Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
    По мойта оскъдна логика, за да се взаимо изчистят, би трябвало да са с еднакви амплитуди, ама знам ли!?
    Мисля, че изобщо не е толкова просто. Не става дума за изчистване, а по скоро за модулация с втория сигнал. Но всичко е обхванато с толкова дълбока отрицателна обратна връзка, и при това честотно зависима, че си трябва заводската инструкция за калибрация, иначе е налучкване.
    Само набързо огледах де, сигурно е нищено много в другите форуми.

    Коментар


    • #32
      От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

      Не, никак не е просто.
      А и това са само част от схемите. Не искам да претоварвам форума с излишна информация, а и ПДФ ите с които разполагам са само на немски и полски.
      Имам предположение че втория сигнал се дефазира на 180 градуса спрямо основния, и така се убива.
      А душата на уреда май са едни лампички и фоторезистори, които имали финна настройка.
      Щом проявявате интерес ето я и блок диаграмата.
      Уреда не е коментиран у нас.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #33
        От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

        И така, развитието.
        Открих блока с лампичката и фоторезисторите. Представлява плътно черно кубче с цилиндрични канали на кръст. В централния канал е поставена лампичката. От двете и' страни, в перпрндикулярния канал са двата фоторезистора. В каналчето пред резисторите се спуска по едно винтче, за да ги засенчва. Наподобява шибърен карбуратаор. В това се състои и настройката. Много са чувствителни на допир и разместване, и затова в края ги фиксирах с разтопен парафин. Но по ред.
        Намерих и достъп до платката WZ, в работно полжени. Оказа се че тример R24, влияе точно на изравняването на амплитудата на двете синусоиди, за които стана дума преди.

        Сега, как опитах да направя самта настройка.
        За референтен източник ползвам лаптопа и ДАКа. И се предполага, както ми описаха, да изкара права линия на осцилоскопа.
        Първо се опитах да изравня синусоидите с R24. Изравняването им доведе до понижаване на отчетеното THD, и намаляване на амплитудите на синусоидата в изхода на уреда, но не и до изчезването и'.
        След това разпипах винтчетата на фоторезисторите. Това оказа влияние на амплитудата, и при взаимното им разместване успях да докарам линия, на практика. Чак на скала 0,3% се получава една крива са амплитуда 50mV. При това положение уреда отчита 0,04% THD, за дака. Което е и близко до очакваното.
        Сега дойде ред да премеря и какво излиза от генератора.
        Положението с него не е розово, защото отчетох 2,4% THD.
        Но друго е интересното. Сега вече, на изхода на метера, осцилоскопа показа много интересна, и смислена според мен графика. При пилотна честота от 1К, при режим на измерване, излезе равномерно начупена линия, с честота на амплитудите 2К. От друга страна, по линията се забелязват и еднакво разположени малки прагчета.
        Мойто тълкуване на картинката е, че след изчистване на пилотния сигнал от 1К, е останал само Втори хамоник на 2К, а останалите малки прагчета са хармониците от по-висок ред.
        Предстои да видя, какво ще е поведението и на усилвателите ми.

        Коментар


        • #34
          От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

          Може да се каже единствено браво! Видях платката и действително балансният мост е много важен в случая. Много добре си се справил с настройката.
          Опиши я и в полския форум. Поне да видят, че българин може да се оправи с техен уред, по-добре от тях. Може да не е както са предвидили конструкторите, но поне уредът може да се ползва.
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #35
            От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

            Описал съм го и в полския форум, но там е "мълчанието на агнетата". Нещо много им е замрял, вероятно заради празниците.
            Иначе, не съм споменавал от къде съм, за да не ме игнорират още в началото, знам ли какво ще им е отношението?

            Та за настройките. Едно нещо ми направи впечатление.
            Настройвам на 1Кхц, нали, но като променя честотата надолу до към 200Хц. , синусоидите малко се разместват отново. Отивайки на по-високи честоти 2К и нагоре, тоя ефект не се забелязва.

            Както и да е, направих измервания на 1Кхц. на няколко от усилвателите си.
            На фабричен Fisher BA-3000 ми даде 0,14% ТХД.
            На правен усилвател 150W по схемата на Ексела от аудио форума ни, специално ти я знаеш, ползвайки кутията и захраването на Fisher BA-6000, ми даде 0,1% ТХД.
            На ламповия ми усивател, правен на базата на EL34 PP, ми дава 1% ТХД.
            Интересното в случая е, че на българския Моно 25 който ползва същите крайни и двайвър ECC83 му дават заводски точно 1%ТХД.
            Изпадна ми и един стабилизатор-изправител до 500V/50mA. С него смятам да поекспериментирам само с драйвъра на различни режими да видя дали може да се изкара нещо по-добро. Защото по спецификация, ECC83 е доста чувстиветелна на изкривявания, заради режима си на работа.

            Коментар


            • #36
              От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

              Значи работи добре. Не е важно дали е вярно - 0.14 или 0.19. Важното е, че си имаш уред и веднага виждаш как вървят нещата.
              Интересно ми е, ако направиш това измерване утре, дали ще даде същия резултат.
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #37
                От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                Точно така. Аз няма да издавам сертификати за качество с него.
                По-скоро искам да правя сравнения, как влияе дадена промяна по схемата на крайния резултат. Най-вече при ламбите. Не че ще правя усилвател след усилвател.
                Ще повторя измерванията. А имам и още усилватели
                Но най съм любопитен какво ще покажат промените по драйвърната ламба. И ако постигна нещо, това ще бъде една реална полза от уреда.

                Коментар


                • #38
                  От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                  И на мен ми изпадна такъв уред. След като нямаше кого да питам, запретнах ръкави и след доста четене и мерене го подкарах да работи прилично.
                  На моя екземпляр имаше следното:
                  -Изгорял транзистор в Измертелната платка WP, стрелковата система е била натисната и изкривена опората на въртящата се рамка.
                  - Почти всички електролитни кондензатори бяха с изменени характеристики + 50-80 % от номинала. 2 кондензатора от фазовите компаратори (AC платка) бяха с - 80%.
                  - ESR и тангенс делта - под всякаква критика;
                  - Два точни резистора от матрицата 8-4-2-1 (NG ) платки, даваха отклонение 0.5 и 0.8 % от номиналите.
                  - Електронните филтри в захранването на WZ платка бяха изгърмели;
                  Естествено смених всичко, като допълнително настроих "оптичния потенциометър" F1, F2, Z1 (N/G1) според инструкцията.
                  Оказа се че на обхват х100 на единия от кондензаторите в ммоста влияе входното съпротивление на следващото стъпало и добавих 125 pF на другия кондензатор от моста на Вин за пълно изравнянане на капацитета им (основен + паразитен).
                  Увеличих тока на лампа Z1 като смених R56 на 220 Ома , АС платка;
                  Подбрах и смених диференциалните двойки транзистори в АС платка.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                    Накратко как работи:
                    В основата е мост на Вин, четириполюсник, който се настройва на необходимата за подтискане честота. Така основния хармоник се подтиска в общия сигнал. Честотната лента е до около 1 МHz.

                    С Десния превключвател се избира нужния капацитет от моста на Вин за текущия честотен обхват.
                    При "измерване" вграден честотомер избира с матрица 8-4-2-1 резисторната част на моста.
                    С фазов компаратор и фоторезисторите се настройва фино резонансната честота на моста към текущия основен хармоник.

                    Така настроен, моста осигурява около 80 Дб затихване на основния хармоник.

                    За да работи стабилно , F1, F2, се настройват да имат еднакво съпротивление при осветяването им от Z1.
                    Трябва своевременно да се превключват обхватите от бутоните вдясно от основната скала, защото изходния сигнал се ползва във фазоследящата верига.

                    WP измерителната платка е с обхват от 10 мВ и съответно трябва да е добре настроена по постоянен ток (режими на транзисторите и собствен шум) според документацията.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                      Какво се вижда на контролния изход:
                      - При калибровка - синусоидата от входа;
                      - При измерване - Плавно спада амплитудата на синусоидата - фазоследящите вериги настройват моста. С превключвателя се превключва по-чувствителен обхват, докато стрелката остане отклонена повече от 1/3 от скалата или стигнем макс. чувсвителност. При макс. чувствителност, линията е почти изправена, с вълнички части наподобяващи синусоида и специфичен шум от фазоследящите вериги.
                      На моя уред мин. показание е около 0.5-0.6 при обхват 0.3%. Предполагам това е сумата от изкривяванията на RC генератора и изкривявания/шумове на самия PMZ-11.
                      Усилвател с изкривявания 5-10% не съм тествал, за да видя в този случай сигнала от изхода.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X