Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
    Е какво да излезе, вино. То от хилядолетия нали така се прави.
    А-а-а, незнам още, но пък върви добре (органолептично) за сега. Тръгна бавно (100% мерло, на ~25 захарност) с около 48ч лаг фаза. Снощи (9 ден) отделих от джибрите на около 3 по брикс. А утре вечер мисля да посея за ямкф за да съм сигурен, че ще мине и тя до седмица-две заедно с тихата ...
    LR Disco II, Td5

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Тази година ми е сефте с виното - правя го "натурално", т.е. със спонтанна ферментация, но с култивирани дрожди


      Това не го разбрах.
      Grand Cherokee WJ
      Dodge Caliber
      E 430 4-matic-T(S210)
      GLK

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Захаромера от горния пост няма скала за специфична плътност, разграфен е по Брикс и стойности като 995 или 1010 ще си ги смята с калулатора


        Да , тоя май няма да стане.

        Тоя ще да е - https://www.vinar.bg/products/labora...r-s-termometyr

        Ей ги и графики на ферментация - http://wineserver.ucdavis.edu/indust...entations.html

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
          А-а-а, незнам още, но пък върви добре (органолептично) за сега. Тръгна бавно (100% мерло, на ~25 захарност) с около 48ч лаг фаза. Снощи (9 ден) отделих от джибрите на около 3 по брикс. А утре вечер мисля да посея за ямкф за да съм сигурен, че ще мине и тя до седмица-две заедно с тихата ...
          Не съм разбирач, но ЯМФ не се ли стартира след приключила захарна такава?

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
            Тази година ми е сефте с виното - правя го "натурално", т.е. със спонтанна ферментация, но с култивирани дрожди


            Това не го разбрах.
            Нещо пунктуацията явно ми куца - "натурално" ще рече, че не съм сулфатирал и последващо посявал с култивирани дрожди, а разчитах на дивите дрожди от самото грозде да стартират и приключат ферментацията.

            останалото е част от коментар в смисъл, че покрай хобито с Бирата и експериментите за Сайдер съм понатрупал опит с различни култивирани щамове дрожди ...
            LR Disco II, Td5

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
              Не съм разбирач, но ЯМФ не се ли стартира след приключила захарна такава?
              Ами те разбирачите могат да се произнесат, ама от това дето съм схванал, на бактериите им трябва някаква остатъчна захарност при посяване.
              LR Disco II, Td5

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Тва, дето знам, е, че дрождите, занимаващи се с алкохолна ферментация трябва да се избият и тогава да се сее с такива за ябълченомлечнокисела. Не, че го правя де, не сулфатирам, ни след смилането, ни след ферментацията, предпочитам да пия натурално па квото стане - такова.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Вчера заложих виното, сира и мерло 60/60 кила шара и 5 кофи Липа от асмата. Сулфитирах и на другата сутрин се приготвях да сложа дрожди за трудна ферментация, те 2 часа не знаеха къде се намират, при 11 градуса външна температура не им беше до ядене на захари. Напълних едно шише от минерална вода(11л) с гореща вода и го боднах в джибрите, след час вече почнаха да врят.
                  Захарност постигнах 22, не добавях захар.
                  Реших да си опушвам бъчвите със серни ленти, защото не успях да намеря таблетки и си направих ето тази екстра от тел :
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:серни ленти1.jpg
Прегледи:1
Размер:155.6 КБ
ID:5799703Натиснете снимката за да я уголемите

Име:серни ленти.jpg
Прегледи:1
Размер:101.4 КБ
ID:5799704
                  Това с цел да не оставят пепеляци в старателно измитото ми буре, а пепеляци си остават след това:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:серни ленти 2.jpg
Прегледи:1
Размер:114.8 КБ
ID:5799705
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    ямкф-не е ли за слагане в КРАЯ на тихата ферментация, що го слагате в НАЧАЛОТО при отделянето на джибри-вино?Ъ?

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                      ямкф-не е ли за слагане в КРАЯ на тихата ферментация, що го слагате в НАЧАЛОТО при отделянето на джибри-вино?Ъ?
                      Не разбрах кое?
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                        ямкф-не е ли за слагане в КРАЯ на тихата ферментация, що го слагате в НАЧАЛОТО при отделянето на джибри-вино?Ъ?
                        Ами четох, питах, пак четох - май не е еднозначно - имаше примери (със съответните щамове) за посяване дори и по време на бурната ферментация. Аз като отделях от джибрите сложих и по шепа дибри във всяка от тубите. Реших, че ако ще тръгва ЯМКФ по-добре да е с култивиран щам, най-вече защото от дивите бактерии може и по-големи поразии да станат.
                        Посял съм чак на третия ден от отделянето - в 2 от трите ми туби. Към момента при тях все още има активност, а третата нещата са поутихнали осезаемо ... т.е. ще има за сравнение.
                        LR Disco II, Td5

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                          ямкф-не е ли за слагане в КРАЯ на тихата ферментация, що го слагате в НАЧАЛОТО при отделянето на джибри-вино?Ъ?
                          Ябълчено млечнокисела ферментация - ямкф. Това ни се слага, ни се вади. Или ти за дрожди говориш?

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            За дрожди говоря https://vinarko.com/magazin/malolakt...a-oenos-detail
                            Аз заразявам с тези или подобни около Коледа или дори по-късно и НАИСТИНА виното променя вкуса си към много по-добро.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                              За дрожди говоря https://vinarko.com/magazin/malolakt...a-oenos-detail
                              Аз заразявам с тези или подобни около Коледа или дори по-късно и НАИСТИНА виното променя вкуса си към много по-добро.
                              Бактерии са, не са дрожди...т.е. други животни. Слагат се в края на ферментацията, ако са изпълнени няколко условия. Използуването им е пожелателно, не е задължително.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                                Бактерии са, не са дрожди...т.е. други животни. Слагат се в края на ферментацията, ако са изпълнени няколко условия. ...
                                Какви са тия условия, че съм на кантар да пробвам с тях. Пишете, че виното става по-малко кисело на вкус. Аз предпочитам да киселее минимално.
                                Няколко дни чета в Нета за виното, и книга имам, и все повече се обърквам.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X