Обява

Свий
Няма добавени обяви.

тема за неизползване на пестициди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: тема за неизползване на пестициди

    Въпрос към Емил Петков-
    Много пъти съм се чудил защо карантинния срок на даден препарат е три дни при пръскане по зеленчуци, а при пръскане по лозе-21 дни. Примерно. Говорил съм по този повод със стари опитни агрономи, но и те не могат да отговорят...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #32
      От: тема за неизползване на пестициди

      Нормално е да не могат да ти отговорят...просто това никога не са го учили.Определянето на карантинните срокове е приоритет на токсиколозите, т.е. на медиците.Обикновено продължителността на карантинния период при различните растения се предлага от фирмата производител на търговския продукт в резултат на множество изследвания свързани със създаването и първоначалната регистрация на препарата(особено, ако става въпрос за ново активно вещество). При необходимост, тя се съобразява с особеностите на местното законодателство(ако има такива).Ще се опитам да ти оговоря на въпроса с уговорката, че това е моето мнение по темата и нямам претенции да е 100% вярно.Преглеждайки списъка на разрешените за употреба продукти за растителна защита в Бълария, прави впечатление, че споменатия от теб "парадокс" го има при синтетичните пиретроиди(Децис, Вастак, Карате и др.) както и в комбинациите в коита те участват като активни вещества-за инсектицидите и при продуктите със систено или системно-проникващо действие(например Ридомил и др.)-при фунгицидите. Според мен по късия карантинен период при зеленчуците при пиретроидите се дължи на факта, че те бързо се разгаждат под въздействието на слънчева светлина и висока температура.Не случайно, ефекта от приложението им е незадоволителен, ако се използват около обяд през лято в условията, например, на Пазарджишко-Пловдивското поле, където още около 9 часа, температурите могат да надминат 25 гр.С.При прилагане в лозовите масиви,които по-принцип са на по-висока надморска височина, след попадане върху третираната повърхност(не само при асмовидни формировки) се създава специфичен микроклимат, температурите са относително по-ниски и слънчевото радиация влияе по-малко.На второ място, активните вещества на тези препарати и по-точно органичните разтвори на формулациите им, взаимодействат и химически се "фиксират" във восъчния налеп на зърната на грозда, като по този начин се затруднява естествената им дезактивация.При системните фунгицидите, към вече изброеното, се добавя и системното действие на активното вещество (между другото, точно в това се състои предимството на тези прерарати, че могат да защитават дълго време растението без съществено да се влиаят от факторите на средата).Явно при зеленчуците, натрупването им в консумируемата част на растенията е по-слаба или благодарение на много по интензивния растеж (както е при краставицата, например) "разреждането" им по-голямо.Не знам дали те задоволява отговора, но поне аз така си обяснявам нещата.

      Коментар


      • #33
        От: тема за неизползване на пестициди

        Нещо такова си представях и аз. Но си мислех, че има някакво по-засукано обяснение, нали съм си прозд тракторист.

        Имам и друго питане-защо нормата на хербицидите се определя с милилитри на декар?
        Нали активното вещество дейстава на плевелите чрез разтвора с който се пръска... А там е важна концентрацията. Аз пръскам с 25 литра вода на декар, а самолетите и въртолетите-с по 3-5... Ако смятаме разлика в концентрациите става страшно... Излиза, че самолета пръка с 5 пъти по-голяма концентрация на препарата отколкото аз с трактора. А ако предозирам препарата(мина два пъти през някой участък) културата може и да се повреди... А при самолетното пръскане това не се наблюдава. Нали при самолета върху листата попада 5 пъти повече препарат...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #34
          От: тема за неизползване на пестициди

          Колега Петков ,в началото на темата малко не се разбрахме за което моля най-искрено да ме Извиниш.Та ако не съм те засегнал много, бих искал да те попитам-Карантинният период на препаратите свързан ли е със срока им на действие?Още веднъж ти се извинявам искрено,но темата беше да ги избегнем когато е възможно.А че съвсем без химия не може ми е ясно,и хора като теб са много полезни.

          Коментар


          • #35
            От: тема за неизползване на пестициди

            При хербицида, а и не само при него, но при него в най-голяма степен, е важно на единица площ да попадне определено количество активно вещество.Количеството на работния разтвор не е от значение (почти).При фунгицидите и инсектицидите, по-големия литраж, при равни други условия(качествено работещи разпръсквачи, подходящо налягане и насоченост на факела и др.) водят до по добро опръскване.Това е валидно до определен обем на декар, кагато настъпва стичане и загуба на препарат.Прието е горна граница около 60 литра на декар.При хербицида е точно обратното, колкото по-малко е количеството на работния разтвор, толкова ефекта е по-добър.Пак до определена граница.Долна граница, практически е момента до който, капаката е все още капка, до попадането и върху третираната повърхност. Съществува опасност от момента в който капката напусне разпръсквача, поради малкото количество вода, същата да се изпари във въздуха и върху растенията да не попадне нищо. За да се избегне това, при т.нар. ултрамалообемно пръскане, се използват специални формулации препарати с добавка на антиизпарител(обикновено различни масла)Едно време при голямото нападение на скакалците в Кърджали през 2002 г. за вертолетно третиране ползвахме РЗ-масло Акарзин.Накратко, ако дозата е дадена в гр./дка и знаеш, че техниката която използваш ти позволява да напръскаш 20 дка слагаш съответно препарат за 20 дка. Ако дозата е в %(отнася се най вече за овощни и лозя) увеличаваш литража до около 60 литра на дка инъче трябва да преизчисляваш.Става по просто тройно правило.Дано съм го обяснил разбираемо, ама щом си тракторист няма начин да не го знеш

            П.П.Забравих, дозите когато са дадени в % в справочниците са за 100 литра на дка работен разтвор(освен ако изрично не е посочено друго), така че и при 60 литра пак преизчисляваш!!!
            Последно редактирано от emil5koff; 14-06-11, 22:38.

            Коментар


            • #36
              От: тема за неизползване на пестициди

              Нямаш ядове! Та на въпроса ти, индиректно е свързан,но нищо повече.Това не значи, че като имаш 24 часов карантинен срок препарата не действа и след това.И обратното при БИ-58 където е 21 дни, като кацне листна въшка на 19-тия ден да и стане нещо.Показателя карантинен срок следва да се разглежда единствено и само от гледна точка на времето след което третираната продукця е безопасна за хората...

              Коментар


              • #37
                От: тема за неизползване на пестициди

                Хм, да попитам и аз в тази връзка - какво се има предвид под "безопасна за хората"? Ако съм 90кг и изям една ягода в карантинния период или ако съм на 5 години, 14 кг и "маам" по едно кило ягоди в "забранения период" всеки ден? И още нещо - безопасно за хората, които го продават или за тези, дето го ядат, щото и едните и другите са хора.
                Между другото, за пореден път да питам, знае ли някой от къде мога да си купя хищни насекоми?
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #38
                  От: тема за неизползване на пестициди

                  Има се предвид, за всички хора. Като се напръска, не се ходи на полето, а после може да се яде.

                  Коментар


                  • #39
                    От: тема за неизползване на пестициди

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Има се предвид, за всички хора. Като се напръска, не се ходи на полето, а после може да се яде.
                    21 дни не се ходи в лозето, а после можеш да ядеш или 2 часа не се ходи в лозето (докато изсъхне), а после можеш да ядеш, пък тия 21 дни са сложени за правна защита на производителя, или нито аз мога да ям една ягода, нито щерката по едно кило, докато не мине карантината? Още един въпрос - на самия 21-ви ден може ли да се яде грозде или не?
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #40
                      От: тема за неизползване на пестициди

                      Upi, мисля, че се увличаш - дали на 21 или 22 ден. Както повечето разпадни процеси, и тази концентрация намалява по експонента и разликата между 21 и 22 ден е твърде малка. Строго погледнато, остатъчното количество зависи повече от други неща - слънчево греене, температура, валежи - отколкото от 1 ден в края на периода.

                      А дали 2 часа след пръскането можеш да ходиш - ти така или иначе си ходил по време на самото пръскане и си целия в капки. Ясно е, че ако на 3-тия ден има много важна работа, която да свършиш там - ще отидеш. Просто трябва да си ограничаваш експозицията и това е.

                      Коментар


                      • #41
                        От: тема за неизползване на пестициди

                        Ясно бе Яска, нали и аз това казвам - тези дни са абсолютно подвеждаща информация - не може да се разчита на тях.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #42
                          От: тема за неизползване на пестициди

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Но я се опитайте да се преборите с различните видове мана. Там без химия не става, а ако не се преборите няма да откъснете нищо.
                          Ето доказателство за борба с мана без химия:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:domati1.jpg
Прегледи:1
Размер:288.6 КБ
ID:5286118

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:domati2.jpg
Прегледи:1
Размер:306.4 КБ
ID:5286120

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:domati3.jpg
Прегледи:1
Размер:313.9 КБ
ID:5286121

                          За моята първа био градинка използвам в борбата с маната успешно анолити. Един приятел ги произвежда - променя по електрохимичен път съдържанието на водата и се получава силен дезинфектант с водно съдържание 99.89%, така наречената мъртва вода.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:anolit1.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5286122

                          След като разбрах, че пипер не се връзва и не се нуждае от "колци" (абсолютно начинаещ съм) с удоволствие засадих 70 стръка, малко нагъсто, но пък се хвана. Него сега го е нападнала въшка (дано се задави, подсеща ме за виц) и го пръскам по съвет на стари хора с мляко, разредено с вода на равни части - пак успешно.

                          Немците казват, че "най-тъпите селяни вадят най-големите картофи", може и на това да се дължи успеха ми.

                          Вица:
                          В едно ТКЗС на събрание председателя говори от трибуната:
                          - Миналата година засадихме два тона картофи, но ги изяде колорадския бръмбар. Тази година ще засадим 10 тона, дано се задави проклетника!
                          889377712

                          Коментар


                          • #43
                            От: тема за неизползване на пестициди

                            Първоначално публикуван от pustrina Преглед на мнение
                            За моята първа био градинка използвам в борбата с маната успешно анолити. Един приятел ги произвежда - променя по електрохимичен път съдържанието на водата и се получава силен дезинфектант с водно съдържание 99.89%, така наречената мъртва вода.
                            нее, не е химия това, нееееее. И нищо общо няма с бордолезовото евангелие, вярвайте ми. И е по-евтино даже . А иначе - пробвай да го направиш тоя фокус със мека вода.

                            Коментар


                            • #44
                              От: тема за неизползване на пестициди

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              бордолезовото евангелие
                              На една позната бащата почина след неправилно боравене със син камък, та съм мнооого против използването му.
                              889377712

                              Коментар


                              • #45
                                От: тема за неизползване на пестициди

                                Първоначално публикуван от pustrina Преглед на мнение
                                На една позната бащата почина след неправилно боравене със син камък, та съм мнооого против използването му.
                                Е те това не ми е ясно как може да стане, освен ако не се е удавил в гюма. Той просто не е толкова отровен (за хората).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X