Обява

Свий
Няма добавени обяви.

X, Y координати/Трансформиране от 1970

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

    Ъ?
    Триангулачни точки няма в IDM файловете. Схема на пътищата...
    Лично на мен са ми безинтересни.
    Георги Тонев

    Коментар


    • #77
      До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

      Здравейте,
      Vector и Танасе, може ли да се разчитa че пътищата доколкото ги има, са по точно отразени от тези в растерните карти и за тези които са генерирани с "туристически" тип GPS в определени карти. И второ - дали относително са запазени точността на точките и линните в тези файлове.
      След координиране в WGS84, ще си дойде ли всичко на място??
      Няма отговор дали .IDM файловете се отварят с друг софтуер.
      Поздрави
      Последно редактирано от tabak; 02-10-09, 07:11.

      Коментар


      • #78
        До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

        Мога да ти отговоря за землищата с които работим ние. Преполагам че IDM са правени от същия източник. На землищните планове полските пътища почти никога не отговарят на действителността. В най-добрия случаи съвпадат с тези от картите 1:5000.
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • #79
          До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

          IDM файловете всъщност са орязани КВС-та - специализирани карти, които отразяват информация за границите на имотите и собствеността върху тях. Те не съдържат каквато и да е топографска информация, т.е. не могат да служат за ориентиране.
          Точките и линиите относително са съвсем точни (в рамките на точността на КВСто). Тоест може съвсем смело да се отчитат площи и разстояния, с малко повече желание тези файлове могат да се координират към к.с. 1970г и вече да служат дори за трасиране на имотни граници.
          Но още веднъж да подчертая, не стават за ориентиране по тях. Това, което виждаш по тях като пътища по начало е отразено чрез геодезически способи и теоритично би трябвало да са точни. Работата е там че това са предимно селскостопански пътища, които често изчезват с времето или се променят.
          Георги Тонев

          Коментар


          • #80
            До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

            DhV и Vector,
            Благодаря за отговора, но замедлски земи се намират и по край I, II, III клаас пътища, а може би и по край магистрали. И ако са точно отразени, биха могли да бъдат използвани в създаването на карта на пътищата за части от територията на страната.

            Привет

            Коментар


            • #81
              До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

              Карта на пътищата се прави най-добре по сателитни снимки, точно това, което правя аз от няколко месеца вече. Най-добрата основа за целта са снимките от SPOT-5, въпреки че са малко стари от 4-5 години.

              Землищните планове не стават за целта. Въпреки че би трябвало те да са най-точните източници, в България това не е така - поредният абсурд. Дори и имотите на главните пътища на много места не отговарят на действителното положение на пътя.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • #82
                До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                За двадесет години, май създадохме четвъртото практическо измерение - абсурдната информация. Тя се приема за вярна и само тези, които са я създавали се "кефят" на постиженията си и цъкат с език и благоволеят, като тримата глупаци защо другите нации са далече преди нас( не би трябвало в тези карти да бъде отразявана никакви друга информация освен землищни граници). Не знам дали се повтарям, но живеем в страна на абсурдите .
                Последно редактирано от tabak; 03-10-09, 23:28.

                Коментар


                • #83
                  До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                  Въпросът е доста комплексен. Вината не може да се хвърли само в една посока. Както и да е...

                  АГЕНЦИЯТА ПО ГЕОДЕЗИЯ КАРТОГРАФИЯ И КАДАСТЪР И НАПИ ЗАПОЧВАТ СПЕШНО КАДАСТРАЛНО ЗАСНЕМАНЕ НА РЕПУБЛИКАНСКИТЕ ПЪТИЩА

                  19.05.2009 г.

                  Изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър инж. Цветен Боев и изпълнителният директор на НАПИ инж. Янко Янков се договориха днес да се започне кадастрално заснемане на републиканските пътищата.

                  Договорът се сключи във връзка със спешната необходимост от кадастрално заснемане на републиканската пътна мрежа, както и поради големия брой разминавания между парцеларните планове по техническите проекти и кадастралната карта на България. Отстраняване на разминаванията в картите и плановете е от ключово значение за качеството на пътните проекти, особено когато те са част от оперативните програми на ЕС.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #84
                    До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                    Е.. и какво от това. Vector ако имаш информация за напредъка от срещата - сподели я.
                    Или ще чакаме до 19.05.2019 г. да се завърши това заснимане. През това време ще се ползва безплатно предоставяната информация от сателитните снимки.
                    Агенцията по кадастър да обяви това, като официално виждане и стратегия, че такива като мен да не задават тъпи въпроси.

                    Коментар


                    • #85
                      До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                      tabak, идея си нямаш за това какъв обем работа е това и какво финансиране изисква.
                      Когато нещата опират до засегнати финансови интереси на граждани и държавни структури, спорове около имотни граници, обезщетения, мътни регулации и съдебни дела, нещата не могат да станат в миг. Ще те разочаровам, но дори когато това заснемане бъде факт, едва ли ще имаш достъп до него.
                      Държавата не е задължена да ти предоставя свободно картна информация. Ако имаш нужда - правиш си поръчка при определени условия, възлагаш такава поръчка, сам си правиш картирането, ако ли не... ползваш каквото ти попадне.
                      Георги Тонев

                      Коментар


                      • #86
                        До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                        Vector съгласен съм с теб, ние българите сме винаги по специални и различни от другите нации. Свободната информация се предоставя не от български , а от чуждестранни организации и сайтове, които нямат никакви финансови интереси в Б-я и при това е може би по-точна ?
                        Последно редактирано от tabak; 04-10-09, 00:22.

                        Коментар


                        • #87
                          До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                          Добри, лоши... такова ни е културно-историческото наследство. Пак казвам причината за това е страааашно комплексна, няма смисъл да спамим темата.
                          Моля те, прави разлика между видовете информация!
                          Ако десет метра са нещо нормално като позициониране по сателитната снимка, цифровите модели, които се изработват за нуждите на кадастъра са точни под 20см. Те обслужват интересите на крайните потрбители - собствениците, там всеки съмнителен квадратен метър е повод за съдебен спор. В случая проблема с неточните имоти на пътищата се дължи на редица причини.
                          Даже бих бил възмутен държавата да дава пари за сателитни картинки, пък същевременно да няма една свястна болница в тази република.
                          Това вече си стопроцентов спам.
                          Последно редактирано от VECTOR; 04-10-09, 00:50.
                          Георги Тонев

                          Коментар


                          • #88
                            До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                            Vector вече може да се възмущаваш:
                            http://www.mzh.government.bg/NewsRea...oryId=3&lmid=0
                            http://news.expert.bg/n261394/

                            П.П Това със сателитните снимки, май че министерството на земеделието го прави всяка година. Интересно защо ? Не съм спедиалист и затова питам.
                            Последно редактирано от tabak; 04-10-09, 09:01.

                            Коментар


                            • #89
                              До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                              Като писах да се използват сателитни снимки за картографиране, имах предвид за GPS приложения. За геодезически цели не може да става дума. Ако трябва основа за някакво проектиране, друг вариант няма, освен да се направи актуално геодезическо заснемане.

                              Ние проектираме трасета за оптика, и проблема с имотните граници е огромен. От една страна, трасето трябва да попада точно в границите на определени (пътни) имоти, иначе няма да бъде одобрено. От друга страна, имота е изместен (примерно) с 20 метра във гората... проекта трябва да е на това място, а после изпълнителят копае на съвсем друго място... Накрая екзекутивния чертеж не отговаря на проектния и влиза в чужд имот... и опираме до малоумна изтерична лелка в някоя агенция... месеци или години протакане, преправяне по 10 пъти на планове.... това е накратко.

                              Така че, дори и да се заснеме точно всичко на място, накрая пак трябва всичко да е "съгласувано" с действащия в момента неверен кадастър.
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар


                              • #90
                                До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                                Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                                Vector вече може да се възмущаваш:
                                http://www.mzh.government.bg/NewsRea...oryId=3&lmid=0
                                http://news.expert.bg/n261394/

                                П.П Това със сателитните снимки, май че министерството на земеделието го прави всяка година. Интересно защо ? Не съм спедиалист и затова питам.
                                Tabak, разбирам вроденото ти любопитство, но в случая ми се струва че нещо си обиден на геодезическата колегия и държавните структури които се занимават с картографиране.
                                Повярвай ми, аз имам много по-голямо основание от теб да недоволствам, защото като активно практикуващ, ежедневно се сблъсквам с идиотски казуси и неуредици. За разлика от теб, аз виждам по-надълбоко проблема и ми е ясно, че нещата не могат да се решат само с ентусиазъм и пари.
                                Както и да е, линковете, които си дал касаят субсидирането в земеделието. И отново си горовим за съвсем ориентировъчна точност. Естествено че министврството на земеделието не възлага "заснемането" всяка година. Това е правено веднъж и то не са правени сателитни снимки, а орто-фото планове - фотограметричен метод (снимки от самолет).
                                Работата е там, че в България с фотограметрия се занимават единици фирми, съответно са похарчени много пари отново за картинки. Същите картинки (само че сателитни) могат да се купят за по-малко пари. Тук проблема е отново комплексен - опира до картографски проекции и методи на работа, така че е могло тези (фотограметрични) снимки да се ползват и за други цели. Т.е. с един куршум - заек и половина, но така и не се получи.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X