Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шмиргел

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шмиргел

    Здравейте. Имам един правен шмиргел. Мотора му е бил трифазен, но е пренавит на монофазен. Не знам каква му е мощността и какви обороти има. Довелен съм от работата му, но може само с един диск да се ползва. А от както си купих струг ми се налага да ползвам по-мек камък за пластините, докато свредлата и кобалтовите ножове искат твърд диск. Така миналата година сложих един мек диск и вече е почети заминал. Реших да си направя още един шмиргел за другия диск. Днеска остъргах остта на мотора, направих гайка и шайби. Реших да пробвам как ще работи. Хванах мотора в менгемето, завих един диск и пуснах. На табелката на мотора пише че е 1410об/мин. Смятах скоростта и за камък Ф200мм скоростта е 45м/с. На самите камъни пише че скоростта е 35м/с. А оригиналните шмиргели пише че са по 2800об/мин, но ги дават за диск 150мм и скоростта е 50м/с.
    С твърдия камък мотора работи добре, но с мек камък само износва камъка, без да заточва. Мисля да го направя за твърди камъни.
    Дайте съвет, да се занимавам ли с това начинание.

  • #2
    От: Шмиргел

    При превищаване на граничната скорост и евентуално биене на камъка има реална опасност от пръскането му по време на работа, съпроводено с наранявания на работещия.
    Измисли им предпазители и сложи по-малки дискове.
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: Шмиргел

      Четете бе хора ! http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=80755&page=9 Не се занимавай с глупости намери си истински заводски шмиргел .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Шмиргел

        Стария ми шмиргел си има предпазител и прозорче направено от плексиглас. На този мисля пак да му слагам предпазител. Скоростта както писах е 45м/с на 1410об с диск Ф200мм.
        Оригиналните са на 2800об и предписват за тях диск Ф150мм и скоростта е 50м/с. Предполагам че си е нормална скоростта.

        Коментар


        • #5
          От: Шмиргел

          Малки са му оборотите,не се занимавай с него.Купи си професионален "български"шмиргел,той е изчислен да врътка камъните с оптимална скорост(2800-3000об/мин) от която не се износват бързо и едновременно да заточиш това което си наумил,видия да речем.Периодично във форума излизат обяви,трябва да следиш,аз докато нямах си купих три,два трифазни и един монофазен троянски.За каманите и шмиргелите колегата сек-1 е писал тук http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=80755&page=9

          P.S. Sek-1 изпреварил си ме с линка.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            От: Шмиргел

            Не четат . Опитват се да влезнат в тия професии през задния вход ама не става . Първо трябва доста сериозна теоретична база .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Шмиргел

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Не четат . Опитват се да влезнат в тия професии през задния вход ама не става . Първо трябва доста сериозна теоретична база .
              Поне да прочетат обща технология и технология на металите, това е А и Бто в машиностроенето. Има и специализирана литература, ма поне да се видят ъглите и начина на заточване на стр. ножове. Става и с гледане но то няма от кой да видиш вече. Па си има и една приказка за песа пред касапницата.
              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

              Коментар


              • #8
                От: Шмиргел

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Не четат . Опитват се да влезнат в тия професии през задния вход ама не става . Първо трябва доста сериозна теоретична база .

                И две три шепи шмиргелов прах в г..за,труден е занаята и без теория не става,а на практика няма кой да покаже,щото "туй дето го пише по книгите-не става по нивите".
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #9
                  От: Шмиргел

                  То вече, няма и къде да го прочетат. Книжки няма, а тия вехтите, дето ги има са много сложни!!! Разни джелезо-вуглеродни диаграми, съпромат, ЛАГГ, анализи разни, пък и нЕакви интеграли и диференциали......
                  Баааааси.... нали има гогле?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шмиргел

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Не четат . Опитват се да влезнат в тия професии през задния вход ама не става . Първо трябва доста сериозна теоретична база .
                    Много ме засегна с това. Не казвам че всичко знам, но във университета основното с което на запознават го знам и го прилагам на практика. В студентската книжка имам 6-тици и две 5-ци за трите години до сега. Има много неща който не ги знам по простата причина че няма от къде да ги видя. Заточването на ножовете го учихме и от там знам кой ръб как да го заточа. За сега каквото съм хванал със струга съм го направил. Даже и един стругар идва един ден и ми вика че една шлицова муфа със струга нямало как да стане. Но аз я направих и вече повече от половин година си работи нез проблеми. Няма никаде лесно и проблема е че няма от къде да се види и научи. Практиката учи най-добре. Пример мога да дам в началото с отрезните ножове. Счупих няколко пъти ножа и като ми писна да ги ижточвам и се научих как да подавам. Да не казвам голяма дума, но отрежен нож не съм чупил няколко месеца вече. Има едно важно нещо което в лекциите ни обърнаха внимание. Ножа като е наточен и работи определено врем, независимо че реже е добре да се източва. Така се предотвратява счупване (откършване) на парче от ножа и доста дълго правене на нов нож. Така че е добре за секунди да се заглади ръбчето и да се продължи. Така като работя около 20-30 мин с един нож и като го сваля си го бутвам леко на шмиргела и го оставям на рафта с инструменти.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шмиргел

                      Един стругар или фрезист е станал такъв, когато вече не помни кога е чупил нож, или някакъв друг инструмент.
                      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шмиргел

                        Ти пък,не се засягай! От баща ми знам следното "практиката без теорията е сляпа,а теорията без практика е мъртва" и като се замисля,много истина има в това изречение.А за ножовете,искат си тяхното,правилно заточване,трудно се хабят,ако ги използваш правилно.Може току що заточен,да речем отрезен нож,да го захабиш във незнайна стомана от вторични.Номера е да го усетиш преди да го счупиш и съответно презаточиш и уцелиш подходящ режим на рязане.Между другото,често ми се случва когато правя неотговорни детайли от някакви ф-ита,да уцеля такова,дето иска да изяде ножа.
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Шмиргел

                          Споко! Никой не се я родил научен.
                          Та действай. Като счупиш и наточиш тон ножове - и си готов.

                          п.с. Имам един шмиргел за подаряване. Монофазен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Шмиргел

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            п.с. Имам един шмиргел за подаряване. Монофазен.
                            Я му цъкни едно фото,ей така да го разгледаме,пък ти си го нарекъл на димича,дано да му върши работа...
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Шмиргел

                              Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                              Я му цъкни едно фото,ей така да го разгледаме,пък ти си го нарекъл на димича,дано да му върши работа...
                              В мазето е от найсе години. Почти не е ползван, ама нямам бърз достъп до него сега, че съм в ремонт на баните апартаментни.
                              Ако е много зор - идвай да разриваме. Няма да е повече от бира време.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X