Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забавления с PEN (и прочее m43)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

    Transfagarasan Pass - Румъния

    Model: DMC-G3
    ISO: 1250
    Exposure: 1/160 sec
    Aperture: 5.6
    Focal Length: 73mm
    LZ2NKM

    Коментар


    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB300057.jpg
Прегледи:1
Размер:121.8 КБ
ID:5542363

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB300160.jpg
Прегледи:1
Размер:62.7 КБ
ID:5542364

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB300009.jpg
Прегледи:1
Размер:578.4 КБ
ID:5542365
      LZ2NKM

      Коментар


      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

        Офф пак се почна .........

        Подготвям се за далечно мото пътуване а не съм доволен от обективите с които ми е окомплектован "пенчо"
        Единия е китовия 14-42 а другия е 40-150 който ползвам с адаптер.
        Рязкоста и контраста на големия обектив е в пъти по добра от китовия и това много ме дразни, а повечето кадри са за малкия обектив. Дали вече няма на пазара някакви алтернативи с които да заместя китовия обектив, а най добре ще е да съчетае двата в един за не ги мъкна и двата.
        Знам че питам за невъзможното ама ...... знае ли човек.

        Коментар


        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

          Я пусни нещо снимано с малкия обектив. Големият е по-добър, но разликата не би трябвало да е фрапираща.

          Иначе комбинация има - панасоник има два варианта 14-140мм, стар и нов. Новия уж е по-добър. Олимпус имат 14-150мм.

          От твърдаците от евтини към скъпи - 14мм2.5 палачинката на панасоник е много приятна. Сигма 19мм2.8 и 30мм2.8 също са читави, като оптически 30мм повече ми харесва от 19мм. Като пари - и трите се движат между 100 и 150$, като за сигмите не бих давал повече от 110-120. Говоря за сигмите първо поколение, с орепбряване по пръстените.

          Те бяха заместени от новата версия "Art", която при тия двата е абсолютно същата оптически, просто е съвсем гладка на вид. И по-скъпа. От арт серията има и 60мм 2.8, който е изключително читав. Може би най-доброто съотношение цена/качество в м43. Но той е за портрети. Нов е 250$.

          После към по-скъпо имаш 17мм 1.8 на олимпус, 20мм 1.7 на панасоник, 45мм 1.8 на олимпус. Още по-нагоре в цената имаш 12мм 2.0, който е едни други пари.

          Има и 17мм 2.8 олимпус който се намира евтино, но май не е от най-читавите оптически.

          За китак - новия 12-32мм (да не се бърка с 12-35мм) на Панасоник май е най-доброто от китаците, но все още не се намира евтино.

          Най-горе пък имаш 12-35мм на панасоник и новия 12-40мм на олимпус който май бие всичко останало, включително твърдаците в пасващите фокални дължини, като маче у дирек.

          Но пак - твоя китак не би трябвало да е чак толкова зле. Пусни снимки, може да има проблем.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

            Е, не е като да нямаш алтернативи, поне два се сещам веднага - 12-50 и 12-40.

            Като каза пътуване, да споделя и моите търсения в тая насока. И аз като тебе не бях впечатлен от 14-42 и никога не съм го ползвал сериозно макар, че за това което е си е добър обектив. Миналата година пътувах с Пен-а, на който беше закачен през по-голямата част от времето 14/2.5 палачинката, за която говори Гоблин. Отвреме навреме слагах и 20/1.7 и 40-150 (като теб - голям, с преходник). Голямата част от снимките ми са с 14-ката, но по-добрите са с 20-ката. 14-ката, обаче наистина става за пътувания особено като добави и каква компактност дава. И като си гледам сега снимките - не е зле.

            Последното лято, вече имах още обективи и две тела. Реших да закача на едното тяло 9-18 за широки неща, а на другото 45/1.8. Носех разбира се 20/1.7 и пак същия 40-150. И какво се получи накрая? С една дума тегава работа. По-големия избор често води до по-лоши снимки - не знам защо е така, но вероятно е психологически - колебанието какво да избереш обикновено те отвлича от истинското снимане.

            Просто травъл фотографията е особена работа. Лично на мен за сериозно снимане ми трябват два обектива - един широк (12, 17 или 20) и един 45 за отрязъци. Нищо повече не ми е необходимо. Обаче при пътуванията нещата се различават - там фотографията често не е основната цел на заниманието и колкото по-прости и компактни са нещата, толкова по-добре. Преди няколко месеца окончателно реших за себе си, че при пътувания ще ползвам зуум основно. За себе си съм решил - новия мега добър 12-40/2.8 на Олимпус за който все още набирам финансови сили, продавайки неща, които няма да ми трябват.

            Та какви са опциите за замяна на 14-42-то? Евтиният е 12-50 (китовия на E-M5). Миналата седмица си поиграх с един такъв. Този обектив е някак си твърде подценен и оттам цените му не са лоши. Лек е, сравнително малък за това, което предлага, има влаго и прахозащита, много бърз безшумен фокус, макро, пръстена има положение в което зуума минава в серво режим за снимане на видео. Със същата светлосила като 14-42 е, но от това, което видях снима поне толкова добре, а може би и по-добре. Мисля, че е един нелош обектив за пътувания.

            Другия ти вариант е новия 12-40 с постоянна светлосила 2.8, който е някакъв супер обектив. Както казва Гоблин удря в земята и някои твърдаци (като например 12/2), единствено в дългия край е по-слабичък, но не много. И пак е по-евтин от супер скъпия 12-35 на Панасоник. Един сериозен недостатък на тоя обектив е цената от 2000 лв. (в България), макар че като се замисля може би ги заслужава, поне на фона на конкуренцията. Ако пътуването ти е такова, че искаш да имаш отлична техника, си струва да се инвестира макар и временно в такъв (т.е. купуваш, снимаш и после продаваш).
            LZ2NKM

            Коментар


            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

              Този новия вече го има и за около 1600лв.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1003635.jpg
Прегледи:1
Размер:47.1 КБ
ID:5550802

              Иначе най се навивам за една палачинка 20мм и като че ли ми се иска да имам нещо комбинирано с голям зум.
              Дали да е на олимпус 14-150мм или панасоник 14-140мм

              Този:
              Olympus ZUIKO DIGITAL ED 18-180mm 1:3.5-6.3
              как ли ще се държи на пенчо цената му е около 800лв.

              А дали има от къде да наема подобна техника?

              Сега се натъкнах на този обектив на повече от поносима цена :
              Oбектив OLYMPUS ZUIKO DIGITAL 70-300mm 1: 4 -5,6 ED - 4/3 Обективът е в отлично техническо и козметично състояние ! Пълен комплект - сенник , капачки , кутия и филтър B+W 58mm 010 UV - Haze 1x F - PRO ! Цена:250лв.
              Последно редактирано от Явор-Vromos.com; 03-01-14, 19:32.

              Коментар


              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                И двете снимки са направени на автоматичен режим

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1038695.jpg
Прегледи:1
Размер:187.8 КБ
ID:5550838Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1038696.jpg
Прегледи:1
Размер:151.4 КБ
ID:5550839

                Смятам си личи коя с кой обектив е

                Коментар


                • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                  Къде го намери тоя за 1600, че ми стана интересно.

                  Иначе за тия супер зуумове - скептично съм настроен. Качеството надали ще е по-добро от 14-42, пък и тоя който искаш да вземеш е за 4/3 - фокусът ще ти е много бавен и не мисля, че си струва. За 70-300 нямам никаква идея.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                    В ИбеЙ
                    Май ще се насоча към Lumix 14-140mm. намирам го за около 450$ от Япония
                    Последно редактирано от damon; 03-01-14, 23:53. Причина: линк

                    Коментар


                    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                      Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                      В ИбеЙ
                      Май ще се насоча към Lumix 14-140mm. намирам го за около 450$ от Япония
                      Така да. Аз питам за България. В Щатите е още по-евтини, а тия по 650 паунда от китайците са доста съмнителни.
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                        Къв ти е проблема? Плащаш през пейпал и иБей ти гарантират покупката. Няколко пъти ми възстановяват суми от некоректни търговци.

                        Коментар


                        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                          Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                          В ИбеЙ
                          Май ще се насоча към Lumix 14-140mm. намирам го за около 450$ от Япония
                          Това ще да е оптималният вариант за експедиционен обектив.
                          Само не съм видял достаъчно ревюта, за да преценя острота и контраст.
                          Скоростта на фокусиране - каква ли е ?
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                            Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                            Къв ти е проблема? Плащаш през пейпал и иБей ти гарантират покупката. Няколко пъти ми възстановяват суми от некоректни търговци.
                            Това ясно, обаче - bulk опаковка, някаква съмнителна гаранция, рисковете с митницата са същите като да го внасям от Щатите. А от САЩ със все ДДС ако платя пак ще излезе толкова пари, но ще е от BH или някой друг голям магазин със сигурен произход и гаранция. Така, че на тия пари от Китай на мен ми се явява някакъв риск. Виж ако го даваше за под 1000 долара, тогава бих се замислил. Но пък в ибей по принцип скъпите неща са съмнителна работа - таксите на търговеца са около 14%, та всичко си е достатъчно оскъпено дори само от това.
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                              Като си купувах панасоника му изгледах клипчетата на този автор и много ми помогна, имам му вяра.


                              Аз имам 45-175 и съм много доволен от него. Сравнявам го с 12-35/2.8 и единственотое, че е по-тъмен и иска по-бавна скорост и повече исо, но като качество на изображението е доста по-близо от колкото цената му. Ползвам си го с удоволствие. Този тип обективи са най-често използаните в крайна сметка, защото може да снима всичко, стига да не е нещо бързо на тъмно.

                              Коментар


                              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                                Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                                И двете снимки са направени на автоматичен режим

                                ...

                                Смятам си личи коя с кой обектив е
                                Я ги дай с exif-а. Тук има някакъв друг проблем. Просто няма начин да са снимани на едни и същи настройки. Най-малкото - при 42мм на малкия обектив си на ф5.6, на големия си на ф4. Това ти е една цяла единица, най-малкото с късия при всичко останало бидейки еднакво ще снима на два пъти по-високо исо. Но тук имам чувството че между едната и другата исо-то ти направо прескача поне четворно. Пусни оригиналите на тия двете. Възможно е все да снимаш при ниска осветеност или нещо подобно, или блендата на малкия да не отваря като хората, цялата работа да тъмнее и да насилва апарата да ползва някакви изоглавени исо величини.

                                Пусни оригиналите на тия двете, а ако искаш да ги сравняваш и ако имаш време да пробваш - пусни и един чифт при хубава осветеност, някъде навън, при скорост поне 1/250, и еднакво настроена бленда за двата.
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X