Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Медоносна 2014

    Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
    Колеги останали нещо да правите по пчелините или приключихте със зазимяването им,аз сложих мишепредпазилите,разхвърлях по малко отрова за мишки под всеки кошер.Третирах с ОК но гледам че се появиха оси и влизат в някои кошери.Направих капани но за два дена общо само 10 -тина оси се бяха хванали.
    То тази година като цяло няма толкова много оси, сравнено с миналата година.
    Аз не съм третирал още с оксалова, все не остава време, най-много така да ги зазимя, само два пъти с мравчена ...
    Иначе, имам да слагам на някои кошери стиропор горе над таблата, мисля да им махна прелките за малко и да изчистя дъната ако има подмор, който не са могли да изхвърлят навън заради мишепредпазителите, и имам да премествам всички кошери на ново място (там ще е приключение)
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Медоносна 2014

      Най-накрая и аз сложих мишепредпазителите, дядо ми до сега над 60 години е пчеларствал без мишепредпазители и до сега не е имал проблеми, но два от моите кошери са на ново място им сложих. Не съм ги закрепил с нищо, залепени са само с калта с която затварям входовете, дали ще паднат ще ги наблюдавам.
      Кольо Динев

      Коментар


      • От: Медоносна 2014

        Аз от няколко години ползвам за акари Bienenwohl и имам усещането че пчелите стават по-спокойни и напролет са повече, спрямо минали години когато ползвах ленти

        Коментар


        • От: Медоносна 2014

          Вчера третирах с Оксалова к-на, с накапване. Рецептата - около 40 гр на 1л разтвор, 1част захар, 2 части преварена вода. Със спринцовка 5 мл на междурамие. Всички мерки са приблизителни. За първи път го правя и на един кошер сложих картон отдолу, другата седмица ще видя какво е станало. Иначе от няколко години третирам само есен, с по 3-4 ленти в кошер. А и по принцип нямам особени проблеми с акарите.

          Коментар


          • От: Медоносна 2014

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Вчера третирах с Оксалова к-на, с накапване. Рецептата - около 40 гр на 1л разтвор, 1част захар, 2 части преварена вода. Със спринцовка 5 мл на междурамие. Всички мерки са приблизителни. За първи път го правя и на един кошер сложих картон отдолу, другата седмица ще видя какво е станало. Иначе от няколко години третирам само есен, с по 3-4 ленти в кошер. А и по принцип нямам особени проблеми с акарите.
            Аз още не съм третирал с оксалова (нито сега, нито по принцип), просто в последните няколко уикенда изобщо не ми остава време затова, тъй като имам още доста работа по подготовката на новото място за пчелина, и затова ...
            Живот и здраве обаче, до края на месеца трябва да ги накапя и аз, мислех си за рецепта 35 гр ОК на 600 гр захар с 400 мл преварена вода ... Пишат, че това количество е достатъчно за третиране на около 30 кошера, моите са 25, така че ще стигне.
            Някъде слагат 75 гр ОК, на захарен сироп 1:1 пък, въобще рецепти много, но аз първо ще пробвам с по-малка концентрация, че да не объркам нещо ...

            Колега Йорданов, имам един въпрос - като накапваш междурамията, само междурамията в плодника ли накапваш?
            Имам предвид, че имам ЛР кошери на по 2-3 корпуса да кажем (аз зимата не махам корпуси и магазини), като плодника (семейството) ми е в най-горния корпус, в средния обикновено има по някоя и друга излишна пита с мед, в най-долния обикновено слагам чисто празни рамки.
            Кълбото е в най-горния корпус при мен, предполагам само там трябва да накапя, поне такава е логиката

            По принцип от тази година реших да не използвам никакви ленти и прочие химии, а само биологични продукти - засега съм се спрял на мравчена и оксалова киселина, като догодина мисля да включа и тимол, но за него тепърва ще чета ...

            П.П. Тази година като цяло има доста акар, заради дъждовното време през по-голямата част от годината, семействата правеха повече пило и оттам и повече акар ... (такива са мненията, но и аз ги споделям)
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • От: Медоносна 2014

              Да, 5 мл на междурамие с пчели. До 50 мл на силно семейство. При ЛР - отгоре на корпуса, където е семейството. Накапването го дават да се прави веднъж в годината, по това време долу горе и когато няма пило. Рецепти различни има - от 35 до 75 гр на литър, важно водата да е дестилирана или мека. Общо взето няма какво да ги объркаш. Лятото, ако се ползва за напръскване, тогава трябва да се внимава с концентрацията, че може да се обърка пилото нещо. По принцип ОК я дават най-безвредна, МК май оказвала влияние на поколенията, пък тимола нещо им действал на ориентацията и на нервната система. Не знам, аз не съм ги пробвал, само инфо от колеги.

              Коментар


              • От: Медоносна 2014

                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                Да, 5 мл на междурамие с пчели. До 50 мл на силно семейство. При ЛР - отгоре на корпуса, където е семейството. Накапването го дават да се прави веднъж в годината, по това време долу горе и когато няма пило. Рецепти различни има - от 35 до 75 гр на литър, важно водата да е дестилирана или мека. Общо взето няма какво да ги объркаш. Лятото, ако се ползва за напръскване, тогава трябва да се внимава с концентрацията, че може да се обърка пилото нещо. По принцип ОК я дават най-безвредна, МК май оказвала влияние на поколенията, пък тимола нещо им действал на ориентацията и на нервната система. Не знам, аз не съм ги пробвал, само инфо от колеги.
                Да да, само веднъж годишно с ОК - сега по това време, да. При наличие на пило въобще не бих третирал с ОК.
                Другите третирания с мравчена, за тимола ще чета тепърва подробно.

                Благодаря за инфото
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • От: Медоносна 2014

                  Йорданов чета ти постовете във форума на Матеев.Какви ленти си ползвал?Вчера бях на пчелина беше около +5-6 градуса,от един кошер излизаха и влизаха пчели допрях охо до прелката и звука беше,равномерен но някакси превъзбуден.И сега съм се замислил каква може да е причината за този летеж при тези температури.
                  Последно редактирано от търся; 18-11-14, 11:56.

                  Коментар


                  • От: Медоносна 2014

                    Мишки, оси?
                    Кольо Динев

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      Заложил съм капани за оси но освен удавени мухи,комари и някоя пеперуда оси няма.На друго място имам оставени 5 кошера там ги бяха понатиснали осите и в капаните бяха влезнали и оси.Мишепредпазилите ги сложих след застудяването и снега,може и да е влезнала тогава мишка.Но преди да ги сложа мишепредпазилите имаше дни при които пчелите се облитаха,и все си мисля че ако има мишка в кошера пчелите биха я прогонили,или убили.

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        Значи за Оксаловата не всичко още е ясно, в смисъл механизъм на действие и последствия, и има доста противоречиви мнения. Все пак накапването го дават да се прави веднъж годишно, когато няма пило, при температура 5-10 градуса и разтвора да е с до 50% захар /по различните рецепти/ и ликвидира кърлежа на 99%. Напръскването се прави с пулверизатор, през активния сезон, 2-3 пъти, по няколко пръскания на семейство. Това третиране, съчетано с мрежесто дъно дава около 50% ликвидация на акара. Фактически този който е по пилото остава и там трябва да се бори със строителна рамка например. Рецептата на корифея от другия форум е 35 гр ОК, 100 гр. захар, 900 гр. вода. Тук мерките трябва да са точни и е много важно захарта да не е повече, за да не поглъщат пчелите от разтвора. Захарта само балансира PH на разтвора. Пчеларят трябва да внимава и да не вдишва от аерозолите, че опасно.

                        Колега Търся, само Варотом и Варостоп. Преди години обаче даваха по 2 до 3 на кошер да се слага, сега по 3 до 4, явно не е добре работата. Предполагам че това ми е последно ползване на ленти, ако съм доволен от ОК, ще карам на нея, ако ли не - ще търсим други варианти. За твоя възбудения кошер, възможно е и да имат неканен гост, не знам? Наблюдавай го по възможност и ще си покаже. При мен оня ден като ги отворих, май всичките бяха в различно положение - някои на кълбо, напред, назад, нагоре, надолу, някои разпуснати и си обикаляха по всички рамки, после и навънка тръгнаха... бе да правят каквото искат, важно е за Зарезан да са на 6, хаха.

                        Коментар


                        • От: Медоносна 2014

                          От три години ползвам Bienenwoh. Всяка година лекарството е различно за да не свикват акарите с него. За три години имам само един изгубен рояк от глад, а вие сами си усложнявате работата.

                          Коментар


                          • От: Медоносна 2014

                            Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                            Най-накрая и аз сложих мишепредпазителите, дядо ми до сега над 60 години е пчеларствал без мишепредпазители и до сега не е имал проблеми, но два от моите кошери са на ново място им сложих. Не съм ги закрепил с нищо, залепени са само с калта с която затварям входовете, дали ще паднат ще ги наблюдавам.
                            С такъв дядо си за завиждане, но полека-лека трябва да си формираш собствен стил. Както се казва в оная реклама - традициите не са това, което бяха. Природата също не е това което беше и мишките и те не са това, което бяха... Вчера у пчеларския форум един млад професионалист се оплака че мишоците му отъртовчили 9 кошера - прегризали пластмасовите предпазители. Май и други почват да се обаждат... Това само за сведение и да си сложиш още едно наум. Иначе калта, да, доста колеги я ползват чат пат по предназначение, ама в активния сезон, доколкото съм чувал.

                            Коментар


                            • От: Медоносна 2014

                              Моите предпазители са метални. Бях се натокал да са с габърчета, но явно кошерите са от твърда дървесина и ми беше трудно да ги забия и ме достраша, да не хлопна и да ги раздразня. Иначе дядо ми чете доста активно, че дори и из интернет по форуми и т.н., и бих казъл че стилът му не е 50 годишен. така че за сега си следвам него и обсъждаме къде кво сме прочели.
                              Кольо Динев

                              Коментар


                              • От: Медоносна 2014

                                Мишепредпазители задължително метални (най-добре неръждавейка, но и поцинковани става), аз ги хващам с къси видийки, поне гаранция, че няма да се чука по кошера, (а и е сигурно закрепване) тъй като ги завивам или с винтоверта (на бавно въртене) или на ръка с отвертка
                                Вчера отворих един кошер за преглед (времето беше тихо и слънчево) - кълбото е на около 4-5 рамки, останалите са с мед. Където е кълбото също има мед, но вече доста малко, само горе венеца, на някои рамки даже е абсолютно празно. Сложих им първа рамка с много мед, и веднага след кълбото също.
                                Ще се храни, но следващия месец най-рано, ако задържат до януари на собствени запаси, още по-добре ...
                                Отворих конкретно само този кошер, тъй като леко се притесних, като видях, че пчелите са в най-горния корпус. Кошера е ЛР на 3 корпуса, като по спомен в най-горния оставих рамки, които по принцип са за склада (но аз такъв нямам), и то не пълен корпус дори.
                                Обаче като го отворих видях, че всичко е ок, въпросния корпус със складовите рамки съм го сложил най-отдолу (с 5-6 рамки вътре) , между втори и трети корпус има ханеманова решетка.

                                Сега уикенда беше даже и слънчево, нямаше и вятър почти, полетяха си доста

                                Друго да питам - за ДБ - повечето ми кошери са плодник и отгоре два магазина (както съм писал неведнъж, в двата магазина има по 4-5 плодникови рамки, и допълнено с магазинни).
                                Та мислех си да им сложа вестник с отворче (или някакъв плат примерно) точно над плодника, с цел да топлят по-малко пространство (досега не съм го практикувал това с вестника) - та правилно ли ще е над плодника да сложа тази "преграда", или хич да не се занимавам с глупости и да си ги оставя така?
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X