Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

    Здравейте,
    След дълго проучване и четене най-накрая си подарих Range Rover P38 2.5 DHSE от '99 година. Автомобилът е познат на колегата dignatov, с който проведохме обстоен и много полезен разговор преди покупката, за което благодаря. Вече се убедих в твърдението, че тази марка и модел имат собствено мнение и собствен характер. Предполагам, че е необходимо новозакупилите този джип да се въоръжим с търпение преди да започнем да комуникираме на един език с автомобила. Ако трябва да съм честен, първите ми впечатление не бяха никак положителни. Свикнал съм с автомобили от високия клас, което е и причината да съм изключително критичен при сформирането на мнение и даването на оценка. След една седмица зад волана обаче, негативните усещания взеха да стават позитивни. Налага ми се да шофирам ежедневно в градски условия и съответно в началото това ставаше само в режим на окачването изобразен с линийка, в който режим тръгвах на опознавателна разходка из цялото купе на всеки един завой. Голямо люшкане, голямо размятане... От 2 дена го карам градско в магистрален режим и вече ми е в пъти по-приятно, въпреки малко по-твърдата возия. Дано това не е проблем за възглавниците. Както и да е...

    Отворих тази тема, защото отговорите на много въпроси някак ми убягват. Тук ще вмъкна това, че още преди покупката вече бях изчел повечето теми дискутирани във форума и ако съм пропуснал нещо, то моля да ме извините, а пък темата може би ще е полезна и на други нови собственици. По същество...

    1. Постоянно ще се налагат разни интервенции по джипа, къде за обслужване, къде за ремонт и искам ако е възможно да ми препоръчате майстор факир или сервиз в Пловдив (с четири колонен подемник заради окачването), където хората да разбират от Range Rover, а не тепърва да се учат на моята кола (тоя филм съм го гледал много пъти със старото ми A8, което бе с невиждания и нечуван 3.3 мотор). Сега например планувам да направя пълна профилактика на всичко що може, като например смяна на О пръстенчета на въздушното окачване, почистване на охладителната система, почистване на турбото, колекторите, а за някои неща може би ще ми трябва сервиз. Ако не бяха тея 130 км. дето ни делят, щях да ходя при колегата Митко или други колеги от София, но уви не става, така че моля за препоръки и координати в границите Пловдив.

    2. Още първият ден, от както купих колата тръгнах към гората в района на х.Здравец. Стигнах до Копривките и се отбих по доста черен, макар и полегат път. Реших, че не е необходимо да сменям на бавни скорости и след около 500м. ми излезна съобщение в message center-а че скоростната кутия е прегряла. В първият момент си викам, край това беше, но след консултация по телефона разбрах, че явно не е чак толкова страшно. Оставих я да се охлади на място и си продължих. От тогава не съм виждал това съобщение, но ми прави впечатление, че автоматикът започна да преритва леко при преминаване на по-висока предавка, което не е добър знак. Също така ми направи впечатление, че половината от радиаторчето на скоростната кутия е омаслено. Допускам, че след прегряването е възможно маслото да е загубило свойствата си или пък нивото му да е паднало заради теч в системата, което да е и причината за ритането. Въпросът е как да проверя нивото, при положение, че няма щека? Къде да ида да ми го сменят заедно с филтъра и какво точно масълце да купя. Всички марки, които са Dexron III ли стават?

    3. Нещото, което ме дразни най-много от всичко е ужасният шум от мотора в купето! Не мога да си чуя мислите вътре! Имам чувството, че не е нормално колата да работи толкова шумно, но мой приятел, който е карал 6 години такъв джип, твърди че всичко си е наред и че просто моделът на двигателя по принцип си е малко по-шумен. Обмислям да предприема действия по звукоизолация на коша отпред, какво ще кажете? В интерес на истината, когато преди 2 дена ходих да ми махнат катализатора, момчето от сервиза каза, че колата има вибрации и най-вероятно тампоните на двигателя са за смяна. Допускам, че е възможно от там да влизат вибрации в купето, което да е причината за шума вътре. Освен това имам чувството, че повдигачите чаткат повече от нормалното. Сложна и скъпа ли е процедурата по смяната им ако е необходимо? Някакви други идеи за намаляване шума и подобряване работата на мотора имате ли?

    4. Можете ли да ми препоръчате магазин в Пловдив от където да си пазарувам части на добри цени или най-разумният вариант е да ползвам английските интернет магазини и ибей? Ако е за едни филтри или нещо дребно не ми се разправя с доставки, стига разликата в цените да не е осезаема.

    5. Предстои ми смяна на двигателното масло, а защо не и на всички останали масла... Като най-евтин вариант май ще се спра на френско масло TOTAL 10W-40. Какво мислите по въпроса? Колата е на 250 000 км. и не знам дали не иска по-дебело масълце? Има ли смисъл да му цапна вътре разни добавки или е по-вероатно ефектът да е обратен?

    6. Вчера купих контактен спрей и си почистих дебитомера. Ефект не усетих да има, но понеже обичам да си глезя автомобилите, бях длъжен да си направя кефа Въпросът сега е има ли други компоненти, които е желателно да бъдат почистени по същия начин? Разни температурни датчици или други компоненти...?

    7. Така като гледам разхода на гориво и вървежа, май нещата със сигурност отиват към чипване на двигателя. В този ред на мисли, а и понеже всички знаем какво представлява чипосването, моля да ме ориентирате къде и при кой да го свърша това за по-сносна сума, защото 500 лв., каквато горе долу май беше цената в Терминатор център (или както се казваше) са много. Ако пък не мога да мина метър, то ще си го карам така. Здраве да е!

    8. След основно почистване на кожения салон и всичко останало, дойде време да си оправя и музиката. Колата е фабрично с Harman/Kardon, но говорителчетата на задните 2 врати за средните и високите честоти са се скъсали. Свалих ги и ги залепих със специално лепило подобно на Прома, което е временен вариант докато ги заменя с напълно здрави. По-интересната песен идва обаче от към багажника. Фабричната бас каса е свалена и на нейно място е монтиран усилвател за купешки бас (самата каса също липсва). Така и до ден днешен не мога да разбера кой и защо е направил тези манипулации. С всичко това исках да кажа, че търся ДА ЗАКУПЯ употребявана, заводска каса, с която да възвърна цялостно оригиналното озвучаване в автомобила. Тук ако никой няма предложение, вероятно ще потърся и по моргите да видя дали нямат нещичко за мен на добри пари, защото иначе отиваме отново на вариант с ибей. Хмм или пък като по-лесен вариант просто да ида и да купя една каса, която да я вържа към стъпалото за 2 минути и да си свирукам...


    За сега толкова! Ако се сетя още нещо ще продължа... Въпроси и питанки колкото щете...

    Поздрави от Пловдив,
    Коко
    Последно редактирано от lz1kka; 23-09-12, 17:56.

  • #2
    От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

    Поне една две снимки на "камиона" като за "старт" с въпросите!
    Land Rover Discovery:
    - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
    Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

    Коментар


    • #3
      От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

      Съгласих се! Ето ни тука демонстрирайки образцово паркиране. Още снимки като си получа отговорите, пък и ще се снимаме отново чак след баня.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo.jpg
Прегледи:1
Размер:139.4 КБ
ID:5411362

      Коментар


      • #4
        От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

        Първоначално публикуван от lz1kka Преглед на мнение
        ...
        Въпросът е как да проверя нивото, при положение, че няма щека...
        След 99г. автомата няма щека, но разбира се има заливна пробка. Та, през нея...
        Не ползвай за там "контактен спрей", че дебитомера е цифра. Има си спрей със съответното заглавие.

        Коментар


        • #5
          От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

          Не е шумна джипката колега.Аз имах такъв верно ръчка беше но си беше ок.Двигателя трябва да мърка .Да не би гумите да са МТ и от там да бучи......

          Коментар


          • #6
            От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

            Първоначално публикуван от stefan_top Преглед на мнение
            Не е шумна джипката колега.Аз имах такъв верно ръчка беше но си беше ок.Двигателя трябва да мърка .Да не би гумите да са МТ и от там да бучи......
            Не, бученето и изобщо шумовете идват от двигателя. При спускане по инерция няма проблеми. Пипна ли педала на газта или особено при тръгване от спряло положение с повече газ е все едно тръгва Икарус. Наистина ми прави впечатление, че в ниските обороти се усещат вибрации във волана и изобщо в купето. Не мога да кажа, че определена част от двигателя чука, трака, бучи, скърца или нещо подобно, сякаш не е наред, просто целия мотор е шумен. Единственото, което ми идва на акъл е или разбити тампони или разбити повдигачи.

            Относно автоматика... То хубаво има заливна пробка, ама как се работи с нея? Какво представлява? Как да проверя нивото на маслото?

            Коментар


            • #7
              От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

              Вибрации от 6 цилиндров мотор не би трябвало да има.Дразнещи звуци се появяват от обтегача на пистовия ремък.Тампоните на мотора ако не се лъжа са вакуумни та гледай какво слагаш.За скоросната кутия в Пловдив си имате добър майстор от този форум,ника му е ssspeed.

              Коментар


              • #8
                От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                Първоначално публикуван от lz1kka Преглед на мнение
                ... То хубаво има заливна пробка, ама как се работи с нея? Какво представлява? Как да проверя нивото на маслото?
                Пали се, изреждат се положенията на скоростния лост, връща се лоста на Р и на работещ двигател се отвива пробката - нивото трябва да е на долния ръб.

                Коментар


                • #9
                  От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                  Първоначално публикуван от lz1kka Преглед на мнение
                  Стигнах до Копривките и се отбих по доста черен, макар и полегат път. Реших, че не е необходимо да сменям на бавни скорости и след около 500м. ми излезна съобщение в message center-а че скоростната кутия е прегряла.
                  По този път движат постоянно леки автомобили, не е нормално автомата да загрява там.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                    Точно и аз това щях да кажа, там, по този път само за 500м да загрее...
                    Друго е, че май, тия кутии нямаха температурен датчик, а само на разпределителната кутия
                    и на дисплея е пишело "TRANSFER OVERHEAT", но това го пиша по спомен.
                    Последно редактирано от valdivladi; 24-09-12, 10:21. Причина: Правописни грешки
                    "Bis dat qui cito dat"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                      Първоначално публикуван от valdivladi Преглед на мнение
                      Точно и аз това щях да кажа, там, по този път само за 500м да загрее...
                      Друго е, че май, тия кутии нямаха температурен датчик, а само на разпределителната кутия
                      и на дисплея е пишело "TRANSFER OVERHEAD", но това го пиша по спомен.
                      Според мен кутията се натовари още по асвалтовия път между Пловдив и х.Здравец. По завоите нагоре за да карам с нормална скорост между 30 и 70 км./ч трябваше да държа автомобила почти през цялото време над 3000 оборота и някак пак не вървеше достатъчно. Съобщението, което ми излезна горе беше от сорта на "AUTOMATIC TRANSMISSION OVERHEAD". Щом така казвате вече няколко човека, приемаме че нещо не е наред. Първо от всичко сменям маслото за да видя ще има ли коренна промяна, а после на къде се засилвам?

                      Сега след като Andro 160 ми обясни как се проверява маслото, май от там ще започна. Нищо чудно да е пукнат радиатора на автоматика, от където да пада нивото и сега да е започнал да рита леко.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                        Първоначално публикуван от lz1kka Преглед на мнение
                        .... Съобщението, което ми излезна горе беше от сорта на "AUTOMATIC TRANSMISSION OVERHEAD". ....
                        Виж си маслото и пробвай пак, пак по спомен, заради ограничението на броя на символите(15бр.) на дисплея толкова дълго съобщение не може да бъде изписано...
                        А и скоростите се именуват "GEARBOX", знам го от личен опит - при мен надписът бе: "GEARBOX FAILED" .....
                        "Bis dat qui cito dat"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                          Май си прав, че беше GEARBOX. Помня също, че съобщението излизаше на два пъти, понеже не се събираше в реда. Със сигурност обаче беше свързано с автоматика. Ще проверя маслото и ще видим какво ще излезе.

                          За момента най-наложително ми е да получа съдействие в намирането на правилният човек в Пловдив, към който да мога да се обръщам за всякакви въпроси. Искам да направя цялостна инспекция на джипа за да ми е мирна главата.

                          Днес забелязах, че предният диференциал е доста омаслен и се притеснявам нивото на маслото да не е ниско. Сутрин не намирам течове под колата, но въпреки това искам да съм сигурен, че всичко е ок.

                          Днес се случи още нещо... Както споменах и в началото на темата, двигателят беше изключително шумен. Някъде в предната част на двигателя (не съм убеден, че е точно двигателя, понеже може да е я помпа, я нещо друго) се чуваше доста силно чаткане дори и на свободен. Казвам "беше", защото днес както си карах и изведнъж тракането намаля драстично, та дори изчезна От няколко часа насам колата сякаш работи доста по-тихо! Дано не е временно и дано е за добро... Сега основно се чува турбината, която звучи сякаш стърже леко, но се надявам след като я сваля заедно с колекторите и ги почистя, че нещата и там ще се променят към по-добро.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                            Първоначално публикуван от lz1kka Преглед на мнение
                            Днес се случи още нещо... Както споменах и в началото на темата, двигателят беше изключително шумен. Някъде в предната част на двигателя (не съм убеден, че е точно двигателя, понеже може да е я помпа, я нещо друго) се чуваше доста силно чаткане дори и на свободен. Казвам "беше", защото днес както си карах и изведнъж тракането намаля драстично, та дори изчезна От няколко часа насам колата сякаш работи доста по-тихо! Дано не е временно и дано е за добро... Сега основно се чува турбината, която звучи сякаш стърже леко, но се надявам след като я сваля заедно с колекторите и ги почистя, че нещата и там ще се променят към по-добро.
                            Не се залъгвай,не е като при децата,с времето да им минава.Да ти кажа,за тези всичките работи дето ги чуваш,трябва да имаш доста трениран слух.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Питанки СЛЕД покупка на Range Rover P38 2.5 DHSE

                              Повярвай ми, изобщо не се залъгвам! Всичките ми проблеми с предишната ми кола бяха свързани с чукане и тропане от мотора и смея да твърдя, че с опита станах по-голям специалист от специалистите! Разликата е че тогава след всичките отваряния на мотора, посещения в десетки сервизи, консултация с безброй хора и тъжно висене над мотора с часове, мислейки какво му е на хайвана, накрая успях да науча поне кое къде е, как работи и за какво служи. Сега отварям капака, виждам 6 цилиндров редови двигател на BMW, виждам казанче за това, казанче за онова, радиатор, перка, някви дружи джаджи и до там. Успявам горе долу да локализирам от къде идва тракането, но не успявам да назова нещото с правилното му наименование. Та както и да е... Убеден съм, че моторът днес цял ден работеше по-тихо. Като казвам по-тихо имам предвид в пъти по-тихо (пу, пу да не му уроки!). Ще разглеждаме многократно документациите, които любезно ми изпрати колегата Петракиев и ще се образоваме...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X