Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фирми-нарицателни търговски наименования?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Като почнахте за сандвичи, да споменем и:
    - лимузина - от Лимузен, област във Франция, или правели големи файтони и каляски тамошните "каросеристи" или особени гюруци;
    - седан - франсетата твърдят, че е вид каросерия правена в град Седан, на границата с Белгия, тезата им е много оспорвана и има и други версиЙ - че идва от старата римска седалка-носилка с по един роб-носач отпред и отзад... само дето римляните по принцип никога не са сядали, лежали са и легнали са се хранели;
    - "Кадилак" е кръстен на основателя на "града на моторите" Детройт.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #62
      Доктор- обръщение към тези,които ни лекуват.
      Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
      ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

      Коментар


      • #63
        Това ме подсети-"госпожа/господин" от обръщение към човек се превърнаха в заместители на думата "учител".

        Дивотия, ама какво да правиш.
        Аз ако бях учител-първата ми задача щеше да е да отуча децата да използват тези думи извън правилната им употреба.
        Ама то и учителите ни такива-даскали...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Ми не, не мисля.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Твое право. Но то си е до вътрешно усещане, как го разбираш.
          Думата е стара, излязла от книжовния речник, и няма точно опредеделен смисъл.
          Има де-означава си точно учител, но казано по този начин-може да има и друго значение. А именно това-другото е въпрос на вътрешни интерпретации.
          Моите са за леко подигравателно определение за човек който иначе е сравнително ограничен в знанията си, въпреки, че знаняита му са доста повече от тези на които преподава
          Последно редактирано от Кольо; 14-10-20, 21:57.

        • бат'Марто
          бат'Марто коментира
          Редактиране на коментар
          Е, преди беше молядругарка...Същата работа.хм, Гагич ме преварил по-долу...

      • #64
        Господин Господинов не е несрещано име.

        Коментар


        • #65
          Първоначално публикуван от ognqn Преглед на мнение
          Доктор- обръщение към тези,които ни лекуват.

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Това ме подсети-"госпожа/господин" от обръщение към човек се превърнаха в заместители на думата "учител".

          Дивотия, ама какво да правиш.
          Аз ако бях учител-първата ми задача щеше да е да отуча децата да използват тези думи извън правилната им употреба.
          Ама то и учителите ни такива-даскали...
          Че те си завършват медицина с титлата "доктор по медицина" (не "доктор на медцинските науки") ?
          В Италия например "дотОре" са всички адвокати. Във Франция са "метр" ("маестро") и зъвршват с "maitrise" (нашенската "магистратура" след "бакалавърската" степен), у нас ... Бузи-и-ины-ы-ыч, куда изчез ?... аптекарите са "магистър-фармацевти"....

          Кольо, ти на детска градина в славен Златен Татов век ходил ли си?
          "А-а-а-а-а-аа, сега ще те оба-а-а-адя на ДРУГАРКАТА, затова, че не си...!"
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            И тогава го имаше това разбира се, но сякаш в по-малка степен.
            Сега учениците не познават думата "учител". Масово се кара на обръщенията.

            Относно доктор-тоеа е научна титла. А професията си е "лекар" Обръщението разбира се е "докторе", защото така е по етикет, но професията си е лекар.
            На село лекарите са семейство, и когато са на работа-в "болницата" се обръщат един към друг с "докторе", Вечер на масата и в леглото не врвам да се "докторосват"...

        • #66
          Кольо коментира
          Днес, 20:19
          И тогава го имаше това разбира се, но сякаш в по-малка степен.
          Сега учениците не познават думата "учител". Масово се кара на обръщенията.

          Относно доктор-тоеа е научна титла. А професията си е "лекар" Обръщението разбира се е "докторе", защото така е по етикет, но професията си е лекар.
          "Доктор на науките" е научната титла и е по определени науки. Има и "д.м.н." наравно с "д.т.н.", "д.ю.н.", "д.и.н." и т.н.
          По традиция (да не говорим, че учат повече от другите студенти, поне като години) завършват медицина като "доктори".
          Щото и инженер (не "инжИнер" по форумному) означава изобретател, ама не всички инженери изобретяват нещо, а па инжИнерите хептен... освен някой бълбукатор...
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Абе като ученик имах правописен речник, доста старо издание, с особен шрифт, който не се ползваше вече през 80-те, и почти съм сигурен, че там си беше с "И". Обаче от много години не съм го виждал този речник, загубил се е някъде, иначе щях да проверя и да го снимам.
            Отделно английската дума, дето бай Бого не я признава за нищо.

          • Kozzzec
            Kozzzec коментира
            Редактиране на коментар
            Английската дума енжинер...

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Спорим за втората гласна в думата.

        • #67
          Кольо коментира
          Днес, 20:43
          Не се излагам бе. Вие се излагате като блеете в тон със стадото.
          На теб ли да обяснявам за етимологията...
          Освен ако някакъв нов език си открил.
          "El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha", за този си чувал, нали? Па даже си го и чел поне отчасти.
          От латински идва: Думата „инженер“ произлиза от латинските корени "ingeniare („измислям, изобретявам“) и „ingenium“ – („интелигентност, умение“)
          Гении били инГенерите...
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Аз изхождам от английския начин за изписване на думата, но латинския е по-древен, та може твоето магаре да е по-мъжко
            А за (х)идалгото от Ла манча съм чел два или три пъти книгата. То и доста други съм ги препрочитал по няколко пъти де, от мързел. Мързеше ме да ида до библиотеката, и препрочитах каквото имам налично.
            С течение на времето открих, че колкото е по-дебела книгата-толкова по интересна е. Обаче поне след второто прочитане, поне за мен. Щото първото става на един дъх(образно, няма как 700 страници да се прочетат на един дъх), и де разбрал, де не...

        • #68
          Кольо коментира
          Днес, 20:58
          Аз изхождам от английския начин за изписване на думата, но латинския е по-древен, та може твоето магаре да е по-мъжко
          Английският е развален френски (демек още по-развален латински). Но пък го водят от групата на "германските езици" за заблуда на противника. Джеръм К. Джеръм някъде беше констатирал, че английският правопис е създаден за да маскира напълно произношението на думите.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            В това отношение френският е постигнал съвършенство, та ще да е дошъл след английския, който пък след италианския.

        • #69
          Думата Каска от къде идва?

          Пожарникарите преди време?
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #70
            Който завърши Право не е адвокат.Същото и със завършилите Медицина.
            А дано се включи някой лекар.
            Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
            ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

            Коментар


            • #71
              Първоначално публикуван от ognqn Преглед на мнение
              Който завърши Право не е адвокат.Същото и със завършилите Медицина.
              А дано се включи някой лекар.
              Правилно. Може да е съдия, прокурор, юрисконсулт.
              Докато всеки завършил медицина, дори да продава лекарства, гордо изтипосва на визитката си "Dr.med."
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • ognqn
                ognqn коментира
                Редактиране на коментар
                Мисля че завършват Обща медицина.След това се учи доста още.Учи се и за Специалност.
                И пак,ако се включи някой завършил.,.
                Но в духа на темата:
                Мансарда,произлизало от фамилията на Архитект,който пригодил таван за живеене..
                И Хулиган- било фамилия и станало нароцателно.Срешнах го в нета като информация.

              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Hooligan си е фамилия.
                Човек реално съществувал, с нестандартни виждания за обществения ред.
                Не мога да намеря какво точ1но беше, че името му е станало нарицателно за невъзпитан скандалджия, но по спомен беше нещо по-встрани.
                Във всеки случай-човек несъгласен с нещо, който изказва мнението си на висок тон.

            • #72
              Добричлии (варненските перничани) викат на тръбния ключ мокс...Дали има фирма Mox? Питах Гогата, нищо не излезе...
              Виден столичен ихтиолог

              Коментар


              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Марто, тука се объркА, варненци са добричките перничани и варна е пристанище на Добрич, просто да знаеш вече

              • plamenpe
                plamenpe коментира
                Редактиране на коментар
                Добричкия регион , след ПСВ остава в Румънско до 1940г.Може в румънският език, да са се позвали тези френски термини и да са останали и до днес.Май в Добричко и до днес казват на зегерката сигуранца.

              • davc
                davc коментира
                Редактиране на коментар
                Пристанище на Шумен е все-пак (Варна).

            • #73
              Neoprenе знаете ли какво е? Не е фирма, но е нарицателно и няма нищо общо с първата асоциация.
              Сега погледнах в българската Вики-пълни глупости...
              Виден столичен ихтиолог

              Коментар


              • Пенчо
                Пенчо коментира
                Редактиране на коментар
                не е ли това:
                https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D...80%D0%B5%D0%BD

              • бат'Марто
                бат'Марто коментира
                Редактиране на коментар
                Не е, дописах.Хлоропренов каучук е, не е черен.Черен става ,като му туриш сАжда. Иначе изглежда като локум-кремави опудрени с талк парченца.

            • #74
              Канон на монголски е ксероск на български. Така пише в интернет.

              Коментар


              • #75
                s_s1 коментира
                Днес, 09:45
                Имаме си тема за "шапламент":
                https://offroad-bulgaria.com/forum/%...B5%D0%BD%D1%82
                Първоначално публикуван от knaufd4 Преглед на мнение
                До: ТРЯБВА МИ ШАПЛАМЕНТ?????

                а и ако всички сте монтиори аз сам заваршил медицина и не сам длайен да знам вашите за мен сл имена така че
                Майце да пролази!
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • davc
                  davc коментира
                  Редактиране на коментар
                  Абе, този ако е завършил медицина, аз съм кацал на луната...

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X