Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фирми-нарицателни търговски наименования?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Нагоре в темата са писани елка и мобифон, но това не са фирми, или марки станали нарицателни, това са думи нарочно мислени (неологизми) за съответните неща, за да не се ползват чуждици (въпреки, че и двете се основават на чуждици) - електронен калкулатор и мобилен телефон.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • Kozzzec
      Kozzzec коментира
      Редактиране на коментар
      И двете са марки.

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Не са. Мобифон даже не се и приближава, а елка се ползваше като марка, но в обратна последователност - нарицателното се ползваше като собствено (аналогично на пералня Перла например).

    • Kozzzec
      Kozzzec коментира
      Редактиране на коментар
      Разбрах...

  • #47
    И драсни-пали-клечица не е успяло да се наложи...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #48
      Браво, хубава тема и добре че я подновихте.
      Италианецът Кардано е оставил името си задълго в историята.
      Пол Дековил /има и фирма/ е измислил теснолинеен железен път от готови елементи релса-траверс - на първо време за малки вагонетки на ръка, междурелсие 40 сантима. После става 50, 60 както и за механична тяга и дълго време теснолинейните жп пътища са носили името дековилка. Особено заводските такива и рудничните. Вече е почти забравено.
      Дарак - мисля че навремето е френска маш. фирма която е правила и автомобили. Специално в България тая дума ще живее поне още две-три десетилетия
      Батоза - така са викали навремето на вършачките у нас и в някои съседни страни.Не помня точно, но също мисля че беше маш фирма, отдавна вече забравена.
      На днешно време фибран и ондулин станаха нарицателни за продукти от различни производители.

      Коментар


      • #49
        Някой си МакАдам още се среща по българските пътища...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #50
          Хахаа, за инж. Макадам - пътен строител и предприемач - първо се сетих ама го оставих някой от печените офроудъри да го спомене

          Айде аз ще спомена Чичко Рудолф. Дизел.

          Чичко Круп също е нарицателен в много направления.
          Последно редактирано от jordanov sv; 11-10-20, 14:01.

          Коментар


          • #51
            Нескафе - нарицателно за всякакъв вид разтворимо кафе.

            Коментар


            • Bogoljub Gagic
              Bogoljub Gagic коментира
              Редактиране на коментар
              Споменато е по-горе.

          • #52
            Сещам се за популярния сред тенекеджиЙте авто-кит. "Китосвам, праЯ гипсов модел Фместо калник, без кит нистаа, мумче, бегай у "Корекомо" да купиш две банки!"
            Най-скъпият и търсен "кит" беше Lesonal на AkzoNobel. Но думата е дошла отнякъде?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Кит-комплект за поправка.
              На ламарини, на яхти, на зъби, на каквото се сетиш
              Обаче откъде идва-де'а знам...
              Това вече спада към етимологията.

            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              сигурно от английски

              https://img2.pngio.com/basic-repair-...ng-850_600.png

          • #53
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:$_7.jpg
Прегледи:228
Размер:3.9 КБ
ID:6655842

            Това е точно от кит (онуй, дето се маже), лого на фирмата-проезводител (от ebay), ама нищо не мога да намеря за него - излизат "китове" с пяна за бърза поправка на гуми, за заличаване на пукнатини в стъкла, за изправяне на вдлъбнатини от градушка и т.н.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #54
              В Сицилия и другаде из Италия казват "файн" или "фейн" на ъглошлайфа, или нещо като ъглошлайф. Идва от Fein. Tрябва да е конкурентната марка на Flex.

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Много сериозна марка е, работил съм с такива машини, страшно корави са. Що тормоз виждаха, колко дискове са стопили, и най-честите повреди бяха скъсан кабел-като падне ламарината за бойлера върху кабела и го срязва.
                Следващата по честота повреда беше износени четки. Ама то си е нормално де.
                Силно препоръчвам, ако някой има нужда от наистина корава машина.

            • #55
              Fein са изобретили ръчната бормашина и май някои други ръчни електроинструменти. Символ на високо качество и надежност ползвано основно в индустрията. Имам такова осцилиращо тяхно устройство, над 12години не мога да го спра и все едно е ново. Да не говорим че тежи почти няколко пъти повече от китайските му събратя по конкуренция и е със 5-6м кабел от ново.

              https://fein.com/de_de/
              Последно редактирано от D-MAX; 12-10-20, 11:53.
              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

              Коментар


              • alexalex69
                alexalex69 коментира
                Редактиране на коментар
                Имам прахосмукачки Файн и Керхер , правени са в един завод .

            • #56
              Бяха споменати няколко храни и напитки напред в темата, та да добавим.
              Не знам си кой по ред лорд Сандвич отдавна да е забравен, ако не е имал късмет да бъде комарджия и за да не плющи картите с мазни ръце си е поръчвал пържолата да му я поднасят инсталирана между две препечени филии хляб.
              За хамбургерите има няколко теории /вкл- и някой си занаятчия-фирмаджия или работници-преселници/ но все пак произходът е от Хамбург и за сплескано кюфте с малко лук в разрязана питка говорим.
              Майонезата и тя с няколко легенди я свързват, но все от град Майон и все за разбити жълтъци в растително масло /Зехтин в оригинала/ сол и пиперец става въпрос.

              П.п. В грешка съм. Лордът и без сандвичите пак вямаше да е забравен. Същият е бил на много висша позиция и редовно е финансирал кептън Кук. Той пък взел, че кръстил едни острови на него...

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                За хамбургера има още една теория-Ham на английски е шунка. Нататък се сещаш.

            • #57
              Fadroma не видях, сякаш, ама може и да бъркам ...

              Коментар


              • #58
                Жакузи
                Велкро
                Термос
                Цепелин

                Кольо коментира
                За хамбургера има още една теория-Ham на английски е шунка.
                В САЩ съкращението "бургер" идва доста по-късно, около Втората Световна, което значи че хамбургера не произлиза от "хам".


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1983152_0a7b3fd7.jpg
Прегледи:199
Размер:112.8 КБ
ID:6656124


                Коментар


                • #59
                  Не е по темата, защото е на името на човек - Сандвич
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #60
                    Амии, не че нещо, ама Джон Мантегю едва ли го знаят и 100 българи например /и аз дори не го знам, добре че даде линк да му прочета името/ докато какво е сандвич знаят и тия в детската градина. Сандвичът си е сандвич и е кръстен там на титлата на оня вагабонтин, ся - имение ли е, област ли е, юридическо лице ли е да казват специалистите. Най-важно е че това е наименование което може да се види на всяка витрина, свободно и без ограничение върху марката. Същото е и с майонеза /даже и на реклами я въртят, хаха/ и с хамбургера.... Докато споменатите някъде напред Коняк, Ксерокс, Фадрома, Джип, хората могат да си ги ползват за щяло и нещяло, ама етикет с такова име - само на определен продукт, с изискванията му там според зависи.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X