Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Настолна бормашина - съвет ?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Настолна бормашина - съвет ?!

    Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
    Би ли споделил обявата за въпросната машина, че и аз гледам една, ако е същата ще си спестя една разходка или едни пари за доставка и връщане
    Разбира се, ето я!

    Коментар


    • #47
      От: Настолна бормашина - съвет ?!

      Колега аз си взех ПН161 и сега я реставрирам и преправям на монофазен мотор. Наистина си тежи 195кг по паспорт. Дълго се чудих какво да взема, не че ще се скъсам да дупча, но тая ми падна за 250лв. Погледни марката Bernardo. До колко знам са качествени. Ако има нещо друго питай...

      Коментар


      • #48
        От: Настолна бормашина - съвет ?!

        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
        Разбира се, ето я!
        Точно тази обява гледам от 3 дни и се чудя защо е толкова ниска цената... Благодаря
        На края ще почна веднъж седмично да обикалям скрападжийниците и да ровя в железата докато си намеря търсената машина.
        I'm not Lost, I'm Discovering !

        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

        Коментар


        • #49
          От: Настолна бормашина - съвет ?!

          Ае хора, стига с тия килограми, колко тежала. Тежка е. За работа ги взимате, не за вторични. Зарежете колко тежи. Тая машина, за да има ресурс и точност, няма как да се направи лека. Бормашина е. Дупка 7,5 значи 7,5 не 8 от вибрациите.
          Това за българските кари в Япония е древна легенда, опасявам се без особено покритие, защото съм ч чувал в различн версии-от чугун до олово. По принцип е безкрайно съмнително изобщо да са продавани български кари в Япония, защото Тойота е световният номер едно в индустрията с леките товани машини и няма ден в последния половин век, в който да са изпуснали това върво място и като продуктова листа, и като брой продажби. Отделно в топ 20 на световните производители на складова техника, поне 6-7 от компаниите са японски и са си постоянно там.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #50
            От: Настолна бормашина - съвет ?!

            Едно питане за ПН 161. На какъв морзов конус е отворът на шпиндела? На Б12 е МК1 и само такива свредла може да ползва без патронник.

            Коментар


            • #51
              От: Настолна бормашина - съвет ?!

              Сравнението с мотокарите беше шега и по никакъв начин не исках да омаловажа качеството на бормашините.
              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

              Коментар


              • #52
                От: Настолна бормашина - съвет ?!

                Първоначално публикуван от mitko 53 Преглед на мнение
                Едно питане за ПН 161. На какъв морзов конус е отворът на шпиндела? На Б12 е МК1 и само такива свредла може да ползва без патронник.
                MK2 e Шпиндела. Имам преходна втулка и ползвам свредла с МК1.

                Коментар


                • #53
                  От: Настолна бормашина - съвет ?!

                  Благодаря за уточнението!

                  Коментар


                  • #54
                    За да не отварям нова тема за нещо, за което вече има писано ще ползвам темата на колегата(предполагам няма да има нещо против). Искам да споделя впечатления от един модел китайска настолна бормашина. Става дума за GÜDE GTB 16/5A. След много разглеждане, четене, чудене реших, че ще взема някаква стара, ще и присаждам монофазен мотор и т.н. Трябваше да събирам доста пари за такава комбинация. Чаках да излезе нещо изгодно и излезе, но не такова което бях решил, а тази за която споменах. Бърза справка в нета и тубата и особено цената ме накараха да взема много бързо решение. Машината е втора употреба и съответно си имаше своите проблеми (липсваше гайката, която държи ремъчната шайба към шпиндела, ремъка е в окаяно състояние, блокирали плъзгачи на мотора за обтягане на ремъка и счупена спираловидна пружина, която връща шпиндела в горно положение). За 1 ден бяха отстранени всички проблеми, менгеме имах от преди това и събираше прах до този момент. Въпреки, че още не съм сменил ремъка, вече няколко дни ползвам машината и съм изключително доволен като цяло. Работи уникално тихо, не и липсва мощност(най-голямото свредло с което я пробвах е 14мм в 10мм планка),няма приплъзване на ремъка или спиране на патронника при напън, липсват каквито и да били луфтове и странични шумове. Единственото, което не ми харесва и от което страдат всички подобни машини е, че отдава плота при натиск въпреки, че е много масивен. Ще се наложи преработка преди да се е счупил. Цялата беше в стърготини, но като цяло е много запазена. Само с фрезер за дърво не съм я пробвал, но и това ще стане. Вече ще мисля да я кача на отделна маса, както и да усиля стойката й , тъй като тежестта идва високо горе, а пък тя все пак е 32кг.

                    П.п. в момента, за да не отдава плота го подпирам с едно крикче за амотомобил. Върши работа на първо време, но не изглажда технически издържано. Има ли някой да е правил нещо подобно? Не мога да намеря или приспособя пластмасови или някакви подобни топки за ръкохватката за смъкване на шпиндела, сега направо ми се набиват в ръката.
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от dido uzunov; 04-06-20, 22:35.
                    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                    Коментар


                    • #55
                      Здравей колега,

                      За огъването на плота виж аз каво съм си направил още не съм слагал машината на него де. Краката му са от дебелостенни тръби регулират се в малки граници освен това а плота е от 14 мм плоча (тези бордове са евентуално ако охлаждам да не тече на всякъде по земята - ще се оттича през отвор в ъгъла, който не се вижда). На междинните етажи ще има за в бъдеще някакви чекмеджета, а на долния последно си мислех телеподаващото да сложа там ама ще видим като пристигне..... охлаждане от горе, електрически работи за една шапка пари отдолоу... вероятно няма да го бъде, ще я мисля допълнително.

                      За топките - виж каква ти е резбата имам 3-4 топки от ВЛДК прекъсвачи за ток мога да ти ги подаря моментално мисля, че беше 10 резбата...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20200615_210803.jpg
Прегледи:1439
Размер:271.6 КБ
ID:6614360

                      *** П.С.
                      Някой да подскаже ако се сеща как се вадят тия червените шайби.... Фиксиращите винтчета ги открих, развих ама гадините са натъпкани там с някаква стегнатост.. като посегна с разни импровизирани скоби отдолу и пластмасата се
                      огъва, притеснявам се да не ги счупя. Не че ми е много дерт и не че има някакви проблеми с пинолата, прифилактично исках докато е на земята да и сменя лагерите.

                      А кординатна маса... някой някакви идеи? Гледах има някакви нови за около 5 стотака в OLX... солидно и прилично ми изглеждат, Немски уж.

                      Айде лека ви вечер за сега

                      Коментар


                      • kanko
                        kanko коментира
                        Редактиране на коментар
                        Здравей колега! От скоро, (началото на месеца и аз имам ПН161) свали ли червените шайби.... как става най-лесно? Моля за препоръка от по-запознати и знаещи колеги за избор на монофазен електромотор за бормашината, нямам трифазно захранване.

                    • #56
                      И аз мисля да ползвам темата - Bosch PDB 40:

                      https://www.bosch-diy.com/bg/bg/p/pb...000-v100026579

                      За домашна и не профи употреба дали ще бъде добро решение?

                      Както съм споменавал подариха ми преди няколко години колонен парсайд.
                      Толкова е зле и мизерно направено, че само защото ми е подарък не съм го сдал за вторични.

                      Ходих в магазини и гледах бормашини подобни на нея.
                      Честно казано под 1000лв не видях нищо, което да ме впечатли като изработка.
                      То и по-мизерно изпълнение не видях но да дам примерно 500лв за нещо, което подозрително ми изглежда подобно не съм навит!

                      За този Бош отзивите като цяло не са лоши.
                      Цената не е зле, сега дори е на някакви промоции, има 3 години гаранция.
                      Изглежда добре, компактна и лека, функционално ме устройва напълно.

                      Дали ще бъде добра сделка?

                      Вариантите по-горе от 200 кила ич не ме устройват.
                      Нямам нито място нито възможност да я захраня и дори и потребност намам от такъв клас машина!
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        Аз съм си направил от подобната бормашина на парксайд, нещо като преносим вариант. Монтирал съм я с коларски болтове на парче от кофражен шперплат. 30х40см. Или нещо такова. Подбрах го така, че та лека и компактна, стабилна и удобна носене в кола. Доколкото знам по ТТД парксайд копието на Бош-неелош, тежи около 8кг., със шперплата да го докарва до около 10кг. носил съм няколко пъти по обекти, и съм си вършил работа на място. Малки диаметри 3-4-5-6 мм. бургийки, и до около 3-4мм. ламарина дупчи без проблем. Цената на парксайда е около 1/3 от боша. Понеже не я търкалям всеки ден, и не ми е жизненонеобходима, но все пак полезна в някои моменти, затова предпочетох парксайд....
                        Последно редактирано от KingofROAD; 25-03-22, 09:58.

                    • #57
                      Малко се различава от нонейм китаец, но щом нямаш място за истинска, вероятно ще ти върши работа. Впрочем една истинска стойка за ръчна бормашина ще е същото. Лошото е, че не съм виждал такава отдавна. Имам една, която тежи около 40 кг но я ползвам. Иначе съм доволен от много тунингована ПН161
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        " ...тунингована ПН161 ..." как по-точно тунингована? Тук по нашия край има разни складови наличности, от онези времена, нови неползвани, ама им искат неадекватни пари...

                    • #58
                      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                      И аз мисля да ползвам темата - Bosch PDB 40:

                      https://www.bosch-diy.com/bg/bg/p/pb...000-v100026579

                      За домашна и не профи употреба дали ще бъде добро решение?

                      Както съм споменавал подариха ми преди няколко години колонен парсайд.
                      Толкова е зле и мизерно направено, че само защото ми е подарък не съм го сдал за вторични.

                      Ходих в магазини и гледах бормашини подобни на нея.
                      Честно казано под 1000лв не видях нищо, което да ме впечатли като изработка.
                      То и по-мизерно изпълнение не видях но да дам примерно 500лв за нещо, което подозрително ми изглежда подобно не съм навит!

                      За този Бош отзивите като цяло не са лоши.
                      Цената не е зле, сега дори е на някакви промоции, има 3 години гаранция.
                      Изглежда добре, компактна и лека, функционално ме устройва напълно.

                      Дали ще бъде добра сделка?

                      Вариантите по-горе от 200 кила ич не ме устройват.
                      Нямам нито място нито възможност да я захраня и дори и потребност намам от такъв клас машина!
                      Привет, имах такъв бош за около 3 дни . След което отпътува обратно - не че е лошо, но с винтоверта и малко внимание се справях по-успешно отколкото с тая измишльотина. Дебнене му е майката! Аз чаках сумати време докато изпадне тази от Станьо. Като обем е да кажем два пъти боша, но във височина. Като петно (квадратура), която заема е същото, че даже и по-малко. Разликата не е за коментиране. Пробивал съм с ф1мм отвори в неръждавейка, не ме питай как , а същевременно и ф18 в стомана и чугун, без никакви драми. Дебни по продавалници и сураттефтера - изпадат чат пат вносни от миналия век, дето без доработки си струват много повече от боша, няма да съжаляваш!
                      А лидълска купих - разопаковах в колата, по-точно само отворих капака на кашона, извадих плотчето, върнах го обратно и покупката на касата

                      Успех!

                      Коментар


                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        Мдаа... Може би си прав.
                        Въпросът е, че тези за които си говорите тук наистина не са ми вариант заради липсата на място.
                        Тоя бош... Знам ли. То и аз мога да го купя и да направя като теб накрая.
                        Хубостите от онлайна пазаруването въпреки, че не го намирам за особено коректно.
                        Не че съм го решил, просто всеки път като се наложи да ползвам бормашината почвам да гледам за нещо по-добро.
                        Предвид какво имам на масата май няма да сбъркам с каквото и да е друго

                    • #59
                      За чак толкова истинска бормашина наистина нямам място.
                      Бях наместил лидълското недоразумение и стига да не беше чак такова г0вн0 щеше да ми е достатъчно.
                      С по-големи и тежки машини е трудно.
                      За промишлени - невъзможно.

                      Преди имах истинска българска стойка с ръчно спарки.
                      Купувал съм си я от ЦУМ като дете.
                      Ако спарки-то не беше толкова слабичко механиката на стойката е в пъти по-стабилна и устойчива от зеленото плод-зеленчуково недоразумение!

                      Тоя Бош все пак е 750W, има 2 предваки, дълбокомер, у-а...
                      Мисля си, че ще бъде доста по-добро решение от ръчна машина на стойка.
                      И вероятно няма да е такова желе като плод-зеленчуковото!
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • I.Stoyanov
                        I.Stoyanov коментира
                        Редактиране на коментар
                        Няма да е по-зле, така е! Но няма да е и по-добре, поне не с толкова, че да си струва разликата в цената! Парите са си твой, ти си знаеш, но по-добре не си купувай изобщо настолна машина, а стойка. То тая работа е малко на принципа или имаш нещо читаво дето да ти върши работа или си дупчиш ръчно.

                        С настолните бормашинки е като с метео станциите - има красиви, има и такива които измерват коректно
                        Виж това: https://www.olx.bg/d/ad/nastolna-kol...&sliderIndex=4 , малко освежаване и ще си много по-доволен от боша!

                        Ако държиш да е нова - https://www.olx.bg/d/ad/nastolna-bor...tml#a5434f9a2a , но пак е от обемните.
                        Последно редактирано от I.Stoyanov; 25-03-22, 07:30.

                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        Може би наистина е по-добре да потърся по-здрава бормашина за стойката, която имам.
                        Нещо като това:

                        https://www.olx.bg/d/ad/balgarski-bo...2-ID8zZ3p.html

                        Не зная само доколко ще има чаркове за този модел ако се наложи.
                        Такава имаше комшията навремето.
                        Спомените са ми че нямаше спиране това - къса всичко, чупи лакти...

                        Онова от твоя линк е яко
                        НЗ само дали има вариант за патронник за конуса му.
                        Но май да стане читаво верно ще трябва да се преправи.

                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        На линка за новите попадах онзи ден.
                        Но верно са ми големи.
                        ОК, иначе попаднах на още една обява за БЗ-16:

                        https://www.olx.bg/d/ad/bormashina-b...2-ID8zXbZ.html

                        Изглежда ми ОК търговеца, твърди, че има и части.
                        Дали пък да не взема един такъв динозавър?
                        Мисля, че ще ми покрие нуждите.
                        Освен това мога да видя на място и състоянието и.

                    • #60
                      Единствения ремонт който съм правил е смяна на щепсела - https://www.alo.bg/7939289

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X