Обява

Свий
Няма добавени обяви.

AMAROK

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: AMAROK

    Новите коли(поне леките) имат софтуерен ограничител, който при разработването им не позволяват да "прецакаш" мотора докато се разработва и първите няколко хиляди км е леко "спъната". След(околко 5к.км) колата става друга, без да се налага да ходиш до дилър и да "пипат" нещо по колата. Комп-а си знае работата. Най-странното е(при мен 2 пъти) че разхода се вдигна след като моторите се разработиха!?
    M57D30T1
    W450

    Коментар


    • #62
      От: AMAROK

      Хм, да нямаш тежък крак на газта ?
      Мотор се прецаква не само от прекалено високи обороти, уви.

      Коментар


      • #63
        От: AMAROK

        Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение
        Хм, да нямаш тежък крак на газта ?
        Мотор се прецаква не само от прекалено високи обороти, уви.
        Крака му не е тежък. Като го знам как кара, се чудя що вместо педал не сложи едно копче. Таквоз ON OFF.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #64
          От: AMAROK

          Ето какво казват в книжката на Пасат6 за разработването:
          Прикачени файлове
          Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
          Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
          Враца

          Коментар


          • #65
            От: AMAROK

            Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение




            Може би марката ти е непозната, достатъчно големи са. Цинк може да се използва само в двигатели без катализатор (принципно като добавка го има в маслата за дизели, не знам Амарока дали има някакъв вид катализатор). Ако имаш катализатор - забравяш за цинка - а оттам и за добавки за разработка в маслото


            Масло се сменяло на 40 000? Ами добре, при повечето шофьори това са между 3 и 4 години, масло се сменя всяка година дори и да не се кара (сигурно и това е ново за тебе).
            Аз лично кола от такъв собственик няма да си купя, това е лошо стопанисване. Метода описан от "bochkata" изобщо няма да го коментирам, сигурен съм че е погрешен и води до висок разход на масло и къс живот на мотора.
            Метода който съм описал,не съм го измислил аз!
            Като натисна бутона на менюто и на дисплея излиза след колко км,трябва да сменя маслото!
            А,от смяна до смяна доливам по 1-литър масло!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #66
              От: AMAROK

              Бочка, продължавай все така да си доливаш Това на таблото не излиза след анализ на маслото а е най-обикновен брояч, можеш да спестиш от масло и да спреш съвсем да сменяш - карай само на доливане
              Аз досега не съм доливал на кола - надявам се и да не доливам.

              Коментар


              • #67
                От: AMAROK

                Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение
                ...Това на таблото не излиза след анализ на маслото а е най-обикновен брояч...
                Ъъъъ, преди къде 10-15 години при БМВ този "брояч" беше капацитивен датчик който мереше проводимостта на маслото. Не знам какво точно мереше, но със сигурност мереше влагата.

                При GM наблюдението на качеството на маслото още през 2005та беше цяла система калибрована за всеки модел двигател, измерваща от една страна фактори като обороти, температура на масло, на охладителна течност, скоростта с която се повишават, колко студен е бил двигателя при палене, колко бързо е загрял, на какви обороти е юркан, и съответно изчисляващи как ще се отрази това на масло със зададените сервизни спецификации.

                Та някак си не ми се вярва през 2012та при Мерцедес да са сложили просто брояч. При Мерцедес и БМВ цялата дандания описана по-горе се комбинира с датчици.
                Последно редактирано от Goblin; 10-02-12, 23:15.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #68
                  От: AMAROK

                  Аха да бе, химически анализ - как не
                  Мисля че пишеш малко наизуст, ще ми се да видя доказателство. За ефекта от цинка върху катализаторите вече споменах, "системата калибрована за всеки модел двигател" звучи още по-шашаво. Покажи реални доказателства че такава съществува?

                  Коментар


                  • #69
                    От: AMAROK

                    Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение
                    ... Мисля че пишеш малко наизуст, ще ми се да видя доказателство. За ефекта от цинка върху катализаторите вече споменах, "системата калибрована за всеки модел двигател" звучи още по-шашаво. Покажи реални доказателства че такава съществува?
                    Аз пък си мисля, че точно ти говориш наизуст и за пореден път тръгваш да спориш "с бутоните напред", без да разполагаш с достатъчно знания по въпроса. Поне да беше питал чичко Гугъл ...

                    GM OLS is not a mileage counter!
                    • Built-in computer based algorithm evaluates:
                    – Driving conditions
                    – Engine speed – rotations per minute (RPM)
                    – Engine coolant temperature
                    Calibrated for each powertrain configuration
                    and specified oil

                    http://www.gmfleet.com/pdf/MaintenanceBrochure.pdf
                    http://www.gm.ca/gm/english/services...l-life-monitor

                    The GM engine oil life monitor counts engine revolutions and accumulates the number for the basis of the oil life calculation. It then adds deterioration factors for operating temperature, start up temperature, soak times, ambient, coolant temperature, etc... There are a LOT of factors that "adjust" or affect the slope of the deterioration but the fundamental deterioration is traced back to the ZDP depletion that is inescapable with engine revolutions. The specific rate of ZDP depletion is readily measurable for any given engine so that is the fundamental item that is first calibrated for the oil life algorithm to tailor it specifically to that engine. ...

                    http://www.camaro5.com/forums/showthread.php?t=145143
                    GM was a pioneer in installing oil life monitoring systems in its vehicles, and little has changed on that front, with most GM vehicles so equipped from the factory. GM programs these systems on a vehicle-specific basis,
                    ...
                    http://www.noln.net/features/feature3-2_1111.php
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: AMAROK

                      Колегата коментираше по цитирания от мен "датчик за намаляването на количеството цинково фосфорни съединения", който цитат беше грешен и поправих.

                      Датчик няма. Просто компютъра взима като база наличието на тези съединения които са основен антифрикционен материал в модерните автомобилни масла (и които са "жертвена" съставка, чието количество се предполага че намалява с износването на маслото. Лирично отклонение - такива "жертвени" съставки (не знам как иначе да преведа sacrificial) има и в състезателните мотоциклетни масла с ултра нисък вискозитет, от порядъка на Максима 0w10 и някои масла на Мотул. Там е предназначена за читаво мазане на скоростите въпреки ниския вискозитет.

                      Та идеята е че компютъра взима като база че при една смяна на маслото количеството ново масло съдържа примерно Х единици цфс, и че при всеки оборот на двигателя губи такова и такова количество от тях. С отчитането на една торба параметри (част от които - описана по-горе), тези загуби стават абсолютно предвидими.

                      Системата е интересна и горните линкове пуснати от Чавдар са доста занимателни. Това обаче е патент на GM.

                      Както писах по-горе - при другите марки е различно, някои карат с прости датчици, други с не чак толкова прости.

                      Едно е сигурно - удължаването на пробега с единица количество масло е много сериозна цел за автомобилните производители, не толкова от алтруизъм колкото от отчитането на тези данни при изчисляването на различните еко такси в различните държави малко по на запад от нас. Съответно системите за контрол на маслото стават все по-умни и по-умни. Въобще не става въпрос за прост "брояч".

                      Малко се отклонихме от темата, но идеята в общи линии беше че в модерните машини индикаторите за качеството на маслото не са бошлаф работа.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #71
                        От: AMAROK

                        Когато си взех моето VW Caddy попитах дилъра как да го разработвам.Отговорът беше:
                        "Наливаш гориво и си караш както си знаеш.Ако те е страх да даваш газ,мога да ти покажа....."
                        В момента съм на около 200х.км.и нямам никакви проблеми.Дори все още не съм сменял предни накладки.
                        Що се отнася до маслата -сменят се на 15 000км и само с предписаното от завода.
                        Имам малко км и на Амарок,а и дилъра кара такъв и засега нищо лошо не е споменал.Пък ми е приятел и ако нещо не му харесва щеше да сподели.
                        За мен изборът е повече от добър.
                        Чавдар Владимиров
                        0887/912075
                        Ленд Ровър Диско 1
                        Самуад в проект

                        Коментар


                        • #72
                          От: AMAROK

                          Гоблин, линковете на Чавдар показват интересна разработка (система за мониторинг) но има и ред като този:
                          The oil life system is not standard on all General Motors vehicles.
                          Метода на "изчисляване" е guesstimate (guess+estimate) и е само предположение. Същото става и когато човек използва главата си и сменя масло на по-къс интервал ако кара повече в града и т.н.
                          http://assets.cobaltnitra.com/teams/...145efa6b30.pdf
                          Do I have to use special oil?
                          The GM Oil Life Monitor System is calibrated for use with standard “Starburst” mineralbased automotive engine oil. Synthetic oils are not required except for the Corvette.
                          Това как ти звучи? Кривнеш ли от конкретното масло - "системата" не работи.
                          How many miles can I expect to go between oil changes when using this system? The beauty of the GM Oil Life Monitor System is that it will automatically adjust the oil
                          change interval based engine characteristics, driving habits and the climate in which the
                          vehicle is operated. For instance, mild highway driving in a warm climate will maximize
                          the interval between oil changes. Depending on the vehicle, this could be in excess of
                          7000 miles and as high as 12,000 miles. On the other hand, short trip driving in cold a
                          climate may limit the oil change to 3000 miles or less. In general, most people that drive
                          a combination of city and highway schedules find that the GM Oil Life Monitor System
                          will indicate an oil change every 7500 to 8500 miles.
                          Тук намек за 40 000 км интервал не видях, а ти? Обаче виждам едни 7500 до 8500 мили "за повечето хора". Една миля е 1.6км, сметни какво става.

                          Инак тона в безхаберната експлоатация го дадоха навремето френските бракми със създаването на скоростна кутия, в която маслото не се сменя за целия и живот. Само дето пропуснаха че тоя живот е под 200 000 км, без особено значение за французин но фатално за нас - с 15-годишния автомобилен парк. Точно затова и коментирах дилърите - техните интереси са в това колата да не се троши докато е в гаранция (100-150 хил) и толкова.

                          Едно е сигурно - удължаването на пробега с единица количество масло е много сериозна цел за автомобилните производители
                          Това изобщо не е сигурно - ако беше, нямаше в гаранционните условия да си седят все същите 0.8л 1000км пределен разход. Ако обясниш на собственик че е нормално колата му да харчи до 8л масло на 10 000 км пробег, дали ще си я купи от тебе??? "удължаване" на пробега между смените на масло има еко-значение наистина, но какво ако е за сметка на дълговечността на агрегатите? Ние не сме французи и караме колите дълго след гаранционния им период все пак.

                          Коментар


                          • #73
                            От: AMAROK

                            Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение
                            Бочка, продължавай все така да си доливаш Това на таблото не излиза след анализ на маслото а е най-обикновен брояч, можеш да спестиш от масло и да спреш съвсем да сменяш - карай само на доливане
                            Аз досега не съм доливал на кола - надявам се и да не доливам.
                            Това, че не доливаш не означава, че на гори масло. Отиди на химически анализ и ще разбереш, колко гориво има в маслото ти, или най-лесно дръпни щеката и помириши.
                            Няма двигател,който да не прегаря масло!

                            Коментар


                            • #74
                              От: AMAROK

                              Е браво!
                              Сега ме е страх да запаля двигателя. Ами ако се износи? Разбирам, че е пълно сега в него със микро стружки. Или беше с цинково фосфорни съединения?
                              Ще си карам ровъра докато се изясни проблема.
                              А балканстар ще се съдим май- имам спринтери по на 200 000км с по три-четири смени на масло. Вече знам че искат да ме цакат с топла бира.

                              Квото и да говорим полезен си е форума.Понякога.
                              Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                              Коментар


                              • #75
                                От: AMAROK

                                Хайде сега да ви разкажа една пликазка за един Ескалейд пикап 6.2. Новичaк на около 30к мили. Идва човека защото го върнали от представителството в Бургас, че не могат да му сетнат датчиците за налягане в гумите защото "нямали тестер за Кадилак". За сетването на сензорите не трябва тестер а само процедура, сетвам ги. Та човека след седмица идва пак с питането на колко се сменя маслото. При дилъра му казали, че не се сменя. Изтрещях, след година съвсем естествено дилъра фалира. Та гледам аз по менюто, че до смяната му остават около 7к мили. Колата е с оригиналното масло. Оттам го напипва един дилър на Приста и започва да му обяснява колко е добре синтетиката на Приста и как Димитър Илиев е шампион с нея. Човека естесвено захапва кукичката, все пак кара Ескалейд, нищо, че му обяснявам, че тоя толуп иска 0W20масло. Смеся се маслото със синтетика на Приста. И след 4к мили изненада. Компа пищи, че иска ново масло. И се почна "Ама то що така..." След бързата смяна с подходящото компа каза 42к мили остават. После му загубих дирите. Изводите оставям на Вас.
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X