Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забавления с PEN (и прочее m43)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

    12-60, обаче има един минус спрямо 12-40 - не е с постоянна светлосила. 12-40ката смятам да си я ползвам и за портрети на 40. Вярно 45/1.8 е по-добър за това, ама не много по-добър. Макар, че като се замисля 12-60 на 40 мм е някъде към 3.5 бленда - не чак толкова зле.

    Пробвал ли си 12-35/2 - тоя май още държи едни цени?...
    LZ2NKM

    Коментар


    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

      Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
      12-60, обаче има един минус спрямо 12-40 - не е с постоянна светлосила. 12-40ката смятам да си я ползвам и за портрети на 40. Вярно 45/1.8 е по-добър за това, ама не много по-добър. Макар, че като се замисля 12-60 на 40 мм е някъде към 3.5 бленда - не чак толкова зле.

      Пробвал ли си 12-35/2 - тоя май още държи едни цени?...
      12-60mm я втаса яко като излезе 12-40-ката. Уж продължава да е по-добър, ама пусто другото е новост. Непостоянната светлосила му е най-малкия проблем, така или иначе това е фалшив проблем - това са обективи които на дългия край на зума затварят повече, но пък имат повече ход. Та е горе-долу все тая. Проблемът му е основно че е наистина добър именно между 12 и 40, допълнителните 20мм му идват повече като бонус. Но вече падна на под 400 зелени, което за такъв обектив си е трепач отвсякъде. Но си иска 4/3 или Е-М1 за читаво фокусиране, тъй че не е алтернатива за останалите.

      12-35 e на панасоник. 14-35/2 - не съм. Нощес замина един в ибей за 900$ барбар с панасоник преходник, ама пусто в момента ги нямам. Бегачка си е, дивно див. Проблемът е че е 14мм а не 12, а разлика между двете определено има. Малка но осезаема. Той е доста онеправдан обектив, с доста малък диапазон. Малко като 11-22ката.

      Така или иначе светия граал е 150мм/2, с тоя намерим ли си пресечна точка повече обектив не купувам. Каза той и погледна някъде настрани
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

        светнете ме малко какви са предимствата/съответно минусите/ и разликата в обективите:
        14-42,
        10.4-37.1,
        6-24,
        7.1-28,
        6-64.3,
        6.4-25
        за да избера апарат..?

        Коментар


        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

          Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
          светнете ме малко какви са предимствата/съответно минусите/ и разликата в обективите:
          14-42,
          10.4-37.1,
          6-24,
          7.1-28,
          6-64.3,
          6.4-25
          за да избера апарат..?
          Върху zoom /варио/ обективите обикновено се нанасят две стойности касаещи вариото.
          Едната е действителното фокусно разстояние /от - до/ в мм.
          Другата е приравнено фокусно разстояние, което обектива би имал при пълноразмерен сензор 36х24 мм.
          Става дума за светочувствителната матрица, която сваля изображението. Тъй като тя се произвежда с най-разнообразни размери, е прието за еталон да се взима матрицата Full Frame /36х24/. Толкоз бяха на лентовите апарати кадрите.

          Имам чувство, че си смесил двата вида фокусни разстояния във въпроса си.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

            Може да е показал точните числа, и това да са възможните увеличения на обективите. Колегата не споменава кой обектив за кой фотоапарат се отнася. По-скоро не е допоказал относителните отвори(блендите) при тези фокусни разстояния. Това ще е по-показателно кой обектив за какво става.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
              Може да е показал точните числа, и това да са възможните увеличения на обективите. Колегата не споменава кой обектив за кой фотоапарат се отнася. По-скоро не е допоказал относителните отвори(блендите) при тези фокусни разстояния. Това ще е по-показателно кой обектив за какво става.
              Колегата пита същото в другата тема: http://www.offroad-bulgaria.com/show...26#post2465026 По-удачно да му се отговори там, става дума за обективи с различни размери на сензорите - 14-42 е за 4/3, а 6-24 е за сензор 1/1.63.
              LZ2NKM

              Коментар


              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                светнете ме малко какви са предимствата/съответно минусите/ и разликата в обективите:
                14-42,
                10.4-37.1,
                6-24,
                7.1-28,
                6-64.3,
                6.4-25
                за да избера апарат..?
                От какво, казваш, умря предишния ти роб ?

                Отваряш данните за всеки апарат, и четеш. Търсиш 35mm equivalent или Full frame equivalent в графата "обектив". При 4/3<>м43 е лесно, там умножаваш по две. 14-42мм е екивалент на 28-84мм. 28мм (екивалент) е минимума който искаш за пейзаж. В повечето случаи ще снимаш на по-дълга фокална дължина, но ще ти се налага от време на време да слизаш на 28мм (екив.). Златния стандарт за пейзаж/широк обектив е 24мм екивалент (12мм при м43, 15-16мм при апс-ц).

                "Стандартна" - тоест - горе долу отговаряща на човешкия взор фокална дължина е горе-долу дължината на диагонала на матрицата. При фулфрейм матрица (стандартна филмова лента) диагоналът е 43 милиметра и нещо, при съотношение на страните на кадъра 3:2. Значи при фулфрейм "стандартния" обектив е 43мм.

                При всички останали "стандартен" обектив е горе долу някаква пропорция от тези 43мм и нещо. При апс-ц - 28мм и нещо, при 4/3<>м43 - 21мм и нещо (но там пропорциите не са 3:2 а 4:3, демек пак стандартния обектив не е 21мм а 22-24мм), и така нататък.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                  Да сложа малко снимки и аз. Тялото е E-PL1, обективите са Leica 25/1.4, m/43 9-18 и m/43 14-150. Повечето снимки са с Лайката, униклни снимки прави. damon може да ми се обадиш като си идваш към Търново, много ми се иска да пипна 12-40, поне за малко.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P3297598.jpg
Прегледи:1
Размер:131.8 КБ
ID:5575205
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8186090.jpg
Прегледи:1
Размер:119.2 КБ
ID:5575206
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB025172_1.jpg
Прегледи:1
Размер:139.9 КБ
ID:5575207
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB277910.jpg
Прегледи:1
Размер:44.2 КБ
ID:5575208
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC125725.jpg
Прегледи:1
Размер:105.8 КБ
ID:5575209
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC155802.jpg
Прегледи:1
Размер:105.4 КБ
ID:5575210
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC155803.jpg
Прегледи:1
Размер:151.9 КБ
ID:5575211
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1018521.jpg
Прегледи:1
Размер:36.7 КБ
ID:5575212
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1098604.jpg
Прегледи:1
Размер:47.4 КБ
ID:5575213
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1098620.jpg
Прегледи:1
Размер:97.9 КБ
ID:5575223
                  Мълчанието не доказва наличието на ум, но доказва липсата на глупост.

                  Коментар


                  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                    Понеже подбирам материал за едно по-обстойно ревю на 12-40, ето две интересни снимки. Първата е правена с Canon 6D (FF сензор, обектив 50/f1.8 - с апарата на Калин (darkrose), конверсия от RAW, а втората е от моя апарат с 12-40 на 2.8 и 25 мм (еквивалент на 50мм на FF), директен JPEG от апарата.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6d.jpg
Прегледи:1
Размер:131.4 КБ
ID:5579311

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P3040144.jpg
Прегледи:1
Размер:439.0 КБ
ID:5579312

                    Естествено фокуса е по-плитък при FF апарата, и т.нар. "боке" е по-размазано, но в крайна сметка не е много по-зле при олимпуса. Острота на обекта на фокус е очаквано доста по-добра при 12-40, но и обективът е съвсем друг клас. Би било интересно да се заснеме с 6д-то на бленда 5.6, което е еквивалента на 2.8 при 4/3...
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                      И защо не го заснехте? Така като гледам, 6Д-то май е попрескочило желаното място за фокусиране. Аз имам 50/1.8 и мога да щракна нещо на 5.6, но апарата ми е с кроп 1.6 за съжаление.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                        И защо не го заснехте? Така като гледам, 6Д-то май е попрескочило желаното място за фокусиране. Аз имам 50/1.8 и мога да щракна нещо на 5.6, но апарата ми е с кроп 1.6 за съжаление.
                        Е, а де! Защо не го заснех - тогава не ми дойде на акъла да направя точна съпоставка. Ще потърся нещо FF да направя сравнения... Edit: един приятел има 6D с 24-105 - ще направим една смесена фотосесия да видим...
                        Последно редактирано от damon; 14-04-14, 21:22.
                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                          Прескочил е фокуса отвсякъде, това въобще не може да се ползва като база за сравнения.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                            нещо като антиреклама на Сапопа, май...
                            По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                            Коментар


                            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              Прескочил е фокуса отвсякъде, това въобще не може да се ползва като база за сравнения.
                              Как пък на олито не прескочи!? Шегувам се де - просто хванах апарата на Калин и щракнах - какво ми разбира на мен главата от ФФ камери. Обаче в тая снимка има и друго, и сега го видях - ISOто е 12800 при скорост 1/30 и 1.8. Олимпуса е на 2500 и 1/4 сек. - стабилизацията действа.

                              Но така или иначе, наистина това сравнение не е особено смислено. Ще направим сравнителни снимки с 24-105 по-внимателно.
                              LZ2NKM

                              Коментар


                              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                                Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                                Как пък на олито не прескочи!? Шегувам се де - просто хванах апарата на Калин и щракнах - какво ми разбира на мен главата от ФФ камери. Обаче в тая снимка има и друго, и сега го видях - ISOто е 12800 при скорост 1/30 и 1.8. Олимпуса е на 2500 и 1/4 сек. - стабилизацията действа.

                                Но така или иначе, наистина това сравнение не е особено смислено. Ще направим сравнителни снимки с 24-105 по-внимателно.
                                Ти издействай хапарата, аз пък давам обектива(50/1.8 ) за новата проба. Откъде на къде ще се пъне некакъв половин апарат с уж по-добър фокус!
                                Последно редактирано от Goblin; 02-07-14, 22:59.
                                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                                Из "Златния телец"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X