Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мезета за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Мезета за ракия

    Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
    Греяната ракия се прави в джезве и се карамелизира захар на дъното, колега, после се гаси с ракията, мед...
    Хм, да се "гаси" с мед?
    При нас я правим или само със захар, или само с мед, ама това е друга тема всъщност

    Накратко - ракия и захар/мед, като кипне пресичам с лъжица вода, повтарям три пъти, накрая преди да влея - щипка черен пипер.
    Според баща ми най-добре вървяло с кисело зеле, ама аз си оставам привърженик на лютата чорба.
    Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
    Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

    Коментар


    • #62
      От: Мезета за ракия

      В Косово се лекувахме от грип с греяна ракия, скилидки чесън и нещо пушено. Греяната ракия без нищо на микровълнова, че в базата друго нямаше. Слага се чашата с ракията в микровълновата и се пуска. Задължително се наблюдава. Като направи 2-3 едри балончета се спира, иначе на петото-шестото всичката ракия е извън чашата
      Днес сме болни, вечерта на гореспоменатото лекарство - утре сме здрави. Ама чесъна поне една скилидка.
      Оттам свикнах и тук - вземам си катък, наблъсквам го със счукан чесън, че той купешкия хич няма, отстрани нещо пушено, например беконче е много вървежно и мятам греяната ракия.


      Първоначално публикуван от feersum Преглед на мнение
      ...като кипне пресичам с лъжица вода, повтарям три пъти,...
      Че то като я "пресечеш" 3 пъти и то не остана ракия и какво има да и пресичаш на ракията. Ще се развари ли?
      Последно редактирано от silverfox; 20-10-12, 20:18.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #63
        От: Мезета за ракия

        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
        Че то като я "пресечеш" 3 пъти и то не остана ракия и какво има да и пресичаш на ракията. Ще се развари ли?
        Пресичам кипенето, че иначе наистина се скапва, ако поври повече, пък и почва да се излива И не сипвам толко много вода, по чаена лъжичка - колкото да спре кипенето.
        Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
        Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

        Коментар


        • #64
          От: Мезета за ракия

          Както казах,със салата се пие една-две ракии Та ето още едно мезе от мен

          по половин кило свинско(бут или плешка,става и врат)и телешко,нарязани като за шишчета
          полвин килограм шкембе,аз ползвам телешко
          200гр. гъби,цели или нарязани на едри парчета
          една глава кр.лук и 4-5 скилидки чесън
          300-400грама настъргани домати
          150 грама настърган кашкавал за поръсване накрая
          подправки - ронена чубрица,босилек,сол,захар(една ч.л.)черен и червен пипер
          Месото се запържва и се слага в голяма керемеида,плитък гшвеч или тава,след това се запържва и лукът(нарязан както ви е кеф)и две от скилидките чесън.Добавят се към месото.След това слагаме в съда за готвене и свареното и нарязано шкембе,гъбите и доматите.Останалият чесън се добавя пресован,слагат се подправките,разбърква се хубаво и се изпича.Порисва се накрая с настърган кашкавал и магданоз.Наздраве!
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:мезе.jpg
Прегледи:1
Размер:150.2 КБ
ID:5419030
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • #65
            От: Мезета за ракия

            Първоначално публикуван от Bat_Pepo Преглед на мнение
            Та ето още едно мезе от мен
            Очевидно знаеш как да ми направиш деня почивен.... Вече съм негоден за работа!
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #66
              От: Мезета за ракия

              Първоначално публикуван от feersum Преглед на мнение
              Пресичам кипенето, че иначе наистина се скапва, ако поври повече, пък и почва да се излива И не сипвам толко много вода, по чаена лъжичка - колкото да спре кипенето.
              Греяна ракия правя, като в едно джезве слагам лъжичка/две захар, карамелизирам я и гася с ракията, после в едни глинени рогчета да заминава директно в гърлото и да не люти на очите.

              Коментар


              • #67
                От: Мезета за ракия

                Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                Очевидно знаеш как да ми направиш деня почивен.... Вече съм негоден за работа!
                Ха-ха Наздраве приятелю
                Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                Най-добрият ром е студеният ром!
                Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                Коментар


                • #68
                  От: Мезета за ракия

                  Първоначално публикуван от Ангел Иванов/sereco1/ Преглед на мнение
                  Още едно мезе се сетих,като вляза в морето и си изкарам миди и ръпани,сваряват се и на салатка с лук,оцет и сол
                  Ачооооо!!! /къде е ревящия емотикон?!?/
                  Това си е деликатес! Разменям за домашна ракийка

                  Коментар


                  • #69
                    От: Мезета за ракия

                    Абе откъде да забраня таз тема да ми се показва бе...
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #70
                      От: Мезета за ракия

                      Вие сте професионалисти, бре!.

                      Аз, като най-обикновен аматьор, да ви призная:
                      като приключа с всичко - нахранил съм се, не съм жаден (бирата съм я изпил), ако нещо сладко ми се е прияло съм минал и през това и идва време за ракията. Сипвам си по малко, топла (сиреч - при стайна температура), и пак така - по малко - си близвам от чашата докато я стискам в ръка за да я дозатопля и да усетя всичко, дето е събрала в себе си и като мирис, и като вкус. Мезетата само ми объркват вкуса.

                      Обаче като ви чета и гледам мезетата, почва да ме гризе - дали пък не съм пропуснал нещо....?

                      Коментар


                      • #71
                        От: Мезета за ракия

                        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                        Вие сте професионалисти, бре!.

                        Аз, като най-обикновен аматьор, да ви призная:
                        като приключа с всичко - нахранил съм се, не съм жаден (бирата съм я изпил), ако нещо сладко ми се е прияло съм минал и през това и идва време за ракията. Сипвам си по малко, топла (сиреч - при стайна температура), и пак така - по малко - си близвам от чашата докато я стискам в ръка за да я дозатопля и да усетя всичко, дето е събрала в себе си и като мирис, и като вкус. Мезетата само ми объркват вкуса.

                        Обаче като ви чета и гледам мезетата, почва да ме гризе - дали пък не съм пропуснал нещо....?
                        Човек, ти абиш ракия наместо дижестив бре...

                        Коментар


                        • #72
                          От: Мезета за ракия

                          Едно мезе от онзи ден.
                          Свински крачета, добре сварени с подправчици и охладени за час. Поръсвам в чинията подправка за шкембе чорба и бой на краката с ракия, но проблем...........
                          чашите залепват за ръката ииии стана каквато стана..........
                          Баджанака едвам си тръгна
                          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Мезета за ракия

                            Струва ми се,че няколко от вас под натиск от наша страна ще бъдат принудени да организират събиране тип "Черешката на тортата" и понеже много обичат да качват по форума разни неща,ще се наложи да готвят цяла вечер разни мезенца,докато си пийваме ракийка. а!?

                            Коментар


                            • #74
                              От: Мезета за ракия

                              Случвало ли ви се е да нямате добро мезе за ракията?!
                              На мен Да
                              Въпросът е, как да излезем от ситуацията по най-приятния/вкусния начин

                              Ето една рецеппта за просто мезе, която не изисква кой знай колко много продукти или сложно изпълнение.

                              Лук по Бъкстонски.
                              Рецептата е на баба ми.

                              Продукти:
                              1 голяма глава лук.
                              Малко Зехтин
                              1/2 лимон
                              2 филийки препечен хляб
                              50гр. (или повече) сирене
                              Подправки: сол, сминдух, червен пипер, босилек, мащерка, ронена чубрица и др.

                              Взимаме една голяма глава лук. Аз предпочитам червен лук. По малко люти и е по-сочен.




                              Нарязваме главата лук и я поставяме в здрав найлонов плик.
                              Много е важно плика да няма дупки и да не се къса лесно!


                              Подправяме силно със сол, сминдух, червен пипер, чубрица, босилек, мащерка и т.н. Аз съм слагал и готови подправки за скара.


                              Лукът се обърква добре с подправките, за да може навсякъде да се разнесат. Важно е да има солчица и тя да може да изкара соковете на лука.
                              След това 1/2 от един голям лимон или пък един цял малък лимон се изтисква в/у подправеният вече лук.
                              Лимона убива силната миризма и лютивина на лука. Това го научих докато работих по средиземноморието


                              На тънка струйка подправяме с качествен зехтин, е може и олио. Не прекаляваме!


                              Всичко се разбърква в плика много добре. Всички подправки с лимоновия сок и зехтина трябва да се разнесът на всякъде.


                              След като всичко е добре разбъркано трябва да изкараме добре въздуха от плика!!!
                              И го завиваме в горната част.


                              Часта на плика, която остана празна я увиваме около пълната с лук част като правим топка. Тази топка я слагаме в още един ЗДРАВ найлонов плик, от който също ще трябва да извадим добре въздуха! Правим пак топка.




                              Започваме здраво да мачкаме лука с ръце. Баба ми използваше чук.
                              Изваждането на въздуха от пликовете е много важно, за да не се скъсат пликовете при мачкането или чукането на лука, че тогава става една...
                              Аз предпочитам да мачкам с прусти, защото така чувствам къде съм размачкал и къде трябва още да мачкам. Но не прекалявайте, защото ще го направите на пихтия, която няма да ви е приятна после за мезене. Да е размачкан, но и лекичко да хруска, тук там.


                              След като сте готови го изсипете в една чиния.
                              Лукът не се нуждае от нищо повече освен от малко сирене, чаша по-люта от него студена ракия и две препечени филийки хляб


                              Наздраве!
                              Дано ви е харесала идеята на баба ми за бързо и простичко мезе.
                              Една голяма глава лук, 100гр. сирене и няколко филийки могат да изпият половисн литър ракия.




                              Скоро ще ви покажа и още една рецепта на баба ми за пържени картофи с лук.
                              Хобито ми https://www.facebook.com/bgengraving

                              Коментар


                              • #75
                                От: Мезета за ракия

                                Как ви се струва нашето мезе??
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:582192_2650704565882_108119643_n.jpg
Прегледи:1
Размер:87.4 КБ
ID:5423439
                                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                                Honda Dominator 650
                                088ЧЧ93979-->Борис
                                0878956Ч38-->Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X