Обява

Свий
Няма добавени обяви.

WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

    Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
    Защо реле е в кавички.
    Ми щото реле означава, че котва задвижена от бобина чрез управляващо напрежение затваря някаква силова верига.
    В случая блока на мотора управлява перката/ите чрез ПВМ сигнал, но понеже през въпросния блок не може да тече голям ток, та затова през това "реле", демек усилвател някакъв.
    Паралелно реле не върши работа щото регулирането е плавно от 0 до 100 %.
    През релето към мотора тече сериозен ток, НО щом кламера става червен трябва да провериш и мотора/кабелите да не окъсяват.
    Като сложиш кламера тръгва ли перката?
    Най ме е страх от хора без мечти...

    Коментар


    • #47
      До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

      Мотора тръгва на мах.
      Не го знам реле ли е, друго ли е. Цял следобед чета американския форум. Викат му relay. На релетата дето са горе в кутията при бушоните пак им викат relay.
      Това нещо(да го наречем) изкарвало не повече от три години. Нормално горяло всяка година. В по-северните щати и Канада много не им пука защото и без него проблем с температурата няма. Долу в по-топлите обаче е абсолютен хит да правят дупка в пластмасата под фара за да го сменят по-лесно. Така и се охлаждало по-добре. Някой търсят причината да гори толкова често в не доброто му охлаждане.
      Петте тънки жички които скъсах са степените с които върти ел мотора.
      Пробвах да го снимам, ама е много миниатюрно и не става.

      Коментар


      • #48
        До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

        Мойта работа без виско муфа май няма да стане.
        Сложих релето, ел вентилатора тръгва като пусна климатика.
        Без муфа и с пуснат климатик, температурата не минава средата.
        Обаче като е изключен климатика, температурата на двигателя стига до 110градуса(повече не съм го насилвал) а вентилатора не тръгва. Ако включваше на 100 щеше да е супер ама .... не ще.
        На горния маркуч от радиатора има пробка за обезвъздушаване.
        Мисля как да и бучна термо датчик който да управлява просто реле.

        Коментар


        • #49
          До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

          Да не ти е повреден и датчика за температура на антифриза.
          Може да дава грешни данни на блока на мотора.
          Не е умрял тотално, щото щеше да запише грешка(най-вероятно).
          От друга страна този датчик е доста важен за работата на мотора, щеше да забележиш ако не е наред.
          Най ме е страх от хора без мечти...

          Коментар


          • #50
            До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

            Датчика за температура на антифриза. Де да знам.
            Ако е каталясъл няма ли стрелката на таблото да показва грешно.
            Мотора бачка перфектно и студен и топъл. Миналата седмица нямаше грешки. По-точно има една за датчика за налягане на маслото. Уреда за налягане на маслото почна да показва малко повече налягане. Ама тва няма връзка.
            Направо съм изумен на тоя голям мотор колко малко охлаждане му трябва.

            Коментар


            • #51
              До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

              Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
              Ако е каталясъл няма ли стрелката на таблото да показва грешно.

              Ще показва грешно. Но ако е 10 градуса грешката няма да разбереш.
              Трябва да разбереш на колко градуса трябва да почне да се върти перката.

              Ако не ти се върти перката без климатик с мотор на 110 градуса, все трябва да има причина.
              Най ме е страх от хора без мечти...

              Коментар


              • #52
                До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
                Трябва да разбереш на колко градуса трябва да почне да се върти перката.
                Трябва. Ама как, като ел вентилатора на никой не му работи.
                В джипфорум прочетох де що има тема за вентилатора - такава информация не видях.

                Коментар


                • #53
                  До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                  Голди, можеш ли да напишеш десет цифрения сериен номер на релето на Bosch.

                  Коментар


                  • #54
                    До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                    Не намерих инфо на колко градуса трябва да ти тръгва перката, но има инфо, че до 124 градуса на антифриза се приема за нормална температура от блока на мотора. От 127 до 132 градуса се приема за горещо и над 132 - за критично положение. Това е за бензинови осмаци.
                    Може и да е нормално на 110 градуса да не ти тръгва перката.

                    Има начин да го провериш без да си прегряваш мотора. Първо на стаина температура мериш съпротивлението на датчика. После на загрял мотор. Трябва да няколко десетки килоома, като с нарастване на температурата съпротивлението намалява. Каква е идеята: ако на 20градуса е 15килоома, а на 90 градуса 10 килоома, слагаш на мястото на датчика едно съпротивление примерно 8 киоома и гледаш дали тръгва перката. Ако не - 7 киоома.
                    Най ме е страх от хора без мечти...

                    Коментар


                    • #55
                      До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                      Това да го лъжа със съпротивление е идея. Обаче освен да разбера дали включва или не включва на критична температура, друго нищо няма да направя. За мен беше важно да разбера дали при липса на виско муфа, ел вентилатора може да поддържа оптимална работна температура на двигателя. Оптималната работна температура е 95-100градуса. До 120град. може да е нормално да загрее, но мине ли стрелката средата на скалата (100град.) това е сигурен признак че нещо с охлаждането не е в ред.

                      Според теб, като ги гледаш тия схеми, дали вентилатора има някакво управление вътре в корпуса, или си е най-обикновено електрическо моторче.
                      Ако има управление, не мога да сложа реле в паралел.

                      Коментар


                      • #56
                        До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                        99% съм сигурен, че е прост ел. мотор. Всичките му управления и релета са извън него.

                        Аз не разбрах какво ти пречи виското. Не че не може без нея: има модели без виско и ел. мотор, а са с хидравлична перка с плавно управление от 0% до 100%. Но там алгоритъма за управление е друг, блока на мотора знае , че няма виско.
                        Най ме е страх от хора без мечти...

                        Коментар


                        • #57
                          До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                          И аз това знам. След фейс-лифта 2003, 4.7 няма виско перка на водната помпа, и компютъра на двигателя управлява ел. вентилатора така че да поддържа оптимална работна температура от 100градуса. Вентилатора и релето са със същия сериен номер както старите, само управляващия блок на двигателя е друг.

                          Виското ми пречи не толкова защото е шумно, колкото защото товари двигателя. С него двигателя се развърта като дизелов. Няма ряз.

                          Слагам на двата дебели кабела преди управляващото реле, едно обикновенно реле което се управлява от температурен датчик, пък да видим какво ще се получи.
                          Местото за температурния датчик си го има. Само градусите ON/OFF трябва да налучкам.

                          Коментар


                          • #58
                            До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                            А кои години се слага хидравлична перка?
                            Най ме е страх от хора без мечти...

                            Коментар


                            • #59
                              До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                              Не съм чувал за хидравлична перка.

                              Коментар


                              • #60
                                До: WJ схема на ел. инсталация, ел. вентилатор на радиатор, климатична инсталация

                                Ами перката се движи от хидравличната помпа на кормилото.
                                Същия се ползва и при 2,7 CRD.

                                The hydraulic fan (Fig. 1) used on vehicles
                                equipped the 4.7L engine, replaces both the electric
                                fan and the engine driven mechanical fan. The
                                hydraulic cooling fan is integral to the fan shroud
                                and is located between the radiator and the engine.
                                The power steering pump supplies the hydraulic
                                fluid and pressure to rotate the cooling fan blade,
                                while the electrical part of the fan is controlled by
                                the JTEC.
                                Най ме е страх от хора без мечти...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X