Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смесител на заваръчни газови смеси.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    П.П. Има ли значение къде се намират 2-та електромагнитни клапана?
    Тоест по-добре ли е да са накрая - непосредствено преди смесителя в изхода?

    Коментар


    • #47
      Надявам се, че не се бъркам в идеята на Спартак (sparkybg). Реших, че темата е обща за разсъждения относно направата на такъв смесител. Ако бъркам, моля да я отделите като нова тема и моля да ме извините за това !

      Един продавач в ebay от Унгария, ми оферира 2 броя прецизни регулатора MS6-LRP-1/4-D5-A8M-E11-WR-Z общо за 84$ с безплатна доставка. Мисля да ги купувам.

      Коментар


      • #48
        Има редуцир-вентили с електронно управление и с доста прилични параметри. Да кажем серия ITV-xxxx на SMC. Данни на такъв:
        Код:
        Linearity            Within ±1% (full span)
        Hysteresis            Within 0.5% (full span)
        Repeatability            Within ±0.5% (full span)
        Sensitivity            Within 0.2% (full span)
        Temperature characteristics    Within ±0.12% (full span)/°C
        Предлагат се с всевъзможни интерфейси и начини на управление.
        Предполагам че и другите производители на пневматични джаджи предлагат сходни продукти.
        Та, разгледай ги, и ако бюджетът позволява, помисли в тая посока.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #49
          Благодаря Ице, но бюджета наистина не го позволява. Излишно скъпо за газов смесител за заваряваме. Все пак - не е лабораторен уред. Пък и май не ми дава по-добро регулиране. Посочените механични регулатори са със същия хистерезис 0.5% (при 4 bar - 20 mbar).
          Избрах си и входни филтри - 5 или 20 микрона: AF2000-02 с алуминиево тяло. Цени 10-15 лв. Тези ел.магнитни вентили от схемата ги гледам по 7-8$ и не ми вдъхват доверие. Ще потърся нещо по-читаво.
          И все пак питам хората с опит в заваряването - нужни ли са ми тези ел.магнитни вентили командвани от спусъка на шланга? Ако ги няма ще пречи ли малката разлика в наляганията на нещо?

          Коментар


          • #50
            Първоначално публикуван от gnomcat Преглед на мнение
            Надявам се, че не се бъркам в идеята на Спартак (sparkybg). Реших, че темата е обща за разсъждения относно направата на такъв смесител. Ако бъркам, моля да я отделите като нова тема и моля да ме извините за това !

            Един продавач в ebay от Унгария, ми оферира 2 броя прецизни регулатора MS6-LRP-1/4-D5-A8M-E11-WR-Z общо за 84$ с безплатна доставка. Мисля да ги купувам.
            Единия редуцир го фиксираш на 4 бара да речем (или колкото е работното на колбите), а с другия докарваш диференциалния манометър до нула. Повече като еднаквост не ти трябва. Тънката работа е после. Електрическите клапани, заедно с колби не знам за какво са ти. То се прави или само с пропорционални електрически, или само с колби.

            При пропорционални регулираш пропорцията на отваряне на единия и другия, тоест докато единия е отворен, другия е затворен и обратно. Взаимното им време е взаимната пропорция на изходящия газ. При колбите - колкото показва топчето, толкова е газът.


            "Фабричния" с перверзната цена е с двоен регулатор. Разбирай регулира двата газа едновременно - пружината е обща и диафрагмите са еднакви, от там - еднакво налягане. После има само пропорционално механично "кранче", директно разграфено в проценти, силно "сгъстено" в единия край, за да имаш прецизност в ниските проценти. Не съм намерил някой да продава такива тоноч компоненти, обаче, но и отдавна не съм търсил.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              От години работя със смесител, първият който направих е тройник с два възвратни клапана на входа, работи безотказно. Проблема е, че няма мерителни колби, но на мен това не ми пречи, като направих втория с колби хич не ги гледам. Другият му проблем е необходимоста да се корегира редуцира за аргон при различното налягане в бутилката, оказа се неизбежно дори и при вторият, който е с втори комплект редуцири .
              Звънни един телефон, мога да ти помогна по въпроса .
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #52
                Точно тая корекция избягва двойния регулатор. Предполагам с прецизните от чертежа нещата ще са другояче.

                Сега си представи:

                на 2-те бутилки има поо един редуцир, да речем на 6 или 7 бара. Даже и те като се мени количеството в бутилката да мръднат най-много с 1 бар. После тия от чертежа свалят от 6-7 на 4. Разгледах им характеристиките - няма да мръднат никога - изравняваш си налягането с диференциалния манометър и си бачкаш без хич да го мислиш повече.

                ...само дето аз поне не можах да намеря достатъчно малка колба, за малките литри. Имам 2 големи (15 или литра, ако помня добре, от Данчо), и "проекта" е в застой, а аз все си псувам как всеки пут сместа от пълначната ми е различна!
                Последно редактирано от sparkybg; 17-01-20, 22:53.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • travelling
                  travelling коментира
                  Редактиране на коментар
                  Какво да си го представям, то при мен е така . Просто, когато аргона е да речем на 10л на този на бутилката и 150бара, като пада налягането постепенно в бутилката се повишава изходящото налягане, до толкова, че ако не го керегирам започва да фъщи от предпазния клапан .

              • #53
                Благодаря за отговорите !. "Фабричния" с цена от 2000$ нов или 500-600$ стар го знам. Така и не намерих да се продава някъде този общ изравнител на налягане с двете диафрагми. Там пак има един прецизен редуцир вентил задаващ калибрирано налягане в средната секция (м/у двете диафрагми) и за което вече е разграфена пропорционалната врътка отпред. Ясно е че с този общ редуцир е най-добре. Но т.к. го няма - отивам на 2 прецизни редуцира.
                Ок, значи да разбирам че ел.магнитните клапани отпадат. Остават само колбите. Тогава трябват 2 обратни клапана (ако се пуска например Аргон). Къде ? Преди или след прецизните редуцири ? Ако са след - нееднаквостта на пружините май ще нарушат еднаквата им настройка. Или врътката на колбата за CO2 се затваря при ползване само на Аргон.
                Намерил съм колби за 2% CO2 (40ml-400ml) и то разграфени за CO2. Обхватите са 25-250ml, 40-400ml, 60-600ml, 0.1-1L/min, 0.1-1.5L/min 0.2-2L/min (aliexpress) . Имайте предвид, че 90% от колбите са разграфени за въздух (AIR), след това за Аргон, много малко за кислород и единични предложения за CO2. Разликата в плътностите м/у въздух и CO2 е голяма - близо 50%. Оттам и голяма грешка в отчитането на CO2 с колба за въздух (плътност при 20 градуса: Air 1.2 kg/m3, Argon 1.64 kg/m3, CO2 1.82 kg/m3). тъй като не намирам колба за CO2 от 0.5-5 л/м - там ще ползвам такава за Аргон. Там грешката е малка. Става въпрос за мерене на 15-25% CO2.
                Данчо също продава газови смесители. И цената им е напълно нормална, като знам какво трябва да се вкара вътре и знам как изпипват нещата. Даже мислех да купувам от тях. Но реших, че това сам ще си го правя по мои си изисквания. На него съм му поръчал телоподаващо 200А + ВИГ модул.

                sparkybg Ако решиш, че ти трябва колба за малките литражи за CO2, мога да поръчам и за теб. Така и така ще купувам. Да дойдат с обща доставка. Те са за монтаж на панел и са от акрил. Не са евтини. Около 22-23$, само, че нещо изчезнаха сега - нали китайците празнуват Нова година до края на месеца. (0888 66 43 65 Иван)
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от gnomcat; 18-01-20, 18:01.

                Коментар


                • #54
                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Точно тая корекция избягва двойния регулатор. Предполагам с прецизните от чертежа нещата ще са другояче.

                  Сега си представи:

                  на 2-те бутилки има поо един редуцир, да речем на 6 или 7 бара. Даже и те като се мени количеството в бутилката да мръднат най-много с 1 бар. После тия от чертежа свалят от 6-7 на 4. Разгледах им характеристиките - няма да мръднат никога - изравняваш си налягането с диференциалния манометър и си бачкаш без хич да го мислиш повече.

                  ...само дето аз поне не можах да намеря достатъчно малка колба, за малките литри. Имам 2 големи (15 или литра, ако помня добре, от Данчо), и "проекта" е в застой, а аз все си псувам как всеки пут сместа от пълначната ми е различна!
                  Подарявам.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0868.JPG
Прегледи:261
Размер:52.0 КБ
ID:6549817
                  Калин Владов,09РСПБЗН

                  Коментар


                  • #55
                    Голям ми е. Трябва ми нещо на 2 или 5 литра максимум.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #56
                      Ето ти готов и евтин https://www.deltech.bg/index.php?c=8, моя е такъв но вътре съм сложил редуцири за пневматика.
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X