и лесно.
              Ако след водомера си сложиш една филтърна колкона няма да сбъркаш.

              Коментар


              • Ясен
                Ясен коментира
                Редактиране на коментар
                +1 за филтъра.

                Но си е занимавка - през 3-4 месеца се задънва и трябва да се сменя.

            • #98
              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              Всъщност, това е вариант и ако избера трислойните "парнаджийски, които спестяват колената, но не съм се интересувал как стои въпроса с изолацията им.
              Както на всички други, взимаш си изолация по размер, на по 2 м., от по-плътната, черна. Същата слагаш с каквито и тръби да правиш. ПП и да не слагаш навсякъде за топла вода, не е проблем, просто разликата е в дебелината на стената и трябва да се внимава при монтажа. Разликата в цената е пренебрежимо малка, затова караш стакава за топла вода. Колко издържат на хидравлични удари не знам, в целия завод сме на ПП, компресорите държат към 7 бара постоянно налягане. Има и за топла, и за студена вода, каквато съм купил. За 10 години не знам за спукана тръба, на едно място изпускаше нещо от заварките на фитингите, обвиниха камъка на поялника, ама не беше от него
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • #99
                има едни сръбски ППР със вложка от стъклопласт, уж да не раздували - не знам колко е вярно, но аз сложих от тях в селската къща
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • Bogoljub Gagic
                  Bogoljub Gagic коментира
                  Редактиране на коментар
                  Мен па ме излъгà един майстор, че били "чешки с базалтова вложка" - явно толкова е разбрал от опаковката. Нема значение, де - вършат работа. Смених за моя сметка целия щранг в сградата за топла вода, циркулационна тръба за същата вода и щранг за парното в тоалетната, въпреки, че ми е махнат радиаторът (или лира ли е било) там. Течеше някъде от вътре в плочата между етажите и всеки ми разправя: "А-а-а-а, аз мойте тЪрби съм ги сменил". Сменил - ама до плочата, а вътре в плочата - ръждиво парче.

                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ако са такива - https://www.wavinekoplastik.com/bg/t...s-s-4-75-125mm - не те е излъгал
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 06-04-22, 12:04.

              • Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение

                Ето подобни коментари намирам за полезни, за което благодаря на колегата.


                ППР-и бол, но нямам представа коя марка да избера и защо.
                Колегата е дал, предполагам проверен от него, доставчик, което е добра отправна точка.

                Относно това, всичките тръби да са за топла вода, го знам, и ако ще е ППР, ще е така.

                За етажа съм мислил и за варианта с "парнаджийските", трислойни, но ми се ще някой да каже + и - в разликите с ППР-а.

                Мислил съм и за медни, но това е само ако аз си ги правя, защото имам всичко възможно като техника, както и толкова видове припой, колкото няма на едно място в един специализиран магазин, но трябва да измисля как да се вместя в кратък срок за да не съм без вода.

                P.S. Докато пишех поста ми мина мисълта, че мога да пусна предварително медните тръби, които да се вържат при пускането на щранга, но това ще е възможно, ако ще се кърти всичко.
                Всъщност, това е вариант и ако избера трислойните "парнаджийски, които спестяват колената, но не съм се интересувал как стои въпроса с изолацията им.
                Енбра са доказани , WAVIN също. Не препоръчвам разни турски и сръбски варианти. Под стабилизирани да издържат хидравличен удар , имам предвид най-вече да издържат изцепките на ВиК с по-високо налягане след ремонти по уличната мрежа. За което помага и един редуцирвентил който ти си настройваш да си сложиш като застраховка.Филтър също е полезен за софийската вода. Тръбната изолация- виж Изогоматерм.


                Коментар


                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Каквото и да реша като материал, със сигурност няма да са измислени и/или неясни марки.

                  Относно изолацията, Гомапласт ползвам поти от 20г.
                  Интересуваше ме дали има тръби които са с изолация, за да взема такива, но май няма.

                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не е като да няма, ама са от Pex-Al-Pex (онези за парното)

                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ако имаш предвид трислойните с алуминий по средата, те са ми фаворит още при първите мисли за тоя ремонт, преди години.
                  Щом има такива и с изолация, ще го изкоментирам с този който ще прави водопровода.
                  ... въпреки че щом е нужен инструмент за връзка към фитингите, е ясно какъв ще е отговора.

              • Чавдар се урèди с некоя ракия от мен !

                Разрових се, и си харесах Pex/Al/Pex с изолация, които мога да пусна външни, щото още едно време, когато ги разглеждах, видях че има скоби за външен монтаж, като би трябвало да има и за такива с изолация.

                Мивките, които ще сменям, ще са с чучурите на тях, което ще рече, че тръбите влизат отдолу, което ми позволява да не къртя нищо в кухнята, както и в банята, която се чудех как да ремонтирам с минимална инвазия, докато ѝ дойде времето за основен ремонта, ако въобще ще се прави.

                Не можах да измисля вариант с душа, но предполагам, че профитата ще предложат някакъв/и.

                Погледнах цените на инструментите, които са поносими, особено при положение, че ще си направя етажната инсталация сам.


                Един лаишки въпрос: 26мм, мисля, е ¾, което би трябвало да е вертикалният щранг, но всъщност 26 или 32мм е добре да се ползват за него ?
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • Горе - долу колко и какви консуматори ще захрани щранга , и колко от тях смяташ че едновременно ще се ползват

                  Коментар


                  • 26 е 3/4, и захранването на къщата най-вероятно е толкова, та ако ще и 63 да направиш щранга все тая. А и тези тръби имат по-голяма пропускливост спрямо поцинкованите, началника ми в Софийска вода навремето ги смяташе по едни таблици, и за разлика от мен това е учил . 32 се пуска на малка кооперация.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • Джоу (x3mrjoe)
                      Джоу (x3mrjoe) коментира
                      Редактиране на коментар
                      Един цол влиза от улицата. В момента не съм много сигурен, но имам кран малко преди водомера, който е по-голям от ¾, та трябва да е цол.
                      Това е по спомен, щото бая време не съм влизал в гаража, съответно и до водомера и крана поради него, които са почти до вратата.

                  • Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    Горе - долу колко и какви консуматори ще захрани щранга , и колко от тях смяташ че едновременно ще се ползват
                    На етажа се ползват бойлер и пералня, с тенденция и за миялна машина, ако намеря начин да я сместя до удобна връзка с вода и канал.
                    Изкаран водопровод имам и на тавана, както и голям канал, и според това как ще се подредят звездите, може да си подредя едно мезонетче, или поне нещо с етаж и полуетаж.

                    В перспектива щранга трябва да може да захранва две домакинства, примерно.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X