Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За българите студенти от Другата България-Бесарабия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За българите студенти от Другата България-Бесарабия

    Отварям тази тема с ясната цел всеки Бесарабски Български студент дошъл в България да може да потърси тук нужната му помощ!
    Ще си позволя да цитирам учасник в един Украински форум

    Децата пристигнаха късно вечерта, навън валеше и никой не ги чакаше. Автобусът, с който са пътували от Украйна, се беше счупил и 50 км до Варна са пътували без спирачки, а и след това и другия автобус, с който трябвало да пристигнат в София от Варна, им е направил проблем, като в Шумен са преместили децата в друг. Автобусът пристигна със закъснение и през цялото време нямаше никава връзка с децата (никой си нямаше мобилен телефон). Пристигнаха в София към 10 вечерта. София наистина ги посрещна само с вятър и дъжд. Когато пасажерите започнаха да излизат от автобуса, не ни напряви голям труд да намерим тези, които пристигат в София за пръв път. Видяхме двайсетина изплашени погледа и разбрахме кои са те. Никой не ги чакаше. Някакъв човек имаше на гарата, който ни каза, че трябвало да пътуват до накакъв департамент. Било Департамент за усъвършенстване на учители. Разбрахме от него, че имало места за тях. Никой не знаеше къде и какъв е този Департамент, но накрая, след 100 обаждания по различни места, успяхме да ги качим в 7 таксита и да ги изпратим до там. Изслушахме доста неща от таксиджиите, поради тежките куфари на новопристигналите студенти, а и самите те също (това, предполагам, беше един от първите им разговори в България. Какво ли не се наслушаха?! това го разбрахме после.) А и самите деца ни гледаха някак странно и изплашено, чудейки се какви сме ние, че ги качваме на такси и ги пращаме кой знае къде. Пиша го, защото съвсем случайно тогава се оказахме там. И не мога да си представя какво щяха да правят те с огромите си куфари онази нощ.
    __________________

    Знам че тук има много хора които с радост ще им помогнат

  • #2
    До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

    Бесарабските студенти , които всяkа година идват да учат в България наистина не винаги намират подкрепата от когото и да било в България. местните институции по скоро им създават проблеми , отколкото помагат ...рядко се намират тези, които могат да ги насочат в необходимото направление, да им помогнат с регистрациите, с общежитието , с курсове по бългаски език , които напоследък бяха отменени от министерство на образованието... ,със записването в универитета и така нататък. нашите бесарабски студенти от по-горните курсове обикновенно се навиват да им помогант, но няма опредлена организация на нещата, всичко става хаотично ...
    Последно редактирано от terpang; 16-10-08, 16:20.

    Коментар


    • #3
      До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

      Някога това правеше Младежката организация на ВМРО. Сега я няма, няма кой да направи нищо.

      Коментар


      • #4
        До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

        Един единствен път за 3 години посещаване на обекти в различна фаза на строеж, видях група младежи да си вършат работата от сутрин до вечер, без, кафенца офлянкване и обеден сън. Говореха с леко странен диалект, оказа са , че са Българи от Украйна, които са се върнали в България.
        Не можех да им се нагледам.
        От години не бях виждала някой да работи с мерак и хъс.
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • #5
          До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

          Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
          Един единствен път за 3 години посещаване на обекти в различна фаза на строеж, видях група младежи да си вършат работата от сутрин до вечер, без, кафенца офлянкване и обеден сън. Говореха с леко странен диалект, оказа са , че са Българи от Украйна, които са се върнали в България.
          Не можех да им се нагледам.
          От години не бях виждала някой да работи с мерак и хъс.
          Това е една от причините Трябва да помогнеме на тези млади Българи да се адаптират (оцелеят) по лесно в България

          Коментар


          • #6
            До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

            Благодаря Недялко, Мария и на другите!

            от голямо значение е моралната подкрепа и много важно за тамошните българи да ни казвате и в България "българи", а не "руснаци"!!!
            Аз лично обичам и руснаци и украинци... но са ме възпитали в семейството с чувството, че съм българка
            Обаче когато дойдох да уча в България, започнаха да ми викат "рускиня", това е от невежеството разбира се... но не ми беше приятно определено всеки път да доказвам, че съм българка и да не ми вярват ))

            Днес попаднах на интересен материал във вестник Монитор.. касаещ Болградската Гимназия, дано това, което са планирали да го изпълнят

            Помагаме на Болградската гимназия
            Правителството предоставя допълнителни финансови средства в размер на 252 674 лева по бюджета на Министерството на образованието и науката, съобщи правителствената информационна служба вчера. Те са за подготовката и провеждането на тържественото отбелязване на 150-ата годишнина от създаването на Болградската гимназия "Г. С. Раковски" в Украйна. Средствата се осигуряват чрез преструктуриране на централния бюджет за 2008 г., като 200 000 лева са за сметка на целевите разходи, предвидени за официална помощ за развитие, а останалите - по функция "Образование". За 2009 г. за изпълнението на проявите, свързани с отбелязването на 150-ата годишнина на Болградската гимназия, ще бъдат предвидени още 165 800 лева.

            http://www.monitor.bg/bulgaria/artic...id=20&eid=1500
            Поздрави за новата тема!

            Коментар


            • #7
              До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

              Здравейте на всички! Не можах да се въздържа да не напиша едно БЛАГОДАРЯ, защото никога досега не съм чувала за нещо подобно - не само в България, но и в Украйна, и въобще. "Една лястовичка пролет не прави", но все пак е зарадвала много сърца.
              Въпреки че от 6 години живея в България и имам всичките права на български гражданин, все пак се чувствам съпричастна към това, което става в Бесарабия и ми е малко тъжно, защото май няма да се връщам скоро там.
              Но се надявам, че и аз един ден да ще мога да направя нещо реално и истинско за българите там. Завърших гимназията в Болград и ми беше много приятно, когато четох всичко, което беше написано за родния град, за селата и за Бесарабия като цяло. С огромно уважение се отнасям към хората, организирали цялото това пътуване, защото днес повечето са толкова увлечени от проблемите и плановете си, че забрявят за някои важни неща (и аз така ).

              Коментар


              • #8
                До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                Хелга, AJNA, Гриша/terpang/, добре дошли!
                Доведете тук приятели и познати.
                Скоро ще стане една година откакто се зароди идеята за експедиции до местата населени с Българи.
                Логично беше първите пътувания и контакти да са с най-близките и най-многобройните бесарабски Българи.
                Скоро ще организираме среща с момчетата и момичетата като вас.
                С живеещи в България хора от вашия край.
                Целите са ясни - да контактуваме и да си помагаме.
                Да се опитаме да променим някои неща, които с годините са възприемани за даденост.
                Отношението към вас, трудностите с езика, с адаптацията, с администрацията и т.н.
                Всичко е ново и за нас. Заедно ще успеем.
                Поздрави за смелостта и патриотизма, Българи!

                Коментар


                • #9
                  До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                  Първоначално публикуван от nedialko dimitrov Преглед на мнение
                  Отварям тази тема с ясната цел всеки Бесарабски Български студент дошъл в България да може да потърси тук нужната му помощ!
                  __________________

                  Знам че тук има много хора които с радост ще им помогнат
                  Подкрепям идеята и имам едно предложение.
                  Когато някой от споменатите по-горе студенти има някакъв проблем за решаване и се е свързал с някого от нас, нека колегата да уведомява тук останалите, за да можем да откликнем, според сферата, в която сме заети и мястото, където живеем и работим.
                  Тъй като най-често инициативите възникват в София, предлагам някой колега от Столицата да съдейства при създаване на списък с данните на колеги, желаещи да се включат в реализирането на този проект, както и за бъдещата му координация.

                  Не знам доколко точно успях да се изразя, но се надявам да сте ме разбрали.

                  ПП. Поздрави и добре дошли във форума на новоприсъединилите се колеги.
                  proud founder of Anna Veith fan club Bulgaria
                  NISSAN Terrano II R20 2.7 TDi [A1 Rh+]
                  Заедно в борбата срещу злокачествените мозъчни тумори

                  Коментар


                  • #10
                    До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                    Първоначално публикуван от nickbochev Преглед на мнение
                    Подкрепям идеята и имам едно предложение.
                    Когато някой от споменатите по-горе студенти има някакъв проблем за решаване и се е свързал с някого от нас, нека колегата да уведомява тук останалите, за да можем да откликнем, според сферата, в която сме заети и мястото, където живеем и работим.
                    Тъй като най-често инициативите възникват в София, предлагам някой колега от Столицата да съдейства при създаване на списък с данните на колеги, желаещи да се включат в реализирането на този проект, както и за бъдещата му координация.

                    Не знам доколко точно успях да се изразя, но се надявам да сте ме разбрали.

                    ПП. Поздрави и добре дошли във форума на новоприсъединилите се колеги.
                    Идеята е и самите студенти да пишат в тази тема

                    Коментар


                    • #11
                      До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                      Към студентите и не само те от Голямата България, определението "другата" нещо не ми допада (България е една), имам молба да споделят какво знаят по следните въпроси: (1) етимология и значение на названието на страната в която са се родили - "Украйна", (2) история, произход и символика на държавното знаме и герб на Украйна.

                      В рубриката "Наука и образование" разискваме темата "Произход на националното ни знаме", където ще се радваме да получим отговори на горните въпроси. Заповядайте и вие в дискусията!

                      Коментар


                      • #12
                        До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                        Първоначално публикуван от nickbochev Преглед на мнение

                        Тъй като най-често инициативите възникват в София, предлагам някой колега от Столицата да съдейства при създаване на списък с данните на колеги, желаещи да се включат в реализирането на този проект, както и за бъдещата му координация.

                        .
                        Съгласен !
                        Да правим списък.
                        Много от студентите не учат в София. Така че можем да започнем да събираме списък на колеги, които искат да съдействат, също както и къде работят и има ли при тях място за работа на студенти.
                        Би трябвало да обсъдим, публичен ли е този списък ?
                        От една страна това би окуражило студентите, относно възможностите, които порталът www.offroad-bulgaria.com им предоставя за намиране на допълнителна работа.
                        От друга страна, някои данни за фирмите могат да бъдат поверителни, а и част от колегите не биха искали да обременяват Офродърския си имидж с професионални данни.
                        Освен това, в определени случаи бихме могли да поръчителстваме за някой студент, относно приемането му на работа.
                        Студентите или кандидат студените, пък биха могли да ни зарадват с есета на свободна тематика, обвързани с българското в родния край и България. Има толкова много за научаване около Голяма България.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                          Понеже имам някакъв опит с тия хора, та ...
                          Работата - работа, тя е въпрос за после. Най-тежко им е през първата година, после като правило се социализират. Тогава и може да се интересуват от работа. Зависи кой при какви условия е тук. Някои получават стипендии, някои не.
                          А преди това им се стоварва културологичния шок, проблемите с разликата в подготовката между софийските елитни гимназии и тамошното селско училище, равнодушието на преподавателите, трудностите с материала и езика, и най - лошото - че за тукашния буклук са руснаци. И понякога да убедиш някого че тоя човек е 300 пъти повече българин от него, струва много избити зъби. Съвсем буквално. Не ми пука какво ще каже прокуратурата, поради давност.
                          Така че, това което им е нужно са разбира се пари, но още по-важно е да им се създаде социално и духовно убежище. Всичко друго е второстепенно.

                          Коментар


                          • #14
                            До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                            Баба ми на 99 години все още на въпроса - имали някаква работа да се свърши - отговаряше - Работа има ама Хора няма.....
                            Бих се радвала да помогна в битката с културният шок...
                            С радост бих обменила думи и песни със студенти учещи във Варна, или помогнала със навигация - ако транспортът им за някъде в страната има прехвърляне от едно на друго возило ...
                            По въпроса с работата, ако му се удава на човека и има нужното търпение винаги съм готова да обуча хора и да работим заедно - при декоративните мазилки работа постоянно има, ако си държиш на качеството и не спират да те търсят и нови клиенти и старите, като им се наложи. Затова е нужно търпението - не всеки го има, но пък от опит глава не боли, ако не става - здраве да е .
                            Ако се получи по-голяма група - мисля, че лесно може да се уреди сбирки да се провеждат в читалището във Владиславово - което периодично е домакин на фолклорни изяви с гости и от Украйна.
                            Мария Стоева
                            052 56 43 55
                            0889 82 51 87
                            Skype iai-bg
                            e-mail iairam@abv.bg
                            И за онагледяване на евентуалната бъдеща работа.
                            адрес на сайт: http://iai-bg.net

                            дано не ми пострада имиджът
                            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                            Коментар


                            • #15
                              До: За българите студенти от Другата България-Бесарабия

                              Колеги,аз също бих помогнал с каквото е по силите ми.От другият месец, предполагам ще мога да съдействам за намиране на работа на тези български студенти.Нека обаче пишат кой къде учи,за да можем да им помогнем евентуално и в самите университети.
                              08седемшест5едно513четири

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X