Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор между MMA/TIG или телоподаващо ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Ето примерна снимка от нета, с всички възможни опции. Там е в проценти.....ама като се разрових малко и наистина вече рядко тая опция се настройва процентно. Сигурно технологията вече не изисква толкова и тая опция е оставена свободна да се настройва независимо от заваръчния ток.

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Абе с Аргон обикновено се работи професионално, а там заварчиците са се научили да си запълват кратера сами...

  • #47
    А да попитам нещо много важно , което съм пропуснал , за да се уча на ТИГ/ВИГ заваряване трябва ли ми задължително Аргон ? Имам впредвид - за какво да хабя пари за Аргон , който си е цифра , след като все още не знам как се заварява по тоя метод . Мога ли да се уча без газ , докато схвана как да си координирам ръцете , педала (ако е с педал) - предпочитам да е без педал , ампери , ъгъл на заваряване и т.н. ! т.е. да си паркам някакви железори без газ с учебна цел , като нито се търси здравина нито качество , просто докато свикна и вляза в час ?

    Коментар


    • turtey
      turtey коментира
      Редактиране на коментар
      Не

      Десетсимволакурамиянко

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Нищо не става без газ. Тя си е задължителна.

    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Що да не става? Свети си. Сега че не заварява е малка подробност.

      Пуч, казах ти - иди някъде и пробвай и тогава реши какво ще взимаш. Ама пробвай реално заваряване, щото да си рисува с TIG по парче ламарина всеки може, ама като се стигне до реална заварка нещата в обшия случай са трагикомични. И не е зле някой поне да ти покаже и като те види какви ги вършиш да ти каже поне основните грешки, щото ще има цяла торба с такива.

  • #48
    Не може да се работи без газ,електрода(волфрама) направо "изчезва".
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #49
      Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
      ..... Ако сте виждали пълно VPS според който трябва да се заварява ще видите, че там препоръките са дадени в проценти...
      Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
      ... Сигурно технологията вече не изисква толкова и тая опция е оставена свободна да се настройва независимо от заваръчния ток.
      Аз VPS не знам какво е , но WPS не само сме виждали , ами някои и сме писали. Че даже още и от времето, когато му се викаше "маршрутно-технологича схема". Та още от тогава , до ден днешен технологията изисква заварчикът да заварява така че да не получава кратери . Те се водят дефект в заваръчния шев , независимо дали става въпрос за ТIG , MIG/MAG или ММА.
      От друга страна там където технологията изисква горното по WPS, до заваряване се допуска заварчик /заварчици със съответната степен на квалификация , което по дефолт предполага че въпросния заварчик умее да избягва образуването на кратери.
      А както е известно - кратер се избягва както с мъдеста синергична импулсна и т.н. машина , така и с обикновен трансформатор със стръмно падаща характеристика .
      Това би трябвало да го знае и международния инженер/технолог по заваряване , който съставя съответната "заваръчна процедура" . Затова се срещат машини и в проценти и в ампери . Стига да ги има като функция изобщо .

      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Аз кратерите си ги запълвам с леко кръгово движение(ако е с електрод)назад, или със задържане на едно място ако е с телчарката. И с нея може малко назад, и леко запетайка, въпрос на свикване и да знаеш какво трябва да се получи от действията ти, и как да го постигнеш.

      • welderargon
        welderargon коментира
        Редактиране на коментар
        При телчарките, функция "краен ток" изобщо не съм срещал.
        Последно редактирано от welderargon; 23-12-20, 20:53.

    • #50
      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение



      Аз VPS не знам какво е , но WPS не само сме виждали , ами някои и сме писали.......
      От друга страна там където технологията изисква горното по WPS, до заваряване се допуска заварчик /заварчици със съответната степен на квалификация , което по дефолт предполага че въпросния заварчик умее да избягва образуването на кратери.
      VPS е същото като WPS само че на чешки. Сори....навик ми е вече
      Рядко вече виждам такова, в което е упоменато при какъв ток да се изгаси дъгата. Такива има учебни. Имах някъде най-различни ако ги намеря ще ги покажа.

      Коментар


      • Vlado_Ts
        Vlado_Ts коментира
        Редактиране на коментар
        Welding Procedure Specification на чешки е нещо като Svařovacího Postupu Specifikace но както и да е .
        Мисълта ми беше, че това при какъв точно конкретен ток ще се изгаси дъгата е доста разтегливо . Затова и в процедурите избягват да го конкретизират .

    • #51
      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      А както е известно - кратер се избягва както с мъдеста синергична импулсна и т.н. машина , така и с обикновен трансформатор със стръмно падаща характеристика .
      Това би трябвало да го знае и международния инженер/технолог по заваряване , който съставя съответната "заваръчна процедура" . Затова се срещат машини и в проценти и в ампери . Стига да ги има като функция изобщо .
      Да, има машини при които го няма като функция. И винаги съм се чудил, при машините в които го има, каква му е ролята?Какво става и в какви случай се ползва,например затихване на дъгата при краен ток10Ам. и при 5Ам.? Питам понеже наистина никъде не съм го срещал като обяснение .
      https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
      https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

      Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

      Коментар


      • #52
        Задължително беще при заваряване на сплави с памет на формата както и при титана. Поне така беше...сега незнам. Технолозите са изчислили термичната зона на началото и края на заварката за да няма аномалии при изтиването на стопилката и съответно фазата в която ще остане. Процента на затихване е пряко свързан с габарита на детайла.
        Горе-долу така май беше.....😀

        Коментар


        • #53
          Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
          Задължително беще при заваряване на сплави с памет на формата както и при титана. Поне така беше...сега незнам. Технолозите са изчислили термичната зона на началото и края на заварката за да няма аномалии при изтиването на стопилката и съответно фазата в която ще остане. Процента на затихване е пряко свързан с габарита на детайла.
          Горе-долу така май беше.....😀
          Т.е. по просто казано- за малък или тънък детайл процента на крайния ток ще е по малък? В такъв случай ще има ли значение времето на обдуихване и времето за което крайния ток ще действа върху детайла?
          https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
          https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

          Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

          Коментар


          • Vlado_Ts
            Vlado_Ts коментира
            Редактиране на коментар
            Разбира се, че ще има значение. Особено за колегата , който е пуснал темата (и трудно прави разлика между ВИГ и РЕДЗ) , когато заварява титан и сплави с памет на формата .
            ..За винкели и тенеке не е от особено значение.

        • #54
          Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
          Т.е. по просто казано- за малък или тънък детайл процента на крайния ток ще е по малък? В такъв случай ще има ли значение времето на обдуихване и времето за което крайния ток ще действа върху детайла?
          Времето на обдухване не играе съществена роля, но времето на затихване е важно. При малки и тънки детайли по-кратко затихване при по-нисък ток (не по-висок от 20% от заваръчния). При пулсово заваряване този ток може да се настрои на по-висок %

          Коментар


          • #55
            Welding Procedure Specification на чешки е нещо като Svařovacího Postupu Specifikace
            Правилното е SPECIFIKACE POSTUPU SVAŘOVÁNÍ, но тука си му казват VPS незнам защо.

            Коментар


            • #56
              Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение

              Времето на обдухване не играе съществена роля, но времето на затихване е важно. При малки и тънки детайли по-кратко затихване при по-нисък ток (не по-висок от 20% от заваръчния). При пулсово заваряване този ток може да се настрои на по-висок %
              Както каза Владо-За винкели и тенеке не е от особено значение. Но за титан ми се струва че ще от значение!
              Та принципно да, за по малки детайли времето винаги е по малко. Има една друга препоръчителна зависимост за затихването. Понеже дебелината на заварявания детайл се определя от тока, се препоръчва на всеки10Ам.- 1сек.затихване.Според мен е малко множко, затова аз прилагам препоръчрителната стойност горе-долу на половина.
              Последно редактирано от welderargon; 27-12-20, 12:52.
              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

              Коментар


              • #57
                Вчера гледах едно предаване за сглобяване на рали автомобили почти от нулата - всички заварки ги изпълниха на аргон
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • welderargon
                  welderargon коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не казаха ли защо? Интересно ще е да научим логично обяснение от специалистите.

                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Е как защо, Аргона си дава качество на шева. Не, че и с другите методи не може да се постигне същото качество, но с аргона е по-лесно.
                  Освен това там тръбите май не бяха от обикновена стомана, а някакъв екзотичен материал, та кръга на възможните методи за заваряване хептен се стеснява.

              • #58
                Всъщност е видеоклипче и почти няма коментар, а където го има е на испански - напълно непознат за мен език.



                Ето и друго, където само прикачат с телоподаващо и после дозаваряват с аргона. Тук шляпат на английски и ако някой може да си направи превод, ще може да каже дали има някакви обяснения.

                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • welderargon
                  welderargon коментира
                  Редактиране на коментар
                  Няма обяснения за заварките. Гледах със субтитри на автоматичен превод!Знам че не е никак точен този превод, но пък дава някаква представа....
                  Ето обаче и моите 5 стотинки.... https://www.vbox7.com/play:11208dde

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X