Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лозе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Нашето е около 1,5 дка и си го фрезовам. След това пръскам хербицид. С фрезата е по-удобно, защото като я завъртиш "на пета", разравяш и под теловете. Имам и култиватор, ама с него си е мъка.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #17
      Точно така е с фрезата - минавал съм с натискане и между главините, хербицид никога не съм ползвал в лозето. А и щом е за мене едва ли бих ползвал и сега. По същия начин е и при оран жива тяга тек и плугче с едно колело - натискаш /или гласиш колелото/ и можеш малко да изместиш в двете равнини. Имам личен опит и с магаре, и с кон.За култиватор /мотоблок/ както предлага Колю - със сближени тесни колела ще трябват много яки ръце, май... Скоростта сравнена с живата тяга ще е много надолу и за такава площ лозе... не ми се мисли...

      Фрезоване, фрезоване и пак фрезоване и накрая кат му дойде времето- зачимяване.ВВВВ 
      Последно редактирано от jordanov sv; 06-03-20, 10:41.

      Коментар


      • #18
        За зачимяването, в дебелите книги май пише, че е допустимо само при поливни лозя( капково напояване)?
        Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
        Opel Corsa 1.7д 98г

        Коментар


        • #19
          Моето се самозачимва, само да не го разровя един сезон.
          Когато стотици декари наоколо са пустош, подивяла трева и храсталак... Няма справяне с тревата. Една година се беше самозасял копър. Две каруци оскубах. А него и хербицидите не го вълнуват. Само механично почистване.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #20
            Хаха, Тигър, бабите на село викаха като покафеней копъра, че е минала няква радиация.
            Споко, лозето ти е екстра. Мъката почва като изчезнат и пътищата. Ма тебе пък може и точно това да те устройва!

            Коментар


            • #21
              Абе, донякъде ме устройва. Аз жиб си имам. Колко пъти съм си помислял да изсипя един куп баластра напряко. Ама ще си навея беля.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #22
                Ааа, отиваш на самоуправство и увреждане на чужда собственост
                Аз за нашто, докато се реша какво да си взема - жипка или тракторче и накрая го оставих на природата. А па можеше и трите да си ги имам
                Я да си сверя часовника. За колко време го оправяш твойто с фрезата? Приблизително де, наясно съм с променливите величини. В реда по два пъти ли минаваш?

                Коментар


                • #23
                  За два непълни дена с почивките за бира, без да си давам много зор. Да, минавам по веднъж във всяка посока. Отляво навлизам по малко под теловете и между лозите.
                  Сега ми е още много кално, та чакам да засъхне отгоре да го окроя първо. После фрезоването.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #24
                    “Летището” - изорано есента

                    Последните две снимки - така изглеждаше като ми го върнала от ТКЗС-то



                    Прикачени файлове
                    088455338две
                    "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                    Джамбазов 2010г..

                    Коментар


                    • #25
                      А защо не ореш близо до реда? Така само в средата ми изглежда като претупана работа.
                      Не казвам,ч е си претупал работата, така ми изглежда.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        И на мен ми изглежда като претупана работа, ама с тая техника на това междуредие - толкова, другото ще чака хербицид. Захватът му е малък, не кара в отворена бразда и минава по един път в посока. сега напролет ще трябва да го мине наобратно. Ако прави вътре в реда, понеВВ в едната посока две минавания ще изглежда малко по-прилично, ама пак ще има заигравка с регулировките.
                        Току що говорих с колегата дето гледа такива бивши ТКЗС лозя, близо 40 декара, отива след малко да ги дорязва. Та той е с ЮМЗ, две брани имал /малка и голяма им вика/ и от няколко години вече не изкарва и пръчката навън. Кара върху нея и зависи времето как е брануванията му са от 2-3 до 5-6 за годината. Няма УНЛМ, само пръскачка и ремаркето, бере доволно и качествено. Лично съм го проверил

                        Ще Чакаме сега и Киро да се включи
                        Баси, тука като жури на мастър шеф станахме
                        Последно редактирано от jordanov sv; 11-03-20, 10:17.

                        Коментар


                        • #27
                          Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
                          “Летището” - изорано есента

                          Последните две снимки - така изглеждаше като ми го върнала от ТКЗС-то


                          БРАВО бих казал , при положение че около мен има хора дето ги мързи даже да си изрежат лозето(дето и те не са го садили , а е наследено) т.е СРАМОТА. Какви сортове има в лозето? А тези високите дървета защо не ги ликвидираш? Приличат ми на орех, което влияе със сигурност негативно на лозите. Сега е момента да ги клъцнеш, докато нямат листа(най-лесно е)

                          Коментар


                          • #28
                            Еее угодия нямате - защо ореш ще засегнеш лозите , защо не ореш до лозите претупваше работата
                            С тоя плуг толкова според мен ако мина по два пъти в посока повече ще мачкам. Това дето остава го пръскам за норматив с пръскачката , пък и трябва да има “пътека” за берачите няма да се спъват в разораното

                            Благодаря ти 19R

                            Комшиите по редове невярваща че ще успея , лозите са основно мерло и малко памид. Дърветата са орехи и си ми дават достатъчно реколта , кастря ги постоянно то под тях няма и лози, а съм пробвал да засаждам нови лози между старите нестава хващат се и после съхнат
                            088455338две
                            "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                            Джамбазов 2010г..

                            Коментар


                            • #29
                              Не бе, не става въпрос за угодия, лафим си. В старо лозе да садиш нови лози, поне аз не съм успявал, па и не съм чул някой да се похвали. Само с превеждане. Орехите ги разнасят гарги ако са единични, ако са на китка са от гризачи. Отдолу няма да вирее нищо. Агрегатчето ти /трактор с плуг/ това ще прави на такова междуредие, то беше ясно отначало. Даже в твойта тема Киро май каза че или трябва да мислиш за друг инвентар или че ще трябва да минаваш по 2 или 3 пъти в посока ако искаш да ореш с двойка, ясно е че ще газиш. А аз изначално бях скептик по това оране. Нищо, сега като го разработиш отдолу после при всички случаи ще оптимизираш агротехниката, важното е че полагаш грижи. Комбинацията мерло и памид за мен е идеална за домашно производство, иначе памидът бързо преминава и не е траен.
                              И една поправка. ТКЗС няма от 30 години. Някой друг ти ги е върнал и кой ги е стопанисвал преди да ти ги върнат па е отделен въпрос.

                              Коментар


                              • #30
                                По въпроса с старо лозе млади лози. Имам опит вече и ДА - огромна част от лозите се хващат. Дупките ги правя с моторен свредел , бургията е 10см. Според мен най-важното в случая е 1.да се поливат младите лозички ( в последните години имаме изключително сухи летни месеци)
                                2.да им се направят купчинки (има доста писано в разни статии)
                                3.ако има леторасти от съседни лози които засенчват младите просто да се изрежат

                                Другия вариант е както писа колегата с отводки и другия вариант (ако има дивачки както често се случва в старо лозе) да се ашладисат

                                Иначе ако решиш да пробваш - давай сега е момента (или есента)за садене на нови лозички .

                                Jivko успяваш ли да го опазиш от птици от диви прасета? Аз съм с електро пастир от нач. на август до беритбата ,а срещу птиците ще купувам мрежа(изядоха ми близо 1т. грозде гадовете 2019

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X