Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко кубика вода използвате

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
    Според мен нормалната средна консумация на човек за месец е от 3 до 5 куб.м..., вече си зависи кой как е свикнал да я употребява ( по-разтощително или по-пестеливо ) .

    При мен е средно около 4-4,5 куб. на човек.
    Преди време 15м3 беше базата за 3-ма души на студената вода. У нас и без база разхода е м/у 15 и 20 кубика на месец за 4-ма възрастни, единият трудноподвижен инвалид, пералня и съдомиялна. Топлата вода е от двуконтурен газов котел и при къпане не се спира. Приятел в съседна колибка има жена и щерка с коси до кръста, на които 200 литров бойлер не стигаше за едно къпане. Сега и той е с газов котел и поне в това отношение се роди
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #32
      Общо взето след всички ваши мнения, за което Ви благодаря, всичко е в рамките на нормалното, за съжаление за в бъдеще, чистата питейна вода в световен мащаб ще е кът и ще бъде новото "черно злато", но това е вече друга тема за разговор.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Няма да бъде кът.
        Много филми гледаш, върни се в реалността.

      • Никола
        Никола коментира
        Редактиране на коментар
        В България бая къпане ще падне, че да я източим. И след няколко часа пак си идва по каверните, опитно е установено.
        Виж, ако казваш, че ще трябва да вардим границата от напиращите пустинници съм съгласен.

    • #33
      Много трябва да се постараем в България, за да се окаже че прясната вода не ни стига. Преди това няма да ни стигат други неща.

      Иначе... между 10 и 20 куб. метра на месец, колебае се по неведома логика (не е заради изравняването). Усреднено за година 16-17 на месец. Трима възрастни и две деца.

      Преди беше средно пак толкова, бяхме двама възрастни и две деца, но пък хазяинът поливаше градинката когато не стигне кладенеца (това беше регламентирано).

      Коментар


      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Питейната вода навсякъде по света свършва по един и същи начин винаги - замърсява се докато престане да е питейна.

        Една много малка част реално се изпива.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Като премине кръговрата и се прочиства.
        А под питейна имам предвид сладка-за битови и промишлени нужди.

        Това с липсата на вода и войни за нея е сценарий от Лудия Макс и подобните филми. Интересни като сюжет, но далеч от реалността.

      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Войни на които водата е в топ 3 причини се водят и сега. Виж Израел и Палестина.

        Това за кръговрата е вярно ама замърсеният водоем си е замърсен. Първо спира да става за пиене, после спира да става за поливане, едно по едно отпадат промишлените приложения, а като тръгне сол вече и в металургията не я искат.

        В Либия в момента е страшен фън - цялата им инфраструктура е построена около един дълбок реликтов водоносен слой. 30-40 години "развиват" инфраструктурата (разбирай пилеят водата на все повече места), сега изненада - солеността се покачвала.

    • #34
      У наше село, водата(заедно с канала) е около 7.00Е.Научих се да я спирам,докато си мия зъбите.Уж на шега съм заявил,че вана се взима само при представена бележка от лекар!
      Дизелов Jeep, не е Jeep.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        И като спираш водата като зи миеш зъбите колко кубика спести?

      • Krelion
        Krelion коментира
        Редактиране на коментар
        И като спираш водата като зи миеш зъбите колко кубика спести?

        Не знам.При нас се отчита годишно.За една година,от април 2021г до април 2022г, трима човека сме използвали точно 100 кубика.

        Сега ги сметнах.За 350 дни в годината(махам 15 дни,отпуск) са по 285 литра на ден!?
        Последно редактирано от Krelion; 14-05-22, 00:49. Причина: сметки

    • #35
      Първоначално публикуван от Krelion Преглед на мнение
      У наше село, водата(заедно с канала) е около 7.00Е.Научих се да я спирам,докато си мия зъбите.Уж на шега съм заявил,че вана се взима само при представена бележка от лекар!
      Нормална цена за западна Европа. Докато живях във Финландия преди години, цената беше фиксирана на човек - 20-25 евро на месец без водомер.
      При моя разход 15-16 кубика (4 човека), сметката идва около 100 евро.

      П. П. Това все пак бяха цени преди 5-6 години, предполагам сега е повече.
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #36
        Краткият отговор е: Ползвам колкото си искам. Не съм вързан към водопровода, а ползвам собствени водоизточници, което се оказва добро и за друго - водата във водопровода е такава, че буквално разяжда неръждаемите бойлери до 4 години. Имам достатъчно и като качество и количество вода за битови нужди и напояване.
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • #37
          8-9 кубика на месец, 25-30 лв. Двамата с жената и внучките когато идват по за някой ден.
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #38
            Днес ми дойде за първи път рекордна сметка за вода 110 лева, разбрах от фейса от групата за Младост, че всеки бил получил двойна сметка за вода, какво става бре, баси мамата, ще хвърля водомерите и минавам на база, какво е това безобразие

            Смятам да оспорвам сумата, каква е процедурата за това?

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              виж си кубиците, преди време ми дойде 300 лв. сметка, оказа се че инкасатора разменил показанията на водомерите..... оправиха го, макар и не бързо

            • Еделвайс
              Еделвайс коментира
              Редактиране на коментар
              При нормално потребление между 18-21 кубика, сега ми показаха 38 кубика вода, интересното е че в Младост точно сега пропищяха от двойни сметки за студена вода, какво става?

            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Не са ги отчитали от сума време. Сега някой е погледнал централния водомер на блока и... мамата.

          • #39
            Интересно, а данните във фактурата съвпадат ли с данните на водомера?
            HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

            Коментар


            • #40
              Ето колко съм плащал за период от 2 години, но за първи път над 100 лева ми е шок, ето скрийншот за 2 години период до днес от сумата 109 лева.

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20210522_002010.jpg Прегледи:0 Размер:145.0 КБ ID:6742911
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20210522_001920.jpg Прегледи:0 Размер:153.4 КБ ID:6742912

              Коментар


              • #41
                Абе хора, стига сте гледали сумите, гледайте КУБИЦИТЕ! Колко са във фактурата и колко са на водомера. Щото в повечето случаи сте на кеф като плащате една година по-малко, и после като изравнят и се почва реване. Инкасатора от кога не го е виждал тоя водомер? Като го е видял, какво е писал? Проверката е елементарна и за две минути работа. Тогава ще говорим кое как. Да ви е мирна главата, питате кога ви се описват водомерите, взимате на инкасатора телефона и му се обаждате всеки месец. И няма драми. И на база няма как да минеш. Това е временна мярка, докато се смени неработещ водомер.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • Stbd
                  Stbd коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да бе, кой ще го проумее това... преди години сваляха МОНОПОЛИ и правителства заради "сметките" и народа вярваше бодро

                • Asen Kushlev
                  Asen Kushlev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Народа трябва да се научи да си плаща сметките. Треските за дялане на доставчиците са друга тема.

              • #42
                Моята инкасаторка въобще не е виждала водомера ми. На 10-то число и пускам SMS с показанията и толкоз. За толкова години един път не съм имал проблем със сметките. А, и съм в блок...
                HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                Коментар


                • #43
                  абе има нещо тука...
                  В магазин - ползва се само чешма за ръцете и тоалетна... обикновенно месечно е кубик кубик и половина...
                  Всеки месец се засича от инкасатора по водомер.
                  Сега 6 кубика нищо по различно от миналите месеци....
                  Нямам обяснение... приемам разлика двойно --- ама 4-5 пъти??
                  Не мога да го обясня с нищо.. нито с консумация нито с въздух във водата...как ги е навъртял...

                  Коментар


                  • mishomishev
                    mishomishev коментира
                    Редактиране на коментар
                    абе не ми тече казанчето... И как пък за толкоз години 7-8 нямаше проблеми а сега изведнъж?? Другото което е необяснимо (поне за мен) как по едно и също време изревават всички?

                  • Ясен
                    Ясен коментира
                    Редактиране на коментар
                    Течовете са сезонни. Само дето на различни места по различно време им идва сезона.

                  • Ясен
                    Ясен коментира
                    Редактиране на коментар
                    Прочее, изборите минаха. Това също е повод да получите изравнителни сметки.

                • #44
                  Ето какво направих за да намаля доколкото е възможно в дългосрочен план разхода ни на вода:

                  1. Смених всички батерии, в кухнята, в банята за мивката и за душ смесителя с такива на видима висок клас с икономия на вода до 35%. само за батериите броих към 800 лв.

                  2. Купихме съдомиялна машина висок клас на BOSCH за 1200 лева, с реална икономия за вода, оказа че като измием само една силно замърсена чиния, хабим литър-два вода , а ние миехме ръчно за по около половин час съдовете и вода нанайси литра, а съдомиялната използва 9 литра за целия си цикъл за куп чинии, тави и т.н.

                  3. Настроих моноблока за wc-то, при натискане на големия бутон да пуска по-малко вода, при нужда от повече вода, ще трябва да се натиска ръчно и продължително големия бутон.

                  3. Почнах да си записвам за лична справка, месец за месец колко кубика ще сме използвали.

                  4. От 8-ми август по график ще давам всеки месец редовен самоотчет онлайн към сайта на софийска вода, досега се даваше на всеки 3 месеца.

                  Смятам че това е правилния подход и вярвам че така ще успеем да намалим разхода на вода в дългосрочен план, един вид по европейски постъпихме, да видим какво ще покаже в края на месец юни като за първи резултат и за в бъдеще, ще пиша за тези които ще им е интересно какъв ще е резултата.

                  Коментар


                  • veskov
                    veskov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Тоал казанче е малко шантава работа. Стандартно обикновено е 3л/мслък и 6л/голям бутон. Малкия често не е достатъчен, след него за големия остават 3л и отново не стигат. Следва чакане и повторение на процедурата, нервите отделно. При старите казанчета (8-10л) няма половинки, но пък е еднократно. Не че не може да се вдигнат нивата и с новите.

                  • Еделвайс
                    Еделвайс коментира
                    Редактиране на коментар
                    Да поясна, относно по-долу коментар че е по-добре да заработваш повече пари отколкото за икономия за водата, в случая предпочетох да дам парите за по-качествени и икономични батерии и висок клас съдомиялна, отколкото да давам всеки месец по 100 лева за софийска вода, баси все едно басейн имам в апартамента.

                  • kameno karp
                    kameno karp коментира
                    Редактиране на коментар
                    Реалната икономия на вода ще ти дойде само от съдомиалната. Ама тия приказки, че била висок клас и била по-икономична ги забрави. Парите си си ги дал за надписа. Моето Беко струва по-малко от половината на твоята и си харчи 7-8 л на миене.

                • #45
                  Доста хора може да не се съгласят с мен , но според мен и изцяло грешна стратегията да се пести от вода точно !

                  По-добре енергията и средствата хвърлени в спестяването да се пренасочат към повишаване на приходите...
                  Който търси , намира !
                  Човекът е човек, когато е на път !

                  Коментар


                  • Еделвайс
                    Еделвайс коментира
                    Редактиране на коментар
                    В моя случай, предпочетох да дам пари за по-качествени и икономични батерии и висок клас съдомиялна, отколкото да давам всеки месец по 100 лева за софийска вода.

                  • cnc82
                    cnc82 коментира
                    Редактиране на коментар
                    За съдомиялната съм напълно съгласен , че има смисъл да се инвестира в хубава , която пести вода и ток .
                    Не знам какви са тия батерии , които си сложил , аз съм ползвал само накрайници за аериране на струята и пестена на вода . Наистина вършат работа , но количеството на водата което излиза въпреки , че изглежда същото , не върши същата работа..Та икономия , но за сметка на друго..

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X