Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Медоносна 2014

    До уикенда има време, може и да размисял за този кошер, но е факт, че не искам да го виждам повече ...

    Преместването трябва да стане в рамките на 2-3 дни, тъй като мястото изобщо не е подготвено, не е и заградено даже, тъй като мислехме да направим това до предстоящата зима и да ги преместя зимата, но се налага да ги преместя сега.
    Във фейсбука ме съветват да си ги преместя на новото място, пък на старото да оставя няколко по-слаби отводки, но с повечко рамки, за да може като се върнат пчелите там, да влезнат в отводките ... До края на седмицата ще умуваме, преместването ми е на дневен ред ...
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #47
      От: Медоносна 2014

      Точно това е. Местиш всички като на старото място оставаш 2-3 кошера за евентуално завърнали се летящи пчели. Това с по 1 метър на ден си е упражнение за луди, без да обиждам Райковски . Просто не си заслужава. Лютия кошер е силен кошер /медоносен/, но лично аз не бих го търпял. Сменяш му майката и след време ще придобие друг характер. По-бързия начин е разхвърляш питите с пило по другите семейства, а на тяхно място чуждо пило, но пак сменяш майката. Нова кръв, нови гени. Искрени съболезнования за кутрето ! Който не е губил четириног приятел няма да те разбере. Но с убийството на кошера няма да върнеш курцхарчето. Просто новия куч го научи да не се бута дет не му е мястото. Аз като тръгна към кошерите за преглед или друго и кучоците след мен /любопитковци/ почвам да им пухам с пушалката в нослетата и те бягат. Сега като ме видят с пушалката изобщо не идват към кошерите. Още веднъж съболезнования.

      П.С. Това да продадеш лютия кошер на Гилъна също е вариант. Но му го прехвърли в по-старо кошерище и му го качи да си го кара с мотора до Берковица като е такъв мераклия.
      Последно редактирано от vladstudio; 20-05-14, 20:51. Причина: П.С. допълнение
      Тази земя, по която тъпча сега,
      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
      тази земя – не е моя земя,
      тази земя, простете, е чужда.

      Коментар


      • #48
        От: Медоносна 2014

        Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
        Точно това е. Местиш всички като на старото място оставаш 2-3 кошера за евентуално завърнали се летящи пчели. Това с по 1 метър на ден си е упражнение за луди, без да обиждам Райковски . Просто не си заслужава. Лютия кошер е силен кошер /медоносен/, но лично аз не бих го търпял. Сменяш му майката и след време ще придобие друг характер. По-бързия начин е разхвърляш питите с пило по другите семейства, а на тяхно място чуждо пило, но пак сменяш майката. Нова кръв, нови гени. Искрени съболезнования за кутрето ! Който не е губил четириног приятел няма да те разбере. Но с убийството на кошера няма да върнеш курцхарчето. Просто новия куч го научи да не се бута дет не му е мястото. Аз като тръгна към кошерите за преглед или друго и кучоците след мен /любопитковци/ почвам да им пухам с пушалката в нослетата и те бягат. Сега като ме видят с пушалката изобщо не идват към кошерите. Още веднъж съболезнования.

        П.С. Това да продадеш лютия кошер на Гилъна също е вариант. Но му го прехвърли в по-старо кошерище и му го качи да си го кара с мотора до Берковица като е такъв мераклия.
        Гледахме го от двумесечно кутре, сега беше на 3 или 4 години, не помня вече кога точно го взехме, тъкмо беше в силите си, улегнала, работеше добре на лов (аз не съм ловджия, но тъста е) ....
        Не си е бутала носа - тя винаги е стояла вързана на синджир, на около 4-5 метра от пчелите, досега не е имало проблем. Понякога като ги преглеждам и някой се разлюти, понападали са я леко, но по 10-20 пчели, а и аз съм там, веднага я откачам от каишката да може да им избяга, или по най-бързия начин разпъвам маркуча с вода от кладенеца и после яко омокряне, пчелите винаги бягат от водата.
        Сега обаче по думите на тъста, буквално е била почерняла от пчели горката, нямам обяснение защо така се е случило ... Бързо е тръгнал да я спасява, но доста са го нажилили по ръцете (иначе е бил със скафандър), а той е алергичен и е взел да се замотва и той, затова не е успял да я спаси, иначе имаме и урбазон, различни грамажи,но за съжаление не се е стигнало дотам ... Не можем да я прежалим, всички сме много разстроени ...
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #49
          От: Медоносна 2014

          Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
          Точно това е. Местиш всички като на старото място оставаш 2-3 кошера за евентуално завърнали се летящи пчели. Това с по 1 метър на ден си е упражнение за луди, без да обиждам Райковски
          Не ме обиждаш. Принципно кошери се местят зимно време, сещате се защо. Лятото НЕ става. Единственият начин е това упражнение за луди. Както казваш ти, ако оставиш 2-3 кошера за евентуално завърнали се летящи пчели, ще ги приемат единствено ако имат паша.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #50
            От: Медоносна 2014

            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
            Не ме обиждаш. Принципно кошери се местят зимно време, сещате се защо. Лятото НЕ става. Единственият начин е това упражнение за луди. Както казваш ти, ако оставиш 2-3 кошера за евентуално завърнали се летящи пчели, ще ги приемат единствено ако имат паша.
            Всичко ми е ясно Радо, но няма как да направя упражнението за луди, не разполагам с толкова време, ако ги местя с по метър на ден, това означава, че ще ми отнеме една седмица грубо, а аз разполагам с 2-3 дни, за което време трябва да подготвя и мястото, и да се загради, поне докъдето стигнем ...
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #51
              От: Медоносна 2014

              Летящи пчели винаги ще има. Аз местих така няколко кошера на около 100м. Пред входовете на кошера закачам стиска с трева през първия ден така че да не могат да излетят доректно пчелите. Забелязват я че е станало промяна и си набелязват новите ориентири. На старото място оставих само една отводка и имах доста силна отводка. На 20 кошера препоръчвам поне 2, че и 3 отводки да оставиш. Местенето им ще стане през есенно-зимния сезон.

              Коментар


              • #52
                От: Медоносна 2014

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Летящи пчели винаги ще има. Аз местих така няколко кошера на около 100м. Пред входовете на кошера закачам стиска с трева през първия ден така че да не могат да излетят доректно пчелите. Забелязват я че е станало промяна и си набелязват новите ориентири. На старото място оставих само една отводка и имах доста силна отводка. На 20 кошера препоръчвам поне 2, че и 3 отводки да оставиш. Местенето им ще стане през есенно-зимния сезон.
                2 неща само не разбрах - тревата (сеното) на прелката го оставяш през целия ден след местенето ли? Във фейсбук също препоръчаха тоя трик със сенцето, ще го направя.
                И това "Местенето им ще стане през есенно-зимния сезон" - това само за оставените на старото място отводки ли се отнася?
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #53
                  От: Медоносна 2014

                  Каквото и да направиш, летящата пчела ще се завърне на старото място. Разстоянието е твърде малко. Затова е нужно да има няколко отводки, да поемат блуждаещите летящи пчели, които се завръщат от паша. Останалите 24 кошера ще останат без летяща пчела и самите семейства ще отслабнат, докато се излюпи новото поколение( има няма 20-тина дни) и вътрешно кошерната пчела стане летяща. Е, половината от пчелите ще станат летящи от преместените кошери, а другата си остава вътрешно кошерна, но семействата драстично отслабват. За да си запазиш семействата силни трябва да играеш двойно упражнение. Местиш тези 24 на около 5-8км. за около 1-2 седмици, след това ги местиш на новото им място. Ако ги преместиш веднага на 100-те метра, ще трябва да им се сипва сироп всеки ден или през ден(зависи как го свалят), за да се стимулира майката и навакса загубата на пчела от семействата. Ако има край теб кориандър, вероятно ще го пропуснат като паша или ти няма да го усетиш в магазините, но за слънчогледа ще са наваксали загубата от преместването.
                  Това е моето виждане и успех.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Медоносна 2014

                    Местиш ги на 5 километра за месец и след това ги връщаш където решиш, друг начин няма.
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #55
                      От: Медоносна 2014

                      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                      2 неща само не разбрах - тревата (сеното) на прелката го оставяш през целия ден след местенето ли? Във фейсбук също препоръчаха тоя трик със сенцето, ще го направя.
                      И това "Местенето им ще стане през есенно-зимния сезон" - това само за оставените на старото място отводки ли се отнася?
                      Аз слагам прясна трева, вързана на снопче и с въженсе се спуска да виси пред прелката точно пред входа на кошера. Така пчелата не може да излети като излиза от кошера и вижда че има промяна на мястото.
                      Поставените отводки се напълват с летяща пчела също, но не е толкова много. Преместените кошери си запазват летящите пчели и не се усеща отслабване на семействата.
                      Отводките местиш през есенно зимния период. Предполагам че 2-3 отводки не са ти проблем да стоят до есента.
                      Аз даже и отводки като правя използвам този метод с тревата и имам летяща пчела в отводките, която е влязла с преместените рамки.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Медоносна 2014

                        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                        Аз слагам прясна трева, вързана на снопче и с въженсе се спуска да виси пред прелката точно пред входа на кошера. Така пчелата не може да излети като излиза от кошера и вижда че има промяна на мястото.
                        Поставените отводки се напълват с летяща пчела също, но не е толкова много. Преместените кошери си запазват летящите пчели и не се усеща отслабване на семействата.
                        Отводките местиш през есенно зимния период. Предполагам че 2-3 отводки не са ти проблем да стоят до есента.
                        Аз даже и отводки като правя използвам този метод с тревата и имам летяща пчела в отводките, която е влязла с преместените рамки.
                        Тревата предполагам и на горна и долна прелка, т.е. на всички прелки, които има?

                        При нас акацията прецъфтя вече, квото било било, кака се ожени
                        Сега наистина следва кориандъра, но него и да го пропусна - майната му.
                        Така или иначе в района силната паша ни е слънчогледа.
                        Няма и къде да ги преместя толкова надалеко, няма и кога, а и доста съм зает с други неща. Просто съм малко неподготвен в момента за това преместване, но се налага, няма как, докато не са направили някоя друга беля ...
                        Така че, местя ги на новото място, слагам тревичка на прелката, на старото място ще оставя 3-4 отводки (те всичките ми са толкова май), които ще останат до есента и готово. А ако тези отводки започнат да създават проблеми, местя и тях и каквото стане. Така или иначе мед тая година от отводките не очаквам, макар че знае ли се, доста силни ги направих ...
                        Все си мисля, че и да има загуба на летяща пчела, до слънчогледа пак ще са силни, ще им дам сиропец няколко пъти.

                        П.П. Всъщност от тези 24 кошра, двата са отводки и два рояка, така че тях ще оставя на старото място, а другите 20 щи местя.
                        Давам си сметка, че не е сега времето, и не е правилно, но просто няма как.
                        П.П 2. Днес поръчах от Ловеч 2 майки, за да сменя тази на тоя злия кошер, а и на още някой примерно, ама човека каза, че тая година като цяло са доста лошички, пък аз ги поръчвам уж за кротки, та ще видим

                        Пропуснах да спомена, 4-те отводки и те трябва малко да си сменят мястото, т.е. сега са на около 5-6 метра от основния пчелин, трябва да идат на мястото на основния пчелин, хайде да кажем, тях може да ги преместя още утре вечер, и докато аз почистя мястото за 1-2 дни, те да посвикнат малко с новото място, нещо такова се заформя освен ...
                        Последно редактирано от HD; 22-05-14, 14:48.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #57
                          От: Медоносна 2014

                          Хубаво е, че размисли и не съсипа кошера.

                          Тук отново вали. От акацията се е видяло, че няма да стане. Дано съберат от липата по-нататък.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • #58
                            От: Медоносна 2014

                            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                            Хубаво е, че размисли и не съсипа кошера.

                            Тук отново вали. От акацията се е видяло, че няма да стане. Дано съберат от липата по-нататък.
                            Ще видим колко е хубаво , времето ще покаже
                            На село по време на акацията пак валя, но поне не беше през целия ден, та имаха време да посъберат каквото могат.
                            Сега първо много се надявам да успея да си изпълня плана с преместването, след това ще ги прегледам. В единия кошер имаше няколко запечатани магазинни рамки, дано да има и още, да не цапам центрофугата само за тях.
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #59
                              От: Медоносна 2014

                              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                              Хубаво е, че размисли и не съсипа кошера.

                              Тук отново вали. От акацията се е видяло, че няма да стане. Дано съберат от липата по-нататък.
                              Дано, ама надали, на липата и росата и пречи, а го дават дъждовно.
                              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                              Коментар


                              • #60
                                От: Медоносна 2014

                                При нас липата започва да цъфти. Това е първата липа, която я наричат мъжка и не толкова ароматна. Поне има около 15-20 дена цвят липата и събират доволно. Аз нямам пълен магазин от акацията, даже и запечатани рамки нямам. Получи се така че трябваше да замина в чужбина за 10 дни. Единия ми кошер се рои и направих отводка на 4 ракни. В деня преди да замина прегледах кошерите и същия пак пълен с маточници. Разцепих го на две и заминах спокоен. Преди 2 дена се връщам и веднага да прегледам семействата. Очаквах маточниците да са излюпени, но още не са. Предполагам че всеки момент ще се излюпят. Без да търся майката, съм я прехвърлил в другия кошер без магазин. На двата кошера бях сложил по една основа и една празна рамка. Изградена е в кошера с майката напълно, а в другия на половина и малко се зачудих как без майка са градили. Поне вече не иска да се рои семейството и се надявам за хубаво семейство. Първата отводка е станала много хубава. Тази година като че ли няма да е много силна на мед. Аз ще вадя чак след прецъфтяване на липата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X