Обява

Свий
Няма добавени обяви.

тема за неизползване на пестициди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: тема за неизползване на пестициди

    Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
    Оооо тютюна ли, знаеш ли колко го обичат листни въшки, белокрилка и трипс? Нямаш и най-малка представа, камо ли да ги гони с миризма.

    По късно ще пиша за пестициди и "вредата" от тях.
    Краси, дай някое име на устойчив сорт ...пък за вредата от пестицидите можем да отворим нова тема.

    П.П. Какво ще се разберем за станцията??
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #62
      От: тема за неизползване на пестициди

      Ако става въпрас за домати, можеш да погледнеш тук http://tsocheva.narod.ru/images/domati/sortove1.html ...Краси Начев, вероятно ще е по-запознат...Лично аз, не бих разчитал много на устойчивостта, защото винаги е за сметка на нещо...най-често, за сметка на вкусовите качества

      Коментар


      • #63
        От: тема за неизползване на пестициди

        Мда, ама ги няма мойте. Розови, случвало се е до 2кг, меки, сочни, с много месо и страхотен вкус, дори направени на консерва или доматен сок. И на пазара, ако въобще се намерят, особено едрите, са на двойна цена спрямо другите. Лесно се белят, и пускат много сок. Често на външен вид не са нищо особено, дори изглеждат зле, подредени до дълготрайните и високоустойчиви дървении.

        ...чак ми потекоха лигите.

        Някой знае ли що за сорт е това? Предполагам си има и име. Не знам някъде другаде освен тук да стават такива, тоест сорта предполагаемо е чисто български.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #64
          От: тема за неизползване на пестициди

          Преди години бяхме засадили 30 дка зеленчуци. В състава на които и 10 дка безколови(детерминантни) домати. Български сорт-Трапезица. Сравнително едър плод, доста сладък, с доста месеста част(тип консервни), но същевременно и с достатъчно сок. Много ми харесваха, но напоследък не съм ги виждал по магазините като сорт. Ако си намерите от този сорт и засеете(това за догодина де) мисля, че ще останете доволни.

          Ако търся добър вкус няма да залагам на разни други свойства, както Емил каза-всичко е за сметка на друго...
          Добрия стар "Идеал" няма равен...
          Краставици-много каресвам корнишони, но и другите не са лоши. Гергана е добър сорт, но на мен не ми харесва този вкус на "диво". Сандрата е по-култивирана, но пък е по-подходяща за оранжерии. За в градината не издържа дълго...

          По отношение на дъждовете и вредата от тях-колкото и да не ми се иска-има вреда. Решението е да се направи нещо като чардак от полиетилен над доматите и краставиците за да не ги вали дъждът. Това разбира се не отменя борбата с маната, трябва си редовно пръскане, ако искате да ядете зеленчуци малко по-дълго време.
          Полвайте пред ден-два, макар да ви се струва, че почвата е влажна.
          И за Бога, не се страхувайте да торите. Честите поливки отмиват хранителните вещества, а за да ги има пак в земята-средството е тор. Иначе ще ядете домати като сливи, и краставици като...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #65
            От: тема за неизползване на пестициди

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Някой знае ли що за сорт е това? Предполагам си има и име.
            Розовите домати са цял клас, не знам за кои точно говориш, но от майка ми(цял живот беше оранжериен агроном) знам, че един от масовите сортове розови домати тук са сорт "Руджърс". Питай за него.
            Бабите му викат розов гигант...

            След консултация с Гугъл се оказа, че "Rogers" е семенарска фирма за домати. Не видях розови на сайта им...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #66
              От: тема за неизползване на пестициди

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Бабите му викат розов гигант...
              Нещо такова ще да е. Мерси за информацията.

              Ама е капризна история. Случвало се е, когато не успеем да ги опазим, от цяла градина да има за една седмица, и то половината се изрязва.

              ПП: Ей за тия говоря:
              Последно редактирано от sparkybg; 16-06-11, 20:43.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #67
                От: тема за неизползване на пестициди

                Да, за същото говоря и аз. Верно са капризни, ама са вкусни пущините...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #68
                  От: тема за неизползване на пестициди

                  Майка ми сади точно от тези и едни "Биволско сърце",за мен са най-вкусните домати.За пръскането не мога да кажа точни имена на препарати,купувам ги от един арабин в Ст.Загора ама винаги ми дава правилните.Направих им капково напояване и сме много доволни,имат постоянна влага и растат доста по-малко плевели.Става на въпрос за градинка около 100 кв.м.

                  Коментар


                  • #69
                    От: тема за неизползване на пестициди

                    Стават за перфектна салата, пускат малко повече вода, но пък мирише на истински домат.За съжаление, нямат търговски качества(по критериите на Женския пазар), бързо омекват и загниват или както е модерно да се казва-не са транспортабилни. Семената, обикновено са собствено производство...Капризни са на алтернария, сиво гниене и всичко останало...Веднага след откъсването им нямат равни

                    Коментар


                    • #70
                      От: тема за неизползване на пестициди

                      Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
                      Мойте краставици обикновено са до асмата и като пръскам нея профилактично ина тях ударя 1 помпа,и проблеми не съм имал.Бордолезовия го правя 2%.Може да е от сортът им-обикнована селска краставица,може ида са привикнали,не знам но определено нямам проблеми.
                      Колега,дай определение за"селска"краставица ако обичаш.
                      Нищо не мога,и нищо не знам...

                      Коментар


                      • #71
                        От: тема за неизползване на пестициди

                        Първоначално публикуван от митре Преглед на мнение
                        Колега,дай определение за"селска"краставица ако обичаш.
                        КУРнишон.

                        А недорасли (примерно до 10-15мм в диаметър), затворени като кисели краставички, за какво иде реч, въобще не искам да отваряме приказка!
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          От: тема за неизползване на пестициди

                          Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
                          Стават за перфектна салата, пускат малко повече вода, но пък мирише на истински домат.За съжаление, нямат търговски качества(по критериите на Женския пазар), бързо омекват и загниват или както е модерно да се казва-не са транспортабилни. Семената, обикновено са собствено производство...Капризни са на алтернария, сиво гниене и всичко останало...Веднага след откъсването им нямат равни
                          Аха, демек практически няма начин да купиш такива в читаво състояние, които да са "изнасилвани" по някакъв начин. По пазарите обикновено ги продават възрастни хора, дето най-много предния ден са ги откъснали от градината. Да намериш в София - почти "кауза пердута".

                          И стават късно, гадовете, освен ако не е наистина добра година, и в парник, или по южните родни ширини.

                          ...накапах се!!!
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #73
                            От: тема за неизползване на пестициди

                            Устойчиви сортове на гъбни болести като мана, алтернария, сиво гниене няма. Всички хибридни сортове домати и краставици имат изразена толерантност към вирусни болести, някои и на 3-4 вируса, но в домашната градина няма как да го забележите.
                            В крайна сметка без фунгициди няма как да стане, има ли условие за развитие на гъбата(влага) има я и болестта.
                            Друг е случая с неприятелите, има различни видове хищни насекоми, цветни плоскости с незасъхващо лепило, които може и да спасят положението.Но засега няма вносител нито производител в България на хищни насекоми, плоскостите се намират все още.

                            А "вкусните сортове" домати, краставици и т.н. зеленчуци си ги иска пазара, най-вече веригите.Красиво, вкусно и трайно седмици наред- е такова няма, има ама без вкус.
                            В момента отглеждам домати "биволско сърце", в сравнение с комерсиалните сортове добива ще е в пъти по-малък, но пък ще са вкусни.
                            Та това и ме принуди да произвеждам домати в минимални количества.
                            ТЛК 80 4,2ТД-95г

                            Коментар


                            • #74
                              От: тема за неизползване на пестициди

                              Първоначално публикуван от митре Преглед на мнение
                              Колега,дай определение за"селска"краставица ако обичаш.
                              Сорта е неясен,приличат на Гергана,ама са много по светли,със сладникав вкус и никога не са с правилна форма т.е нямат много търговски вид.Ситуацията е подобна на тази с доматите които коментират колегите.На село се садят от време "оно",семето се добива от презрели краставици.

                              Коментар


                              • #75
                                От: тема за неизползване на пестициди

                                A ползвали ли сте семена на "Sakata" -японски,компютърно преброени (даже и за зелето), обезпаразитени. Около 2 пъти са по- скъпи от семената на другите фирми , но си мисля че си заслужават парите.
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X