Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

    Пример на познат бизнесмен с класа.Финансира добро обучение в чужбина на детето си ,то обаче олаби юздите и не взе изпити,прекрати временно.Върна го тука и айде в складовете с общаците ,да видиш за какво става дума и да опознаеш бизнеса отдолу-нагоре!Изхода от ситуацията 100%,положителен!
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #77
      От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Съгласен съм....
      Точно наблюденията върху този ефект ме принуди да настроя рутера да изключва нета към децата в 22:00ч (последващи години - 23:00ч)...
      Това осигуряваше и нашият спокоен сън
      И защо да изключвам рутера, след като сме се разбрали например, че Нет след 22:00 не се ползва. Това е липса на доверие. Може да ти осигури спокоен сън на теб, а у него да развие умения как се краде Нет от съседите.....
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • #78
        От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

        Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
        Пример на познат бизнесмен с класа.Финансира добро обучение в чужбина на детето си ,то обаче олаби юздите и не взе изпити,прекрати временно.Върна го тука и айде в складовете с общаците ,да видиш за какво става дума и да опознаеш бизнеса отдолу-нагоре!Изхода от ситуацията 100%,положителен!
        Примери- много. Мой близък беше моряк. Умря при инцидент на кораба. Застраховката му беше желязна и сега жена му и двете деца (на 31 и на 26 години) получават месечно 2600 евро. Без да си мръднат пръста, докато вдовицата му не се ожени за друг. Отделно, тримата уж нещо работят, та отвреме- навреме ми искат пари назаем. Отдавам го на липсата на бащински шамари (щото е бил на плаване) когато им е било времето.
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • #79
          От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

          Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
          И защо да изключвам рутера, след като сме се разбрали например, че Нет след 22:00 не се ползва. Това е липса на доверие. Може да ти осигури спокоен сън на теб, а у него да развие умения как се краде Нет от съседите.....
          Защото иначе постоянно трябва да напомняш 'стана 22:00', и то точно когато е в разгара на играта Пък на рутера няма как да му каже 'айде още малко'
          Няма нищо свързано с доверие и недоверие... А просто приучаване на планиране и спазване на неотменни правила.. Да, рутера си работеше към децата в петък и събота денонощно..
          Споделям преминал период, и действие, което даде ефект.. Както споменах - 'децата' вече пораснаха, а сина успешно завърши висше образование в университет в топ-20 в света по неговата специалност. След което започна работа в престижна световна фирма... Така, че смятам действията за успешни
          Не знам дали съм прав, но според мен сина поради това, че действах по-твърдо, стана по-затворен.
          Докато 'по-глезената' щерка стана много по-комуникативна и оправна.
          Да, не съм сигурен дали точно това е причината, нобаланса е много тънък...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #80
            От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
            Чета с интерес и си давам сметка, че съм поел по правилния път. Проблема е, че се "опуска фронта" и не трябва да има "олабване" от родителска страна.
            Така:
            - снощи не мих/ме чинии от два месеца, даже не повярвах на очите си, като видях кой го прави!
            - хлапетата легнаха в 21:30 (час-час и половина по-рано!),
            - майка им успя да спи цели 10 часа и се събудихме преди алармата,
            - Телефони, лаптопи - всичко беше сдадено без убеждаване.
            - Вечерята бе "непопулярната" супа и се изяде с апетит, защото сутринта бе дадена възможността напук да се изхвърли всичките лакомства от хладилника, по каприз на единия виновник за темата. Днес цял ден ще се гладува...
            - има желание за допълнително и самостоятелно решаване на задачи. В случай на успех ще има промоция - интернет.
            - "дребния виновник" мъкне стоически тежката раница и не търка по телефона. верно, малко ми е кофти, но...

            Снощи, една госпожа, с огромен опит с деца ме посъветва, преди лягяне - никакви телефони или компютри, понеже мозъка се възбужда и не може да се почине нормално. Мисля, че съвета работи!

            За селска и строителна работа - поръчал съм и чакам повикване.

            Няма илюзии, че войната е спечелена. Прегрупираме сили и чакаме нападения в гръб. Не вярвам да минем метър!
            - Тайната е в малките победи които да следват една след друга неусетно и все в правилната посока.
            - Тайната е в постоянният лек натиск в правилната посока , без грубости без ненужно прекаляване физическото насилие
            - Тайната е в баланса между много и доста разностранни фактори в семейството ( ходене на работа за осигуряване на насъщния, хобита , приятели ,командировки,роднини,пътувания, ВРЕМЕ в КОЕТО да се интересуваме от ДЕЦАТА СИ как се чустват какво ги вълнува и т.н.)
            - Тайната е да не си презадоволяваме с екстри децата но за съжаление МНОГО трудно се постига това в днешно време когато децата са бомбандирани от постоянни реклами от СМИ от приятелчета с последни модели Айфони и т.н.

            С моята съпруга отгледахме 4 деца двама сина и две дъщери от един брак наши си.

            В къщи тя беше майка и приятел на децата и тя беше възпитател .
            Аз за съжаление както по горе един колега написа бях човека който зарежда сметките за всичко необходимо.
            Сутрин излизах те още спяха , вечер се връщах те вече спяха , и така почти двайсетина години.
            За късмет още като малки се преместихме да живеем на село в къща та поне през почивните дни компенсирах липсата на бащински грижи.

            Израснал съм в доста скромно семейство ,не сме спали гладни и не сме ходили кърпени на училище благодарение на неуморния труд на нашите родители.
            Но всичко различно от това беше ЛУКС.

            Затова ми беше най - трудно да се въздържам от презадоволяване от към лъскави играчки на нашите деца.
            Много ме болеше когато при поредното обяснение към моя син защо не е необходимо да купуваме мотопед за 3 - 4. хл лева а да вземем нов Лифан той ме контрира бе ти знаеш ли мойте съученици с какви мотори идват и хем бащите им работят за една заплата.

            Но някакси устоях на искушението.

            Сега всички са големи и са рамо до рамо с нас на равна нога.

            Имат си техните търкания и опити за доказване кои е по по най по между им но " и това ще мине " както се казваше в една притча.

            Четейки последния ти пост виждам че , вече работиш в правилната посока ,просто ти трябва постоянство и малко твърдост за ограничаване на лесните екстри към тинейджърите .

            И плавно преминаване към простичката схема на поощряване на всякакви щения за постигането на които искаш лично участие без компромиси.

            Ама не ти даваш пари и той само да си го купи ами проекти и дейности които носят приходи и в тях той да участва наравно с теб за да цени придобитото
            и да види че , нищо не става от днес за утре.

            Ами примерно за лаптоп от 4 бона се трудите вече почти година в общия проект в които и той полага адекватни усилия"
            Последно редактирано от Николай Колев; 14-12-18, 22:21.
            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
            Място и хора към които да принадлежи ...

            Коментар


            • #81
              От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
              - Тайната е ...
              Ако не се лъжа, точно ти направи багерче на малкия. И не само. Всички ти изръкопляскахме. На жена ми баба ѝ, тръгнала да плете фенско шалче на Нефтохимик- Бургас за правнука си.
              Нещата, които са важни за тинейджърите и нещата, които са важни според нас- дъртаците- се разминават коренно. Нещата май се случват ПРЕЗ поколение. Ако нямаш баби и дядовци, жална ти майка.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #82
                От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                Това само от гледна точка на "мениджърите" може да се приеме за вярно. Защо бащата е "създал" син след като съществува вероятност да не се впише в дефиницията подчинен-водещ, м?
                Аз поне не съм си мислил да "произвеждам" подчинени, а по-скоро приятели. Въпреки някои дребни разочарования, убеден съм че ги имам.
                Не знам какво си мислил "да произведеш", но приятелят не може да ти нарежда, не може да те наказва. Бащата трябва да прави и двете. И за разлика от приятелите - да изхранва.
                Може да имаш синовна обич. Може да имаш обаче или уважение или "приятелство". Не са едно и също.

                Коментар


                • #83
                  От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Ако не се лъжа, точно ти направи багерче на малкия. И не само. Всички ти изръкопляскахме.
                  да това беше направено за внуците че , вече върви техния филм.....

                  И се старая да заема подобаващата ми се роля която си мисля че трябва да изпълнявам гледано през очите на внуците.

                  Аз нямах баби и дядовци и от двете страни , просто така се случи и много завиждах на всички ония мой съученици който се радваха на ГРИЖИТЕ на свойте.

                  Затова сега през очите на "ОНЯ" пораснал внук от преди 45 години правя това което смятам за нужно ....

                  И тихичко се надявам да успявам по малко.

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Ако нямаш баби и дядовци, жална ти майка.
                  За съжаление на нас с моята съпруга такива екстри не ни се паднаха.

                  Моята майка почина на 49 години от рак на дебелото черво , а нейният баща получи инсулт на 48 години и тъщата беше неотлъчно до него през следващите 20 години защото той не успя да се раздвижи и ги изкара на легло до последно.

                  Първите две деца когато нямаше детска градина или ясла ги возехме в ИФАТА зад седалките където им беше "детската стая " за зор заман та така .....

                  За следващите две беше по лесно , щото по -големите ги гледаха но пък те (по-големите ни деца)си разбраха от детски години.....!
                  Последно редактирано от Николай Колев; 15-12-18, 07:49.
                  Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                  Място и хора към които да принадлежи ...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                    От подобни размисли, с едни приятели , започнахме да правим , детски, лагер-училища.
                    Щерката на единия ,се върнала разплакана от училище. Причината била , че в училище и се присмели , защото четяла книги.
                    Тогава се събрахме и говорихме , надълго и нашироко, по подобна тема. Установихме , че е нужно да има подходяща среда за децата ни ( поне за тези които са благословени с тях). Така започнахме да правим тези лагери. Само че ние работим с деца от 6 до 12 годишна възраст.
                    Едно от първите неща, които казваме на децата е , че при нас няма , "господин", "госпожо" , обръщаме се на малки имена ,защото всички сме приятели. Има правила в лагера . Телефони и всякакви електронни устройства се ползват по един час вечер. След 3-я ден, родителите започват да ни звънят, защото децата им не са им се обадили или писали по интернет .... тук ставаше трудно , как да им обясним , че децата не искат да си вземат телефониите .
                    По-горе се спомена , че не можело да си приятел и родител едновременно . Не мога да се съглася с това, но това си е мое мнение и мнението на моите приятели. Ние действаме , на принципа на приятелството. Да имаме и спречквания, но ги преодоляваме без насилие.
                    Няма универсален метод , всяко дете си е уникално, но извода който си направихме всички, е че средата в която се развива детето е много важна, затова , най-важното като родители е да успеем да осигурим благоприятната среда за децата ни.В която те да се гордеят с това което са , а не да се чувстват като аутсайдери, защото децата са жестоки.

                    Лично аз , като ученик в началното училище , бях в много неподходящ клас , повечето от съучениците ми са по затворите , наркомани , че има и починали... за щастие в средното смених средата и започнах да ставам това, което съм сега.

                    Гледам доста дискутирана е темата за "боя". Да той учи, но учи на това , че по-силния физически , може да наложи волята си до момента в който не се появи друг "алфа" .
                    Да правиш нещо , заради страх , не е правилно според мен.

                    Друго което забелязвам , самооценката , дали сте били добри родители .... просто попитайте децата си щастливи ли са . Ако са , няма значение , какво са завършили, работят и т.н. , справили сте се добре.
                    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                    A1+

                    Коментар


                    • #85
                      От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                      От подобни размисли, с едни приятели , започнахме да правим , детски, лагер-училища.
                      Колко пъти годишно ги правите , в кой сезон и къде , виждам че , си от Русе.Представлява ми интерес , за внуците де.

                      За боя като възпитателно средство и аз съм против но понякога в изключителни случай като антибиотик върши работа до определена детско-градинска възраст.

                      После не върши особенна работа а само трупа злоба за подходящия момент !?
                      Последно редактирано от Николай Колев; 15-12-18, 14:09.
                      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                      Място и хора към които да принадлежи ...

                      Коментар


                      • #86
                        От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                        Скоро прочетох някъде, че възпитанието на децата започва двайсетина години преди раждането им...

                        Коментар


                        • #87
                          От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                          Гледам какво става около мен и не вярвам на ушите си. Как дете на 4-5 години може да командва майка си и баща си и те да твърдят, че го възпитават добре. Младо семейство, което си месеше хляб, спря да го прави и започна да купува нарязан хляб от магазина, защото щерката била наредила промяната.
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #88
                            От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                            Видимо след заглавието, колегата вече решава проблеми
                            ,,Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създавали."
                            Айнщайн
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #89
                              От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                              Гледам какво става около мен и не вярвам на ушите си. Как дете на 4-5 години може да командва майка си и баща си и те да твърдят, че го възпитават добре. Младо семейство, което си месеше хляб, спря да го прави и започна да купува нарязан хляб от магазина, защото щерката била наредила промяната.
                              Ти сериозно ли?! Тези родители не се ли усещат, че след само няколко години ще я гледат тая щерка я надупчена с игли, я нещо друго?
                              Я да я включват да меси и тя! Ако не замеси, остава гладна!
                              Баси какви индивиди има на тоя свят?!
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • #90
                                От: Как да се справим с разглезени и презадоволени тинейджъри

                                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                                Гледам какво става около мен и не вярвам на ушите си. Как дете на 4-5 години може да командва майка си и баща си и те да твърдят, че го възпитават добре. Младо семейство, което си месеше хляб, спря да го прави и започна да купува нарязан хляб от магазина, защото щерката била наредила промяната.
                                Няколко уточняващи въпроса:
                                Как и от кого дете на 4-5 се е научило да командва?
                                Хляб от магазина по подразбиране ли е по-лош от замесен и изпечен на терен на принципа проба-грешка и малко помощ от приятели?
                                С какво насилственото налагане на собствени вкусови индивидуалности променя към добро възпитанието на едно дете?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X