Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

    Уф, тая КС-1970 е голяма щуротия - не защото е много тъпа, грешна или нещо такова, ами щото нарочно никъде нищо не е обяснено. Тя че е тъпа и грешна - всеки разбира в един момент-

    Първо КС1970 има само линейни координати, т.е. всичко е в метри, не в градуси. По нея може да отчиташ дължини. Т.е. това е една проекция на България върху една повърхнина, която после е разгъната.

    Понеже земята е крива, а българия огромна държава, то кривината на земята за цяла България ще се натрупа като грешка в дължините, ако се използва само един лист. Затова има 4 листа. Естествено, истинската причина е друга, но понеже е смешна в наши дни, да не я коментираме.

    Та, самата КС1970 се състои от четири листа, наречени непоследователно с нечетни цифри. Всеки лист представлява конична проекция на четирите "ъгъла" на България.

    Листовете се застъпват, т.е. една и съща точка може да бъде на два листа.

    Всеки лист нарочно е завъртян леко в различна посока спрямо севера. Т.е. мрежите им имат различно завъртане.

    Ако мястото е далече от собствения му лист се натрупват повече грешки. Абе не ми се обясняват глупости, които на практика не са полезни. Понякога от цялото това усложнение някой може да поспечели някой лев.

    Общо взето на нормалния човек сблъсъка му се състои точно в тези имотни регистри (даже не знам как се наричат). Ако човек има работа с карти - това е вече друг сблъсък (например моят). Геодезистите пък си имат доста по-весел сблъсък тая КС.

    Просто трябвада се избягва. Даже си мисля, че философски погледнато, разясняването й е вредно, защото увеличава използваемостта и приложимостта й. Знам ли?

    Коментар


    • #47
      До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

      Това трябва да свърши работа за зоните, ако и да не е супер прецизно.

      https://htftp.offroad-bulgaria.com/t...K3579_Zone.gdb

      А тук е по-грубо:
      https://htftp.offroad-bulgaria.com/t..._1970_zone.jpg
      "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
      http://ftp.domainbg.com/tuono

      Коментар


      • #48
        До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

        Благодаря Туоно,

        Единственото което не личи по картата е кои зони се припокриват /по мнението на упорит/ -
        "Листовете се застъпват, т.е. една и съща точка може да бъде на два листа."

        А тези крадрати по картата отразяват ли се по някакъв начин на координатите по х и у или на номера на имота или са само за "вътрешна употреба" ?

        Коментар


        • #49
          До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

          Когато ти дават координатите те са в една зона. Наистина съм имал обекти, които са едновременно в двете зони, то и тогава се приема да се работи в една зона и нещата си идват на мястото. Не, че ви интересува, но искам да спомена нещо. Въпреки обърквацията с координатните системи в България цялата ни кадастрална система и всичко свързано с координати е доста по-добра от много европейски държави, Франция например.
          "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
          http://ftp.domainbg.com/tuono

          Коментар


          • #50
            До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

            Tuono, това с GDB файла е добра идея.
            Качвам нов, прецизиран според 5-хилядната разграфка.

            Номерацията на зоните е на кръст:
            Код:
            3 | 7
            --+--
            9 | 5
            Тъпото е, че докато другите се чудят как да се оправят, ние се чудим как да си попречим - това е била целта на тая КС1970.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #51
              До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

              Първоначално публикуван от ynopum Преглед на мнение
              Уф, тая КС-1970 е голяма щуротия ....
              ...Понякога от цялото това усложнение някой може да поспечели някой лев.

              Общо взето на нормалния човек сблъсъка му се състои точно в тези имотни регистри (даже не знам как се наричат). Ако човек има работа с карти - това е вече друг сблъсък (например моят). Геодезистите пък си имат доста по-весел сблъсък тая КС.

              Просто трябвада се избягва. Даже си мисля, че философски погледнато, разясняването й е вредно, защото увеличава използваемостта и приложимостта й. Знам ли?
              Абсолютно си прав. Поддържането на тая с-ма май е единствено за пари - колкото по-неразбираемо толкова повече клиенти. Иначе ако е разбираемо, ще станат прекалено много разбирачите. Най-добре се прави бизнес като има мъгла по въпроса. Тая КС е перфектна за тази цел. Да не говорим че по скиците на имотите ъгловите точки на парцелите не ми е ясно защо трябва да имат само номера без координати. Ясно е че някой някъде я има тази информация, но въпросът е защо не излиза със скиците. Не ми е ясно кой от кого, какво крие. Все пак това е обществено достъпна информация, а не частна или още повече секретна.
              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

              Коментар


              • #52
                До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

                Отдавна фирмите издават скиците с координати по ъглите, не само номера. За съжаление се крият трансформационните параметри и от тук може да се спечелят някакви пари, но е факт, че има пиратски програми. 1970 г. е измислена преди да се родят повечето от нас и в тогавашната обстановка е имало смисъл да бъде секретна, завъртяна и какво ли още не. Затова нека не съдим толкова хората, били преди нас. Имало е защо, направили са го и толкова. По онова време не всички са били тъпи парчета комунисти, които само са взимали допълнение към заплатите за секретност. Имало е и много кадърни и умни хора, които са ни оставили отлично свършена работа. Ако щете вярвайте, но скоро измервах с лазер едно разстояние от 3.5 км в 01.00 през ноща меджу две триангулачни точки. Та тези точки са поставени около 1950-1955 година, измервани са с тогавашната техника, изчислявани са с 9 значни математични таблици и са получили някакви координати. Разстоянието, което аз измерих в 21 век с лазер се различаваше с 1-2 см (сантиметра) от това, което съм изчислил от техните координати. 3.5 километра с такава разлика!!! Евала на хората през 1950 г. За разлика от нас днес, те са правили всичко със сърце и разум, без да бързат. Сега ние всичко правим за пари и нищо повече. Но това е друга тема...
                "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
                http://ftp.domainbg.com/tuono

                Коментар


                • #53
                  До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

                  Ето и моята версия относно зонирането на "1970г."
                  http://www.geodesy-bg.net/OTHERS/K-1970.swf
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #54
                    До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

                    Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                    Ето и моята версия относно зонирането на "1970г."
                    http://www.geodesy-bg.net/OTHERS/K-1970.swf
                    Много ти е дебела линията!

                    Имаш ли го този лист с разграфката добре сканиран? Че аз имам един, дето е:
                    1. Некадърно отпечатан - бледи цветове с леко разминаване.
                    2. некадърно залепен - под ъгъл да парчетата - не е бил на един лист, а на два, лепени по средата.
                    3. Добре сканиран на рол-скенер, т.е. на едно парче. Даже пари съм давал за сканирането.
                    4. "Тежи" 45 МВ.

                    Опитах се да го калибрирам, но това залепяне под ъгъл просто му разказва играта, и трябва да го режа, и после да нагласям парчетата.. а не си струва - много - по-добре да изкарам контурите на листовете върху някоя GPS-карта.

                    Коментар


                    • #55
                      До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ

                      По принцип този т.нар. "сборен лист" е отпчатан на две половини. Скановете с които раполагам са на два доста амортизирани листа - криви, леко прокъсани на места, писано е върху тях и подобни дефекти.
                      Така или иначе, предвид това колко дълбока е кашата в контакта между зоните, ми се струва безсмислено да се търсят точните им граници.
                      Поздрави.


                      П.П.
                      Линията е дебела и черна за да навява чувство на траур и тъга относно погребаните трансформационни параметри!
                      Георги Тонев

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X