Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фирми-нарицателни търговски наименования?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
    Neoprenе знаете ли какво е? Не е фирма, но е нарицателно и няма нищо общо с първата асоциация.
    Сега погледнах в българската Вики-пълни глупости...
    А-а-а-а, това ме подсетѝ за "Уиндсърф" - регистрирана търговска марка, довела по едно време до официално наричане на спорта "бордсейлинг". После нещо им отменили регистрациите и патентите, сега май пак си му викат уиндсърфинг.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #77
      Сега ако някой каже от къде идва думата вулгарен. Както и английската дума bugger..
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Какво означава bugger, fagot?

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Fagot = сноп, връзка, faggot = педразянин, освен педразин фагот значи и едно много яко ястие; bugger има вулгарно значение на содомит, хайлазин доста се ползва както руското бля* като паразитна дума, другите значения на бъгър са тъпи и не се ползват ))
        Последно редактирано от BatGeorgeone; 15-10-20, 18:42.

    • #78
      Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
      Сега ако някой каже от къде идва думата вулгарен. Както и английската дума bugger..
      Не бРъкай с пръст ти в раната на нацьоналната ни гордост, ибо и тъз тема ша стани кат онъз.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        И аз за тази тема се сетих.

    • #79
      Някога, кога бях малък и ходех с гуменки и китайски кецове, при нас нямаше маратонки, ми имаше "ходачки". Само за някои, разбира се. Никаква идея нямам от къде се е взело

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        На мой приятел леля му се е изселила в Италия, връща се в Бг, вземам я от летището и я закарвам до Пловдив /Белащица/ Тя ме пита от къде мв България съм купила тези готини гуминетки.

      • Stbd
        Stbd коментира
        Редактиране на коментар
        Гуменките са по 35 - 80 евро, между другото. Българските са много хубави.

    • #80
      Папараци идвало от име на персонаж от филма Долче Вита на Фелини. Сега го научих от телевизията.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Сериозно ли сега го научаваш?
        Не знам как е малкото име, но Папараци е фамилията на фотограф който дебне звездите за да ги снима с нещо скандално.
        Прави папарашки снимки демек

    • #81
      Как мислите?
      Флобер и флоберка можем ли да ги споменем в тази тема?

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Как така без барутен заряд? Има възпламенител при периферен удар и какво изгар, за да се образуват газове с високо налягане, за да полети куршума напред?

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Иницииращият заряд (изгаря).

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Няма отделно барутен заряд, капсулният заряд дава начална сила на куршума, така го разбирам аз. Съответно - при дълга цев - има малко шум и малко огън в сравнение с истинските оръжия.

    • #82
      Като чета сега за болгарки и фенове, за друго нещо се сещам... Като излязоха едно време големите ъглошлайфи Елтос, тук по нашия край им викаха ракети. Спомените ми са отпреди 40ина години някъде и баща ми и колегите му бяха професионалисти /в смисъл, по професия работеха и с такива машини/ и им викаха само ракета. Ъглошлайф и ъглошлифовална машина като терминология чух за пръв път от един учител в УПК. Сега някой път по инерция като кажа ракета и някои млади колеги ако има наоколо почват да се чудят и аз требе да се обяснявам.
      Интересно - ползва ли се някъде у нас все още това наименование?

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        И аз съм го чувал като малък, Мислех си, че името идва от искрите, които образува диска при досег с желязо.

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Всички около 70-те и нагоре (доколкото са артисали) си му казват така. Същите преди 40-50 години са били на по 20-30 и тогава наистина масово това беше думата.
        За нашето поколение (от 60-те) думата е флекс. Ъглошлайф малко превзето и по комсомолски звучи.

      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        От малък го зная като ъглошлайф, доста по-късно чух "флекс" и ми беше интересно какво му е гъвкавото на ъглошлайфа.

    • #83
      ПП
      Между другото, ракети, болгарки, дрелки, флексове, рендета, циркуляри, та и прахосмукачки и какво ли не - Елтос те са от '90-те (някъде началото), преди това бяха Елпром Ловеч.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #84
        Насякъде си му казваха ракета , флекс чувал сам дори и “певица” , напоследък почти навсякъде просто шлайф

        А защо е ъглошлаф
        088455338две
        "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
        Джамбазов 2010г..

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          За разлика от прав шлайф - дискът се върти в равнина, която е под ъгъл (90градуса) оста на машината.

      • #85
        Забележката по-горе за Елпром-Елтос е съвсем навременна и основателна, разбира се.
        Наименованието флекс го чух доста по-късно - някъде в казармата, но пък се употребява и сега. Предполагам, тогава вече доста хора бяха ходили по Либия, Сирия и т.н. и там така или иначе са употребявали нещо по-международно звучащо - от типа на фейн/флекс и после са го прехвърлили тука. Иначе аз в гаража още имам два-три диска Flex от ония години.

        Сега, нещо друго. На официал сайта им ги има тия снимки. Това по средата не съм го виждал никога на живо. Правилно ли е според вас?

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:history-picture-eltos.jpg
Прегледи:209
Размер:130.4 КБ
ID:6658840

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Добре бе Коле, последно - глупост ли е безопасността (със съответните си правила), или не!? Щот (в случая с джипката и дЕтето) си изредил сума мерки и мероприятия по безопасност, които сам си предприел, а сякаш едновременно искаш да кажеш, че не било правилно така.

        • rosen_offroad
          rosen_offroad коментира
          Редактиране на коментар
          Коле аз познавам човек дето си сложил на флекса циркулярен диск ей така да нареже 2-3 дръве за печката и като се оплита кабела и си реже китката

          После му я пришиват и 3 години ходене по мъките докато почне по малко по малко да я движи тази лява ръка.

          Ръцете са си твои

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Именно-ръцете са си мои. Дисковете които съм стопил нямат чет, и все още съм с всичките си пръсти, всички си функционират коректно.
          Когато заварявам нещо инцидентно-не ползвам маска. При по-дълго заваряване нама как-ползвам.
          И ред други примери показващи, че когато си професионалист в дадена област знаеш кое е опасно и кое не. Какви мерки трябва да се вземат за да се предпазиш от реалните опасности.

          Вярно е, че стават и инциденти даже и на най-големите професионалисти, но аз поне поемам риска, засега успешно.

      • #86
        Днес се сетих за нещо , не знам дали не е казвано по-нагоре в темата .
        Дрегер - фирмата производител на тестери за алкохол е Dräger .
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #87
          Някой каза ли по горе Мегeр = мегаомметър а фирмата си е Megger
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #88
            Мегер го виждаме още в пост 31.
            Ама докато сме по тоците - да кажем Бергман, бергманови тръби.

            Коментар


            • #89
              Грамофон Куче марка

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                На края на статията е това което аз имам предвид когато казвам кучА марка.
                Демек-марката е неизвестна, кучА му работа...

                Или поне винги този израз съм го възприемал по този начин-"куча" е прилагателно, а не името на марката.

            • #90
              Магирус, една такава стълба, разтегателна. Не намирам снимка в нета...
              Виден столичен ихтиолог

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X