Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    А, имаше, имаше... ...на картинка...

    Не съм работил с такива, ама съм чувал, че било много хубаво.

    1978 година беше.
    Под "това имаше" имах предвид какво имаше в инструменталните. На картинки е ясно - те тия пластини и държачи не са космическа технология.

    Всъщност и в държача съвсем няма нищо сложно - всеки шлосер няма никакъв проблем да си я направи. На мен не ми се разправяше, та затова си го купих.

    Пластини, аналогични като форма и размери на Сандвик има и руски, не знам от кога. Имам и такава, пробвах я. Може би имаше нужда от заточване (тоест не е със заводско такова) или просто няма нищо общо.
    Формата е еднаква, държача е същия, ама като опиташ едната след другата много бързо се насочваш в правилната посока.

    ...а иначе, хубаво, хубаво - колко да е хубаво? Хамалогия си е. И в нашите условия неблагодарна такава. Това е, поне от моята гледна точка, доста подценявано нещо, включително и от мен самия, преди да разбера за какво иде реч. А за да си добър трябва канско търпение и истински майсторлък. Ама то не само с това е така.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      ПППП: Относно синката - сух пигмент, смесен в достатъчно количество с масло/грес е възможно най-доброто, като изключим заводска синка, каквато никога не съм пробвал. Смесена с масло обаче дава много по-добро покритие, отколкото маслена или офорт боя със същия пигмент. Установих го на по-къден етап, след като си играх да напасвам един диференциал и рекох да пробвам какво аджеба ще стане ако сам си направя боята - сух пигмент "Пруско синьо" и без друго имах - при шаброването така и не стигнах до него.
      Sparky тоз сух пигмент,в магазин за художници ли се продава?
      Ако се разреди с някой бръз разредител,дали ще може да се ползва като бързосъхнеща боя за метал(да мацнеш и да бележиш с чертилка след това).

      Поздрави!!!
      Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
      лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        В магазин за художници, да. Аз то такъв го купих барабар с валяче, офорт мастило и маслена боя. Просто не знаех кое от трите ще свърши работа.

        ...ама не се разрежда. То е прах/пудра. Пруското синьо си се получава на много финна пудра без допълнителна обработка и именно затова се ползва за синката. Ако искаш да правиш боя от него вероятно ще трябва да се смесва с лак или нещо такова. Тоест с нещо, което ще го държи на място, временно или постоянно - според целите на занятието.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Идеята ми беше,да ли че се получи нещо такова:
          https://www.youtube.com/watch?v=D-80VcJOCQc

          Поздрави!!!
          Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
          лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Това от филмчето си е класическа синка, или поне така мисля. Аз така и не намерих тук от къде да купя. Из интернет имаше де.

            Може да се направи. Това, дето ми идва на ум е например шеллакова политура или акрилен безцветен лак, смесен със сух пигмент. Евентуално работа би могла да свърши и офорт боята, но не е устойчива на масла и вода. И на пот не е устойчива.

            ПП: Сега погледнах за рецепти...

            1. Ако се търси устойчивост - смесва се с шеллакова политура или друго подобно на спиртна основа
            2. Ако се търси по-лесно почистване - смесва се със спирт за горене или изопропанол. Вероятно и с ацетон/коресилин би работило, ама трябва да се пробва
            3. За шаброване (класическо "инженерно синьо" или по нашему "синка") - смесва се с грес, машинно масло, парафин и подобни, според целевата гъстота. Предполагам с контролиране на съдържанието на течен и твърд парафин например, може да се постигне всичко от течност до твърда вакса. Опитвал съм само с масло - трябваше ми сравнително рядко. При процеса на смесване с нещо по-гъсто вероятно нагряване за втечняване на основата би помогнало за по-бързо и по-хомогенно смесване.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Мерси,ще търся къде на близо има такъв магазин и ще пробвам.

              Поздрави!!!
              Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
              лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Наблизо-наблизо... колко по-наблизо от търсене в Google на "пруска синя 80гр"? Излиза още на първия линк.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Чини ми се че това е мааалце по-друго.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      В къщи се употребяваше точно това.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                        В къщи се употребяваше точно това.
                        За какво се е употребявало? За шаброване?
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Да!!!!
                          Баба ми, лека и пръст, точно за шабъроване го ползваше. И гладеше на трасажна маса.

                          За пране, естествено.
                          Като се пере прането, в последната вода се слага малко от синката, и по тоя начин се придобива снежна белота, със снежно синкав оттенък.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Това от клипа ми казаха че ставало мастило за печати, по книжарниците го продавали, но така и несъм пробвал.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              А пък ние в техникума ги мажехме стоманените детайли с разтвор на син камък и се помедняваха. после ги лъскахме на трасажната маса. Е не бяха сини ама вършеше работа. "И гладеше на трасажна маса" - моята я ползваше да затиска сиренето с нея!
                              Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Мазането със синият камък ни преподаваха че е подходящо за последващо разчертаване, когато не трябва да се надраска повърхноста на детайла.
                                За шаброване ще е подходящо за последните етапи на шаброването, когато се отнемат последните стотни.
                                Въобще, работата с боята за белязане на петната е много лукава, защото зависи от дебелината на положения слой боя.
                                По-дебел слой боя, повече и по-плътни петна. Да, ама не. Истината проличава при по-тънък слой. Но няма какво да ни гарантира колко е дебел слоя.
                                За това, ако се гони перфектност, финиша и прецизната обработка се правят на сухо триене в-у масата.
                                На времето в комресорната, плъзгащите лагери така ги напасвахме. И по вала, а и "възглавниците" на стоманеното тяло. Никаква боя.
                                Наскоро го видях същото и на едно архаично черно-бяло филмче в Тюба, на тема шаброване. Последните ръце на сухо.
                                Абе, на теория изглежда лесно, но си е сръткава , а и уморителна работа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X