Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко кубика вода използвате

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
    Абре хора вие не сте ли чували за водомери с дистанционно отчитане

    Има ги от много години, слагаш си и се раждаш......

    Струваха малко над 100 кинта.

    Иначе от семейство до семейство има балкан разлика в консумацията.

    Примерно съм виждал хора да мият на ръка чинии 5 чинии ги изплакват по 10 пъти на силна струя и сигурно със 100 литра

    Въпреки всеобщото схващане съдомиялните пестят много вода.
    Миеле на икономична програма хаби 7 литра. Всичко свети. Жената я ползваше известно време
    Относно къпането с душчета, кофи, туби и т.н възможно е-поради липса на душ по паркинги съм се къпал няколко пъти с 10лт туба, която е стояла на слънце. С 1/3 грубо съм готов и освежен най-вече
    Последно редактирано от Dilyan Zagorchev; 30-05-21, 19:42.
    "Ob Arm, ob Reich, im Tode gleich“
    Русофилия: Тежка, наследствена незаразна болест, която не се лекува и от която за съжаление не се умира. Същата е дефиницията и за шизофрения.

    Коментар


    • #47
      Само да вметна че ограничителите за дебита са хубаво нещо ама са още едно място дето чешмата бързо бързо се затлачва от боклуци и котлен камик

      Ся всички ще скочат абе ти филтър на входа нямаш ли, абе имам ама който не е живял и консумирал варненска вода не знае

      Факт е че чушмите с рестрикция се затлачват бързо.
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Да, трябва си от време на време по-силна струя-тя увлича утаените и полепнали боклучета.

        Колкото по-модерен става света-толкова по-шантав. Едно време баба ми като е въртяла "въртежа" на кладенеца за да извади една кофа вода е нямала рестиктори, супер качествени батерии, та смесители, а за водомер не са и чували, камо ли да плащат вода.

    • #48
      Днес най-после се визуализира (Отчет) на новия сайт за Софийска вода за подаване на самоотчет за водата, и хоп изненадаа, оказа се че инкасаторката ми е объркала - разменила показанията за топлата и студената вода, за топлата е писала тази за студената а за студената е въвела тази за топлата, ето къде е бил проблема, сега им писах и чакам отговор и при нужда ще ходя на място, да видим какво ще стане.

      Коментар


      • #49
        Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
        Днес най-после се визуализира (Отчет) на новия сайт за Софийска вода за подаване на самоотчет за водата, и хоп изненадаа, оказа се че инкасаторката ми е объркала - разменила показанията за топлата и студената вода, за топлата е писала тази за студената а за студената е въвела тази за топлата, ето къде е бил проблема, сега им писах и чакам отговор и при нужда ще ходя на място, да видим какво ще стане.
        мразя да съм прав - при мен се наложи да подавам жалба и по нея дойде някакъв регионален контрольор, който да провери дали няма манипулация и да напише протокол, че грешката е тяхна и да оправят показанията.

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:voda.JPG Прегледи:0 Размер:181.5 КБ ID:6747019
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #50
          Аз като ви говоря да си гледате показанията по фактурите кой ли ме слуша...У дома си го имам един същия индивид.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #51
            Аз тук имам само един водомер. И да гледам, и да не гледам - изхарчили сме я.

            Единствено подозирам че заради високото налягане предпазният клапан на бойлера не спираше да капе. И нормално - на него пише 6 бара, а във водопровода напъват 7. Нощем май даже са повече.

            Вчера му сложих един редуцир на входа и кротна, ще видим занапред - може да се окаже че той е прахосвал половината вода.

            Коментар


            • large
              large коментира
              Редактиране на коментар
              Е, нормален битов водомер може ли да "хване" капане от предпазен клапан?
              Аз не мисля че може.
              Да речем течащо казанче на тоалетна... вярно има капане и капане, ама все пак...

            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              по-новите водомери хващат доста работи

            • DBRS
              DBRS коментира
              Редактиране на коментар
              Старите водомери хващаха капка на 3-5сек.
              Почти винаги неочакваните пари за вода са течащо казанче.

          • #52
            Да завърша темата, от Софийска вода, оправиха сгрешените показания, при сметка 110 лева ми върнаха -65 лв, които ще се приспаднат при следваща фактура.

            Коментар


            • #53
              Аз отмного време се каня да си "електрифицирам" водомера и да си гледам показанията оМлайн.
              До момента съм го постигнал с налягането в соларния колектор, който запуснах za sezona, през уикенда
              https://thingspeak.com/channels/797436
              С водомера е малко по-сложна историята, защото трябва да се отчитат постоянно пулсове и разликата да се качва като нова стойност към графиката, на всеки час, да речем.
              Даже вече съм забравил дали бях намерил работещо решение или не.

              Както и да е, основния спиращ фактор беше че водомера трябва да се преправя, за вземане на сигнал.
              Или с датчик на хол, залепен някъде по него, или с инфрачервен диод и приемник, като тези за дистанционно.
              Имам ги на готова платка, и инфрачервените и хол датчиците, иска ми се много, ама липсата желание за влизане в шахтата ме спират.

              Почвам да си мисля за вариант, вместо да лепя неща по сегашния водомер, да сложа такъв, тип турбинка.
              Те са с доста повече чувствителност, от сорта на стотици пулсове на литър. Пък той водомера е на 1 цол, май...

              Самото броене става с платка ESP8266, с инсталиран ESPEasy.

              Интерфейса е подобен на това:


              При мен чете аналоговия вход и го обръща в стойност на налягане, но на конкретната снимка има и брояч на пулсове.
              С малко аритметичечка акробатика (калибрационен коефициент) може да се накара да изпраща точните литри или кубици в таблицата.
              Даже, трябва може човек да си направи няколко таблици, които да интерпретират резултатите.
              Понеже всяка графика пази краен брой точки (данни), може да има дневна, седмична, месечна и годишна графика на потреблението.

              Ако се пусне и тема "Колко ток потребЛявате", ще пиша че и електромер (SDM 630) съм си взел, ама там нещата са с MOD-BUS комуникация (освен пулсовия изход) и също мери доста параметри (3- фазен е).
              Ама, занего не ми се слиза в мазето.. и затова не съм го сложил

              Коментар


              • #54
                Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
                Ето какво направих за да намаля доколкото е възможно в дългосрочен план разхода ни на вода:

                1. Смених всички батерии, в кухнята, в банята за мивката и за душ смесителя с такива на видима висок клас с икономия на вода до 35%. само за батериите броих към 800 лв.

                2. Купихме съдомиялна машина висок клас на BOSCH за 1200 лева, с реална икономия за вода, оказа че като измием само една силно замърсена чиния, хабим литър-два вода , а ние миехме ръчно за по около половин час съдовете и вода нанайси литра, а съдомиялната използва 9 литра за целия си цикъл за куп чинии, тави и т.н.

                3. Настроих моноблока за wc-то, при натискане на големия бутон да пуска по-малко вода, при нужда от повече вода, ще трябва да се натиска ръчно и продължително големия бутон.

                3. Почнах да си записвам за лична справка, месец за месец колко кубика ще сме използвали.

                4. От 8-ми август по график ще давам всеки месец редовен самоотчет онлайн към сайта на софийска вода, досега се даваше на всеки 3 месеца.

                Смятам че това е правилния подход и вярвам че така ще успеем да намалим разхода на вода в дългосрочен план, един вид по европейски постъпихме, да видим какво ще покаже в края на месец юни като за първи резултат и за в бъдеще, ще пиша за тези които ще им е интересно какъв ще е резултата.
                Независимо че проблема с високата сметка от 110 лв се оказаха сгрешени от инкасаторката разменени показания за топлата и студената вода, както писах по-горе грешката е поправена и фактурирана правилно, сега пиша по друг повод, да кажа че е имало смисъл от закупуването на нови икономични батерии, нова висок клас съдомиялна и казанчето на wc-то на икономичен режим.

                Досега изразходвахме между 17-20 кубика вода за месец, вече втори месец от Софийска вода при самоотчет, ми отчита между 10 и 11 кубика, което сравнено с 17-20 кубика преди си е много добра реализирана икономия и сметката ми за вода е 35 лв, което вече смятам за в норми, вече всеки месец ще правя редовен самоотчет.
                Последно редактирано от Еделвайс; 19-07-21, 20:08.

                Коментар


                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  Еделвайсе, не се заяждам , но смисъла е далеч по-различен от икономията на водата в случая

                • Еделвайс
                  Еделвайс коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не съм го възприел като заяждане, наздраве с биричка

                • jordanov sv
                  jordanov sv коментира
                  Редактиране на коментар
                  Екстра. С някои организационни и инвестиционни мерки си постигнал едно разумно потребление на ресурс. И аз съм с толкова.
                  Икономията е за друг разговор и за в други теми.

              • #55
                Първоначално публикуван от large Преглед на мнение
                Аз отмного време се каня да си "електрифицирам" водомера и да си гледам показанията оМлайн...
                Това е хубаво, но сметката за ток и вода се определя от това какво ще отчете съответния доставчик на услуги.
                Уви, твоите отчети нямат никаква тежест, и не знам дали стават дори и за прецизна собствена справка.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • large
                  large коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да, но все пак бих могъл да видя от дата- до дата, колко е използваното количество вода, според отчетената информация.

                  В моя конкретен случай, дори, положението е самоотчет. Малък блок, от зората на демокрацията. Водомера е общ и отговорника на блока пише във Вайбър - дайте снимки на показанията и всеки му праща.
                  Направо се зачудих дали да не пробвам това
                  https://randomnerdtutorials.com/tele...photo-arduino/
                  С една команда се инициира изпращане на снимка в чата... Явно е че няма как да обедя и останалите 9 апартамента да инвестират $5-6 за камера, че батерии или захранвания....
                  Ама винаги мога да си го ползвам за себе си. Дори да съм на път - цък и имам актуална снимка, която после препращам.

                  Мисля че гледах и опция за разчитане на символи, ама това ще е по-нататък.

                  Все пак, съм под наем, а и от скоро ни обгрижват с оферти за дистанционни водомери.

              • #56
                Някой знае ли нещо повече за тези дистанционни водомери?
                Гледам в пещерата на алибаба има и разни ултразвукови датчици за измерване на дебит по тръби. Като поразровя малко намирам и такива с изход на Modbus RTU 485 протокол.
                Искам да мога да си го чета сам дистанционно по кабел.
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар


                • #57
                  Китайско измервателно устройство? От али-леля? Без метрология или сертификат за каквото и да било.
                  По добре измервай с рулетка, мастар и нивелир...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #58
                    Трябва ми за контролно мерене, няма да препродавам водата, или там каквото и да било. За да не ходя всеки да го засичам на място, като икасатор търся такова с някакъв интерфейс за кЮмуникация. Modbus RTU 485 е често срещан старичък протокол по разни автоматизации. Та през съотв. гейтуей ще мога да си го чета в LAN мрежата, и да го отчитам/засичам дистанционно. И с контролен елеектромер пак така може да се направи на същия протокол.
                    -Чем занимаетесь по жизни?
                    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                    Коментар


                    • #59
                      Аз имам дистанционен на Техем за топлата и обикновен пак на Техем за студената, защото Софийска вода имат дистанционни, но техните са 400 лв. С Директ(Техем) за топлата ок, студената продължавам да си я изпращам по Вайбър на инкасаторката от Софийска вода, защото нямат четец за водомерите на Техем, точно за това сложих обикновен на студената. Хубава работа ама...

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X