Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Медоносна 2014

    Здравейте колеги и от мен, най-после :-) Нямах време напоследък, затова се бях позагубил ... Смених и работата съвсем скоро, сега отново съм на 5-дневна работна седмица и си почивам събота и неделя като белите хора, досега бях на смени и с голям зор смогвахме и с кошерите ...
    Вчера и миналия ден вадихме мед за трети път (първо вадене в края на юни, второ около 10-12 юли) - резултата до момента, около 650 кг - букет, букет + слънчоглед, сега третото само слънчоглед.
    Около 1/3 от това количество реших да продам на едро, уж на 5 лв за кг, ама да видим.
    Ще има още едно вадене, но може би към първата или втората седмица на август, но там ще е слабичко, само за прочистване и подготвяне на кошера за зимата, просто има тук-там някоя незапечатана рамка, или запечатана, но пък с малко пило на нея.
    Засега го докарвам добива около 27-28 кг от кошер средно, ако след четвъртото вадене дойде около 30 кг, ще е супер. Така че доволен съм от добива, въпреки многото валежи тая година, съжалявам само, че отново не можах да извадя акациев - посъбраха малко, но след това заваля за доста дълго и си го изконсумираха.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Медоносна 2014

      Аз днеска вадих, питите на около 80% запечатани, като тръсна не капе нектара, а най-отгоре в тенджарата като вода рядък стои. Първо в тенджара го вадя и след това го пълня в буркани. Първите един-два буркана са така. Това е само от днешното вадене. До сега не ми се е случвало. Имам чувството че не е готов. От плодниците извадих по една-две рамки от кошер че са напълнили и там яко и няма място за снасяне на яйца.

      Коментар


      • От: Медоносна 2014

        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
        Аз днеска вадих, питите на около 80% запечатани, като тръсна не капе нектара, а най-отгоре в тенджарата като вода рядък стои. Първо в тенджара го вадя и след това го пълня в буркани. Първите един-два буркана са така. Това е само от днешното вадене. До сега не ми се е случвало. Имам чувството че не е готов. От плодниците извадих по една-две рамки от кошер че са напълнили и там яко и няма място за снасяне на яйца.
        Ако го оставиш така в тенджерата с тензух отгоре за няколко дни, и съответно го пребъркваш всеки ден? Аз за по-сигурно задължително така правя (само че ме мързи да го бъркам, но пък го оставям около седмица с тензух), дори и слънчогледов да е ...
        И аз вадих доста от плодниците на ДБ (за ЛР се знае :-) ), и им сложих по 3-4 изградени рамки. Понеже ДБ ги карам като ЛР, т.е. горе съм сложил по два магазина, в които има по 3 до 5 плодникови рамки (и допълнени с магазинни), обикновено ако са с ханеманова решетка, горе плодниковите рамки са пълни само с мед, но ако няма решетка често майката снася и горе, което си е малко проблем, защото примерно имам плодникова пита с 90% мед, и то запечатан, а по средата малко пило, та не мога да я извъртя ... Долу обикновено им оставям първа рамка с мед и прашец, и евентуално последна, но оттам нататък което може да се върти го въртя. Има време, ще си набавят достатъчно за зимата, в най-лошия случай пък ще карат на захарен мед.
        Последно редактирано от HD; 02-08-14, 22:51.
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • От: Медоносна 2014

          Димич, не бързай с бурканите. Зимата има голяма вероятност да се получи разслояване на меда - отдолу кристализирал, отгоре течен. Ако е при теб, как да е, ама ако бурканът вече е при друг? Оставяй меда в тенджерата, може и с бъркане, може и без, може с тензух, може и с капака направо. Като почне да се сгъстява, обираш шлаката отгоре и разфасоваш.

          Коментар


          • От: Медоносна 2014

            защото примерно имам плодникова пита с 90% мед, и то запечатан, а по средата малко пило, та не мога да я извъртя ...
            Ако пилото е запечатано, въртиш малко по-внимателно центрофугата и няма никакъв проблем.
            Тази земя, по която тъпча сега,
            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
            тази земя – не е моя земя,
            тази земя, простете, е чужда.

            Коментар


            • От: Медоносна 2014

              Днес вадихме мана. Не е много, но е добре. Като цяло се очертава не толкова лоша година, имайки предвид дъждовете.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • От: Медоносна 2014

                Райковски, какво и кога ще ползваш против акара?
                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                Коментар


                • От: Медоносна 2014

                  Така, приключихме медоносната 2014 година
                  Докарах средния добив някъде около 31-32 кг от кошер, мисля, че няма какво повече да желая. Сега остава и да го отикам...
                  Въпреки дъждовете, годината при нас е доста добра, тъй като така или иначе силна ранна паша при нас няма, първата сериозна паша е кориандъра (и то кориандър сега има за пръв път, от доста време насам) и липата, и след тях слънчогледа, пък той от тия дъждове даде доста нектар ...

                  Сега трябва да третираме против акар, и аз се чудя с какво - може би първо ще сложа сръбски лентички Суперстрипс и после вероятно 2 пъти плаки с мравчена киселина ...
                  Вчера 2 часа след като прегледах и последния кошер гледам на ръката си един акар се наместил между космите и си стои кротко

                  Към момента имам 14 кошера ДБ - целта ми е за догодина да мина изцяло на ЛР - по-голямата част от ДБ кошерите смятам да ги скъся със 7 см (с отделни дъна са ми, като на ЛР), имам и някои с плъзгащи дъна, тях не знам какво да ги правя, и вероятно ще се наложи да ги продам, защото иначе ще ги осакатя, пък са хубави и са от дебелите, 30 или 35 мм, не помня точно. Смятам също така да си направя дъната с мрежа, хем за жегите, хем ще подпомогне и борбата с акара.
                  Ако някой е правил такава промяна от ДБ на ЛР, нека сподели опит, ще ми е от полза.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • От: Медоносна 2014

                    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                    Райковски, какво и кога ще ползваш против акара?
                    Като се свалят магазините- началото на другия месец.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      HD, надявам се че няма да съжаляваш за това си решение след години. Какво по-точно те интересува при трансформацията от ДБ към ЛР? Ако ще режеш старите сандъци ДБ, външните размери съвпадат ли с ЛР корпусите? А при ЛРа се търси и лекота на корпуса, трябва да го знаеш вече. За мрежестите дъна - и аз съм за тях.
                      Суперстрипса разрешен ли е в България? Има разни интересни статийки за него. Мравчената киселина пък удряла имунитетта на пчелите, казват.
                      Поздравления за добива!

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        HD, надявам се че няма да съжаляваш за това си решение след години. Какво по-точно те интересува при трансформацията от ДБ към ЛР? Ако ще режеш старите сандъци ДБ, външните размери съвпадат ли с ЛР корпусите? А при ЛРа се търси и лекота на корпуса, трябва да го знаеш вече. За мрежестите дъна - и аз съм за тях.
                        Суперстрипса разрешен ли е в България? Има разни интересни статийки за него. Мравчената киселина пък удряла имунитетта на пчелите, казват.
                        Поздравления за добива!
                        Не би трявало да съжалявам - в момента имам 14 ДБ кошера и 10 ЛР, идеята е тези 14 ДБ да станат на ЛР, или поне по-голямата част оттях, тъй като имам и два ДБ от дядо ми, тях няма да ги осакатявам, най-малкото са скъп спомен ... Така че може би ще имам 2-3 ДБ, но всичко останало искам да е ЛР.
                        В район със силна паша са, и ДБ не са много подходящи за целта - бързо се затлачват с пило и мед, даже са с по два магазина, като в горния магазин тази година сложих и няколко плодникови рамки, защото иначе няма оправия ... Омръзна ми постоянно да ги следя и все размествам рамки между кошерите. При ЛР това го няма, те са си точно за райони със силна паша - това ми е довода общо взето.
                        Като размери ще съвпаднат, почти всички кошери съм ги купувал от един производител, та по външен размер са еднакви (25 мм са дебели всичките), разликата е само във височината. И на повечето ми ДБ дъното е отделно, като при ЛР, така че ще се ползва същото дъно, с две думи само трябва да се скъси самия плодник със 7 см, и естествено самите рамки, или пък другия вариант да сложа нови рамки с нови основи и просто да "тръсна" съществуващите пчели върху тях, като така ще започнат от нулата, и не знам ще се засилят ли достатъчно докато дойде силната паша, та по-скоро ще опитам да отрежа рамките отдолу (или поне повечето), въпреки, че е доста трудоемко ...

                        Относно третирането, досега винаги съм третирал първо със суперстрипс и после 1-2 пъти с мравчена, не е имало проблем. Мрачвената поне е органична. Суперстрипса доколкото знам, не че са забранени в БГ, просто нямат сертификат за ЕС, но щом не са изрично забранени значи са разрешени, на собствена отговорност
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • От: Медоносна 2014

                          Не съм ти чел всички постове, но явно ДБтата са ти 10 рамкови? Ако е така, действително при някои условия тези кошери изискват повечко внимание. Затлачването им се дължи на грешки на стопанина а не на системата. При силна паша два магазина са им малко, най-добре три, в някои случаи и четири може да се наложи да се качват. Или два - три ЛР корпуса за медодобив. На ДБ плодникова рамка обаче пчелите зимуват по-добре, което е важно за Сев. България, особено пък за някои райони. Основните предимства на ЛР - работи се с еднакви рамки /което е от значение ако имаш повече от 80-100 кошера, примерно/ и че се работи с целите корпуси, а не рамка по рамка, което не знам дали някой в България го практикува. Ефективността и рентабилността зависят от още много фактори. Но както и да е. Режи смело плодниците, от изрезките може да сглобиш някой и друг корпус. Рамките ги режеш сега в късна есен, още по-добре напролет, важното е да няма пило. Някои ги режат и с пилото, за мен това е кощунство. Казват че най-лесно ставало с малкия ъглошлайф, по шаблон, не знам, аз не съм пробвал. Общо взето ако има кой да ти помага, не е кой знае каква философия, важното да става постепенно, а не ударно. За третирането кво да ти кажа, безкрайна е темата... Суперстрипсът е с кумафос, натрупва се у восъка, удря в размножителната система пчелите, и мъжки и женски, и дълга и широка.

                          Коментар


                          • От: Медоносна 2014

                            Имаше нещо в състава на сръбските ленти, което е вредно и забранено, но не помня вече.
                            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                            Коментар


                            • От: Медоносна 2014

                              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                              Не съм ти чел всички постове, но явно ДБтата са ти 10 рамкови? Ако е така, действително при някои условия тези кошери изискват повечко внимание. Затлачването им се дължи на грешки на стопанина а не на системата. При силна паша два магазина са им малко, най-добре три, в някои случаи и четири може да се наложи да се качват. Или два - три ЛР корпуса за медодобив. На ДБ плодникова рамка обаче пчелите зимуват по-добре, което е важно за Сев. България, особено пък за някои райони. Основните предимства на ЛР - работи се с еднакви рамки /което е от значение ако имаш повече от 80-100 кошера, примерно/ и че се работи с целите корпуси, а не рамка по рамка, което не знам дали някой в България го практикува. Ефективността и рентабилността зависят от още много фактори. Но както и да е. Режи смело плодниците, от изрезките може да сглобиш някой и друг корпус. Рамките ги режеш сега в късна есен, още по-добре напролет, важното е да няма пило. Някои ги режат и с пилото, за мен това е кощунство. Казват че най-лесно ставало с малкия ъглошлайф, по шаблон, не знам, аз не съм пробвал. Общо взето ако има кой да ти помага, не е кой знае каква философия, важното да става постепенно, а не ударно. За третирането кво да ти кажа, безкрайна е темата... Суперстрипсът е с кумафос, натрупва се у восъка, удря в размножителната система пчелите, и мъжки и женски, и дълга и широка.
                              Извинявам се, че пропуснах да уточня, всичките ми кошери са 10 рамкови, само един ДБ имам 12 рамков, към него забележки нямам, много са добре пчелите в него.
                              ДБ-то не ги оставям да се затлачат, но именно заради това се налага преглед всяка седмица. Просто при ЛР е много по-лесно, добавяш им рамки да си имат и готово.
                              Взех да размислям за разни лентички с химии, май ще си третирам само с мравчена, или като застудее може и с оксалова, стига да няма пило ... Ще видим.
                              Екостоп-а също е добър вариант, но е скъп ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Медоносна 2014

                                Мдаа. Сигурно си се замислял, че като преминеш на еднакви рамки /голямото предимство/ и рано или късно почваш да вадиш мед от всякакви рамки - кафяви /не е кой знае какво/ и такива дето са били в кошера при третирането с химия? Има вариант разбира се, 2 ЛР к-са за плодник и нагоре 2+ ДБ магазина медови и в някои райони на страната това е идеален вариант. Абе хубаво е че твоите сандъци са от т.нар. модулни кошери и можеш да си ги комбинираш както си искаш. Например тия с плъзгащото дъно, нищо не ти пречи да пробваш напролет направо върху ДБ плодник слагаш ЛР корпус, да има комфорт за нейно Величество и да не мисли за глупости. Ако не прекалиш с подхранването и ако Началникът отгоре е кефлия от тебе се иска да приготвиш 3 ДБ магазина и поне 2 празни тенекии за кошер. Някои ще кажат че работиш с 3 размера рамки. Е, и? Правили са го и преди нас, виж тая статийка от "Пчела и кошер":

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030835.jpg
Прегледи:1
Размер:151.1 КБ
ID:5606231

                                Или пък ако не ти се режат сандъци, може да си сковеш скарички от летви и ги закрепваш на дъното на плодника, един вид дълбоко дъно се получава. Летвите са перпендикулярно на ЛР рамките отгоре и да има разстояние около 2 см. между рамката и скарата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X