До: GPS НАВИГАТОР 750 НАМИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПАРЦЕЛ
Уф, тая КС-1970 е голяма щуротия - не защото е много тъпа, грешна или нещо такова, ами щото нарочно никъде нищо не е обяснено. Тя че е тъпа и грешна - всеки разбира в един момент-
Първо КС1970 има само линейни координати, т.е. всичко е в метри, не в градуси. По нея може да отчиташ дължини. Т.е. това е една проекция на България върху една повърхнина, която после е разгъната.
Понеже земята е крива, а българия огромна държава, то кривината на земята за цяла България ще се натрупа като грешка в дължините, ако се използва само един лист. Затова има 4 листа. Естествено, истинската причина е друга, но понеже е смешна в наши дни, да не я коментираме.
Та, самата КС1970 се състои от четири листа, наречени непоследователно с нечетни цифри. Всеки лист представлява конична проекция на четирите "ъгъла" на България.
Листовете се застъпват, т.е. една и съща точка може да бъде на два листа.
Всеки лист нарочно е завъртян леко в различна посока спрямо севера. Т.е. мрежите им имат различно завъртане.
Ако мястото е далече от собствения му лист се натрупват повече грешки. Абе не ми се обясняват глупости, които на практика не са полезни. Понякога от цялото това усложнение някой може да поспечели някой лев.
Общо взето на нормалния човек сблъсъка му се състои точно в тези имотни регистри (даже не знам как се наричат). Ако човек има работа с карти - това е вече друг сблъсък (например моят). Геодезистите пък си имат доста по-весел сблъсък тая КС.
Просто трябвада се избягва. Даже си мисля, че философски погледнато, разясняването й е вредно, защото увеличава използваемостта и приложимостта й. Знам ли?
Уф, тая КС-1970 е голяма щуротия - не защото е много тъпа, грешна или нещо такова, ами щото нарочно никъде нищо не е обяснено. Тя че е тъпа и грешна - всеки разбира в един момент-
Първо КС1970 има само линейни координати, т.е. всичко е в метри, не в градуси. По нея може да отчиташ дължини. Т.е. това е една проекция на България върху една повърхнина, която после е разгъната.
Понеже земята е крива, а българия огромна държава, то кривината на земята за цяла България ще се натрупа като грешка в дължините, ако се използва само един лист. Затова има 4 листа. Естествено, истинската причина е друга, но понеже е смешна в наши дни, да не я коментираме.
Та, самата КС1970 се състои от четири листа, наречени непоследователно с нечетни цифри. Всеки лист представлява конична проекция на четирите "ъгъла" на България.
Листовете се застъпват, т.е. една и съща точка може да бъде на два листа.
Всеки лист нарочно е завъртян леко в различна посока спрямо севера. Т.е. мрежите им имат различно завъртане.
Ако мястото е далече от собствения му лист се натрупват повече грешки. Абе не ми се обясняват глупости, които на практика не са полезни. Понякога от цялото това усложнение някой може да поспечели някой лев.
Общо взето на нормалния човек сблъсъка му се състои точно в тези имотни регистри (даже не знам как се наричат). Ако човек има работа с карти - това е вече друг сблъсък (например моят). Геодезистите пък си имат доста по-весел сблъсък тая КС.
Просто трябвада се избягва. Даже си мисля, че философски погледнато, разясняването й е вредно, защото увеличава използваемостта и приложимостта й. Знам ли?
Коментар