Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

    Всичко започна от тази тема , за хората които не са запознати, http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=133404 та на кратко: продължавам да се уча да снимам и ми се ще вече да си имам и едно такова апаратче под ръка с китово обективче (ако извадя късмет може и с друго)ще се пазарува втора ръка от тук или oт Ebay и със сигурност много пари няма да ми се дават. Турбо сапунера ще си го ползвам и той си има добрите страни и сигурно ще кажете, че ако имам този ще забравя за онзи , може и да е так. Та нека преди да са ни раздали коледните да съм сигурен какво ще търся. Та кой: E-PM... PEN, Nex или А, EOS M, G, 1j, 1v, Panasonic ? и така нататък
    Последно редактирано от drago varvar; 04-11-13, 22:45.
    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

  • #2
    От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

    Няма "и така нататък". Дай бюджет, за какво ще го ползваш, и ще действаме. Че иначе отприщваме пак двеста страници тема.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

      Любителско снимане, като се скубне след околовръса , пейзажи, вече ме кефи нощната фотография за разлика от портретната (защото не ми се получава) HDR, улицата, града животни, абе нищо кой знае по различно от до сега бюджета за втора употреба макс 400лв. Но има две неща на които държа : стабилизация на апарата, там за обектива вие ще кажете що за стока е и ако може подвижен дисплей, не държа да е "тъчскрин брато" ама няма и да се дърпам сега. А и да е бръз да не е флегматичен , изнервят ме бавно мислещите апаратчета.
      Последно редактирано от drago varvar; 04-11-13, 22:47.
      Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

      Коментар


      • #4
        От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

        Най-доброто което може да се купи за (малко) пари като голо тяло без обектив е Г серията на Панасоник, в ибей. G3 го брой към 170$ ползван, G5 се мярка от време на време нов за около 250$. Към това трябва да добавиш обектив, ако искаш стабилизиран го искаш панасоник, ако не 14-42мм на олимпус ще ти свърши работа. Китак в ибей се движи по принцип към 100$. После остава да се ориентираш за доставката. Също има едни холандци cameranu които продават евтино, и често на онлайн магазина на Olympus Europe в Немско излизат "обновени" бройки (върнати от клиенти, проверени и препакетирани. Често са по-добри от нови). Продават в ибей под профил олимпусмаркет, май се водят в Германия.

        За стабилизация в тялото не се втелявай, благо нещо е но в ценовия ти диапазон няма да се добереш до читава, зер единствената истински читава е пет-осната на олимпус, а там входния билет за ползвана Е-М5-ца гола като девица ти е 500 зелени и нагоре.

        Другите безогледални или държат цена, или са апокрифни, или са маломерни и специфични, и в общи линии те интересуват само в дадени случаи. Сред първите са Сони Некс при които входния билет за истински читав обектив е едни интересни цифри, вторите са Самсунг дето че правят безогледалки знаем само аз и група съветски учени (и при двата стандарта - обективите са по-големи физически отколкото при м43), третите са никонци които имат читава системка но интересна основно ако искаш да си играеш с истинските им обективи се преходник за някакви турбо увеличения ако ще снимаш носорожки мъде от терасата на хотела в Найроби, четвъртите са Пентакс с Q системата която е много сладка но самите те в общи линии не знаят за какво са я направили - два модела, матриците са с различен размер, от обективите половината са Toy lens (разбирай пластмасови капачки с по три-четири лещи в тях и с "артистични" дефекти а-ла Ломо), и прочее неописуеми неща.

        Както и да е, ТОВА предполагам си го чел, прочети го пак. Успех.
        Последно редактирано от Goblin; 04-11-13, 23:04.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

          Драго, каквото е казал Гоблин - това е. Панасоник G3/G5 е най-изгодно в момента като цена в Щатите. Другата ти опция е ибей офертите на олимпусмаркет - сега се появиха някои интересни неща, включително много евтин E-PL1. Аз бих ти препоръчал да е Олимпус, щото имам някои лични наблюдения и пристрастия, но и панасоник ще ти свърши чудесна работа. Колкото до обективите - мога да ти дам един олимпус 14-42 от първата серия, а ти ще почерпиш една бира. Иначе за другите обективи - има огромен избор, зависи какво искаш да снимаш. Проблемът с тях е, че почти винаги хубавите обективи са и скъпи...
          LZ2NKM

          Коментар


          • #6
            От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

            Да добавя към горната двойка и Панасоник GX1 за да станата светата троица. Той обаче не е по-евтин от G3, а няма визьор и ориентируем екран. Но пък е малък.

            Хубавото на панасониците е че поевтиняват по предвидим начин. Просто си знаеш че Г серията след година пада на половина, и точка. В общи линии с малко дебнене винаги има Г серия голо тяло за 250 долара ново, някъде.

            Олимпусите наистина остават по-добри в някои отношения, особено ако ти се занимава само с jpeg, но няма нормално извинение да платиш същата цена за олимпус със старата матрица (12мп) каквато струва панасоник с "новата" (дето вече не е нова) 16мп матрица, а често това се получава. Ако и на 12мп олимпуса jpeg-овете в повечето случаи да изглеждат по-добре на пръв, втори, пети и десети прочит от тези на всички 16мп панасоници изключая g5-цата, където вече са се постарали да ги доклатят.

            Тоест има извинение де - олимпуса го има и в лилав вариант На детето се наложи да взема такъв, зер панасоника е непростимо черен.

            Като говорим за цветове - при по-старите модели често могат да изпаднат и цветови комбинации в намаление, което също помага на портфейла. Малките никончета примерно ги има във всички цветове на дъгата, като позалежат малко - някои цветове заминават по-трудно от други и намаленията често се гонят по цвят. Аз лично нямам грам проблем да щракам с розов апарат ако е по-евтин от черния.

            Забравих и едно друго много приятно недоразумение - Пентакс К-01, който до някое време се намираше на дивно ниски цени (250$ голо тяло), а е с една от най-добрите апс-ц матрици на пазара. Дълбоко неразбрана и забравена машинка, със сериозни карантии под клоунски одежди. За пейзаж и портретура е убиец, нищо че прилича на патока Доналд след посещение в доменна пещ. За спортни снимки автофокуса му е бавен.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

              Аз малко като жените , да се ориентирам и по фаца , та до тук изброените са:

              GX_1

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panasonic_lumix_gx1.jpg
Прегледи:1
Размер:77.0 КБ
ID:5534046

              Panasonic Lumix DMC-G3

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panasonic_lumix_dmc_g3.jpg
Прегледи:1
Размер:82.2 КБ
ID:5534051

              G5

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panasonic_g5_12.jpg
Прегледи:1
Размер:78.3 КБ
ID:5534056

              Olympus Pen E-PL1

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4371825303_47758be499_o.jpg
Прегледи:1
Размер:57.7 КБ
ID:5534057

              а за Sony Nex-3 казвате , че обективите са много скъпи, а не ставали някаква алтернатива с обективите, питам щото още не ги разбирам , примерно от олипуса на сонито или панасоника и обратно?

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sony-NEX-C3.jpg
Прегледи:1
Размер:38.4 КБ
ID:5534058
              Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

              Коментар


              • #8
                От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                Два от горните, които си избрал мога да ти ги дам да ги тестваш. Имайки G3 и Е-PL1, от горната селекция бих избрал G5.
                LZ2NKM

                Коментар


                • #9
                  От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                  Да ама G5 под 700лв го няма
                  Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                    Не, на сонито не можеш да сложиш обектив м43. За сметка на това има читави обективчета Сигма които съществуват във вариант за некс и вариант за м43. Че дори може ако смениш системата да ти променят обектива от единия към другия стандарт, за скромната сума от почти цената на обектива на старо.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                      Привет,
                      с огромна молба към Goblin и останалите колеги.
                      Чета с интерес съветите, сравненията и опита ви.
                      Никъде не срещнах отзиви или наблюдения за камерите на Fuji от тези класове.
                      Признавам си, имам сантимент към марката , особено след излизането на X100 :-)))
                      Навил съм си "на пръста" следващия да бъде някой X-E1 или в краен случай X-М1.
                      Като изключим ограничения избор на обективи, какви са според вас другите pitfail-ове?
                      Чета най-прилежно dpreview, но и там статиите и мненията се ръководят от маркетинга

                      Да си призная, при еднакви други параметри, бих взел Fujifilm... ирационално е, разбира се, но... така сме устроени
                      Все пак, бих бил благодарен за всяко мнение или опит с марката в тези класове.

                      Кирил
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive II *
                      2" lift (Bilstein 5100 & IronRocks springs), General Grabber AT3 31"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                        В продавалник-а имаш няколко E-PL1 на по 300-330 лв тяло с обектив, че и чанта.
                        същите модели в ибей трудно ще купиш за по малко от 400 и то без опция проба и преглед

                        мисля че за тази цена много си заслужава.
                        за GX1 лошо няма, но цената ще е двойна.
                        Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                          Първоначално публикуван от lordoff Преглед на мнение
                          Привет,
                          ...
                          Да си призная, при еднакви други параметри, бих взел Fujifilm... ирационално е, разбира се, но... така сме устроени
                          Трудно се правят снимки с апарат който не ти харесва. Рационалното достатъчно се вре само навсякъде та да не заслужава по един хубав завратник от време на време

                          Цялата безогледална серия на Фуджи е божествена, и шансовете да попаднеш на лошо при тях са горе-долу като да си избереш със завързани очи гадже от националния отбор по художествена гимнастика и да ти се падне дебелана.

                          Но по същата аналогия, ако не искаш да се бодеш в кокали нощем в леглото, а предпочиташ като плеснеш гаджето си по дупето и отидеш на работа - като се прибереш дупето и още да се тресе - изборът може да не ти пасне (разбира се, в предишния пример си говорим само за подобаващо кратко работно време, а не на специфики на въпросната анатомична област )

                          С най-най първия модел на фуджи май имаше някакъв епизодичен проблем при снимането на ярки отражения (гугълни fuji orb problem), но иначе са си шест. До колкото съм чувал автофокуса им не е толкова бърз, и като цяло изборът на обективи е по-ограничен, но ако комбинацията тяло+обектив съществува в инвентара им - взимай смело.

                          Там ако не се лъжа с едно и също обозначение минават модели и с фиксиран (несменяем) обектив, и със сменяем, тъй че ще трябва да провериш.

                          Също, най-евтиния модел (Х-А1) май е с "обикновена" матрица, а не с X-Trans матрицата им.

                          Тази матрица пък предполагаемо допринася за много чисти снимки. Но като всяка по-"екзотична" матрица, за да изтеглиш най-доброто от raw фаила трябва да ползваш софта на фирмата, независимите програми, колкото и да са разпространени, може и да не успеят да изтеглят максимума. Според зависи.

                          Като цяло това е страхотна серия апарати за дискретна репортажна фотография. Но много зависи от употребата на която ще ги подложиш. До колкото съм чувал са малко бавнички (записване на снимката към картата и прочее, малък буфер). Ако си любител на дългите картечни серии може и да не го харесаш.

                          Това също е свойствено на екзотичните матрици, особено Фовеон матрицата на Сигма, която за мен остава тъмна Индия която се надявам някой ден да осветя в ръчичките си. Там raw файла гони 60 мегабайта, какъвто и процесор да сложиш в апарата - вижда зор докато изплюе jpeg от другия край. Но си струва.
                          Последно редактирано от Goblin; 13-11-13, 17:16.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                            Goblin - Жесток!

                            Много, много благодаря за инфото (всъщност подкрепата)! При такава опоетизирана обосновка в началото, какво ни остава на нас, бедните слушатели и последователи?!
                            Освен да хукнем към магазина с викове "Fuji, Fuji..."
                            Anyway, Приятно е да разбереш, че всъщност интуицията не те е лъгала.
                            (Това за завратника на Рационалното и гаджето от националния отбор са "ледоразбивачи" от калибъра на "Ленин", че и отгоре )
                            Поздравления! Професионален подход в маркетинга, ако и да е истина това, което казваш
                            Към Фуджи си имам сантимент още от един F810, с метален корпус, преживял тропическата джунгла, , върнал се с няколко подбитости и вдлъбнатини, падал, ставал, но Работещ!

                            Дизайна и разработките на матриците им за тази серия безогледални, наистина заслужава уважение.
                            Не съм съвсем сигурен, но сякаш това връщане към аналоговия дизайн, именно Фуджи го направи за широкия пазар с Х100, нали?
                            Оставям почтително Leica настрани с тяхната недостижима М9 Там само "Поклон доземи"! http://en.leica-camera.com/photography/m_system/
                            За който се съмнява, специален линк: http://ecx.images-amazon.com/images/I/C1HTUG8ll1S.jpg Това от Monochrome модела :-) "любителска снимка"
                            Скоро мярнах и един красив Nikon DF - пак в същия така приятен и "романтичен" дизайн.

                            Но за Fuji серията: Смятам да си остана в дилемата М1 или Е1. Всичко друго за мен е над бюджета, или е компромис (X-A1).
                            Мисля си, че ще ми липсва визьора при М1. Дори да имаше конектор за външен, пак си е недостатък. Още повече че цената на добър такъв, не е малка.
                            Вероятно има и други, също толкова съществени разлики...
                            Няма много аксесоари към тях май. Един грип, стативи и това е сякаш по-същественото. Ще трябва да прочета как стои въпроса с RC управленията...
                            Имам си задачки
                            Като предназначение... ХМ, доста широк спектър му подготвям, но да, в най-общия смисъл термина "дискретна репортажна фотография" отговаря на профила.
                            Даже снимането на звезди и галактики, през телескоп, пак попада в тази категория (при наличие на подходящ такъв разбира се. И това е в Плана!)
                            Относно цените, сякаш нямам много варианти btw. И в ebay (където и да е) и в България, няма големи разлики за мое съжаление...
                            Още повече, смятам e-bay за едно от най-неподходящите места за покупка на грамофон, фотоапарат или обектив.

                            Goblin, again - Жив да си, че не разби на пух и прах моята "илюзия" за Fuji X серията!
                            Странно за мен е защо никой досега не е отворил тема или мнение за тези фотоапарати във форума.

                            Дано да се похваля скоро!
                            Последно редактирано от lordoff; 13-11-13, 22:53. Причина: допълване на инфо
                            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive II *
                            2" lift (Bilstein 5100 & IronRocks springs), General Grabber AT3 31"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кой компактен фотоапарат със сменяеми обективи?

                              Първоначално публикуван от lordoff Преглед на мнение
                              ...Странно , защо никой не е отворил досега дума за тези фотоапарати във форума.
                              Ми скъпички са...

                              Иначе за ретро дизайна - не. Първите според мен бяха Панасоник с 4/3-ката им - DMC-L1 и клонинга му при Лайка. Просто той беше много апокрифен и не се чу много-много за него. Иначе си беше много способна ретро тухличка.

                              За лайките - тук съм коментирал единствения си досег с тях. Имунизиран съм, не ме вълнуват . Поне не М-ката. Но аз съм си ненормален де, обожавам Порше но мразя 911ката и кайена, обожавам Лайка но мразя М серията... Или хайде да не ги мразя, но просто не ме вълнуват.

                              Фуджи са дивна фирма, аз си мечтая за S5 Pro в полицейско изпълнение, с оригинално вградените режими за ултравиолетово и инфрачервено снимане. Ама не би. Един замина миналата година в ибей за един бон зелени, просто ги нямах готови за джоб парсъ тогава

                              Иначе мерси. Разнообразие трябва да има. Колкото повече, толкова повече
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X