Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко кубика вода използвате

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Към 10 кубика на месец ,четири човека ,съдомиялна и пералня всеки ден ,бойлера го източва тинейджъра ,останалите сме по-бързи .Банята е със смесител,с ограничител на дебита и термоглава , и не се налага корекция на температурата на водата .

    Коментар


    • #17
      Според мен нормалната средна консумация на човек за месец е от 3 до 5 куб.м..., вече си зависи кой как е свикнал да я употребява ( по-разтощително или по-пестеливо ) .

      При мен е средно около 4-4,5 куб. на човек.
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #18
        Благодарско за мненията ви, излиза че нашата консумация в общи линии си е в норма, просто както Чавдар каза, цената на водата расте, до преди 2 години при почти същата консумация, плащахме между 18 - 21 лева, та затова ми се стори много тези 45-65 лева за вода.

        А как стоят нещата ако премина на база, бебето което няма и половин месец и детето което е на 4 г. ще се смятат ли от Софийска вода за допълнителни двама възрастни ако премина на база, там не ми е ясно каква е уловката и условията им за преминаване към база и дали ще е по-изгодно?

        Коментар


        • #19
          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение

          Анатолий,
          бас държа че твойте синковци мият коли в апартамента бре
          Какво правите вие там
          Ние отчитаме водомерите по вайбър,инкасаторката си оставя номера и всеки праща снимка на водомера ,там се виждат показанията и номера на водомера.Обади се жената ,каза има проблем,много показва,дойде ,потвърди се че няма грешка и отсече.Днес дупчих дупки със моторен свредел ф200 на 1000 мм и съм каталясал,към 16 часа легнах да спя и чувам малкия тинейджър че влиза в банята ,след 40 минути се събуждам ,че майка му ,чука на врата че иска да ползва вц....След 10 минути излиза по принуда...това са 50 минути на макс в банята ,отделно чувам че освен душа,пуска и чешмата на мивката в банята ....

          Одеве му заявих че искам снимка на водомера преди и след като се изкъпи,и ще му ги отдържам от джобните ако прекалява.

          Иначе бойлер 80 литра 3 киловата ,пералня почти два пъти на ден .... единствено необичайно е че имам автоматична поливна система на терасата,но тя пък работи от пролетта до ноември някъде и изразходва две шепи вода максимум на денонощие.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Ква ерекция в калта и жегата бе?
            Пък и то кво беше туй

            Ето с такова душче-http://offroadshop.bg/product/367/portativen-dush-za-avtomobil-kemper.html
            Може да му се намалява дебита и е доста икономично. Когато се сапунисваш го спираш, и водата се ползва само при нужда.

            И пак казвам-не става въпрос за пълноценно къпане, просто да свалиш праха и калта и да не миришеш.

          • Stbd
            Stbd коментира
            Редактиране на коментар
            За сведение на басиращите се - 8-9 литра отиват за хубаво изкъпване със сапун без извънредни икономии.

          • Ivan_J
            Ivan_J коментира
            Редактиране на коментар
            С 15л слънчев душ спокойно се къпят 3-4 души. Просто дебита е малък и е икономичен.

        • #20
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210503_171250.jpg
Прегледи:730
Размер:545.7 КБ
ID:6739094
          Поливната система.

          IMG_20210503_171245.jpg
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #21
            Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
            ...

            А как стоят нещата ако премина на база, бебето което няма и половин месец и детето което е на 4 г. ще се смятат ли от Софийска вода за допълнителни двама възрастни ако премина на база, там не ми е ясно каква е уловката и условията им за преминаване към база и дали ще е по-изгодно?
            Не съм убеден, че е възможно да минеш на база, защото имаш водомер, и не мисля, че ще имаш сметка от такова упражнение, дори да е възможно.
            Софийска вода са си направили сметката та да не се минат.

            За потребители, които нямат монтирани водомери на всеки щранг, водомерите им са неизправни или нямат пластмасова пломба, сметката за вода се формира на база брой живущи. Съгласно Наредба №4 за всеки обитател се начисляват по 6 куб.м месечно при топлофицирано жилище и по 5 куб.м месечно при нетоплофицирано жилище.
            4 души сте х 5 м3 = 20. Т.е. пак толкова и то твърдо. Според написаното от теб, по водомер може да ти излиза и по-малко от 20.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #22
              Абре хора вие не сте ли чували за водомери с дистанционно отчитане

              Има ги от много години, слагаш си и се раждаш......

              Струваха малко над 100 кинта.

              Иначе от семейство до семейство има балкан разлика в консумацията.

              Примерно съм виждал хора да мият на ръка чинии 5 чинии ги изплакват по 10 пъти на силна струя и сигурно със 100 литра

              Въпреки всеобщото схващане съдомиялните пестят много вода.
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #23
                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                Абре хора вие не сте ли чували за водомери с дистанционно отчитане

                Има ги от много години, слагаш си и се раждаш......
                ...
                А ти случайно да си чувал, че, за да има смисъл от супер-пупер водомера, съответното ВиК дружество трябва да е оборудвано със съответната техника , за да може да ти го отчете дистанционно? Пък някои ВиК такава техническа готовност нямат и те гледат интересно като ги попиташ за дистанционно отчитане ...

                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #24
                  Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                  Абре хора вие не сте ли чували за водомери с дистанционно отчитане
                  Има разбира се,у нас и двата са такива-поглеждам ги и пращам показанията по Вайбър на инкасаторката Не е стъпвала в къщи от години...работим напълно дистанционно.Иначе по темата-Пловдив,живея в къща на двата ми водомера общо 15 до 18 кубика трима души(аз,жената и тинейджърка 7клас).Като се къпят жените след тях за мен остава обикновено хладка водица,бойлер 80л му виждат сметката по единично.В началото ми се струваше,че е много но...токова.

                  Коментар


                  • bullet_pk
                    bullet_pk коментира
                    Редактиране на коментар
                    Много разумно е с бойлер. Има лимит. Щото ако си на ТЕЦ, топлата вода няма свършване 😋

                • #25
                  Това с преминаване към база отпада,Чавдар обясни много точно защо, единственото което мога да направя реално, е да монтирам ограничители за по-малък дебит на вода, за батериите на банята, в кухнята и на душ слушалката, та тогава може и да се реализира някаква икономия, ще пробвам с ограничителите.
                  Последно редактирано от Еделвайс; 07-05-21, 20:10.

                  Коментар


                  • #26
                    3-ма възрастни, 15-20 кубика на месец. То остава и от вода да пестя...
                    HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                    Коментар


                    • BRANCO
                      BRANCO коментира
                      Редактиране на коментар
                      Масово по селата имат байпасни връзки на водомерите, за да им излиза сметката, но никой няма да си го признае.

                    • Кольо
                      Кольо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Чак пък масово...

                    • kra_kra
                      kra_kra коментира
                      Редактиране на коментар
                      НЕ всичко е само Сметка.
                      Не крада вода и си поливам градинката, съответно си плащам.

                  • #27
                    Я, забавна тема даже поучителна.
                    Да ви кажа първо как е на работа, че там имам наблюдения вече десетилетия, па и доста години съм подписвал разходни документи. Администрация, ползване около 9 часа в денонощието, 5 дена в седмицата, мъже-жени едно към две, без готвене, къпане, пране - кубик на човек за месец. Разходът варира в зависимост кои отсъстват, хаха. Течове почти не се допускат, за икономия чат-пат се споменава нещо, до лимит не сме стигали.
                    За вкъщи допреди едно известно време не се бях замислял особено, щото потребяваме долу горе разумно, винаги сме били на 80 литров бойлер и не може да ме събори разходът. Тъстът обаче е с техническо образование и такова е работил, всички цифри си ги пише на таблици и щях да падна под масата като разбрах че двама възрастни разходват 15 кубика месец, верно с разхвърляно от общ водомер... Тогава почнах да драскам с маркер отвътре на шкафчето в банята всеки месец колко са ни кубиците, тогаз па жена ми щеше да падне. Твърдо си държим около девятка, някои месеци осмак, ся по болести и карантини стигаме до 11. Двама възрастни и двама младежи. има какво още да се направи, без да се стига до крайности, но не бързам за никъде. Целта ми е да ги науча да могат с 2, по-нататък като искат да карат с 200. Дотук говорим само за разумна употреба на ресурси, трябват ли икономии, разходът може да падне почти на две. Имали сме разни градски аварии по няколко дена, не съм забелязъл особен стрес. Предупредил съм, че имаме ли наистина сериозна авария, разговорът ще бъде не за кубици а за литри и си мисля че до истерии и депресии няма да се стигне.
                    Отчитането в тия извънредни времена го правим със снимка на водомера и по вайбъро на инкасаторката, възложил съм я тая дейност на женската част, че по му разбират. Сега обаче загрявам че ще има добър ефект и ако те отмятат цифрите с маркера отзад на шкафчето

                    Коментар


                    • #28
                      Средно по 4 куб.м/мес.на потребител ползваме. Откакто е сложен водомера. Аз смятам, че е много, но след повечето отговори в темата почвам да го приемам за нормално.


                      Не ми е идвала идеята да поливаме от нея. Груба сметка...
                      ​Само тревата лятото се полива с около 5 куб.м на нощ.... 140-150 куб.м от водопровода са много за плащане, пък и е безумие да хабя чиста вода за поливане. Отделно е поливането на градината, да речем към 50 куб.м/мес. в сухите месеци.
                      За сравнение с цената от ВиК, за ток на помпите плащам около 30-40лв/мес. през лятото.

                      П.п. Поливащите от водопровода си имат отклонение преди водомера. И аз можех (и още мога) да си направя. Само нуждата от спокоен сън и чиста съвест не ми позволява.
                      Човек се учи докато е прост!

                      Коментар


                      • #29
                        Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                        Най-много вода отива в тоалетната, не при къпане. Аз се къпя сравнително дълго и отиват около 40л.(засичал съм). Едно пускане на казанчето в тоалетна е 4-7л.. Едно леко течащо казанче може да направи няколко кубика на месец.
                        Сам мъж къпещ се всеки ден правя средно 3,5кб.м. на месец, като средно на месец ме няма по около 5 дни в апартамента. Пера по една пералня на седмица която също си дърпа вода.
                        Да, бе да. Като се събрахме със съпругата ми да живеем на село топлата вода се осигуряваше от 2 паралелно свързани 80 литра бойлера на Елпром Варна. И редовно водата не и стигаше и без да пълни вана. Установи се, че водата по-бързо циркулира през по-близкия бойлер и той по-бързо се охлажда и се наложи да ги свържа последователно.

                        Вече водата й стигаше, но 2 часа след нея не може да се ползва банята. А тя разправяше, че се къпе бързо и със страх, че ще свърши водата, защото е свикнала в Софето на ТЕЦ-а да няма свършване. В последствие смених единия бойлер с такъв с мантел, който бързо загрява от парното за около 20-30 мин. и въпроса с къпането на другите членове беше решен. Сега ъпргрейтвах и замених 80 литровия с мантел с 200 литра с 2 серпентини.
                        Хабим 14-17м3 на месец-3 възрастни със съдомиялна и перална, която върти ежедневно.
                        А в офис с 5 човека само за тоалетна и мивка средно 15-20м3 за година.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #30
                          Когато бях сам - 1-2 м3. Сега - четирима - 2 възрастни и 2 деца 10-18 м3 според сезона.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X