Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Медоносна 2014

    Миналата седмица извадих рапицата днес прегледах имаше на две три пити в средата на магазина но пашата при нас свърши чакаме липа.

    Коментар


    • #62
      От: Медоносна 2014

      От няколко дена времето е перфектно за Акацията. Дано продължава така.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #63
        От: Медоносна 2014

        При нас акация няма, но и времето далеч не е префектно, по цял ден припръсква, а за примерно около час на ден си вали кротко. Иначе да се похваля в неделя си преглеждах рояците, с помощта на дядо ми. И в трите има майка, не я видяхме но видяхме ларви в килийките. Иначе всички пчели са стари имам чувството че са на последни идихания и с нетърпение очакват новото поколение, за да измрът. Две от пчелите са хванати от рояк, най-вероятно от нашите три стари кошера, а третата се беше самозаселила в необитем кошер. Изпиват по около 650-700 мл. захарен сироп 1:1,5=захар:вода за 24 часа, но дядо ми ми каза въпреки това да им слагам поне през 2 дни, не по-често.
        Не знам дали тук ми е мястото за хвалбата, но трябваше да се похваля хахаха.
        Кольо Динев

        Коментар


        • #64
          От: Медоносна 2014

          Тъй, местенето на кошерите ми в съседния двор категорично се отлага към момента!

          Причините са няколко:
          1. Оказа се, че новото място е много по-зле отколкото предполагах, т.е. почти половината от мястото е заето от джунгла, акацийки, треволяци, храсти и прочие. Започнах основно почистване от единия край, бавничко става и трудоемко, но се получава добре, самите акацийки и малки брястове ги вадя с кирката барабар с корените, затова става бавно. Първо мястото ще го изчистя хубаво, после ще го оградим, после не знам ще го орем ли първо или направо ще нанасям кошерите, ще видим.
          Добрата новина е, че ще стане супер пчелин, тъй като в тази акациева горичка си подбирам акаци, които да оставя за шарена сянка (по-прави и по-големи), а и е по-далеко от къщата. Като дебелина са от фи 2-3 см, до почти 10-ина см. По-нататък ще засадим и някакви медоносни храсти, а и плодни дръвчета;

          2. От агресивните ми пчели няма и помен - не идват пред къщи, навъртам се покрай кошерите, не нападат, не жилят, прегледат половината от кошерите, няма агресивност, всичко е нормално ... Даже на свечеряване косих пред тях (с ръчната коса), обикновено винаги идват и те да помагат, тоя път не мръднаха от прелките ...
          Накрая при прегледа единия се разсърди, но защото времето внезапно се сговни ...
          Трябваше да уморят кучето, за да се укротят ли, не знам какво става ...
          Или просто агресивността е съвпаднала с пръскането на житните култури, но те са агресивни отпреди това, нямам обяснение ...
          Така че ако поддържат добро поведение може да си ги преместя преди зимата, когато си му е времето. Но ако започнат пак да се дънят ще ги екстрадирам на новото място.

          За съжаление не направих нито една снимка на новото място, да видите разликата преди и след почистването, защото хич не ми беше до това, накрая едва вдигах кирката, толкова бях свършил пауъра

          Направих преглед на някои кошери, понеже отново заваля - като мед в плодника е доста слабо, в магазина да не говорим, въпреки че покрай акацията не беше лошо времето ...
          Поръчах от Ловеч 2 нови майки, едната сложих в тоя много агресивния кошер, другата сложих в един ЛР, но в горния корпус, отделен с ханеманова. Тази майка в ЛР кошера се оказа дефектна, нямаше го част от едното й краче, обадих се на човека, каза ще ми прати друга, но ще си ходя на пчелина най-рано след седмица, та пак малко кофти се получи, но както и да е.

          Бяхме заложили 10 восъчни чашки с 10 личинки, да си произведем майки за собствени нужди (имам 3 годишни майки, които обаче продължават да снасят доста по-добре от някои нови). От тези десет станаха 8 хубави маточника, които жена ми сложи в горинте корпуси на ЛР кошери, отделени с ханеманова решетка - сега прегледахме всички такива кошери, имаше САМО 1 действаща майка, в другите майки изобщо не видяхме, а и самите маточници стоят като изгризани доста ниско, т.е. до самата основа почти, ние ли нещо сме объркали, не знам ... В единия кошер майката беше с големина на нормална пчела, просто стоеше с черна задна част, а не така на райета. Тръгнах да я хващам с щипката за хващане на майки, само я докоснах и тя си излетя като нормална пчела и после не знам къде отиде, влезна ли в кошера или не, но така или иначе я отписахме. Вероятно не е оплодена ли, не знам.

          Закъсах я за восъчни основи напоследък - тук в прехваления Пчеларски център южен в Стара Загора искат да им дам восък за да ми дадат основи, а аз восък имам съвсем малко. Тея тарикати от Апиакта Ловеч също ми отказаха да ми пратят цяло кашонче, със същия довод, искали восък , затова си поръчах от Горнооряховските основи цяло кашонче ЛР - на пръв поглед стоят малко по-меки, някои казват, че се свличали после от рамката, но според мен всичко зависи как ги слагаш
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #65
            От: Медоносна 2014

            А днес,моите пчели носеха цветя,едни донасяха доста големи цветенца,а други ги изнасяха на малки късчета.
            Дали не итискват нектара направо в килииките хахаха.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28052014413.jpg
Прегледи:1
Размер:59.2 КБ
ID:5589917

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28052014418.jpg
Прегледи:1
Размер:73.7 КБ
ID:5589918

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28052014421.jpg
Прегледи:1
Размер:87.2 КБ
ID:5589914

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28052014423.jpg
Прегледи:1
Размер:91.3 КБ
ID:5589915

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28052014420.jpg
Прегледи:1
Размер:60.2 КБ
ID:5589916

            Коментар


            • #66
              От: Медоносна 2014

              Не, сигурно е пчеларския 8-ми март
              Пък може да поднасят цветя на майката по някакъв техен случай
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #67
                От: Медоносна 2014

                ...Мойте,щото е лошо времето и много малко време събират мед през деня..щото вали направо клони акация искат да вкарат в кошера.Майтапа на страна ама тук времето е кофти,акацията не цъфна изобщо,до слънчогледа не знам как ще е.Ако продължава да вали трябва да събираме от всички животни по две,и да чакаме потоп...

                Коментар


                • #68
                  От: Медоносна 2014

                  Аз акация не извадих. Сега в неделя ще направя едно вадене на мед, че да освободя магазините малко. Сега липата цъфти. Слънчоглед до нас посяха, но много късно и ми се струва че няма да е добра реколтата от него. Като го гледам че сега започва да се показва ми се струва че ще е или некачествен, или много късно ще цъфне. И така се чудя какво да правя. Изглежда ще се наложи подхранване и да се надявам че все пак ще стане слънчогледа.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Медоносна 2014

                    И тук времето е ужасно.. акацията си замина. Преди две години също започна така, но после имаше много мана, дано и сега пък да е така.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #70
                      От: Медоносна 2014

                      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                      И тук времето е ужасно.. акацията си замина. Преди две години също започна така, но после имаше много мана, дано и сега пък да е така.
                      Моите притеснения са че сега след липата няма да има нищо около месец и половина. Маната обикновенно е август септември при нас. А в близост друг слънчоглед няма. Аз съм в краен квартал на Русе и около нас земеделски земи почети няма. Най-близките са на 4-5км. Миналата година тази нива до нас беше с царевива и след липата до края на август напълниха по половин магазин от треви и от тези далечни ниви със слънчоглед предполагам.
                      Догодина мисля да се захвана сериозно и да ги закарам на село. Двора ми е на много хубаво място, близо до нивите, а имам акациева гора на 10-тина км и мисля да си направя ремарке за да ги карам за акавията в гората. За сега всичко това са само мисли. Не знам още на къде ще ме отведе живота, че жената иска да ходя при нея в Англия за постоянно, а аз я карам да се върне тука.
                      Искам да остана тука, че ако избягат всички млади не ми се мисли какво ще стане.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Медоносна 2014

                        Това си си ги закараш на село е нож с две остриета. Повече земеделска земя=рапица=проблеми. По принцип обичам много меда от акация, но тази година пръскаха по време на цъфтежа и пчелите по 1-2 седмици след а това не излизаха от кошера. То като се замисля с този инсектицид се пръска и други години по време на цъфтежа, но тази година за първи път от както има масово рапица дядо ми има този проблем.
                        Кольо Динев

                        Коментар


                        • #72
                          От: Медоносна 2014

                          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                          Искам да остана тука, че ако избягат всички млади не ми се мисли какво ще стане.
                          Браво!!!! Поздравления, че така мислиш, и аз поддържам това мнение, поне засега ...
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #73
                            От: Медоносна 2014

                            Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                            Браво!!!! Поздравления, че така мислиш, и аз поддържам това мнение, поне засега ...
                            И аз съм млад, и аз не искам да напускам държавата, защото не знам как ще живея без тази природа.
                            Но нека все пак се придържаме към темата и не я разводняваме.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #74
                              От: Медоносна 2014

                              Като изключим вчера и днес,предишните 10 дни имаше сериозен приток на нектар и слоожих магазините.Към края на другата
                              седмица очаквам да цъфне акацията и дано до тогава времето се оправи,че днес беше 9-10 градуса на обяд.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Медоносна 2014

                                Понеже вали почети цял ден и днеска нагласих от 3 часа до преди малко 20 рамки плодникови с основи. Първо разкрой на летвичките, след това сковаване, поставяне на ламаринени уширители, обтелване и поставяне на основи. Най-бавната част е разкроя на летвичките и настройката на банцинга. В неделя ако е хубаво времето ще се вади каквото има зъбрано в магазина и ще слагам рамки за градеж отдолу.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X