Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От щракането до...фотографията!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: От щракането до...фотографията!

    Тайничко се кефя на хубавите снимки не само в тази тема. Отскоро съм горд собственик на по- голяма щракалка и правя първи стъпки в шахмата с нея. Някой би ли ми обяснил какво се случва тук и как да не го правя занапред?
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0068.jpg
Прегледи:1
Размер:173.2 КБ
ID:5605884
    Canon EOS 1100D, обектив EF-S 18-55 mm, IS II. Снимано е през единично стъкло, без светкавица.
    Със старата сапунерка SONY W15 не съм имал подобни попадения. Имам вече и снимки, отрязани наполовина... Тааааа, така.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • От: От щракането до...фотографията!

      Конкретно за тази снимка - възможно е зад теб да е имало флуоресцентно осветление опресняващо се с честота която е съвпаднала със скоростта на затвора или нещо подобно, и отразена в стъклото. Но е малко прекалено отсечено за да е това. Възможно е и да имаш проблеми с огледалото (особено при наполовина отрязаните снимки). Пусни още проблемни. Особено наполовина черните. При свален обектив погледни главното огледало (можеш да го повдигнеш нежно, на пружинка е), и виж дали зад него не е провиснало едно второ по-малко огледалце.
      Последно редактирано от Goblin; 20-08-14, 16:18.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • От: От щракането до...фотографията!

        Конкретно снимки на пейзажите с мъглата, залезите с морето и езерата ми харесаха много!
        На ново колело 3 за 7 месеца 2422 км,Общо на трите колела 16678 км.

        Коментар


        • От: От щракането до...фотографията!

          Първоначално публикуван от s1m3on Преглед на мнение
          Конкретно снимки на пейзажите с мъглата, залезите с морето и езерата ми харесаха много!
          Благодаря, радвам се, че са ти харесали
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • От: От щракането до...фотографията!

            Снимките са много хубави. И по миналогодишни спомени тазгодишните ти са много по-добри. Дали някой по-качествен обектив не стои зад това или е само от фотографа и по-големия му опит?

            Коментар


            • От: От щракането до...фотографията!

              Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
              Снимките са много хубави. И по миналогодишни спомени тазгодишните ти са много по-добри. Дали някой по-качествен обектив не стои зад това или е само от фотографа и по-големия му опит?
              Ами със сигурност има по-качествен обектив, но и опита си казва своето при всички случаи.
              Радвам се, че от страничен наблюдател се установява някакъв напредък.Точно това беше и идеята ми с тази моя галерия, като я кръстих не случайно..."От щракането до...фотографията".
              Искрено се надявам да съм се доближил поне мъничко към второто...
              П.П. Не виждам твои пътеписи...какво става, няма ли да ни зарадваш с нещо готино и освежаващо...
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • От: От щракането до...фотографията!

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Конкретно за тази снимка - възможно е зад теб да е имало флуоресцентно осветление опресняващо се с честота която е съвпаднала със скоростта на затвора или нещо подобно, и отразена в стъклото. Но е малко прекалено отсечено за да е това. Възможно е и да имаш проблеми с огледалото (особено при наполовина отрязаните снимки). Пусни още проблемни. Особено наполовина черните. При свален обектив погледни главното огледало (можеш да го повдигнеш нежно, на пружинка е), и виж дали зад него не е провиснало едно второ по-малко огледалце.
                Осветлението в залата не съм го заглеждал, но ме съмнява да е флуоресцентно. Залата зад мен е пълна със скъпи картини, а доколкото знам, на такива места осветлението е само с обикновена, нажежаема жичка. Дори за снимките през прозореца се пазарих сериозно с една разпоредителка и трябваше многократно да обещая, че няма да ползувам светкавица. Наполовина черните съм ги изтрил благодарение на първосигнално, редакторско вдъхновение и с цел освобождаване на място. Ще продължа да щракам и ще докладвам при нови проблеми. За сега ме е страх да бърникам при огледалцата, поне не и докато макината е в гаранция.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • От: От щракането до...фотографията!

                  Щом е в гаранция - снимката в гаранционния отдел. Ако е от апарата ще се случи пак.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • От: От щракането до...фотографията!

                    Днес вече не издържах и взех новата придобивка/D7100/ с мен на работа, та да започна да се запознавам с устройството и особеностите на новото тяло.Все още имам някои разногласия с него относно автофокуса, но...ето няколко кадъра като първи опит.





                    А залеза след работа беше невероятен...





                    П.П.За разлика от старото тяло/D5100/, това има много повече настройки и възможности и макар на пръв поглед да изглежда сходно със сигурност ще мине някакъв период на опознаване и донастройване, докато започнат да се получават сносни от техническа страна кадри.
                    Имам и въпрос към по-запознатите.Като разгледах опциите и режимите на AF-а при това тяло има възможност за фокусиране на т.нар. срещуположна точка.В този режим доколкото разбирам като си избера една точка за фокусиране и тялото фукасира и в още една точка-срещуположно.Това означава ли при снимане примерно на пейзаж, че в този режим може да се получава по-добър фокус по целия кадър? Тоест вместо една централна точка и омекването от нея към краищата на кадъра, като се снима с тези две противоположни точки, поне според моята логика излиза, че би трябвало да има повече фокус по кадъра...
                    Не ми остана време днес да го изпробвам, а и времето не беше най-подходящото/направо след работа умрях от студ , че и дъжд ме заваля...
                    Ще се радвам да давате по някой и друг съвет относно техническото изпълнение на снимките, докато успея да настроя машинката според моите нужди!
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • От: От щракането до...фотографията!

                      @lubashki777 Къде е това?Дъбово,Мъглиж?>..
                      Колкото по божествено красиво е нещо,толкова по безбожно скъпо е...

                      Коментар


                      • От: От щракането до...фотографията!

                        Добри са си кадрите. Аз на първите бих им позатворил блендата още малко.

                        Що се отнася до това:
                        Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                        Това означава ли при снимане примерно на пейзаж, че в този режим може да се получава по-добър фокус по целия кадър? Тоест вместо една централна точка и омекването от нея към краищата на кадъра, като се снима с тези две противоположни точки, поне според моята логика излиза, че би трябвало да има повече фокус по кадъра...
                        знаеш що е то DOF/ДРИП и как се руча "Повече фокус" няма откъде да дойде, особено ако обектите в двата противоположни края са на различни разстояния от теб... освен ако те не са далеч, а в средата имаш нещо по-близко, което да излъже AF.
                        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                        Коментар


                        • От: От щракането до...фотографията!

                          Първоначално публикуван от acid rain Преглед на мнение
                          @lubashki777 Къде е това?Дъбово,Мъглиж?>..
                          Това е по пътя Ст. Загора-Казанлък в отсечката след Тулово
                          П.П.Всъщност на първата снимка, това което се вижда в дясно под планината си е Мъглиж...
                          Поздрави!
                          Последно редактирано от lubashki777; 24-09-14, 06:46.
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • От: От щракането до...фотографията!

                            Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                            Добри са си кадрите. Аз на първите бих им позатворил блендата още малко.

                            Що се отнася до това:

                            знаеш що е то DOF/ДРИП и как се руча "Повече фокус" няма откъде да дойде, особено ако обектите в двата противоположни края са на различни разстояния от теб... освен ако те не са далеч, а в средата имаш нещо по-близко, което да излъже AF.
                            Поправка, поиграх си посред нощите с тази опция и всъщност не е това за което си мислех първоначално.Поради факта, че има 51af точки за фокусиране и понякога е трудно да снимаш два обекта на различно фокусно разстояние бързо...т.е. докато преместиш точката на фокусиране при този брой точки и момента може да свърши, та въпросната опция е с едно натискане на бутона да те прехвърля на срещуположната страна на точките/разбира се там си я до нагласяш по-фино, но става по-бързо/...и така не се губи време да местиш със селектора през целия визьор.
                            Вълнението ми от досега с това дългоочаквано тяло е голямо и едва ли не си помислих, че са вкарали някаква извънземна технология , да прави няколко фокусни точки едновременно...
                            По отношение на блендата...ами снимах на 7.1, защото D5100 в този диапазон му е оптималния момент.Ще трябва да се поровя из нета да видя колко му дават на това тяло, но колкото и да е...разликата нагоре ще е малка/според мен около 8 или 9 / и след това до около 11 вече ще намаля лекичко качеството, а нагоре ще намаля качеството повечко...
                            Пробите и практиката с това тяло ще ми покажат кои са оптималните стойности/на d5100 толкова съм им свикнал, че го знам точно при кои условия какво ще сътвори/.
                            П.П.Честно казано според мен не е толкова до бленда, а по-скоро до фокусиране на правилното място.Все ми се струва, че в бързината да направя няколко кадъра за старт, фокуса е попаднал малко по-напред отколкото е трябвало и съответно предния план не пада в най-фокусираната точка от кадъра...
                            П.П.П. Има и още един фактор...снимах с 18-105, който макар и сносен е по-малко рязък от Сигма 10-20, с която в последно време снимам повечко.От там също може да идва очакванията ми да се получи малко по-различно изглеждащ кадър...
                            Днес ще пробвам на същото място и с нея.
                            Поздрави!
                            Последно редактирано от lubashki777; 24-09-14, 06:44.
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • От: От щракането до...фотографията!

                              Според мен малко преигравате с това падане на качеството при затваряне на блендата... еле пък за снимки, които няма да се печатат в големи размери, а ще се преоразмеряват за гледане на компютър. Разликата в дълбочината от 7.1 до 11 е значителна и тогава при по-прецизно избиране на място за фокусиране щеше да имаш значително повече детайл и в планината отзад. Това как се отразява затварянето на блендата върху качеството зависи, освен от обектива, предимно от размера на матрицата, а не от "гъстотата" ѝ. А размерът при 5100 и 7100 е еднакъв . Вероятно, без да съм 100% сигурен, 7100 би позволил и малко повече, поради липсата на АА филтър. И все пак - затварянето не е толкова фатално, особено при по-"стандартни" светлинни условия. Изгревите в Гърция ги снимах, особено след като слънцето се понадигна, на 16, понеже не ми стигаха филтрите да докарам поне 5-6 секунди експониране за да се позамаже малко водата и все пак са с прилично качество за гледане на компютър, при все че са снимани с "китак" (на който 16 му е най-затвореното положение) на много по-малка матрица и с калпави филтри отпред. Виж, при нощни снимки, когато имаш точкови светлинни източници в кадъра и искаш да им извадиш чисти лъчи - тогава вече е от много голямо значение да си в така наречения "sweet spot" на комбинацията обектив-матрица .
                              Последно редактирано от stargazer; 24-09-14, 08:46.
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар


                              • От: От щракането до...фотографията!

                                Сутринта направих няколко кадъра със Сигма 10-20, като има еднакви кадрирания последователно на бленда 9/8/7,1/6,3/5,6, както и сходни кадри с вчерашните/лошото е, че днес светлинните условия са други-вчера гъста облачност , а днес чисто небе и облещено слънце/, та довечера като ги кача на компа в къщи ще гледам разликите.
                                П.П.Пробвах също така и различни положения на точката на фокус по кадъра...
                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X