Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лозе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
    какво се прави с такъв динозавър, ще го бъде ли или да играе резачката?
    Първо оглеждаш дали е в добро здраве - без странни петна в необичаен цвят. После си харесваш някаква средна дължина на основния ствол, или стволове ако има разклонения, и кръцваш останалото. Примерно оставяш половин-един метър на височина. Накрая почваш да махаш страничните израстъци от стъблото, почти до край. Може да оставиш няколко пресни, миналогодишни, по-светли са на цвят. Форма на лозата - по избор. И правиш някаква опора да държи стъблото по-изправено. Напролет от основния ствол ще поникнат нови разклонения - режеш и повечето от тях, може да оставиш няколко, да речем три. От тях гледаш кое расте най-добре през годината, и оставяш само него.

    Коментар


    • 19R
      19R коментира
      Редактиране на коментар
      Ако резне някъде основния ствол е най-добре да намаже върху среза с овощарска замазка

  • #77
    От тази година така:

    Коментар


    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Това добре. Новото лозе Как е?
      Тия телове напряко какво са? оградка или елпастир?

    • 19R
      19R коментира
      Редактиране на коментар
      Новите лозички дадоха 15-20см летораст ,страааашно сухо е с цепнатини в земята широки по 2 пръста. Теловете са ел.пастир.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Е точно при такива условия жестоко проличава разликата между качествената подготовка на мястото плюс качествен посадъчен материал и посредствените такива.
      За сушата някъде напред ти бях казал че първите години поливките трябва да са подсигурени? Както и старателна повърхностна обработка лятото. Тия цепнатини са недопустими.
      Отделен въпрос е че на риголвано място това няма да се случи.

  • #78
    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение

    Първо оглеждаш дали е в добро здраве - без странни петна в необичаен цвят. После си харесваш някаква средна дължина на основния ствол, или стволове ако има разклонения, и кръцваш останалото. Примерно оставяш половин-един метър на височина. Накрая почваш да махаш страничните израстъци от стъблото, почти до край. Може да оставиш няколко пресни, миналогодишни, по-светли са на цвят. Форма на лозата - по избор. И правиш някаква опора да държи стъблото по-изправено. Напролет от основния ствол ще поникнат нови разклонения - режеш и повечето от тях, може да оставиш няколко, да речем три. От тях гледаш кое расте най-добре през годината, и оставяш само него.
    ето я в цялата си прелест, гроздето не е лошо на вкус, имаше 2 узрели чепки, но пресните израстъци почват след 6-7 мия метър. реших да я запазя, но с подкъсяване - къде и кога да режа

    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      И така става.
      Някои постъпват още по-радикално-режат до земята, и новите пръчки са новите стъбла. Но според мен е добре да се запази старото стъбло(част от него де). Там са натрупани хранителни вещества в концентриран вид, които се ползват за растежа на новите леторасти.
      Това съчетано с много яката коренова система осигурявя мамбо в изобилие за новото растение.
      Та режи на височината на кордона(първата тел), и каквото излезе го пускай нагоре.
      А може и това дългото стъбло да го пуснеш хоризонтално, на висоичната на кордона, и от него да излязат новите леторасти.
      Варианти всякакви.
      Ако не изкорениш такава стара лоза-със сигурност не можеш да я умориш с рязане на надземните части.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Когато и както да я режеш, винаги може да я коригираш после, това е силно растение.
      Наборе, ама ако те разбера че от балканджия си тръгнал да ставаш полендак и спирам да ти отговарям

    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      пречи на ремонта и колкото и да не ми се щеше, я отрязах на 50см. над земята, напролет ще видим дали ще я бъде.
      да я мажа ли с овощарска смазка сега?

  • #79
    Сега не режи.Най-добре края на Февруари или Март, когато започва сокодвижението от долу нагоре (като стане към 12 градуса в почвата)

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Разбира се, че тогава.
      Сега не е добре. Реже се в началото н вегетацията, или поне в края на тазгодишната.
      Растението е силно и ще го понесе без проблеми де, ама правилото си е да се реже в ранна пролет.
      Абе на Трифон зарезан...

  • #80
    Хайде другари

    как е хавата напълнихте ли бидоните
    Аз съм доволен тази година , гроздето е доста сухо захарността незнам уреда ми е до 25 и подминава. Имаше и малко изсъхнало но нищо фатално.
    На лозето не носех телефон затова снимки нъц

    п.п. “Техниката” и резултата



    Прикачени файлове
    088455338две
    "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
    Джамбазов 2010г..

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Резултата ще е ясен след два месеца...

      А захарността е нормално да е висока тази година, в сухи години гроздето е много сладко. Аз съм отчитал и 29 захарност. Зърната бяха спаружени, начало на стафидизация.
      И като измерих захарта не можах да повярвам, дотогава не бях виждал подобно нещо, Обаче проба с още два захаромера показа същото. Сорта беше Пино Ноар.

    • 19R
      19R коментира
      Редактиране на коментар
      Яом си доволен значи частично си постигнал мечтаното, ако си доволен и от виното пък ехехеееееееее :...) дай повече подробности за машинката, нова ли е, колко пара, предполагам отделя чепките

    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      Пино ноар още не е узряло в наше село. Мерил съм преди години 26 и разреждах с вода, за да тръгне ферментацията.
      Това в октомври след първата слана.

  • #81
    При мен е още рано. Обикновено бера между началото и средата на Октомври според времето. Колкото повече се "изпече", толкова по-добре. Макар че и сега да го обера, пак ще има добра захарност.
    А и не са ми готови съдинките още.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #82
      я кажете лесен начин за вадене на циментови колове с подръчни средства, мисля дали с хай джек може да стане, ама нямам
      Последно редактирано от IvanIvanovi; 21-09-20, 06:25.
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        не, Йорданов, прости циментови колци за ограда са, мрежа има на тях /снимката е примерна/

        https://www.alo.bg/user_files/s/stai...344345_big.jpg

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Щом са такива, не би трябвало да те затрудняват ако има влага в почвата. Копни малко отстрани и пробвай пак.

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Ползва се хай джак с колан за теглене/вдигане, колана се намотава около колеца и с джека се вдига, ако е мокра земята и колците не са бетонирани, аз набързо ги вадя вместо с колана с няколко витки тел(дебела естествено) по-бързо става но ако е сухо не държи и става опасно, ако няма джек става с двама души и с тръба за скеле или нещо дълго, за лост, единия навива колана на колеца и лоста и придържа с ръце, втория надига с лоста, бързичко става.

    • #83
      А не е нова само така изглежда , мисля че трета година я ползвам . Преди това сабирах бабите от цялата махала да “ронкат” грозде - цяла сватба беше . Италианска мисля че я даваха 1200 килограма на час , аз понеже я спирам да почистя и да взема въздух я докарвам до тон на час. Маха чепките и мачка нарочно я взех без помпа за да е по мобилна , това отдолу е стойка дели се на две и влиза навсякъде /мазета , изби / , доста работа свърших и на познати и приятели. Трябват ти двама човека да изсипват казана в бидоните и един да сипва чувалите , както казваше продавача машината винаги е гладна за грозде , докато се обърнеш да вземеш друг чувал първия е смелен. Малко е като в приказката спри кашика да почине танка
      Към 1000 лева е обаче си струва голям рахат е с нея , някой като си купи 300-500 килограма и вика “абе то не си струва да разкарваме машина за толкова” , като види колко лесно става “ малее колко съм се мъчил досега, записвам ти телефона за догодина”
      088455338две
      "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
      Джамбазов 2010г..

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Ми за какво ти са повече?
        И тон грозде да имаш-за три-четири часа ще си го оправиш.
        В домашни условия не се бърза, то да не е завод...

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Ми да, и тоя път съм съгласен с Колю. Такава машина трябва да е част от технологична линия ако е за собствена употреба или да се разкарва по услуги или пък ако някой производител на грозде продава материал на място. Например по нашия край напоследък има такива търговци, ама тон грозде си е количество от която и страна да го погледнеш...

      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Машината е наша /на двама/, но имаме много приятели, на които не можем да откажем и вече само за този сезон сме смлели поне 10 тона. Собствениците на гроздето хамалуват, но винаги някой от нас работи с машината. Не им вземаме такса за услугата, защото се надяваме да сварят ракията при нас.

    • #84
      Чувам тука из нашия край че цената на услугата ронкане/мелене е 5 ст/кг, евентуално и 5-10 лв за транспорт. Другият въпрос е колко хора мелят по един тон за собствена консумация.

      Коментар


      • #85
        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        Чувам тука из нашия край че цената на услугата ронкане/мелене е 5 ст/кг, евентуално и 5-10 лв за транспорт. Другият въпрос е колко хора мелят по един тон за собствена консумация.
        Толкова е, но е много важно също така да ти е удобно. Например при мен човека идва пред къщата, маркуча от машината направо вътре в коридора(винарната) и не се свалят/качват бидони. ООообаче ако се случи поради една или друга причина да го няма и/или на другия(2 опции има) да му се е развалила машинката(недоказани твърдения) се сещаш колко е важно да си независим поне в някой неща, щото напълни независими няма ...

        Аз пък тази година се сдобих с ей тази преса и съм доволен много:

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          И нашата преса е подобна, буталото е с винт и се сваля /вади отгоре/, тавата отдолу е квадратна, по голяма и е от неръждавейка. Не можах да намеря подобна снимка в гугъл изображения.

      • #86
        Имам същата от две години, За бялото винце само я ползвам и си става. Можеш и от червено грозде да спретнеш бело винце с нея.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Червено или бяло е основно технологията по която се приготвя виното, не е толкова до цвета.
          Бялото ферментира само, без джибрите, и става бавно, а червеното си е с джибрите за бурната ферментация, и после се отделя за тихата.
          Това е основното, има и други различия.
          Цвета е само страничен ефект от взаимодействието на сока с люспите...
          Да де, има и с червен сок, но винаги има и изключения. По правило тези грозда са само за боядисване и не става хубаво вино само от тях.

        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          За вино /самоток/ не ползваме пресата. Вадим само този сок, който можем да изсмучим от кашата с перфорирана тръба неръждавейка поставена в Ф 60 перфорирана пластмасова тръба. След това добавяме малко вода и захар, за да покрием джибрето и като ферментира го пресоваме и от сока варим ракия.

        • TigerHunter
          TigerHunter коментира
          Редактиране на коментар
          Коле, аз червеното си го оставям поне до Коледа да си постои с шушулките. Семките дават танин, а танинът дава леко тръпчив вкус и винцето става "по-сухо".
          Като го отточиш веднага, става по-гладко и меко. Въпрос на предпочитания е. Освен това, гроздето ми е повечето памид и не оцветява много. Та, като престои си добива повечко цвят. Иначе става бУедо.
          Белото, когато ми се види малко, или не ми достига да допълня бидонята, пресовам и веднага оттакам малко памид.

      • #87
        Да го бера ли, дан' гу ли бера? Тъкмо се случат няколко дена слънце и аааайде дъжда. Че не е и като летните, а трае по три дена с прилежащите им ниски температури.
        Не съм мерил захарност, ама не ми се ще да добавям шекер, че няма и как да го бъркам в 500 литровия бидонт. а и по принцип, съм против шекеря, ако няма да е за рикий.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Щото и там действа тази мода-да е без захар.
          Ако им даде човек ракия със захарт-знаеш ли кога ще я различат от тази без...

          Всъщност една от най-пивките и меки ракии които съм пил е "зърнрнката" Така и викат по нашия край Слагат се кофа-две зърно(каквото има), вода, захар до 22-24%, лимонена киселина и мая за да тръгне лесно ферментацията. Като преври-варим, после със същото зърно се повтаря процедурата, с нова захар мая и лимонема киселина, и така колкото пъти искаш.
          Ракията си става много хубава-мека, без странични аромати, абе много си е хубава.
          Изпил съм сигурно един бидон такава ракия, и ей ме на-жив съм, щом ви пиша...
          Дето съм жив, ами съм и много здрав, не се давам на младите.

          Пък нека да си мислят, че захарта в ракията и виното било вредно нещо...

        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          най-добре е да се намери чист етилов алкохол и да се добави към джибрето, ама рядко изпада. Новата мода по Троянът е да си произвеждат спирт от ечемик и после пак в джибрите.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Алкохола си е алкохол. Както казах-химията не прави разлика как се е получило даденото съединение. В някакъв момент и този спирт дето го купуваме от аптеката или е на бидони из заводите е минал през дрождите които са го изплюли като продукт от храненето си със захар.
          От дрожди защото това е най-естествения и евтин начин за получаване на алкохол. Иначе може би има и други начини за създаването му, химиците си знаят.

          А производство на спирт от ечемик ми се вижда нещо нерентабилна работа.
          Колко ли алкохол ще се произведе т ечемик, та да си заслужава?
          С обикновена захар и с дрожди би трябвало да е по-лесно и по-евтино.

      • #88
        Ааа, да ги нямаме такива, решенията си ги вземаш ти...
        Една година, няма да го забравя - същата работа. Чудесно време, края на септември и отиваме да го оберем. Като го видях, опитахме го и казах - айде оставяме го за другата седмица, набрахме една щайга за ядене и си се прибрахме в село. На втория ден тръгна един дъжд четири дена със захлаждане и като отиваме то всичкото в мухъл. Едва към 200 кила отбрахме по-така за ракия и сигурно двойно повече го обрахме и изкарахме навън, мъка. Оттогава щом стане долу-горе и не го чакам, има ли 20-21 - берекет версин.

        Коментар


        • #89
          ПрЕтеснявам се на 20-21, дали ще ми стане винцето. Не че съм голям винар, ама сестрата и жената си го обичат зимъска. То аз и рикиджия не съм голям...
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Така и ще стане накрая.

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Пост 88, последното изречение...
            Човекът е строг, но справедлив.

          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Никога не сме го брали преди началото на Октомври, но този път времето ни изигра лоша шега,

        • #90
          Днеска обрахме бялото, орубихме го, смлях го и изстисках 50 литра. Утре бера и червеното и го прибирам, В бараката мога да си го оправям и да вали. Без това го брах с ботуши.
          Бялото даде 20 захарност, което смятам е добре и мисля така да си го оставя. Утре ще му сложа серниста и дрожди.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Къде в България се намира това лозе, че толкова късно го берете?

          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Чел съм, че на бялото 18-20 му стига, докато червеното иска поне 22. Мисля да го оставя така.
            Лозето е в околностите на Дупница на 600 мнв. Брали сме го и по-късно, но сега времето ме принуди с тоя дъжд на всеки три дни. Ако червеното няма достатъчно захарност, ще му добавя. Утре ще разбера горе-долу колко ще даде.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Направи го на 18, пък чакай вино...
            Каквото аз съм чел-за бяло-20-21, за червено-22-23.
            Ма както де, тук си чешем пръстите, а реалността е малко по-друга.

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X