Обява

Свий
Няма добавени обяви.

NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

    То по тази логика, ако си с два мех. 100% блокажа и си както се казва "истинско 4х4" в ситуация когато легнеш на мостове или купе...дет се вика като "костенурка на камък" това возило става...0х0...
    По тази логика според мен системата се нарича 4х4, защото дава възможност на всяко едно колело в даден момент да е двигателно/дори и в определени моменти според терена наистина всички колелета са двигателни/
    Та затова...
    П.П. По отношение на лебедката...Наистина съм се изразил грешно, но все пак се разбира какво исках да кажа.Много ясно, че лебедката от 9500либри чрез полиспаст няма да стане 18000либри, но той и дава възможност вместо 4500кг. да издърпа 9000...Та тази разлика с разумно по-голяма лебедка няма как да се постигне.Да наистина скоростта на дърпане пада, но то скорост търсят състезателите, а ние просто изход от определена ситуация и времето за това не е от такова важно значение/разбира се, ако времето не стане...дни..., или чак...на пролет............./
    Та така...
    Поздрави!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      То по тази логика, ако си с два мех. 100% блокажа и си както се казва "истинско 4х4" в ситуация когато легнеш на мостове или купе...дет се вика като "костенурка на камък" това возило става...0х0...
      Да но така все пак въртят 4 колела с еднакво усилие при 100% блокажи, а без блокажи ако легнеш пак по корем я се въртят 3 от колелата я не. То за такива ситуации ти трябват блокажи, просто за лек оффроуд се справя и едно неподготвено терано като мойто
      Nissan Terrano 2.7 TDi
      ----------------------------
      Нещо което работи - не се пипа!

      Коментар


      • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

        Първоначално публикуван от D. Bibov Преглед на мнение
        Да но така все пак въртят 4 колела с еднакво усилие при 100% блокажи, а без блокажи ако легнеш пак по корем я се въртят 3 от колелата я не. То за такива ситуации ти трябват блокажи, просто за лек оффроуд се справя и едно неподготвено терано като мойто
        И ти си прав...въпроса е обаче , че по-скоро във всеки един даден момент всяко едно колело може да е потенциално-въртящото..., а дори в някакъв момент и четирите могат да се явяват задвижващи...макар и рядко...
        П.П. Ако легнеш по корем с твоето Терано и всичките ти колела са във въздуха, ще се въртят...всичките колела и то с равна сила...Това просто си е принципа на диференциала.При равно разпределение на усилието на колелетата, той разпределя силата на задвижване 50/50...между двете...
        Последно редактирано от lubashki777; 28-03-15, 08:57.
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

          Значи лифта ,ако се прави такъв, зависи най вече от диаметъра на гумите,защото като се лифне само от пружини и торсиони увеличаваме разтоянието между гумите и калниците иначе мостовете са си на една височина колкото и да го дигаме,и тогава въпроса при стандарно окачване колко най голяма гума може да се сложи без да се режат калници
          Чудя се от сегашните които са 235/70/16 дали ще могат да влезнат без проблем 235/80/16
          Последно редактирано от pifco; 28-03-15, 10:17.

          Коментар


          • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

            Първоначално публикуван от D. Bibov Преглед на мнение
            Да но така все пак въртят 4 колела с еднакво усилие при 100% блокажи
            Въртят спрямо сцеплението си, а не с еднакво усилие. Просто ниското сцепление върху едното не влияе на усилието, с което тегли другото.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

              Ако някой има някаква гума за хвърляне с този размер да се издаде.
              Преди време си бях направил и все още си рботи хладилник за колата /компресорен/ и затова си бях монтирал преобразувател на 220 ,но в последствие се отказах да го ползвам ,че много му дрънчеше компресора по дупките.Сега съм се замислил за истимски дето да си е баш за целта,ноооо цената им хич не ми харесва и сега пак ще направя един на 12 волта,но с мембранен компресор.Оказва се ,че тези които са за 12 волта им е много скъпо управлението

              Коментар


              • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                днес цял ден съм вкъщи и изчетох цялата тема и искам да благодаря на колегата lubashki777 за подробностите и снимките много неща ми се изясниха (без да задавам тъпи въпроси)
                Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

                Коментар


                • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                  Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
                  Ако някой има някаква гума за хвърляне с този размер да се издаде.
                  Преди време си бях направил и все още си рботи хладилник за колата /компресорен/ и затова си бях монтирал преобразувател на 220 ,но в последствие се отказах да го ползвам ,че много му дрънчеше компресора по дупките.Сега съм се замислил за истимски дето да си е баш за целта,ноооо цената им хич не ми харесва и сега пак ще направя един на 12 волта,но с мембранен компресор.Оказва се ,че тези които са за 12 волта им е много скъпо управлението
                  На въпросите подред...
                  1. Повдигайки джипа наистина увеличаваш само и единствено разстоянието от гумата до арката, но НЕ увеличаваш клиренса.Самото повдигане се прави обаче основно с една цел...намъкване на по-големи гуми, които пък вече повишават клиренса!
                  2.Дори и без да повдигаш Тераното със стандартните джанти/те са заводски с +25 ЕТ, /т.е. са вкарани по-навътре/ можеш спокойно да вкараш максималната допустима големина гума/говоря максималната при която не е съвсем пагубно за окачването и не става прекалено муден вървежа/, а именно 31х10,5х15 или 16 според това какъв цолаж са ти джантите/за мен е по-добре да са 15-ки- моите заводски са 16", но аз минах на 15" по-изхвърлени-ЕТ 0-просто при 15" първо гумата е по-евтина и второ балона между джантата и протектора остава по-голям, което пък е по-добре при каране офроуд/.
                  Налага се може би съвсем лекичко подстригване на ръбчетата на захвата на калобраните и лекичко ръбчето на предната броня, което даже и не си личи в последствие.
                  Сега...ако обаче искаш да направиш нещата както трябва, след повдигане/лифтване/ на джипа е добре и да се компенсира малко и странично.Това е по-добре, заради по-добрата устойчивост в завой, както и при странични наклони.Макса обаче е ЕТ 0, т.е. с по около 25мм. на джанта изхвърляне на страни.Тогава подрязването се налага да е малко повече и без особено значение колко си вдигнал джипа.Просто разстоянието между бронята и калобрана е малко и при завой гумата заставайки по-диагонал опира...
                  В общи линии това е относно гумите. Влезни в Гоглето и потърси калкулатор от метричен в цолов размер или обратно, за да разбереш и на какво се явява равен размера 31х10,5х...
                  По въпроса за хладилника.Още преди 4-5години се снабдих с туристически такъв втора употреба.Работи на 220v/12v и на...гас!
                  Вместимост около 40л.Хладилника е...амонячен и не се влияе от друсането по дупките, което е пагубно за компресора!
                  На всичкото отгоре компресорния няма как да го подкараш на гас, както ние ходим лятно време на експедицийки примерно из Родопите по 1 седмица, това на акумулатор и инвертор забравяш.Просто или няма да имаш акумулатор, или няма да имаш студена бира...
                  Ценово един подобен хладилник излиза между 120 и 160лв. и се намират , та не знам дали си заслужава каквото и да било друго решение...
                  Говоря ето за това...тип ракла и с компактни размери....



                  Та така...
                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                    Значи в крайна сметка вече съм наясно какво и от къде да почна :
                    Смяна масла по трансмисия
                    гуми при възможност ,но на моите 16 джанти ,че си имам два комплекта и не ми се дават пари за други
                    Лебедка с броня/по възможноост с не стоманено въже/
                    Хладилник ...направо си го правя на амоняк,мерси за подсещането,просто варианта на амоняк го бях забравил.
                    И после опознай полянитещото скалите са ми по ясни
                    За лифтване на този етап не виждам смисъл след като не мога да го дигна с повече от 5-7 см

                    Коментар


                    • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                      Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
                      Значи в крайна сметка вече съм наясно какво и от къде да почна :
                      Смяна масла по трансмисия
                      гуми при възможност ,но на моите 16 джанти ,че си имам два комплекта и не ми се дават пари за други
                      Лебедка с броня/по възможноост с не стоманено въже/
                      Хладилник ...направо си го правя на амоняк,мерси за подсещането,просто варианта на амоняк го бях забравил.
                      И после опознай полянитещото скалите са ми по ясни
                      За лифтване на този етап не виждам смисъл след като не мога да го дигна с повече от 5-7 см
                      Чакай чакай...какво значи, че "след като не мога да го дигна с повече от 5-7 см"...?
                      Ти колко искаш да го вдигаш?
                      То принципно 7,5см. са си 3"...което за нашите машини е премного...
                      За мен нормалното повдигане което е и достатъчно за Терано 2 е около 5-6см.Другото нагоре е много натоварващо за окачването отпред, губиш съвсем хода и въпреки това...по-голяма гума от 31" пак не можеш/не трябва/ да сложиш.
                      Принципно и 10см. да го повдигнеш/което не знам от промяна в окачването как ще стане/ пак , за да събереш по-голяма гума от 31" ще иска рязане с флекса на калници, прагове и т.н.
                      Както казах, проблема не е толкова в разстоянието нагоре от гумата до арката на калника, а е в недостатъчното разстояние между предната броня и калобрана.
                      Тераното е с по-кекава предница и с активно окачване.За съжаление в този вариант не можеш много да твориш...пък и според мен не е и необходимо.На една от първите разходки, когато бях все още дори с пластмасовата фабрична броня, колона от разнородни джипове се заиграхме в едни калотии по Средна Гора.В един момент маршрута ни стигна до стръмно нагорнище с два завоя, кално и с коловози на моменти от поне 40см. Бяхме 7-8 джипа и аз бях последен.Първия успя да мине , но беше с Каймани/това е шарката на Силвърстоуна, но варианта на Малатеста-регенерат/.Той мина, но го изора още повече.Знаеш ли...всички останали с изключение на една Витара и "лудия" и водач/минаване беше осъществено на прекъсвач и на скокове, като гумите и ту бяха в коловоза ту върху него / не успяха и се наложи да минават алтернативно през гората.Аз обаче си казах, че щом Витарата мина, ще пробвам и аз.
                      Тогава Тераното ми беше съвсем от скоро и все още не бях му свикнал с възможностите и тягата на различните бавни скорости. Първия опит ми беше неуспешен, защото тръгнах от долу на 2-ра бавна, засилих го колкото можах, но...инерцията не ми достигна за 10-тина метра.Когато спрях чудейки се дали да се върна назад и да повторя опита, видях, че отпред бях насъбрал кал все едно съм с гребло до над гредичката под радиатора
                      Все пак реших да пробвам още веднъж/бях закърмен от многото офроуд километри с Патрола и някак не се отказвах лесно/.
                      Върнах се назад, засилих Тераното на 2-ра и точно преди първия завой мушнах 3-та бавна...Сега вече инерцията ми беше по-голяма, и след последвалото голямо боксуване горе на ръба...Тераното излезе на равното.
                      Доста хора гледаха невярващо какво се случва, защото в колоната имаше и Патрол и Тойота 70-ка и други все подготвени машини, но те не успяха.Наложи им се да правят алтернативен път през гората, Фронтерата на един колега пукна гума и я правиха и така...
                      Защо ти го пиша всичкото това...Пиша го защото повдигането ми тогава беше не повече от 4-5см. и гуми 31".Тоест то е напълно достатъчно като граница за нашите машини и даващо една доста над средна проходимост на джипа!
                      За всичко от там нататък ти трябва просто...друга джипка, а не Терано!
                      С две думи да обобщя лимитите за които съм прочел, реализирал, тествал и изживял техните възможности лично:

                      1. Повдигане макс 5-6см./идеята е да е около 6см., за да има толеранс окачването ако слегне малко да се запазят 5см. реални/

                      2. Повдигането отзад е добре да стане с по-високи пружини/а не с тампони и подложки, които мачкат пружината, губят хода и влошават пътното поведение/

                      3.Отзад трябва да се удължат амовете с накрайници, или пък да се сменят с по-високи такива, компенсиращи по-високите пружини/при мен аз това го реших монтирайки амове от Патрол, които в разпънато състояние са с около 30-35мм. по-дълги от щатните.

                      4.Отпред се натягат торсионите /разбира се, че най-добрия вариант е да се подменят щатните с усилени такива, особено ако се прави желязна офроуд броня и се монтира лебедка/
                      След натягането е добре в срок от месец да се проверят разстоянията на същото място където е мерено при натягането и ако някой торсион се е слегнал повечко, да се донатегне и да се изравнят.
                      Съществува мнение, че левия торсион трябва да е една идея по-натегнат, за да компенсира теглото на водача, тъй като в доста от случаите джипа се кара само от шофьор и теглото не е равномерно разпределено, но аз не мисля, че е необходимо да се задълбава чак толкова много!
                      След натягане на торсионите трябва да се мине задължително преден мост!!!

                      5.Отпред е добре да се подменят щатните маслени амове с усилени газови такива, които ще подпомогнат торсионите при натоварена предница/примерно при монтаж на лебедка/

                      6. След повдигането е добре да се изнесат малко гумите в страни.Това компенсира вдигането на центъра на тежестта при лифтването и осигурява едно по-добро пътно поведение в завой, както и доста по-добра стабилност при странични наклони.
                      Разширяването според моите разбирания трябва да стане най-добре с джанти, а не с фланци, като максималното допустимо разширение без да претоварвате окачването е около +25мм.
                      Щатните джанти са с ЕТ +25, така, че може да бъдат подменени с такива с ЕТ0 или около тази стойност, но не и с някакви фрапиращи разлики към минусово ЕТ...

                      7.Максималния разумен размер гуми е 31х10,5х...15" или 16"...
                      Не че не може и по-голям, но иска вече рязане на ламарини, за да не опират при завой и другото, което е по-лошото...окачването се претоварва вече неимоверно много и става постоянен консуматив.Не съм убеден, че още 1см. по-голям клиренс си заслужава последствията и кушията!

                      8.Последно...добър вариант е да се помисли за подмяна на щатните горни носачи отпред с тунинговани.Тунинг носачите едно че са изработени от доста по-здрав и дебел материал/щатните горни носачи са от една нефелна тънка ламаринка и се гънат на поразия / и второ те осигуряват около 3см. увеличаване на хода, което особено при натягане на торсиона където се губи част от хода в едната посока е неоценимо относно проходимостта!

                      Та така...това е макса на балансираната подготовка на Терано 2 за условия на експоатация извън пътя.
                      Както и по-горе написах...на който му трябва нещо повече, просто или не си купува Терано или пък се отърва от него и минава на друг тип машина с насоченост каквато му трябва!
                      Поздрави и дано съм бил полезен на някого!
                      Последно редактирано от lubashki777; 29-03-15, 09:17.
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                        Любо,би ли ми препоръчал някой колега от Пловдив или региона който да ми направи тези интервенции понеже не разбирам от механика и автомобили......в момента съм в процес на събиране на средства да направя всичко наведнъж.....И да попитам от къде си взе джантите и цена ако не е тайна че много ми харесват(сигурно във Вромос имат но ако има някъде по евтинко)
                        Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

                        Коментар


                        • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                          Много ете полезни всички ,особено за неща които не знам.
                          Поначало в момента разтоянието между гумите е отворено с 2 фланеца по 38 мм.Гумите са си заводски размер 235/70/16.Преди време бях слагал 365/70/16 и подкастрих калобраните.Според калкулаторите в момента размера като диаметър е 735 мм ,и оглеждайки колата ,може да се увеличи диаметъра едва с 4 см,което е около 2 см до калника и до калобрана,но на 16 цолова джанта не се светкам тази 31 ца с какъв размер е ,нещо не ми излиза по калкулаторите
                          Торсионите може би са ми уморени малко ,защото са доста натегнати ,предницата е със около 2 см,по ниска от задницата,но може би като е натоваря се изравняват
                          по принцип нямам идея от къде се купуват усилени носачи прожини и торсиони,А в Гладиатор е доста скъпо .ще поровя и ще видя,но със сигурност джанти при положение ,че съм с два комлекта алумин не виждам смисъл да ги сменям.Ккаквато и замяна да направя за 15 ки ,все ще съм на загуба.

                          Коментар


                          • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                            само бих добавил освен изброените от теб неща + ръчни хъбове + лед бар на покрива

                            Наистина ли от ръчните хъбове може да се очаква 1л надолу разход?
                            Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

                            Коментар


                            • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                              Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
                              Много ете полезни всички ,особено за неща които не знам.
                              Поначало в момента разтоянието между гумите е отворено с 2 фланеца по 38 мм.Гумите са си заводски размер 235/70/16.Преди време бях слагал 365/70/16 и подкастрих калобраните.Според калкулаторите в момента размера като диаметър е 735 мм ,и оглеждайки колата ,може да се увеличи диаметъра едва с 4 см,което е около 2 см до калника и до калобрана,но на 16 цолова джанта не се светкам тази 31 ца с какъв размер е ,нещо не ми излиза по калкулаторите
                              Торсионите може би са ми уморени малко ,защото са доста натегнати ,предницата е със около 2 см,по ниска от задницата,но може би като е натоваря се изравняват
                              по принцип нямам идея от къде се купуват усилени носачи прожини и торсиони,А в Гладиатор е доста скъпо .ще поровя и ще видя,но със сигурност джанти при положение ,че съм с два комлекта алумин не виждам смисъл да ги сменям.Ккаквато и замяна да направя за 15 ки ,все ще съм на загуба.
                              Размера 31" си е ...31" без значение на каква джанта го слагаш.Това е размер на външния диаметър или 31" х2,54см. = 78,80см.
                              Тоест гума с размер 31" винаги /в идеалния случай, че някои производители пишат 31", а гумата се различава от точния размер/ ще е близо 79см.Разликата при монтаж на 15" или на 16" е само и единствено в балона /височината/ от борда на джантата до ръба на грайфера.Просто при 16" това разстояние е по-малко и съответно балона е по малък.Само, че...за офроуд изпълнения е по-добре да имаш по-голям балон, та затова и аз заложих на 15"...
                              Това с 365 широка гума не го причинявай на Тераното...То с тази по-слабичка предница, не е за такова издевателство...!
                              За сравнение 10,5"/което е широчината в размер 31х10,5" е равно точно на 267 широчина...Ти ми говориш за 10см. отгоре......бъги ли си го правил...
                              За разширението...Това с 38мм. на страна е твърде много.Така страшно много натоварваш окачването и при повечко каране офроуд ще има през месец ремонти и подмени!
                              Личното ми мнение е да бягам много далече от разширяване с фланци...просто съм виждал как джантата с гумата и фланеца нееднократно е изпреварвала доста джипки...
                              Та затова и залагам на сигурно...изхвърлени джанти и никакви междинни сглобки...еле пък от хАлумин...!
                              П.П. Тераното фабрично е с по-ниска предница от задницата...така, че баш ти е!
                              Поздрави!
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар


                              • От: NISSAN FOREVER...отново любимата марка-Терано 2- 2.7тди

                                Първоначално публикуван от eternityz Преглед на мнение
                                само бих добавил освен изброените от теб неща + ръчни хъбове + лед бар на покрива

                                Наистина ли от ръчните хъбове може да се очаква 1л надолу разход?
                                Аз говорих основно за повдигането и свързаните с него неща.То ако си говорим принципно за тунинг и шнорхел и ванти и...айде да не изброявам още, че списъка става дълъг.
                                Та...ограничаваме се само до лифтване и придружаващите го неща!
                                П.П.И да...особено в градски режим на каране, разликата при изключен преден мост е между 0,5 и 1л. надолу.При извънградско след като набере инерция джипа разликата става доста минимална, но все пак отново си я има!
                                П.П.П. Джантите не съм ги купувал от Вромос.Тогава никъде освен на едно място не намерих налични нови джанти с ЕТ0...Просто чукнах в чичко Гугъл и изкочиха.
                                Ценово по спомени бяха към 430-450лв. за чисто нова китайска дЖилязна джанта-цена за комплект!
                                До момента без забележки...не са мръднали!
                                Та пред дилемата 200лв. за китайски фланци/и то има само на 38мм., което е доста повече от това което ни трябва на нас/ и 430лв. за джанти...избрах сигурното!
                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X