Обява

Свий
Няма добавени обяви.

тема за неизползване на пестициди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: тема за неизползване на пестициди

    Изчезването на пчелите достатъчна аргументация ли е за теб? Или и то е божа работа? Доколкото виждам темата е "за неизползване на пестициди" , което само по себе си предполага да има и "за" , и "против". Ако пък искаш да пишат само хора с удобни за теб мнения да го беше казал още отначало, изобщо нямаше да си правя труда.
    Айде пишете си спокойно.

    Коментар


    • #17
      От: тема за неизползване на пестициди

      Явно покрай многото думи, не се разбира какво се опитвам да кажа, за това накратко - Тихомире, ценя мнението ти, просто исках да продължиш. Пострадал си от химиите, дай алтернативни методи - нещо което да помогне на други, които искат да не ползват химикали поне в домашната си градинка. Аз съм от тях.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #18
        От: тема за неизползване на пестициди

        Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
        Явно покрай многото думи, не се разбира какво се опитвам да кажа, за това накратко - Тихомире, ценя мнението ти, просто исках да продължиш. Пострадал си от химиите, дай алтернативни методи - нещо което да помогне на други, които искат да не ползват химикали поне в домашната си градинка. Аз съм от тях.
        Извинявай тогава, наистина не съм те разбрал правилно.

        Коментар


        • #19
          От: тема за неизползване на пестициди

          Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
          Колега,ако действително имаш представа от земеделие няма да ме иронизираш.Това което го пиша е точно инфомация събрана от Пловдивското поле,две години съм продавал на Женският пазар зеленчуци от вашият край.От там знам номера със лехата за себе си и приятели.Там ме питаха кога ще дойда пак за да напръскат доматите та да станат червени едновременно за да се напълни камиона,или пък тиквичките кога да им окастрят листата та като ги грее слънцето да изфирясат нитратите,щото тогава имаше контрол за тях.Знам и за чувала амониава селитра в началото на браздата за поливане на зеленчука.Аз тази тема я разбирам в друга насока,който може да пробва без химия,за КЕФ.А вече въпроса за весело и смешно трябва да минем темата за спам,чат и т.н.Ако някой има идей да сподели,ако не,да не спамиме излишно,.В България винаги имаме контра теза на всичко и затова държавата ни е на такъв хал
          Ако съм те засегнал, извинявай, ама толкова клишета си написал в три реда,че не се сдържах.Явно грешно съм разбрал темата и в този смисъл си прав, че мнението ми е спам поради което се самонаказвам-в тази тема само ще чета без да пиша.
          П.П.Представата ми от земеделие, по критериите на Женския пазар, е бегла.Включва 5 години следване, магисратура по растителна защита, плюс десет години ритане на буци по специалността.
          Последно редактирано от emil5koff; 07-06-11, 20:21.

          Коментар


          • #20
            От: тема за неизползване на пестициди

            Ето една статия, която ме кара доста да се замисля - нещо в нея ми казва, че проблемът може би е в разбирането на хората за химията, отровите и всичко недоразбрано и криворазбрано ...
            Та какво е по-доброто и безопасното, да пръскам краставиците и марулите с отвари от откровено доказано отровни растения, без дори най-малка представа за пропорции и безопасност? Нали знаете, че кукуряка е отровен? а за тютюна? Може би не знаете, че есенния минзухар е един от най-силните естествени мутагени, аа да - виждам, че препоръчват да си пръскате храната и с татул :О ... и въобще, пръскане ли е решението за всичко?

            Аз лично си търся търговец на калинка. Знаете ли за такива?
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #21
              От: тема за неизползване на пестициди

              Искам да попитам за приложението на медният сулфат - нещо като информация от първа ръка понеже в нета има доста писано.
              Имам комшии които използват само син камък и то в промишлени количества. Баби и дядовци които не признават нищо друго. Особенно по време на плододаването целите разстения са им сини. Факт е че специално доматите са им перфектни без болести по листата и плодовете.
              В сериозни количества вреден ли е синият камък за организма? В смисъл - има ли натрупване в самият плод на нещо канцерогенно?
              П.П Заради детето ме интересува - аз пия и пуша по 2 кутии на ден, така че няма значение дали и сиренето ми е с растителни мазнини, доматите с нитрати, фосфати, гиргиндецирати, алабаланати.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #22
                От: тема за неизползване на пестициди

                Канцерогенно не съм чувал да е. За останалото - да кажат другите.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: тема за неизползване на пестициди

                  Открай време старите и опитни хора ползват синия камък. Масово и ..... живеят до 100 години.
                  Не знам дали е вреден, но е по-малко вреден от много съвременни препарати. Освен това медта (хим. елемент МЕД) е нужен за организма.
                  Синия камък трябва да се угаси преди да се ползва . Не става директно разтвор и пръскай.
                  По спомен се гаси с гасена вар. И се измива от дъждовете.

                  Коментар


                  • #24
                    От: тема за неизползване на пестициди

                    Разтвора на синия камък трябва да се неутрализира преди употреба. Иначе е по-скоро вреден. Бидейки съединение на метал с киселина(мед със сярна) той е малко нещо кисел. Неутрализира се с основа-гасена вар.
                    Малко ми е мъгляво, та нека Ясен да даде по-точен отговор, но легендата разказва как един френски монах имал лозе край пътя, и му писнало който минава да си откъсва по един грозд. За да придаде на лозето гаден и неугледен вид намацал крайните лози с вар. Резултатът-омазаните лози не се маносали, а другите да.
                    Това се случило в района на град Бордо, оттам и името-бордолезов разтвор
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      От: тема за неизползване на пестициди

                      Относно отровността-всички пестициди имат един показател-ЛД50 Означава "летална доза за 50% от опитните плъхове". Представлява число което показва колко грама от дадения продукт трябва да се погълнат на килограм живо тегло за да умрат 50% от опитните плъхове. Значи-колкото е по-голямо числото толкова по-слабо отровен е препарата. Синият камък беше май над 3000. Т.е-за да се отровиш с него трябва да изядеш 3 кила за всеки килограм от собственото си тегло, и пак вероятността да се капичнеш е 50%. При мооите 110 кила трябва да изям половин тон син камък за да съм сигурен в резултата.
                      Блкагодаря, предпочитам виното което е станало от опазеното от мана лозе.
                      Последно редактирано от maxxx; 09-06-11, 22:53.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        От: тема за неизползване на пестициди

                        E, нека махнем нулички за милиграмите и може би ще сме по-точни с математиката - 3000 милиграма не е равно на 3000 грама . Иначе идеята я схванахме .. ще ти трябват 330 грама концентрат . То някой хора се гътват и от ракия с тоя грамаж (е, верно че са жълтури ...)
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #27
                          От: тема за неизползване на пестициди

                          Извън грешката с нулите, Кольо правилно разсъждава.

                          Медта, в количествата, в които се използва в лозарството, като нищо може да се окаже и полезна, но със сигурност много далеч от вредните за човека количества. Ключът към успеха (обработката на много лозе с малко разтвор и оттам допълнително отдалечаване от нормата на вредност) е качествената дюза, която прави по-ситни капчици, а също и старателното опръскване на листата отдолу, където всъщност се размножава злосторната гъба.

                          Коментар


                          • #28
                            От: тема за неизползване на пестициди

                            Не се заблуждавайте, ЛД-то на търговския продукт син камък (а.в. около 98 % меден сулфат) е 472 мгр.За сравнение ЛД-то на един от най-популярните до скоро инсектициди Би-58( а.в. 400 гр./л. диметоат) е 790 мл.ЛД-то е основен показател, но само той не е достатъчен да охарактеризира потенциалната опасност която крие един препарат за РЗ.Други такива са трайността на препарата след изпръскването му, способността му да прониква в тъканите(проникващо действие) или да се предвижва в самото растение(системно действие) и др.От практическа гледна точка, по обективна представа дава показателя карантинния срок в дни. Той може да бъде различен за един препарат в зависимост от културите при които се изплзва,също така отчита дозата, времето на приложение и т.н и затова тази информация е обозначена върху опаковките. Например,при синия камък използван под формата на 1% бордолезов разтвор при прасковата той е 14 дни, а при Би-58 при същата култура за борба с прасковената листна въшка в доза 200 мл./дка, съответно е 21 дни.
                            Последно редактирано от emil5koff; 10-06-11, 19:56.

                            Коментар


                            • #29
                              От: тема за неизползване на пестициди

                              Различните отрови се различават и по механизъм на обезвреждане. Поради това, карантинният срок на бордолезовия разтвор е съвсем условен (той практически няма път на разпадане до по-малко вредни продукти), докато при системните препарати карантинният срок си е съвсем реален и преди него си има рискове, които значително намаляват с изтичането му.

                              Има и различни механизми на действие (върху човека) и различна трайност на евентуалните увреждания - от временно неразположение до трайни ефекти върху репродуктивната способност или нервната система, например. И пак пример със синия камък - и да се поотровиш, когато ти мине, ти е минало напълно и си същия пълноценен човек. С други отрови не е така.

                              Коментар


                              • #30
                                От: тема за неизползване на пестициди

                                Точно това казвам и аз.Не съм съгласен само с последното.Отравянето с меден сулфат(ако по някакъв безумен начин се стигне до такова) е по-тежко и като клиника и като продължителност на възстановяване от това с органични пиретроиди, например.Причината е, че медния сулфат ( в 1 кг син камък се съдържа около 250 гр. мед) неутрализиран с вар, е химически по-стабилен, по-трудно се разпада или по-трудно се свързва в относително по-безопасни съединения чрез които токсините да се отведат от организма.Стабилността, обаче е и причината да няма отравяния с мед, тъй като активното вещество практически не взаимодейства и не се натрупва в тъканите на растенията.Няма дермална токсичност. При прилагането му, може да се боядисаш като левскар и нищо няма да ти стане.Наличието му върхо зеленчуците и плодовете е видно с просто око и едно добро измиване е напълно достатъчно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X